Справа № 585/245/18
Номер провадження 2/585/349/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2018 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючої - судді Машини І.М.,
за участю секретаря - Дмитренко М.О.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни в режимі відео конференції цивільну справу за позовом представника позивача ОСОБА_2, який діє від імені та в інтересах позивача ОСОБА_1 до ОСОБА_3, ОСОБА_4 сільської ради Роменського району Сумської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
24 січня 2018 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4 сільської ради Роменського району Сумської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
В обгрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 посилається на те, що 29 липня 2013 року в м. Запоріжжя померла ОСОБА_5, яка проживала однією сім'ю з сином ОСОБА_6 в м. Запоріжжя. Відповідно до заповіту ОСОБА_5 від 18.11.2008 року все своє майно остання заповіла своєму сину ОСОБА_6 Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина на право на земельну ділянку площею 5,057 га, виділеної їй для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Роменського району Сумської області. Спадщину після смерті матері, ОСОБА_6 не встиг оформити, оскільки невдовзі після її смерті сам захворів і помер 05.07.2015 року. Після смерті ОСОБА_6 спадщину прийняли його син, ОСОБА_1 та дружина, ОСОБА_3, оскільки постійно проживали та були зареєстровані зі спадкодавцем на момент його смерті за однією адресою.
При зверненні до нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого 05.07.2015 року батька та чоловіка, їм було відмовлено у зв'язку з відсутністю доказів факту прийняття спадщини ОСОБА_6 після смерті матері та ненаданням документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку площею 5,057 га, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Роменського району Сумської області, у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду і просить встановити факт постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнати право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
В судове засідання з'явилися позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2, позовні вимоги підтримали в повному обсязі і просили їх задовільнити.
В судове засідання з'явилася відповідач ОСОБА_3, позов визнала повністю, наслідки визнання позову їй зрозімі.
Преставник відповідача ОСОБА_4 сільської ради Роменського району Сумської області в судове засідання з'явився, проте надав суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, позов визнають в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що дана позовна заява обґрунтована і підлягає до задоволення, так як в судовому засіданні було встановлено наступне.
Позивач просить встановити факт спільного постійного проживання однією сімєю померлого ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер 05 липня 2015 року, разом з його матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла 29 липня 2013 року, на час відкриття спадщини після смерті останньої за адресою: АДРЕСА_1.
Встановити факт спільного проживання іншим шляхом неможливо. Встановити факт спільного проживання позивачу необхідно для оформлення спадщини.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування встановлено, що якщо постійне проживання особи із спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у звязку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до довідки ОСОБА_4 сільської ради Роменського району Сумської області № 02/23/446 від 27.11.2017 року (а.с.16) вбачається, що ОСОБА_5, яка померла 29 липня 2013 року, на день смерті була зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3, але проживала в ІНФОРМАЦІЯ_4.
З копії свідоцтва про народження серії ЯФ № 201833 від 07.06.1950 року вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_6, матірю якого є ОСОБА_5 (а.с.11).
Відповідно до свідоцтва про смерть померлої ОСОБА_5 вбачається, що місце смерті останньої зазначено: м. Запоріжжя Шевченківський район Запорізька область (а.с.9).
Відповідно до заповіту ОСОБА_5 від 18.11.2008 року все своє майно остання заповіла своєму сину ОСОБА_6 (а.с.15).
Спадкової справи після померлої ОСОБА_5 за даними Спадкового реєстру не виявлено.
З огляду на вищевикладене, ОСОБА_6 є таким, що прийняв спадщину після смерті матері відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України, оскільки постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_2, і протягом строку встановленого ст. 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Спадщину після смерті матері ОСОБА_6 не встиг оформити, оскільки невдовзі після її смерті сам захворів і помер 05.07.2015 року.
Після смерті ОСОБА_6 спадщину прийняли його син, ОСОБА_1 та дружина, ОСОБА_3, оскільки постійно проживали та були зареєстровані зі спадкодавцем на момент його смерті за однією адресою. Родинні відносини спадкоємців з ОСОБА_6 підтверджуються свідоцтвом про народження ОСОБА_1 та свідоцтвом про одруження ОСОБА_6 з ОСОБА_3 від 30.07.1971 року серія ІІ-АБ №394904 (а.с.12-13).
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 21.10.2017 року вбачається, що при зверненні до нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого 05.07.2015 року батька та чоловіка, сину, ОСОБА_1 та дружині, ОСОБА_3 було відмовлено у зв'язку з відсутністю доказів факту прийняття спадщини ОСОБА_6 після смерті матері та ненаданням документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку площею 5,057 га, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Роменського району Сумської області (а.с.18).
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_5, мешканка с. Бобрик вул. Лісова, 59, Роменського району Сумської області, пояснила, що підтримує з вказаною сім'єю родинні стосунки, в 2010 році ОСОБА_6 забрав до себе проживати однією сім'єю в м. Запоріжжя свою матір ОСОБА_5, оскільки після смерті свого чоловіка остання проживала одна в ІНФОРМАЦІЯ_6, в 2013 році бабуся померла в м. Запоріжжі. Їй відомо, що ОСОБА_5 має дочку, але ніколи її не бачила.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_7, мешканка вул.. Гаврилова, 16 м. Запоріжжя Запорізької області, пояснила, що з вказаною сім'єю підтримує сусідські відносини, проживають в одному будинку, ОСОБА_6 забрав до себе проживати однією сім'єю в м. Запоріжжя свою матір ОСОБА_5, у вказаному будинку остання проживала років чотири, в 2013 році бабуся померла. Їй відомо, що ОСОБА_5 має дочку, але вона ніколи до неї не приїздила і ніколи вона її не бачила. Вказана сім'я проживали мирно.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_8, мешканка м. Запоріжжя с. Кремень 40, Запорізької області, пояснила, що в будинку за місцем проживання ОСОБА_6 бачила його матір ОСОБА_5, скільки остання там проживала і коли саме вона переїхала до сина, свідок не пам'ятає.
Згідно ст.1266 ЦК України, спадкування за правом представлення - це спадкування за законом, яке передбачає появу у певних спадкоємців права на спадкування за умови смерті до відкриття спадщини того з їхніх родичів, хто був би спадкоємцем. Таким чином, його власні спадкоємці ніби представляють успадкових відносинах особу, яка б одержала права на спадкування, якби була живою на час відкриття спадщини.
У відповідності до ст. 256 ЦПК України, справи про встановлення фактів, які мають юридичне значення підвідомчі судам. Якщо законодавство не передбачає можливості встановлення даних фактів іншим шляхом, але від їх установлення залежить зміна, виникнення особистих та майнових прав громадян, то згідност.259 ЦПК України, суд вправі встановити даний факт.
Оскільки встановлення факту спільного постійного проживання однією сім єю померлого ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер 05 липня 2015 року, разом з його матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла 29 липня 2013 року, на час відкриття спадщини після смерті останньої за адресою: АДРЕСА_1 тягнуть для позивача юридичні наслідки - отримання свідоцтва про право на спадщину, а у позасудовому порядку встановити цей факт неможливо, і діюче чинне законодавство не передбачає іншого порядку встановлення даного факту, тому на підставі п.5 ст. 256 ЦПК України вказаний факт, необхідно встановити за рішенням суду.
Відповідно до ст. ст. 1216, 1218 того ж Кодексу спадкуванням є перехід прав та обов язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті. До складу спадщини померлої ОСОБА_5 входить право власності на земельну ділянку площею 5,057 га, виділеної їй для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Роменського району Сумської області, яка в у порядку спадкування належить померлому ОСОБА_6, і ніким не оспорюється.
За таких обставин, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 і встановлення факту постійного проживання ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер 05 липня 2015 року, разом з його матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла 29 липня 2013 року, на час відкриття спадщини після смерті останньої за адресою: АДРЕСА_1, та визнати право власності на спадкову земельну ділянку в порядку ст. 392 ЦК України, якою передбачено, що власник майна може пред явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Керуючись ст.ст.4,23,81,95,141,258-259,264- 265,272- 273,315-316,352,354,355 ЦПК України, 392,1216,1218, 1266, 1268 ЦК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов представника позивача ОСОБА_2 (місцеперебування: Сумська область, м. Ромни, 2-й пров. Маяковського, 1, ІДН - НОМЕР_1), який діє від імені та в інтересах позивача ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_9, ІДН - НОМЕР_2) до ОСОБА_3 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_9, ІДН - НОМЕР_3), ОСОБА_4 сільської ради Роменського району Сумської області (місцезнаходження: Сумська область, Роменський район, с. Нова Гребля, вул. Шевченка, 36, код ЄДРПОУ - 04388946) про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер 05 липня 2015 року, разом з його матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла 29 липня 2013 року, на час відкриття спадщини після смерті останньої за адресою: АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_10, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_6, який помер 05 липня 2015 року, право власності на земельну ділянку площею 5,057 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Роменського району Сумської області, що належала матері спадкодавця ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла 29 липня 2013 року, на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії IV-СМ № 008841, виданого ОСОБА_4 сільської радою народних депутатів 12.12.2001 р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення в порядку передбаченому п. 15.5.) Перехідних положень ЦПК України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: підпис...
Копія вірна:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_10
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 08.06.2018 |
Оприлюднено | 26.06.2018 |
Номер документу | 74915087 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Машина І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні