Рішення
від 07.05.2018 по справі 925/1413/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2018 року

м. Черкаси справа № 925/1413/17

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Довганя К.І., із секретарем Дяченко Т.В. за участю представників: позивача - Сечко С.В. за довіреністю, першого відповідача - Порхун Б.Л. за довіреністю, другого відповідача - не з'явися, третіх осіб - не з'явилися, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Українська страхова група" до товариства з обмеженою відповідальністю "Роуд Стар" та товариства з обмеженою відповідальністю ,,Страхова компанія,, Універсальна", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю "Фрегат- Трейд" та товариство з обмеженою відповідальністю "Фуд Девелопмент" про стягнення 200 190,40грн.

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення в порядку регресу 200190,40 грн. виплаченого страхового відшкодування за договором добровільного страхування цивільної відповідальності перевізника (експедитора) №241-0197-16-0006 від 30.03.2016р.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що товариством з обмеженою відповідальністю Фрегат-Трейд , з яким позивачем укладено договір добровільного страхування цивільної відповідальності перевізника (експедитора) №241-0197-16-0006 від 30.03.2016., не було дотримано умов щодо забезпечення схоронності та цілісності вантажу, що перевозився, власником якого є товариство з обмеженою відповідальністю Фуд Девелопмент . Перевезення вантажу здійснювало товариство з обмеженою відповідальністю Роуд Стар на умовах, укладеного з товариством з обмеженою відповідальністю Фрегат Трейд договору. В результаті страхового випадку позивачем виплачено страхове відшкодування в сумі 200190, 40 грн.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 30.01.2018 року за клопотанням позивача до участі у справі залучено у якості другого відповідача публічне акціонерне товариство Страхова компанія Універсальна .

Другий відповідач та треті особи в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили.

Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з урахуванням заяви про зміну підстав позовних вимог.

Представник першого відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позов проти позову заперечував. Заперечення вмотивовано тим, що оскільки ТОВ Роуд Стар здійснило страхування цивільної відповідальності як перевізника та сума страхового відшкодування не перевищує граничної суми, передбаченої в п. 3 договору страхування, тому позовні вимоги в частині стягнення 180190,40 грн. підлягають стягненню з публічного акціонерного товариства Страхова компанія Універсальна . Крім того, між ТОВ Роуд стар та ТОВ Фрегат - Трейд було укладено договір про зарахування зустрічних однорідних вимог та погашення заборгованості від 26.01.2017р., відповідно до умов якого ТОВ Роуд Стар та ТОВ Фрегат - Трейд здійснили залік зустрічних однорідних вимог, в тому числі суми франшизи у розмірі 20000,00 грн.

Другий відповідач у відзиві на позовну заяву заперечуючи проти позову вказав, що оскільки мало місце надання неправдивих відомостей як страховику, так і правоохоронним органам та несвоєчасне, без поважних причин, повідомлення про випадок до компетентних органів та враховуючи умови укладеного договору було прийнято рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування на користь ТОВ Роуд стар .

Третя особа -ТОВ Фрегат - Трейд в письмових поясненнях, поданих суду підтвердила настання страхового випадку та вказала, що ПАТ Страхова компанія Українська страхова група здійснило виплату страхового відшкодування власнику втраченого вантажу - ТОВ Фуд Девелопмент .

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю другого відповідача та третіх осіб за наявними матеріалами в порядку ст. 202 ГПК України.

Суд, дослідивши наявні у справі докази, встановив наступне.

20 березня 2016 року між Приватним акціонерним товариством Страхова компанія Українська страхова група (Страховик) та Товариством з обмеженою відповідальністю Фрегат - Трейд (Страхувальник) було укладено договір добровільного страхування цивільної відповідальності перевізника (експедитора). Предметом даного договору є страхування майнових інтересів, що не суперечать чинному законодавству України, пов'язаних з: відшкодуванням шкоди, заподіяної Страхувальником або іншою особою, життю, здоров"ю, працездатності, майну третіх осіб, включаючи власників вантажу та багажу (вантажобагажу), під час експлуатації будь - якого виду транспортного засобу та здійснення перевезень чи транспортного експедирування вантажу. Вказаним договором встановлено, що Вигодонабувачем є ТОВ Фрегат - Трейд , а також фізичні або юридичні особи, які можуть зазнати збитків в результаті страхового випадку.

Згідно п. 4.1 та 4.2.1.6 договору страхування, страховий випадок це - раптова і ненавмисна для Страхувальника та Потерпілої третьої особи (осіб) подія, яка відбулася в процесі перевезення (експедирування) вантажу Страхувальника у строк дії цього договору та на території, яка зазначена в п. 1.4 частині 1 цього договору, і з настанням якої виникає зобов'язання Страховика здійснити виплату страхового відшкодування (Страхувальнику були пред'явлені претензії та/або позови від Третіх осіб).

За умовами п. 4.2. договору Страховик здійснює виплату страхового відшкодування у разі знищення (втрату) та/ або пошкодження вантажу (серед іншого) в результаті крадіжки.

14 вересня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю Фрегат - Трейд (далі Експедитор) та Товариство з обмеженою відповідальністю Фуд Девелопмент (далі Замовник) уклали договір на транспортно - експедиційне обслуговування № 91.

За умовами договору на транспортно - експедиційне обслуговування, Замовник доручає і надає для перевезення вантаж, а Експедитор зобов'язується надати послуги з транспортно-експедиційного обслуговування та організувати перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньодержавному сполученні відповідно до умов цього договору та заявок Замовника, а Замовник зобов'язується сплатити погоджену сторонами вартість послуг.

Пунктом 3.2. договору на транспортно - експедиційного обслуговування Експедитор може залучати до виконання своїх обов"язків, третіх осіб на основі укладених з ними договорів. Покладання виконання своїх зобов'язань, передбачених цим договором, повністю або частково на третю особу не звільняє Експедитора від відповідальності перед Замовником за виконання умов цього договору.

Згідно приписів п. 6.1.1. договору на транспортно - експедиційне обслуговування Експедитор несе відповідальність перед Замовником у вигляді відшкодування за втрату, нестачу вантажу, а також у разі пошкодження (псування) вантажу після прийняття його експедитором і до видачі вантажоодержувачу (одержувачам) в наступних розмірах:

-у розмірі вартості втраченого або відсутнього вантажу в разі його втрати або нестачі;

-у розмірі суми, на яку знизилась вартість вантажу, у разі його пошкодження (псування) або в розмірі його вартості при неможливості відновити пошкоджений вантаж.

З метою виконання умов договору № 91 від 14.09.2016 року на транспортно - експедиційне обслуговування та організації перевезення вантажу Замовника по вказаному договору, Товариство з обмеженою відповідальністю Фрегат - Трейд 04 січня 2016 року уклало з перевізником Товариством з обмеженою відповідальністю Роуд Стар договір № 3 перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України.

Предметом цього договору є порядок взаємовідносин, що виникають між Перевізником і Експедитором при здійснені автомобільних перевезень вантажів Експедитора та пов'язаним з ними наданням різного виду послуг транспортними засобами Перевізника за заявками Експедитора.

Пунктом 2.2.5 договору на Перевізника покладено зобов'язання по забезпеченню збереження вантажу під час перевезення, перевалки та зберігання.

На виконання умов договору № 3 від 04.01.2017 року перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України, на підставі заявки № 189 від 03.11.2016 року та згідно товарно - транспортної накладної № РТБФУД - 706, ТОВ Роуд Стар в особі водія ОСОБА_3 (т/з вантажний автомобіль Вольво державний номерний знак НОМЕР_1) прийняв до перевезення вантаж - молочну продукцію на загальну суму 2198359 грн.

Товар був прийнятий Перевізником в місці завантаження: вул. Полковника Ганжи 16, м. Тульчин, Вінницької області для доставки його транспортним засобом в місце розвантаження: Дніпропетровська область, Дніпровський район, територія Слобожанської селищної ради, комплекс будівель та споруд № 8 ТОВ АТБ - Маркет 03 листопада 2017 року під час здійснення перевезення вантажу, в ході здійснення руху по автодорозі з м. Кривий Ріг до м. Дніпропетровськ з автомобіля НОМЕР_2, невідомими особами була скоєна крадіжка частини вантажу. Пломби на даному автомобілі були зірвані. Про вказаний факт водій ОСОБА_3 повідомив в ВП

ДВП ГУ НП України в Дніпропетровській області.

При прийманні вантажу від Перевізника вантажоодержувачем в місці розвантаження дійсно була виявлена відсутність на транспортному засобі перевізника належних транспортних пломб. При подальшому прийомі продукції встановлено факт нестачі товару на загальну суму 220190 грн 40 грн, що підтверджується Актом про виявлену невідповідність від 04.11.2017 року, складений за участю представників вантажоодержувача та перевізника (водія ОСОБА_3П.).

04 листопада 2016 року ТОВ Фрегат - Трейд (Страхувальник) повідомив ПрАТ СК Українська страхова група (Страховик) про настання страхового випадку: нестачу (крадіжку) масла Ферма Селянського солодковершкового (згідно переліку наданому в Акті про виявлену невідповідальність від 04.11.2016 р), та завдання збитків власнику майна ТОВ Фуд Девелопмент в сумі 220190 грн. 40 коп.

За наслідками страхового випадку, що трапився 04.11.2016 року, на виконання умов Договору страхування № 241-0197-16-00006 від 30.03.2016 р, на підставі Заяви про настання страхового випадку та виплату страхового відшкодування від 09.11.2016р., Страхового акта № ДКЦВ-12716 від 04.01.2017р, та розпорядження про виплату страхового відшкодування від 04.01.2017 р. ПАТ Страхова компанія Українська страхова група здійснило виплату страхового відшкодування власнику втраченого вантажу - ТОВ Фуд Девелопмент в розмірі 200190 (двісті тисяч сто дев"яносто) грн. 40 коп.

Також судом встановлено, що 13.06.2016 між тов. Роуд Стар та ПАТ Страхова компанія Універсальна було укладено договір №6012/290/000044 добровільного страхування цивільної відповідальності перевізника наземним транспортом. Умовами вказаного договору передбачено, що у випадку настання страхового випадку з вантажем, який потребує температурного контролю, ПАТ Страхова компанія Універсальна зобов'язана виплатити страхову суму у розмірі не більше 500000 грн. за виключенням франшизи, у розмірі 20000 грн.

Предметом зазначеного договору є майнові інтереси, що не суперечать закону, пов'язані з відшкодуванням Страхувальником заподіяної ним шкоди третій особі (п. 1.2) при здійсненні перевезень вантажів на умовах чинного законодавства (Статуту автомобільного транспорту України, Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом України).

Строк дії договору встановлено з 14 червня 2016 року по 13 червня 2017 року. Страховими ризикам за договором страхування (серед іншого) є : ст. 3 п. А Відповідальність за вантаж п.п. 3 Крадіжка, грабіж, з лімітом відповідальності 500000 грн. по кожному страховому випадку, із встановленою сумою франшизи 20000 грн. по кожному страховому випадку.

Відповідно до Закону України Про страхування від 07.03.1996 року № 85/96-ВР, предметом страхування є цивільна відповідальність особи за заподіяну нею шкоду. Відповідно до ст . 1 вказаного закону страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.

Особа винна у завданні збитків, як страхувальник, уклавши договір з спеціально уповноваженим суб'єктом господарювання (страховою компанією) накопичила (внесла) власні грошові кошти на рахунку цього суб'єкту для погашення можливої шкоди, пов'язаною з користуванням транспортним засобом.

Згідно зі статтею 511 цього ЦК України у випадках, встановлених договором, зобов'язання може породжувати для третьої особи права щодо боржника та (або) кредитора.

Виконання обов'язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства або суті зобов'язання не випливає обов'язок боржника виконати зобов'язання особисто (частина 1 статті 528 Цивільного кодексу України).

Приписами статті 636 Цивільного кодексу України передбачена можливість укладання говору на користь третьої особи.

Договором добровільного страхування цивільно-правової відповідальності перевізника наземним транспортом від 13.06.2016 року № 6012/290/000044 передбачається здійснення відшкодування за рахунок страхувальника збитків заподіяних ТОВ Роуд Стар третій особі.

Положеннями ст. 993 ЦК України та ст. 27 Закону України Про страхування від 07.03.1996р. передбачено, що до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.

Положеннями ст. 924 ЦК України передбачено, що перевізник відповідає за збереження вантажу, багажу, пошти з моменту прийняття їх до перевезення та до видачі одержувачеві, якщо не доведе, що втрата, нестача, псування або пошкодження вантажу, багажу, пошти сталися внаслідок обставин, яким перевізник не міг запобігти та усунення яких від нього не залежало. Перевізник відповідає за втрату, нестачу, псування або пошкодження прийнятих до перевезення вантажу, багажу, пошти у розмірі фактичної шкоди, якщо не доведе, що це сталося не з його вини.

Згідно статті 979 Цивільного кодексу України та частини 1 статті 16 Закону України Про страхування", договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснитивиплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послуг) а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

Як передбачено ч. 2 ст. 8 Закону України "Про страхування", страховий випадок це подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.

Частиною 1 статті 990 Цивільного кодексу України встановлено, що страховик здійснює страхову виплату відповідно до умов договору на підставі заяви страхувальника (його правонаступника) або іншої особи, визначеної договором, і страхового акта (аварійного сертифіката).

Відповідно до статті 228 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який відшкодував збитки, має право стягнути збитки з третіх осіб у порядку регресу.

Відповідно до ст. 133 Статуту Автомобільного транспорту Української РСР, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР № 401 від 27.06.1969р. автотранспортні підприємства або організації несуть відповідальність за збереження вантажу з моменту прийняття його до перевезення і до видачі вантажоодержувачу, якщо не доведуть, що втрата, недостача, псування або пошкодження вантажу сталися через обставини, яким вони не могли запобігти і усунення яких від них не залежало.

Відповідальність перевізника ТОВ Роуд Стар також передбачена умовами Договору № 3 перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України від 04 січня 2016 року, зокрема:

Перевізник зобов'язаний забезпечити збереження вантажу під час перевезення, перевалки та зберігання (п. 2.2.3)

Перевізник несе повну матеріальну відповідальність за збереження та відповідність вантажів, прийнятих до перевезення, з моменту прийняття вантажу у вантажовідправника і до моменту здачі вантажоодержувачу (п. 4.7):

у разі втрати або нестачі вантажу - в розмірі вартості вантажу, який втрачено або якого не вистачає;

у разі пошкодження вантажу - в розмірі суми, на яку зменшена вартість;

у разі втрати вантажу, зданого з оголошенням його цінності, - у розмірі оголошеної цінності.

Вартість вантажу визначається вартістю, вказаною в товарно - супроводжувальних документах.

Таким чином, Відповідачем ТОВ Роуд Стар не було дотримано умов щодо забезпечення схоронності та цілісності вантажу, що перевозився. З матеріалів справи слідує, що викрадення вантажу відбулося в період часу, коли автомобіль ще не був зареєстрований на складі під розвантаження, а обов'язок забезпечити збереження вантажу покладався на Виконавця в особі водія.

Статтею 1192 Цивільного Кодексу України передбачено, що розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Згідно частини 1 статті 1166 Цивільного Кодексу України та Постанови Пленуму Верховного Суду України № 6 від 27 березня 1992 року Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Судом встановлено, що майнова шкода була завдана неправомірними діями Відповідача - ТОВ Роуд Стар , який всупереч чинного законодавства України, що регулює відносини у сфері транспортно-експедиторської діяльності та перевезень, не виконав свої обов'язки щодо збереження вантажу, прийнятого до перевезення та передачі у належній кількості вантажоодержувачу.

В той же час, відповідальність за шкоду, заподіяну потерпілому, несе винна особа, за рахунок своїх коштів, що накопичених у ПАТ СК Універсальна , яке взяло на себе відповідальність за завдання шкоди своїм страхувальником (ТОВ Роуд стар ), на умовах укладеного договору№6012/290/000044 від 13.06.2016.

Позивач звертався до другого відповідача з вимогою про відшкодування в порядку регресу 200190,40 грн., однак відповіді не отримав.

Твердження другого відповідача про надання ТОВ Роуд стар неправдивих відомостей як страховику, так і правоохоронним органам та несвоєчасне, без поважних причин, повідомлення про страховий випадок суд оцінює критично, оскільки на підтвердження названих обставин ним не подано суду належних доказів.

За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 129 ГПК України з відповідачів на користь позивача підлягають до стягнення солідарно витрати останнього на оплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з товариства з обмеженою відповідальністю Роуд Стар (вул. Перемоги 10, м. Жашків, Черкаська область, 19200, код 38535835) та публічного акціонерного товариства Страхова компанія Універсальна (бульвар Лесі Українки, 9, м. Київ, 01133, код 20113829) на користь приватного акціонерного товариства Страхова компанія Українська страхова група (вул. Івана Федорова 32а, м. Київ, 03038, код 30859524) суму сплаченого страхового відшкодування в розмірі 200190,40 грн. та 3002,85 грн. судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 25.06.2018р.

СУДДЯ К.І. Довгань

.

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення07.05.2018
Оприлюднено25.06.2018
Номер документу74898646
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1413/17

Ухвала від 06.10.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Ухвала від 30.09.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Ухвала від 16.09.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Судовий наказ від 16.09.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Постанова від 02.07.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Ухвала від 28.05.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Ухвала від 09.04.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Ухвала від 27.02.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Ухвала від 19.12.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Ухвала від 29.10.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні