Роздільнянський районний суд Одеської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 511/741/18
Номер провадження: 2/511/412/18
21 червня 2018 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Іванової О. В.,
секретаря судового засідання - Кирилової І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Роздільна Одеської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Степової сільської ради Роздільнянського району Одеської області, треті особи: приватний нотаріус ОСОБА_2, ОСОБА_3 про надання додаткового строку на прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 виклад позиції позивача та відповідача.
1. 30 березня 2018 року представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_5В.(представник позивача, позивач) звернувся з позовом до Степової сільської ради Роздільнянського району Одеської області (далі відповідач) з вимогою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. В подальшому позовна заява була уточнена.
Позов обґрунтував тим, що позивач пропустила строк для прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_6 з поважних причин. За життя спадкодавець склала заповіт, згідно якого позивач та її сестра ОСОБА_7 (після шлюбу ОСОБА_5) О.М. є спадкоємцями. ОСОБА_7 (після шлюбу ОСОБА_5) О.М. в свою чергу відмовилась від своєї долі на користь позивача ОСОБА_1, відповідно з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса протягом 6-ти місяців не зверталась. Таким чином позивач за наявності заповіту через необізнаність в порядку прийняття спадщини вважала, що вона прийняла спадщину і ніяких додаткових заяв подавати нотаріусу не потрібно та вона її може оформити в будь - який час. Звернувшись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини відповідно від 03.08.2017 року № 1129/01-16 їй було відмовлено, оскільки мав місце пропуск термін для прийняття спадщини. Позивач є єдиним спадкоємцем, який може успадкувати майно спадкодавця у випадку надання додаткового строку для прийняття спадщини.
2. Представник відповідача позовні вимоги визнали повністю.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
3. У судове засідання учасники справи не з'явилися, надіслали заяви про розгляд справи без їх участі, представник відповідача не заперечував проти задоволення заявлених вимог.
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
4. Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільно процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносини.
5. Згідно зі свідоцтвом про смерть серії І-ЖД № 474163 (а.с.8) ОСОБА_6 померла 23.11.2016 року.
6. Згідно із інформацією Роздільнянського районного округу приватного нотаріуса та Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (а.с.9;27), спадкова справа після померлої ОСОБА_6 не відкривалася, оскільки ніхто зі спадкоємців не звертався з заявою про прийняття спадщини чи про відмову у її прийняття.
7. 11 лютого 2002 року ОСОБА_6 заповіла все своє майно позивачу та ОСОБА_7, що підтверджується заповітом, який посвідчено секретарем Степової сільської ради Роздільнянського району Одеської області (а.с.10).
8. Листом приватного нотаріуса Роздільнянського районного округу від 03.08.2017 року № 1129/01-16 (а.с.11) підтверджується, що позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва на спадкове майно, оскільки вона пропустила строк для прийняття спадщини.
9.14.11.2009 року ОСОБА_7 зареєструвала шлюб, після реєстрації обрала прізвище Римас .(а.с.47).
V. Оцінка Суду.
10. Згідно зі статтею 1217 Цивільного кодексу України (далі ЦК) спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до статті 1270 ЦК для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Виходячи із змісту статті 1220 ЦК, часом відкриття спадщини є день смерті особи. Положеннями статті 1269 ЦК визначено, що спадкоємець, який бажає реалізувати своє право на прийняття спадщини, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, подає нотаріусу заяву про прийняття спадщини у строк, встановлений законом.
Відповідно до правової позиції викладеній в постанові Верховного суду України від 23.08.2017 р. в аспекті справи № 6-1320цс17, нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини.
11.З огляду на зазначене, в матеріалах справи відсутні відомості, чи перевірив нотаріус наявність спадкового договору, заповіту та відповідно чи вчиняв дії для повідомлення позивача про відкриття спадщини, чи здійснював виклик позивача як спадкоємця за заповітом, у тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі, що свідчило б про належне сприяння для здійснення особистого розпорядження спадкодавця.
Як вбачається з матеріалів справи, у визначений законом строк позивач не прийняла спадщину.
12. А згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, Суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви.
Досліджуючи поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини Суд доходить висновку, що в даному конкретному випадку позивач вчасно не звернулася до нотаріальної контори за прийняттям спадщини в зв'язку з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для неї, які були викликані відсутністю інформації про наявність заповіту, що знайшло своє підтвердження в матеріалах справи.
13. Таким чином, оскільки позивач строк для прийняття спадщини пропустила з поважних причин, позов підлягає задоволенню і визначенням позивачу строку для подання заяви про прийняття спадщини протягом 3 (трьох) місяців з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст. ст. 4, 10, 13, 76-81, 83, 95, 247 ч.2, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 354, 355 ЦПК України (в новій редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року N 2147-VIII), ч. 3 ст.1272 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Степової сільської ради Роздільнянського району Одеської області, треті особи: приватний нотаріус ОСОБА_2, ОСОБА_3 про надання додаткового строку на прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк - три місяці для подачі в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилася після смерті ОСОБА_6, померлої 23.11.2016 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О. В. Іванова
Суд | Роздільнянський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2018 |
Оприлюднено | 28.06.2018 |
Номер документу | 74998899 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роздільнянський районний суд Одеської області
Іванова О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні