Рішення
від 26.06.2018 по справі 576/1169/18
ГЛУХІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 576/1169/18

Провадження № 2/576/426/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.06.18 м. Глухів

Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Сапона О.В.,

розглянувши справу за позовом ОСОБА_1 до Шалигинської селищної ради Глухівського району Сумської області, третя особа - Глухівська районна державна нотаріальна контора Сумської області, про визнання права власності на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року в сел. Шалигине Глухівського району помер її чоловік - ОСОБА_2 Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого по АДРЕСА_1. Позивачка є спадкоємицею даного майна за законом та прийняла спадщину після смерті чоловіка, оскільки на день його смерті проживала та була зареєстрована разом з ним. Однак, коли для оформлення своїх прав на дане спадкове майно позивачка звернулась в нотаріальну контору, то їй було відмовлено в цьому у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на даний житловий будинок. За вказаних обставин позивачка просить в судовому порядку визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований по АДРЕСА_1.

Представник позивачки в підготовче судове засідання не з'явилася, а представила заяву, в якій підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просить розглядати справу без її участі.

Представник відповідача в підготовче судове засідання також не з'явився, а представив заяву в якій визнає позов повністю і просить справу розглядати за його відсутності.

Третя особа - представник Глухівської районної державної нотаріальної контори Сумської області,в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Письмові пояснення на позов не подав.

Враховуючи викладене та зважаючи на положення ч. ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України, суд приходить до висновку про можливість ухвалення рішення у підготовчому судовому засіданні.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов є повністю обґрунтованим, підтверджується представленими документами, а тому підлягає задоволенню з огляду на таке.

Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року в сел. Шалигине Глухівського району помер чоловік позивачки - ОСОБА_2 Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого по АДРЕСА_1. Позивачка є спадкоємицею даного майна за законом. Однак, коли для оформлення своїх прав на дане спадкове майно позивачка звернулась в нотаріальну контору, то їй було відмовлено в цьому у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на даний житловий будинок. Дані факти підтверджується копією свідоцтва про смерть ОСОБА_2, довідкою Шалигинської селищної ради Глухівського району Сумської області, копією свідоцтва про одруження позивачки з ОСОБА_2, постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Також згідно наданого позивачкою технічного паспорту на вищевказаний житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1, його загальна площа становить 59,0 кв. м, а житлова площа - 38,0 кв. м.

А з довідки комунального підприємства Глухівське бюро технічної інвентаризації від 22 грудня 2017 року № 775 вбачається, що право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 КП Глухівське БТІ станом на 31.12.2012 року не зареєстровано. Даний житловий будинок введений в експлуатацію у 1983 році.

Крім того, судом встановлено, що на підставі рішення 17 сесії 21 скликання Шалигинської селищної ради Глухівського району Сумської області від 20 жовтня 1993 року чоловіку позивачки ОСОБА_2 було передано безкоштовно у приватну власність земельну ділянку, яка знаходиться в межах населеного пункту сел. Шалигине для ведення особистого підсобного господарства 0,30 га, для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд 0,05 га.

Також з довідки Шалигинської селищної ради Глухівського району Сумської області від 12 березня 2018 року № 02-15/468 вбачається, що житловий будинок з господарськими будівлями по АДРЕСА_1 зведені з дотриманням архітектурних, санітарних та протипожежних норм та правил. Житловий будинок, господарські будівлі по АДРЕСА_1 знаходиться в межах земельної ділянки, не виходять за червону лінію вулиці, а також не знаходяться на суміжних земельних ділянках.

А згідно висновку начальника відділу земельних відносин, архітектури та містобудування Шалигинської селищної ради, на території двору будинку № АДРЕСА_1 житловий будинок з господарськими будівлями збудовані з дотриманням будівельних норм та правил, санітарні та протипожежні норми не порушені.

Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 331 ЦК, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України від 1 липня 2004 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 зазначеного Закону речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Державна реєстрація права власності на житлові будинки, споруди регулювалася підзаконними нормативними актами, зокрема, такими як Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року і яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 13 грудня 1995 року № 56, Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5 і зареєстроване в Мін'юсті 18 лютого 2002 року за № 157/6445 (з подальшими змінами).

Зазначені нормативні акти передбачали державну реєстрацію будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності ЦК та Законом України від 1 липня 2004 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що з наданих позивачкою документів вбачається, що її покійний чоловік ОСОБА_2, фактично набув право власності на вищезазначений житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, але за життя правовстановлюючий документ на нього не отримав, а позивачка є спадкоємицею даного майна за законом та прийняла спадщину після смерті чоловіка, оскільки на день його смерті проживала та була зареєстрована разом з ним, то за таких обставин суд вважає необхідним визнати за позивачкою право власності на вказане спадкове майно.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 200, 206, 247, 263-265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючою АДРЕСА_1, п.і. 41470, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований по АДРЕСА_1, як на спадкове майно після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Сумської області через Глухівський міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.

Суддя

СудГлухівський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення26.06.2018
Оприлюднено02.07.2018
Номер документу75016642
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —576/1169/18

Рішення від 26.06.2018

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

Ухвала від 04.06.2018

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні