Первомайський міськрайонний суд Харківської області
18 м. Первомайський Первомайський район Харківська область Україна 64107
Справа № 632/1126/18
провадження № 2-о/632/53/18
26 червня 2018 р. м. Первомайський
РІШЕННЯ
Іменем України
Первомайський міськрайонний суд Харківської області у складі: головуючого судді - Росоха А.В., за участю секретаря - Венгер В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Слобідська сільська рада Первомайського району Харківської області про встановлення факту постійного проживання, -
В С Т А Н О В И В :
11.06.2018 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту сумісного проживання, мотивує свою заяву тим, що ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Слобідське Первомайського району Харківської області, померла її мати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Після її смерті залишилась спадщина, яка складається з 2-х кімнатної квартири у будинку АДРЕСА_1.
ОСОБА_1, донька спадкодавиці є спадкоємцем першої черги після смерті матері, яку вона фактично прийняла, оскільки постійно проживала разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини у будинку АДРЕСА_1. Інші спадкоємці відсутні.
Відповідно до постанови Державного нотаріуса Первомайського державного нотаріального округу Харківської області Мірошниченко О.М. від 11.06.2018 року факт проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини повинен бути встановлений судом, тому виникла необхідність у встановленні факту, що має юридичне значення.
В судове засідання заявник не з'явилась, хоча про час, місце та дату розгляду справи була повідомлена належним чином, надала заяву про розгляд справи без її участі на заявлених вимогах наполягає.
Представник заінтересованої особи Слобідської сільської ради Первомайського району Харківської області до суду не з'явилась, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, надала заяву про розгляд справи без їх участі, не заперечує проти задоволення заяви.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав: відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.
Із досліджених у судовому засіданні доказів слідує, що спадкодавець ОСОБА_2, померла ІНФОРМАЦІЯ_5, що підтверджується ксерокопією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого Виконавчим комітетом Слобідської сільської ради Первомайського району Харківській області (а.с.9).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого Олексіївським с/ЗАГС Первомайського району Харківської області, ІНФОРМАЦІЯ_6, народилась ОСОБА_4, її батьками вказані ОСОБА_5 та ОСОБА_2 (а.с.8).
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, № 00020305749 від 07.06.2018 року, 23 листопада 1984 року Олексіївською сільською радою Первомайського району харківської області, актовий запис № 36, зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_6 (а.с.10).
Згідно акта від 08.06.2018 року посвідченого Слобідською сільською радою Первомайського району Харківської області ОСОБА_1 постійно проживала без реєстрації з матір'ю ОСОБА_2 до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_1 з липня 2003 року( а.с.12).
Згідно довідки № 02-30/428 від 05.06.2018 року виданої ВК Слобідської сільської ради Первомайського району Харківської області ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_5, постійно мешкала і була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, разом з нєю, без реєстрації, проживала її донька ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4( а.с.11).
Як вбачається з постанови від 11.06.2018 року Державного нотаріуса Первомайської державної нотаріальної контори Мірошниченко О.М. заявниці необхідно встановити факт проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини (а.с.17).
Відповідно до п. 4.14 п.4 Глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Міністерством юстиції України 22.02.2012 року, наказ № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за № 282/20595, при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом нотаріус перевіряє наявність підстав для закликання до спадкування видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.
Заявник у своїй заяві зазначає, що оформити свої спадкові права у державній нотаріальній конторі вона не має можливості, оскільки вона проживала разом з ОСОБА_2, як дочка з матір'ю, доглядала її, вели спільне господарство, без реєстрації .
Згідно зі ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Заявник проживала зі спадкодавцем на час відкриття спадщини (а.с. 11), заяву нотаріусу у шестимісячний термін не подавала, про відмову від спадщини не заявляла.
Згідно з п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення діями, що свідчать про прийняття спадщини, є фактичний вступ заявника в управління чи володіння спадковим майном у межах шестимісячного строку з дня відкриття спадщини. Варто зазначити, що і на даний момент заявник проживає у вказаному будинку.
Метою заявника при зверненні до суду є встановлення факту її постійного проживання, як спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України.
Відповідно до п. 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , затвердженої наказом Міністра Юстиції України №20/5 від 03 березня 2004 року - доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування - якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у звязку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини .
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
З досліджених документів, достовірно вбачається, що спадкодавець з липня 2003 року до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 проживала з донькою ОСОБА_1 на час відкриття спадщини, інші спадкоємці на спадщину відсутні.
За таких обставин, суд вважає за можливе встановити факт проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з липня 2003 року і до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_5.
З врахуванням наведеного, суд вважає обґрунтованими доводи заявника, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1268, 1270, 1297 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 13, 81, 247, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 293, 294 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи - Слобідська сільська рада Первомайського району Харківської області про встановлення факту постійного проживання - задовольнити.
Встановити, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, з липня 2003 року постійно проживала з матір'ю ОСОБА_2 до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Харківської області шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Заявник - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженка села Правда, Первомайського району, Харківської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації : АДРЕСА_2.
Заінтересована особа - Слобідська сільська рада Первомайського району Харківської області, код ЄДРПОУ 22720798, місце знаходження: Харківська область Первомайський район село Слобідське вулиця Зелена,2.
Повний текст рішення складено 26.06.2018 року.
Суддя: А. В. Росоха
Суд | Первомайський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2018 |
Оприлюднено | 28.06.2018 |
Номер документу | 74990163 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Харківської області
Росоха А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні