Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.06.2018 Справа №607/9764/17
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі : головуючого Братасюка В.М.
за участю секретаря Созанської Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі справу за позовом ОСОБА_1 до кредитної спілки «Галичина» про стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до відповідача кредитної спілки «Галичина» про стягнення коштів, посилаючись на те, що 28.06.2008 року між ОСОБА_2 (його батьком) та кредитною спілкою «Галичина» був укладений договір №056 про внесення внеску члена кредитної спілки на депозитний рахунок Строковий , відповідно до якого він вніс на поточний рахунок спілки 61500грн. на строк 18 місяців до 28.12.2009року, з виплатою 24% річних. Після закінчення терміну дії договору ОСОБА_2 звертався до відповідача з вимогою про повернення йому коштів, однак отримав відмову. 27 березня 2016 року ОСОБА_2 помер, після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої ввійшли і договірні зобов'язання за вказаним договором. Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 05.07.2017року спадкоємцем на все майно ОСОБА_2 є він - його син ОСОБА_1 Зобов'язання кредитною спілкою «Галичина» на даний час є невиконане, а тому просить суд, стягнути на його корить 61500грн. вкладу за договором № 056 про внесення внеску члена кредитної спілки на депозитний рахунок Строковий .
Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак подав суду заяву, в якій просить справу розглядати у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач кредитна спілка «Галичина» у судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, хоча про дату, місце і час розгляду справи був повідомлений належним чином, доказів про причини неявки та відзиву щодо позову суду не подав, тому суд вважає за можливе розгляд справи у відсутності відповідача на підставі доказів, що є в матеріалах справи та постановлення заочного рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних обставин.
28.06.2008 року між ОСОБА_2 та кредитною спілкою «Галичина» був укладений договір № 056 про внесення внеску члена кредитної спілки на депозитний рахунок Строковий , відповідно до якого він вніс на поточний рахунок спілки 61500грн. на строк 18 місяців, з виплатою 24% річних.
Строк, встановлений для повернення вкладу визначений умовами укладеного договору зокрема п.1.2 - 28.12.2009року.
Згідно п.1.3 договорів сторони погодили, що процентна ставка за вкладом встановлюється у розмірі 24%.
Після закінчення терміну дії договору ОСОБА_2 звертався до відповідача із вимогою про повернення йому суми внеску за договором №056 про внесення внеску члена кредитної спілки на депозитний рахунок Строковий , проте кошти йому повернуті не були.
Стаття 629 Цивільного кодексу (далі ЦК України) встановлює, що договір є обов'язковий до виконання сторонами.
Згідно ст. ст. 525, 526, 530 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, при чому зобов'язання має виконуватися належним чином і у встановлений строк відповідно до умов договору.
Відповідно до ч.2 ст.1060 ЦК України за договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором.
Згідно ч.5 ст.1061 ЦК України проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк, до дня який передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав.
За вказаних обставин суд вважає, що відповідач - КС Галичина порушив умови договору № 056 про внесення внеску члена кредитної спілки на депозитний рахунок Строковий .
27 березня 2016 року кредитор (ОСОБА_2М.) помер, що стверджується копією свідоцтва про смерть, виданого 28 березня 2016 року Тернопільським міським відділом держаної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, актовий запис № 524.
Частиною 2 ст.608 ЦК України визначено, що зобов'язання припиняється смертю кредитора лише у одному випадку, - якщо воно є нерозривно пов'язаним з його особою.
Перелік таких зобов'язань частково відповідає правам та обов'язкам особи, які не входять до складу спадщини, наведеним у ч. 1 ст. 1219 ЦК України де зазначено, що до складу спадщини не входять права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема:
1) особисті немайнові права;
2)право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо Інше не встановлено законом або їх установчими документами;
3)право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
4)права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;
5) права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Усі інші права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті входять до складу спадщини. Про це зазначено у ч.1 ст.1218 ЦК України.
В результаті системного аналізу зазначених норм права варто зазначити, що вказане вище договірне зобов'язання, не є нерозривно пов'язане з особою кредитора, а тому не припинилось у зв'язку з його смертю та ввійшло до складу спадщини, яка відкрилась після смерті останнього.
Зобов'язання на даний час є невиконаним, а тому просить суд, стягнути на його корить 61500грн. вкладу за договором № 056 про внесення внеску члена кредитної спілки на депозитний рахунок Строковий .
Відповідно до частини першої статті 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, правонаступництва, а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Аналізуючи вищенаведені обставини, суд приходить до переконання, що в даному випадку мають місце порушення відповідачем прав позивача, які підлягають захисту, шляхом стягнення з відповідача кредитної спілки «Галичина» на користь ОСОБА_1 грошових коштів, внесених на поточний рахунок спілки в сумі 61500грн., а також 640грн. судового збору.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 223, 263, 265, 284, 288, 289, 352, 354 ЦПК України , ст.ст. 509, 525, 526, 530, 608, 629, 651, 1058 - 1061, 1218, 1219 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з кредитної спілки Галичина (м.Тернопіль. вул.Круельницької,18 оф.905, код ЄДРПОУ 25935795) на користь ОСОБА_1 (м.Тернопіль, бульв.Просвіти, 15/16, і.к.2635319033) 61500грн. коштів, що внесені на поточний рахунок спілки за договором № 056 про внесення внеску члена кредитної спілки на депозитний рахунок Строковий від 28.06.2008року та 640грн. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку, визначеному п.15.5 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, до апеляційного суду Тернопільської області шляхом подачі через суд першої інстанції, у 30-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддяОСОБА_3
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2018 |
Оприлюднено | 28.06.2018 |
Номер документу | 75000546 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Братасюк В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні