Справа № 188/304/18
Провадження № 2/188/223/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2018 року Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Бурди П.О.,
при секретарі Брагін А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Петропавлівка Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для звернення з заявою про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
19.03.2018 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Хорошівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, ОСОБА_2 (далі - третя особа) про визначення додаткового строку для звернення з заявою про прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає що 14.11.2007 року померла його бабуся ОСОБА_3 Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 5,120 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Хорошівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області. Єдиним спадкоємцем першої черги був його батько ОСОБА_4, але батько з початку 2008 року пішов з дому та не повернувся. Протягом 10 років він перебував у розшуку. 20.12.2017 року рішенням Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області ОСОБА_4 визнаний померлим. Позивач звернувся до приватного нотаріуса Бахмутського нотаріального округу Донецької області з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку після смерті ОСОБА_3 Нотаріус своєю постановою від 18.04.2018 року відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, у зв'язку з пропуском ним строку, визначеного законодавством для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі ст. 1272 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України позивач просить суд визнати поважною причину пропуску ним строку на подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, яка померла 14.11.2007 року. Визначити йому додатковий термін для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, яка померла 14.11.2007 року, три місяці з дня набрання чинності судовим рішенням.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача подав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, позов визнав у повному обсязі.
Третя особа в судове засідання не з'явився, подав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, позов визнав у повному обсязі.
Вивчивши надані позивачем докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Стаття 13 ЦПК України передбачає, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч.1).
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
У судовому засіданні встановлено, що 04.08.2016 року померла бабуся позивача ОСОБА_3, що підтверджується повторним свідоцтвом про смерть серії І-НО № 246225, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Артемівську Артемівського міськрайонного управління юстиції Донецької області (а.с.5), після смерті якої відкрилася спадщина у вигляді земельної частки (паю) на території Хорошівської сільської ради Петропавлівського району площею 5,120 гектара, призначена для ведення сільськогосподарського виробництва, що підтверджується державним актом на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯГ № 506829, виданим 19.12.2007 року на підставі розпорядження голови Петропавлівської районної державної адміністрації № 151-р-04 від 12.03.2004 року (а.с.8).
Спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_3 є батько позивача ОСОБА_4.
Родинний зв'язок батька позивача зі спадкодавцем підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_4, серії ЯИ № 552238, виданим Роздолівською сільською радою Близнецівського району Харківської області 28.06.1954 року, в якому матір'ю батька позивача, вказана ОСОБА_3 Ілічна (а.с. 7)
ОСОБА_4 не встиг у шестимісячний строк звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, бо з початку 2008 року пішов з дому і не повернувся. Протягом 10 років він перебував у розшуку.
Ухвалою Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області № 2-346/2008р. від 14.04.2008 року оголошено розшук ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 11).
Згідно з довідкою Хорошівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області № 1092 від 30.11.2017 року ОСОБА_4 зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3, фактично з 2008 року не проживає за цією адресою та не з'являється за місцем реєстрації (а.с. 12).
Згідно з довідкою Петропавлівського ВП Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області № 8030 від 30.11.2017 року ОСОБА_4, зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_4, фактично з 2008 року не проживає за цією адресою. Проведеними оперативно розшуковими заходами встановити місце знаходження останнього на даний час неможливо (а.с. 17).
Рішенням Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області № 188/1693/17 від 20.12.2017 року ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 оголошений померлим. Днем смерті ОСОБА_4 є дата набрання рішенням законної сили, тобто 22.01.2018 рік.
Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 є позивач ОСОБА_1 та рідний брат позивача ОСОБА_2.
Родинний зв'язок ОСОБА_4 з позивачем підтверджується свідоцтвом про народження позивача, серії ІІІ-КИ № 449531, виданим Хорошівською сільською радою Петропавлівського району Дніпропетровської області 12.03.1982 року, в якому батьком вказаний ОСОБА_4 (а.с.6).
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються ЦК України.
У відповідності до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Стаття 1222 ЦК України визначає, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно з ч.1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи , які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно з ч.1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Статтею 1276 ЦК України передбачено, що якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців (ч. 1).
Отже, до позивача переходить право на прийняття спадщини за законом на земельну частку (пай) на території Хорошівської сільської ради площею 5,120 га, яка належала спадкодавцеві ОСОБА_3.
Згідно із ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно з ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Позивачем було пропущено строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 з поважної причини через перебування його батька, який був спадкоємцем першої черги, більше 10 років у розшуку. 20.12.2017 року ухвалене рішення суду про оголошення батька позивача ОСОБА_4 померлим. Рішення суду набрало законної сили 22.01.2018 року, що дало право позивачу на звернення до нотаріуса з заявою на прийняття спадщини.
18.04.2018 року позивач особисто звернувся до приватного нотаріуса Бахмутського міського нотаріального округу Донецької області з питання оформлення своїх спадкових прав. Однак нотаріус своєю постановою від 18.04.2018 року відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 у зв'язку з пропуском строку для прийняття спадщини, що вбачається з копії постанови (а.с. 33).
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч.1).
Позивач звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, у якому вказав, що строк на прийняття спадщини пропущений з поважних причин і суд може його поновити.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. У разі відсутності такої згоди, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК України).
Відповідно до Листа Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13, судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо.
У п. 24 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 р. за № 7 Про судову практику у справах про спадкування зазначено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
За змістом абзацу 2 п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Брат позивача ОСОБА_2, який залучений позивачем до справи у якості третьої особи, з заявою на прийняття спадщини до нотаріуса не звертався, на підставі чого позивачем вірно визначена відповідачем у цій справі Хорошівська сільська рада Петропавлівського району Дніпропетровської області, на території якої розташована нерухоме спадкове майно.
Суд встановив, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, тому суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позов є немайнового характеру то відповідно до вимог пп.2 п.1 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір , позивачем був сплачений судовий збір, про що до позову додана квитанція банку від 28.02.2018 року (а.с.1).
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути документально підтверджені судові витрати на сплату судового збору в розмірі 704,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1216, 1217, 1218, 1220-1223,1225, 1268-1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 4, 13, 76-81, 141, 263-265, 280-284, 288, 289, 352, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: 84500, пров. Щедрий, 20, м. Бахмут, Донецька область, до Хорошівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 04339132, місце знаходження: поштовий індекс 52710, вулиця Центральна, 15, с. Хороше Петропавлівського району Дніпропетровської області, третя особа ОСОБА_2, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_6, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини за законом, що відкрилась після смерті ОСОБА_3, яка померла 14.11.2007 року, в розмірі три місяці з дня набрання рішенням суду у цій справі законної сили.
Стягнути з Хорошівської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Петропавлівський районний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя ОСОБА_5
Суд | Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2018 |
Оприлюднено | 28.06.2018 |
Номер документу | 74977250 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Бурда П. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні