Справа № 493/1176/18
Провадження № 2/493/534/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2018 року
Балтський районний суд Одеської області в складі:
головуючого-судді БОДАШКО Л.І.,
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Балті Одеської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Чернеченської сільської ради Балтського району Одеської області про визнання права на земельні частки (паї), визнання права власності на земельну ділянку та житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати за ним право на земельні частки (паї) розміром 4,31 умовних кадастрових гектарів кожна на території Чернеченської сільської ради Балтського району Одеської області згідно сертифікатів на право на земельні частки (паї) серії ОД-03 № 0131473, ОД-03 № 0131160, ОД № 0131002 по КСП Спілка Чернеченських господарів , визнати за ним право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,17 га, кадастровий номер 5120689100:01:001:0123, розташовану на території Чернеченської сільської ради Балтського району Одеської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ОД № 036363, визнати за ним право власності на житловий будинок (на плані позначено літ. А) загальною площею 45,6 кв. м., житловою площею 35,2 кв. м. з господарськими будівлями - літньою кухнею (літ. Б), гаражем (літ. В), сараями (літ. Г, Ж), навісами (літ. Д, З, К), вбиральнею (літ. Е), погребом з шиєю (літ. И, И 1 ), воротами з хвірткою №№ 1, 2, огорожею № 3, розташований на земельній ділянці площею 3800 м. кв. по вулиці Миру, 78 в с. Чернече Балтського району Одеської області, стверджуючи, що його баба ОСОБА_3, його прабаба ОСОБА_4, його мати ОСОБА_5 мали право на вище вказані земельні частки (паї), його батькові ОСОБА_6 на праві приватної власності належали вище вказані земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, житловий будинок з господарськими будівлями.
За свого життя вище вказані родичі позивача заповітів стосовно належного їм майна не складали.
1 березня 1999 року баба позивача ОСОБА_3 померла, 17 листопада 1999 року померла прабаба позивача ОСОБА_4 Після їх смерті спадщину, як спадкоємець п'ятої черги за законом, відповідно до ст. 549 ЦК Української РСР, фактично прийняв їх онук позивач ОСОБА_2, так як доглядав своїх бабусь, проживав разом з ними на день їх смерті, поховав спадкодавців, користувався речами, предметами домашнього вжитку покійних, їх земельними частками (паями).
9 червня 2002 року померла мати позивача ОСОБА_5, а 27.10.2007 року помер і батько позивача ОСОБА_6. Після смерті батьків позивач, як спадкоємець першої черги за законом, фактично прийняв спадщину, так як проживав разом з ними на день їх смерті, поховав їх, користується земельною часткою (паєм), земельною ділянкою, житловим будинком з господарськими будівлями.
Крім позивача інших спадкоємців першої - п'ятої черг за законом, які б претендували на спадщину, немає, позивач звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, але, йому відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом по причині відсутності в нього оригіналів сертифікатів на право на земельні частки (паї), державного акту на право власності на земельну ділянку, правовстановлюючого документа на житловий будинок з господарськими будівлями.
Застосовані позивачем заходи щодо розшуку втрачених сертифікатів на право на земельні частки (паї), державного акту на право власності на земельну ділянку, правовстановлюючого документа на житловий будинок позитивних результатів не дали.
Вказані вище обставини позбавили позивача права на спадкове майно, з приводу чого він змушений звернутися до суду з позовом, надав суду заяву, в якій свої заявлені вимоги підтримав у повному обсязі, просить розглянути справу без його участі.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, але надіслав на адресу суду заяву, в якій не заперечує проти задоволення заявлених вимог, просить розглянути справу за його відсутності у відповідності з вимогами чинного законодавства України.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що баба позивача ОСОБА_3, прабаба позивача ОСОБА_4, мати позивача ОСОБА_5 мали право на земельні частки (паї) розміром 4,31 умовних кадастрових гектарів кожна в КСП Спілка Чернеченських господарів на території Чернеченської сільської ради Балтського району Одеської області згідно сертифікатів на право на земельні частки (паї) відповідно серії ОД-03 № 0131473, ОД-03 № 0131160, ОД № 0131002, виданих на підставі рішення Балтської районної державної адміністрації від 30.04.1996 року № 224, батькові позивача ОСОБА_6 на праві приватної власності належали земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,17 га, кадастровий номер 5120689100:01:001:0123, розташована на території Чернеченської сільської ради Балтського району Одеської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ОД № 036363, виданого на підставі розпорядження Балтської районної державної адміністрації від 09 червня 2004 року № 238/А-2004, житловий будинок з господарськими будівлями, розташований на земельній ділянці площею 3800 м. кв. по вулиці Миру, 78 в с. Чернече Балтського району Одеської області, згідно договору купівлі-продажу від 05.06.1965 року, посвідченого Балтською державною нотаріальною конторою, реєстр № 1355, заповітів стосовно належного їм майна ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 не складали, після смерті своїх бабусь та батьків, спадщину, як спадкоємець відповідно п'ятої та першої черг за законом, фактично прийняв їх відповідно онук та син позивач ОСОБА_2, так як проживав разом з спадкодавцями на дні їх смерті, поховав своїх рідних, користується речами, предметами домашнього вжитку покійних, земельними частками (паями), земельною ділянкою, житловим будинком, крім позивача інших спадкоємців першої - п'ятої черг за законом, які б претендували на спадщину, судом не встановлено, позивач звернувся до нотаріуса із заявами про прийняття спадщини за законом, але, йому відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом по причині відсутності в нього оригіналів сертифікатів на право на земельні частки (паї), державного акту на право власності на земельну ділянку, правовстановлюючого документа на житловий будинок з господарськими будівлями і рекомендовано звернутися до суду, оскільки відповідно до ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) до переліку документів, що посвідчують право на земельну частку (пай) відноситься і рішення суду про визнання права на земельну частку (пай), а згідно вимог ст. 4 Закону України Про нотаріат отримати новий державний акт на право власності на земельну ділянку у разі смерті спадкодавця неможливо.
Згідно ст. ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до вимог ст. 1225 ЦК України спадкування права на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно ст. 3 ЦК України у якості засад цивільного законодавства визнано неприпустимість позбавлення права власності, судовий захист цивільного права шляхом звернення до суду за захистом своїх порушених невизнаних або оспорюваних прав.
Статтею 321 ЦК України визначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 386 ЦК України визначено, що держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності.
Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. Позивач, як спадкоємець першої та п'ятої черг за законом, не відмовлявся від спадщини, тому вважається таким, що прийняв її.
Вказані вище обставини підтверджується зібраними в матеріалах справи письмовими доказами, в тому числі ксерокопіями паспорта, свідоцтв про народження, свідоцтв про смерть, сертифікатів на право на земельні частки (паї), державного акту на право власності на земельну ділянку, договору купівлі-продажу житлового будинку з господарськими будівлями, технічного паспорту на житловий будинок, довідками Чернеченської сільської ради Балтського району Одеської області від 05.01.2018 року №№ 7/02-15, 8/02-15 та ін., що надає суду підстави вважати, що позивач має законне право на спадкове майно у вигляді вище вказаних земельних часток (паїв), земельної ділянки, житлового будинку з господарськими будівлями.
На підставі викладеного, керуючись ст. 549 ЦК Української РСР, ст. ст. 321, 386, 1216, 1218, 1225, 1258, 1261, 1265, 1268 ЦК України, ст. ст. 10-13, 141, 259, 263 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Чернеченської сільської ради Балтського району Одеської області про визнання права на земельні частки (паї), визнання права власності на земельну ділянку та житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування - задовольнити в повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) розміром 4,31 умовних кадастрових гектарів на території Чернеченської сільської ради Балтського району Одеської області згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ОД-03 № 0131473 по КСП Спілка Чернеченських господарів , виданого на підставі рішення Балтської районної державної адміністрації від 30.04.1996 року № 224, на яку раніше мала право його баба ОСОБА_3, померла 1 березня 1999 року в с. Чернече Балтського району Одеської області.
Визнати за ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) розміром 4,31 умовних кадастрових гектарів на території Чернеченської сільської ради Балтського району Одеської області згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ОД-03 № 0131160 по КСП Спілка Чернеченських господарів , виданого на підставі рішення Балтської районної державної адміністрації від 30.04.1996 року № 224, на яку раніше мала право його прабаба ОСОБА_4, померла 17 листопада 1999 року в с. Чернече Балтського району Одеської області.
Визнати за ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) розміром 4,31 умовних кадастрових гектарів на території Чернеченської сільської ради Балтського району Одеської області згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ОД-03 № 0131002 по КСП Спілка Чернеченських господарів , виданого на підставі рішення Балтської районної державної адміністрації від 30.04.1996 року № 224, на яку раніше мала право його мати ОСОБА_5, померла 9 червня 2002 року в с. Чернече Балтського району Одеської області.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,17 га, кадастровий номер 5120689100:01:001:0123, розташовану на території Чернеченської сільської ради Балтського району Одеської області, яка раніше на праві приватної власності згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ОД № 036363, виданого на підставі розпорядження Балтської районної державної адміністрації від 09 червня 2004 року № 238/А-2004, належала його батькові ОСОБА_6, померлому 27 жовтня 2007 року в с. Чернече Балтського району Одеської області.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на житловий будинок (на плані позначено літ. А) загальною площею 45,6 кв. м., житловою площею 35,2 кв. м. з господарськими будівлями - літньою кухнею (літ. Б), гаражем (літ. В), сараями (літ. Г, Ж), навісами (літ. Д, З, К), вбиральнею (літ. Е), погребом з шиєю (літ. И, И 1 ), воротами з хвірткою №№ 1, 2, огорожею № 3, розташований на земельній ділянці площею 3800 м. кв. по вулиці Миру, 78 в с. Чернече Балтського району Одеської області, який раніше належав його батькові ОСОБА_6, померлому 27 жовтня 2007 року в с. Чернече Балтського району Одеської області.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області відповідно до ч. 1 п. 15.5) Перехідних положень ЦПК України через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
СУДДЯ
Суд | Балтський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2018 |
Оприлюднено | 05.07.2018 |
Номер документу | 75085336 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Балтський районний суд Одеської області
Бодашко Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні