Рішення
від 12.06.2018 по справі 743/1741/17
РІПКИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 743/1741/17

Провадження № 2/743/79/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2018 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючої - судді Павленко О.В.,

при секретарі Воєдило О.В.,

з участю прокурора Артеменка О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ріпки, цивільну справу за позовом Заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі ОСОБА_1 селищної ради Ріпкинського району Чернігівської області до ОСОБА_2, про стягнення заборгованості по орендній платі за користування майном,

УСТАНОВИВ:

Заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі ОСОБА_1 селищної ради Ріпкинського району Чернігівської областіз позовом до ОСОБА_2про стягнення заборгованості по орендній платі за користування майном в сумі 24483 грн. 23 коп. Позовні вимоги мотивовані тим, що 01.04.2011 року між ОСОБА_1 селищною радою та ФОП ОСОБА_2 було укладено договір оренди №03/2011 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності. Відповідно до умов договору ОСОБА_3 було передано в строкове платне користування нежиле приміщення площею 65,7 кв.м., за адресою: вул. Заводська, 11, смт. Замглай Ріпкинського району Чернігівської області, з метою товарного обслуговування населення. Орендодавець свої зобов'язання за договором виконав в повному обсязі та передав об'єкт оренди орендарю. В той час, ОСОБА_2, в порушення умов договору, не сплачував кошти за оренду нежилого приміщення, внаслідок чого виникла заборгованість. 31.03.2017 року договір оренди було розірвано. З метою повернення заборгованості ОСОБА_1 селищна рада направляла відповідачу листи-претензії про ліквідування заборгованості. Проте заборгованість відповідачем не була погашена, внаслідок чого ОСОБА_1 селищною радою недоотримано коштів за оренду майна на суму заборгованості.Оскільки станом на 20.09.2017 року заборгованість по орендній платі складає 24483 грн. 23 коп., а 31.01.2017 року відповідача знято з обліку Ріпкинського відділення Чернігівської ОДПІ як фізичну особу-підприємця, прокурор просить в порядку цивільного судочинства стягнути з останнього на користь ОСОБА_1 селищної ради суму зазначеної вище заборгованості.

Прокурор Артеменко О.С. 12.06.2018 року в судове засідання не з'явився, надавши до суду клопотання, в якому просив розглядати справу у його відсутність та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду в порядку ч.11 ст.128 ЦПК України. Від нього не надходило клопотань про причини його неявки та у матеріалах справи відсутній його відзив на позовну заяву.

Представник позивача ОСОБА_1 селищної ради Ріпкинського району Чернігівської області у судове засідання не з'явився, надавши до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та зазначив, що підтримує позовні вимоги в повному обсязі.

У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

З повідомлення Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 29.08.2017 року вбачається, що за результатами ревізії ОСОБА_1 селищної ради Ріпкинського району Чернігівської області, встановлено порушення, що призвели до втрат фінансових ресурсів на загальну суму 202,5 тис. грн.

Згідно акту від 15.08.2017 року плановою виїзною ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності ОСОБА_1 селищної ради за період з 01.01.2015 року по 31.03.2016 року було досліджено договір оренди, укладений між ОСОБА_1 селищною радою та ФОП ОСОБА_2 № 03/2011 від 01.04.2011 року, та встановлено, що останнім постійно порушувалися умови договору в частині своєчасності сплати орендної плати, чим завдано збитків місцевому бюджету селищної ради та є бюджетним правопорушенням згідно п.14 ст. 69 Бюджетного кодексу України.

Листом №25-08-14/5404 Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 23.08.2017 року, адресованому ОСОБА_1 селищній раді, було повідомлено про встановлені під час планової виїзної ревізії порушення, які в ході контрольного заходу не було відшкодовано та які утворилися внаслідок порушення ФОП ОСОБА_2 договору №03/2011 від 01.04.2011 року в частині несвоєчасності сплати орендної плати, що завдало збитків місцевому бюджету селищної ради.

З листа від 21.09.2017 року голови ОСОБА_1 селищної ради, адресованому начальнику Ріпкинського відділу Чернігівської місцевої прокуратури, вбачається, що на виконання листа №25-08-14/5404 Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 23.08.2017 року, ОСОБА_1 селищна рада просить розглянути інформацію щодо представництва громадян та держави в суді щодо усунення порушення законодавства в частині несплати ФОП ОСОБА_2 орендної плати за оренду комунального майна, яка станом на 21.09.2017 року становить 24483 грн. 23 коп.

Судом установлено, що 01.04.2011 року між ОСОБА_1 селищною радою та ФОП ОСОБА_2 було укладено господарський договір оренди №03/2011 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності, строком на 2 роки з 01.04.2011 року по 31.03.2013 року, з метою товарного обслуговування населення.

Предметом вказаного договору є нежиле приміщення площею, 65,7 кв.м., за адресою: вул. Заводська, 11, смт. Замглай Ріпкинського району Чернігівської області.

Додатковою угодою №1 від 01.07.2015 року до зазначеного вище договору було визначено, що орендар самостійно і від власного імені укладає з спеціалізованими організаціями договори на надання в повному обсязі комунальних послуг, які він споживає на об'єкті оренди.

Згідно ч. 2 ст. 11 ЦК України та ст.174 ГК України, підставами виникнення цивільних (господарських) прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини

Відповідно до ч. 7 ст. 179 ГК України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Частиною 1 ст. 2 ЗУ Про оренду державного та комунального майна передбачено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Згідно ст. 4 ЗУ Про оренду державного та комунального майна об'єктами оренди за цим Законом є нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств.

Відповідно до ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Положеннями ст. 12 ЗУ Про оренду державного та комунального майна передбачено, що договір оренди вважається укладеним з моменту досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору.

Згідно ч. 1 ст. 795 ЦК України, передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором.

Актом №1 прийому-передачі в оренду майна комунальної власності ОСОБА_1 селищної ради від 01.04.2011 року підтверджується факт передання об'єкта оренди ФОП ОСОБА_2

Відповідно до ст. 10 ЗУ Про оренду державного та комунального майна , однією з істотних умов договору оренди є орендна плата з урахуванням її індексації.

Так, пунктом 3 договору визначено, що орендна плата визначається у розмірі затвердженому рішенням сесії ОСОБА_1 селищної ради від 20.01.2010 року згідноіз ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні . Розрахунок орендної плати без ПДВ за перший місяць оренди становить 719 грн. 91 коп. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством та перераховується на рахунок селищної ради шляхом безготівкового перерахування. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендна плата перераховується до місцевого бюджету щомісяця не пізніше 15 числа кожного місяця. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету, відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі 120 відсотків від ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості з урахуванням індексації за кожен день прострочення, включаючи день оплати.

Згідно ч. 1 ст. 530 ЦК України у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частиною 2 ст. 17 ЗУ Про оренду державного та комунального майна передбачено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Статтею 764 ЦК України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Пунктом 10.6 зазначеного вище договору було визначено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, договір вважається продовженим на той самий термін і на тих умовах, які були передбачені цим договором.

Оскільки заяв від сторін про припинення або зміну умов договору протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору,а саме 31.03.2013 року та 31.03.2015 року, не надходило, тому вищезазначений договір оренди вважався продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором, до 31.03.2017 року.

В той час, у зв'язку з тим, що орендар ФОП ОСОБА_2 не виконував умови договору оренди належним чином, а саме не сплачував орендну плату вчасно, за період з жовтня 2015 року, виникла заборгованість по орендній платі.

Зазначене підтверджується листом-претензією ОСОБА_1 селищної ради від 07.09.2015 року, адресованого ФОП ОСОБА_2, згідно якого останній був попереджений про припинення договору оренди комунального майна № 03/2011 від 01.04.2011 року, у зв'язку із систематичним невиконанням його умов в частині сплати за оренду майна, а також рахунками по сплаті заборгованості, які направлялися щомісяця ОСОБА_1 селищною радою, починаючи з жовтня 2015 року по березень 2017 року.

Актом №2 прийому-передачі в оренду майна комунальної власності ОСОБА_1 селищної ради від 31.03.2017 року підтверджується повернення об'єкта договору оренди від 01.04.2011 року ОСОБА_2 орендодавцю.

Згідно ч. 2 ст.795 ЦК України, повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.

Таким чином, 31.03.2017 року договір оренди №03/2011 від 01.04.2011 року, укладений між ОСОБА_1 селищною радою та ФОП ОСОБА_2, було розірвано.

З розрахунку заборгованості за оренду майна, що у комунальній власності ОСОБА_1 селищної ради по договору оренди №03/2011, укладеного з ФОП ОСОБА_2 від 01.04.2011, вбачається, що на момент розірвання вказаного договору, а саме 31.03.2017 року, заборгованість по орендній платі склала 24483 грн. 23 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 7 ст. 193 ГК України, не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Частиною 3 статті 18 Закону України Про оренду державного та комунального майна передбачено, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності (ч. 1 ст. 19 Закону України Про оренду державного та комунального майна ).

Обов'язок наймача здійснювати оплату за передане майно у користування визначений також ст. 759 ЦК України.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушення зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ст. 631 ЦК України та ч. 7 ст. 180 ГК України, закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.

Крім того, закінчення строку дії договору не є підставою для припинення визначених ним зобов'язань, оскільки згідно ст. 599 ЦК України, ч. 1 ст. 202 ГК України, такою умовою є виконання, проведене належним чином.

Також пунктом 10.2 договору №03/2011 від 01.04.2011 року було визначено, що умови цього договору зберігають силу протягом всього терміну цього договору, в тому числі, у випадках, коли після його укладення, законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря, а в частині зобов'язань орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов'язань.

З матеріалів справи вбачається, що листом-вимогою від 01.08.2017 року ОСОБА_1 селищною радою було повідомлено ОСОБА_2 про терміновість сплати заборгованості за оренду майна згідно № 03/2011 від 01.04.2011 року, яка становить 24483 грн. 23 коп.

Проте на час розгляду справи в суді відповідач заборгованість по орендній платі не сплатив, тобто, не виконав свої зобов'язання згідно договору оренди.

Відповідно до ч. 1 ст. 52 ЦК України, фізична особа-підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

З повідомлення Чернігівського Об'єднаної ДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області від 25.10.2017 року та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що ОСОБА_2 31.01.2017 року знятий з обліку як фізична особа-підприємець у Ріпкинському відділенні Чернігівської ОДПІ.

В той час, внаслідок припинення фізичної особи-підприємця безпосередньо сама фізична особа не зникає і згідно ст.52 ГК України відповідає всім своїм майном по таких зобов'язаннях на загальних підставах.

Частиною 1 ст. 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 614 ЦК України особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.

З врахуванням наведеного, оскільки відповідачем не надано доказів щодо вжиття всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання зобов'язання, суд доходить висновку про наявність підстав для стягнення з нього на користь ОСОБА_1 селищної ради заборгованості по орендній платі за договором оренди №03/2011 від 01.04.2011 року, в сумі 24483 грн. 23 коп. та задоволення позовних вимог заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури в повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню на користь Прокуратури Чернігівської області судовий збір, в розмірі 1600 грн., сплачений останньою за подання до суду позовної заяви.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури (місцезнаходження: вул. Шевченка, 1, м. Чернігів) - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь ОСОБА_1 селищної ради Ріпкинського району Чернігівської області (місце знаходження: провулок Заводський, 1, смт. Замглай Ріпкинського району Чернігівської області, ЄДРПОУ 02165739, МФО 853592, д/р 33211850700424 УК в Ріпкинському р-ні./смт. Замглай/22080402) заборгованість по орендній платі за договором оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності, №03/2011 від 01.04.2011 року, в сумі 24483 (двадцять чотири тисячі чотириста вісімдесят три) грн. 23 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Прокуратури Чернігівської області (ЄДРПОУ 02910114, розрахунковий рахунок 35215093006008 у Державній казначейській службі України м. Київ, МФО 820172) судовий збір, в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Ріпкинський районний суд Чернігівської області до апеляційного суду Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення суду складено 12 червня 2018 року.

Головуюча О.В. Павленко

СудРіпкинський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення12.06.2018
Оприлюднено28.06.2018
Номер документу75003482
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —743/1741/17

Ухвала від 26.11.2019

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Павленко О. В.

Ухвала від 13.11.2019

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Павленко О. В.

Ухвала від 08.11.2019

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Павленко О. В.

Постанова від 30.11.2018

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Мамонова О. Є.

Постанова від 30.11.2018

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Мамонова О. Є.

Ухвала від 29.10.2018

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Мамонова О. Є.

Ухвала від 04.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Чернігівської області

Лакіза Г. П.

Ухвала від 03.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Чернігівської області

Лакіза Г. П.

Ухвала від 20.08.2018

Цивільне

Апеляційний суд Чернігівської області

Лакіза Г. П.

Рішення від 12.06.2018

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Павленко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні