Рішення
від 26.02.2018 по справі 905/3049/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

26.02.2018р. м. Харків Справа № 905/3049/17

Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,

розглянувши справу №905/3049/17 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи

за позовом Публічного акціонерного товариства ДТЕК Донецькобленерго

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Спортивно оздоровча база олімпійської підготовки Чайка

про стягнення 10 266,10 грн.,

Суть спору: ПАТ ДТЕК Донецькобленерго звернулося до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить суд стягнути з ТОВ Спортивно оздоровча база олімпійської підготовки Чайка 10 266,10 грн., з яких: 5 675,86 грн. - борг за перевищення договірних величин споживання електричної енергії; 446,90 грн. - 3% річних, 2 120,95 грн. - інфляційні втрати, 2 022,39 грн. - пеня.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору про постачання електричної енергії №1321 від 30.07.2014р. в частині дотримання договірних величин електроспоживання, а також в частині повної та своєчасної оплати вартості активної електроенергії та послуг з перетікання реактивної електроенергії.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 26.12.2017р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/3049/17, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Позивач та відповідач про розгляд справи повідомлені належним чином, оскільки ухвала суду від 26.12.2017р. надіслана позивачу на адресу: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Островського, 8, та відповідачу на адресу: 83130, Донецька обл., м. Слов'янськ, м. Святогірськ, вул. Кільцева,70Б, що зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та одержані сторонами, що підтверджено рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Також ухвала господарського суду Донецької області від 26.12.2017р. розміщена у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Заяви з запереченнями сторін проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, клопотання сторін про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на адресу суду не надійшло. Відзив на позов відповідачем до суду не подано.

У письмових поясненнях за вх. №3446/18 від 14.02.2018р. позивач зазначив, що договір №1321 від 30.07.2014 на теперішній час є дійсним на підставі п. 9.5 договору, оскільки жодна із сторін не повідомила про припинення договору.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України 26.02.2018р. господарським судом підписано рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив:

30.07.2014р. між ПАТ Донецькобленерго (постачальник, позивач) та ТОВ Спортивно оздоровча база олімпійської підготовки Чайка (споживач, відповідач) укладений договір про постачання електричної енергії №1321, згідно з яким постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача із загальною (за всіма об'єктами) приєднаною потужністю 574 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії зазначається у додатку №1 Однолінійна схема надання доступу до місцевої (локальної) електромережі до цього договору. (розділ 1 договору).

Постачальник зобов'язується, зокрема, постачати споживачу електроенергію, як різновид товару в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього договору; згідно з категорією струмоприймачів споживача відповідно до ПУЕ та гарантованого рівня надійності електропостачання на межах, визначених додатком №2 Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін до цього договору; із дотриманням на межі балансової належності електромереж постачальника граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами; із забезпеченням отримання електричної енергії на рівні загальної (за всіма об'єктами) дозволеної потужності 574 кВт, а споживач зобов'язується, зокрема, дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки згідно з умовами додатків №3 Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії та №4 Порядок визначення обсягу електричної енергії та його вартості у разі завантаження схеми обліку нижче мінімально допустимого рівня та у разі невідповідності температурного режиму експлуатації засобів обліку вимогам, визначеним нормативно-технічними документами та/або паспортними даними засобів обліку до цього договору; оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно із умовами додатків №3 Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії та №5 Порядок розрахунків до цього договору (пп. 2.2.2 п.2.2, пп. 2.3.2, 2.3.4 п.2.3 договору).

На підставі показів засобів обліку електричної енергії та умов договору оформлюються Акт фіксації показань приладів обліку , Звіт про покати розрахункових приладів обліку , Акт прийняття передавання товарної продукції (електроенергії) і Акт з контролю електричної потужності до договору, що є невід'ємними частинами цього договору (п. 7.7 договору).

За внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.4-2.3.5 цього договору, з порушенням термінів, визначених додатком №5 Порядок розрахунків до цього договору, споживач сплачує постачальнику пеню, обумовлену додатком №5 Порядок розрахунків до цього договору за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати; 3% річних з простроченої суми. При цьому сума грошового зобов'язання за цим договором повинна бути оплачена споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції Сума пені, 3% річних з простроченої суми, суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції зазначається у розрахунковому документі окремим рядком, або в окремому розрахунковому документі. (п.4.2.1 договору).

Для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік споживач не пізніше 01 жовтня поточного року надає постачальнику відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії за формою встановленою додатком №7 Обсяги очікуваного споживання електричної енергії та потужності споживачем до цього договору (абз. 1 п.5.1 договору).

Визначені згідно з п. 5.1 цього договору обсяги споживання електричної енергії узгоджуються сторонами і оформлюються додатком №8 Договірні величини споживання електричної енергії до цього договору як договірні величини споживання електричної енергії (п.5.2 договору).

За перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами Розділу 5 цього договору, споживач сплачує постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини. При цьому плата за перевищення договірної величини потужності стягується із споживачів з приєднаною потужністю 150 кВт і більше та середньомісячним споживанням 50000 кВт/год і більше (за підсумками минулого року) згідно з діючим законодавством України. Вартість максимально спожитої у розрахунковому періоді потужності понад договірну (граничну) величину сплачується за діючим тарифом згідно з чинним законодавством та умовами додатку №5 Порядок розрахунків (пп.4.2.2 п.4.2 договору).

Цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2014р. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. (п. 9.5 договору).

Додатком № 5 до договору є Порядок розрахунків , згідно з яким розрахунковий період встановлено споживачу з 00-00 год. 25 числа попереднього місяця до 24-00 год. 24 числа поточного місяця. У разі коли дата закінчення розрахункового періоду співпадає з неробочим днем, момент зняття показів розрахункових лічильників електричної енергії в перший робочий день, наступний за неробочим днем (час та дата), вважаються часом та датою закінчення розрахункового періоду та початку наступного за ним розрахункового періоду. За підсумками розрахункового періоду постачальник електричної енергії виписує споживачу рахунок для остаточного розрахунку. Період між датами початку та закінчення розрахункового періоду прирівнюється до періоду дії тарифу (календарного місяця) та сума платежу при остаточному розрахунку визначається, виходячи з тарифів на активну електроенергію, що діяли на кінець розрахункового періоду та фактичного обсягу спожитої електричної енергії, згідно даних оформленого між постачальником та споживачем Акта прийняття - передавання товарної продукції (електроенергії) (додаток №10 до договору) та/або інших умов договору, з урахуванням сум та призначення платежів, що надійшли від споживача. Обсяги спожитої електричної енергії визначаються за фактичними показами засобів обліку згідно порядку, обумовленого у додатку №3 Графік зняття показів обліку електричної енергії до договору та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених договором і ПКЕЕ. У разі перевищення договірної величини споживання електричної енергії, що визначається постачальником при підбитті підсумків розрахункового періоду, постачальник електричної енергії надає споживачу окремий рахунок на суму вартості санкцій за перевищення договірної величини. Остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, а також за інші платежі, передбачені цим договором та ПКЕЕ, здійснюється споживачем на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка, грошовими коштами на рахунки постачальника електричної енергії, які вказані в Розділі 10 Договору, у терміни, що не перевищують 5 операційних днів від дня отримання рахунку. Для проведення остаточного розрахунку споживач не пізніше наступного дня з дня закінчення розрахункового періоду повинен отримати у постачальника за місцем надання звіту про обсяги спожитої електроенергії рахунок на оплату електричної енергії та інших платежів, що передбачені договором. У разі неявки споживача (уповноваженого представника споживача) для отримання рахунку постачальник направляє рахунок споживачу рекомендованим листом на адресу (юридичну або поштову), що вказана в договорі. У такому разі рахунок вважається отриманим споживачем з дня його відправлення. За внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.4 - 2.3.5 цього договору, з порушенням термінів, визначених даним додатком, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі 1% за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Оплата за такі види нарахувань, як вартість активної електроенергії (в т.ч. така, що надійшла на підставі визнаної претензії або за рішенням суду) з ПДВ, безоблікове споживання електричної енергії з ПДВ, за недораховану електричну енергію згідно із актами порушень ПКЕЕ з ПДВ, плата за споживання електричної енергії понад договірну величину, плата за перевищення договірної величини потужності здійснюється на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, вказаний в Розділі 10 договору. Плата за такі види нарахувань, як надання послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії з ПДВ, сума пені, 3% річних, індекс інфляції, плата за надання споживачу додаткових послуг (відключення та повторне підключення, перевірка та ремонт лічильників та інші послуги), сума завданих споживачем збитків та інші платежі перераховуються на поточний рахунок постачальника, вказаний в розділі 10 Договору. (п.п. 1, 5, 7, 10 додатку №5 Порядок розрахунків до договору).

У додатку № 8 до договору встановлені договірні величини споживання електричної енергії на 2016р., зокрема, у червні 2016р.-0,5 тис. кВт/год., у липні 2016р. - 0,5 тис. кВт/год., у серпні 2016р.-0,5 тис. кВт/год., у вересні 2016р.-0,5 тис. кВт/год.

На виконання умов договору за період червень 2016р. - грудень 2016р. позивач поставив відповідачу активну електроенергію в загальному обсязі 5 188 кВт/год на суму 11 072,77 грн., а саме: у червні 2016р. в обсязі 1140 кВт/год на суму 2 304,80 грн., у липні 2016р. в обсязі 1 180 кВт/год на суму 2 580,66 грн., у серпні 2016р. в обсязі 1 624 кВт/год на суму 3 503,56 грн., у вересні 2016р. в обсязі 1 244 кВт/год на суму 2 683,75 грн., а також надано послуги з перетікання реактивної електроенергії в загальному обсязі 15 200 кВар/г на суму 4195,48 грн., а саме: у червні 2016р. в обсязі 3 744 кВар/г на суму 922,68 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 22 кВар/г на суму 3,96 грн.), у липні 2016р. в обсязі 3 618 кВар/г на суму 977,77 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 16 кВар/г на суму 3,17 грн.), у серпні 2016р. в обсязі 3 762 кВар/г на суму 1 023,95 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 40 кВар/г на суму 7,87 грн.), у вересні 2016р. в обсязі 3 746 кВар/г на суму 1 001, 52 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 24 кВар/г на суму 4,68 грн.), у жовтні 2016р. в обсязі 64 кВар/г на суму 46,95 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 50 кВар/г на суму 10,57 грн.), у листопаді 2016р. в обсязі 134 кВар/г на суму 111,04 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 124 кВар/г на суму 26,62 грн.), у грудні 2016р. в обсязі 132 кВар/г на суму 111,57 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 124 кВар/г на суму 26,89 грн.), що підтверджується відповідними актами прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії), які підписані сторонами без зауважень та заперечень.

Поряд з цим, позивачем виставлені рахунки на оплату активної електроенергії за період червень 2016р. - вересень 2016р., а саме: рахунок за червень 2016р. на суму 1 351,16 грн. (із врахуванням передоплати в розмірі 953,64 грн.), рахунок за липень 2016р. на суму 2 358,90 грн. (із врахуванням передоплати в розмірі 221,76 грн.), рахунок за серпень 2016р. на суму 3 503,56 грн., рахунок за вересень 2016р. на суму 2 683,75 грн., а також позивачем виставлені рахунки на оплату послуг з перетікання реактивної електроенергії за період червень 2016р. - грудень 2016р., а саме: рахунок за червень 2016р. на суму 922,68 грн., рахунок за липень 2016р. на суму 977,77 грн., рахунок за серпень 2016р. на суму 1 023,95 грн., рахунок за вересень 2016р. на суму 1 001,52 грн., рахунок за жовтень 2016р. на суму 46,95 грн., рахунок за листопад 2016р. на суму 111,04 грн., рахунок за грудень 2016р. на суму 111, 57 грн.

Рахунки на оплату активної електроенергії та послуг з перетікання реактивної електроенергії за червень 2016р одержані відповідачем 29.06.2016р., на оплату активної електроенергії та послуг з перетікання реактивної електроенергії за липень 2016р. - 26.07.2016р., на оплату активної електроенергії та послуг з перетікання реактивної електроенергії за серпень 2016р. - 25.08.2016р., на оплату активної електроенергії та послуг з перетікання реактивної електроенергії за вересень 2016р. - 27.09.2016р., на оплату послуг з перетікання реактивної електроенергії за жовтень 2016р. - 26.10.2016р., на оплату послуг з перетікання реактивної електроенергії за листопад 2016р. - 25.11.2016р., на оплату послуг з перетікання реактивної електроенергії за грудень 2016р. - 29.12.2016р., про що свідчить відповідні підписи представника відповідача про їх отримання. Повноваження представника відповідача, яким підписані акти та отримані рахунки, підтверджуються довіреністю від 15.01.2017р.

Отже, граничним строком оплати відповідачем вартості спожитої активної електроенергії та послуг з перетікання реактивної електроенергії у червні 2016р. є 05.07.2016р., у липні 2016р. - 02.08.2016р., у серпні 2016р. - 01.09.2016р., у вересні 2016р. - 04.10.2016р., та послуг з перетікання реактивної електроенергії: у жовтні 2016р. - 02.11.2016р., у листопаді 2016р. - 02.12.2016р., у грудні 2016р. - 06.01.2017р.

З розрахунку позову та банківських виписок за період 21.03.2016р. - 05.10.2017р. вбачається, що оплата активної електроенергії за червень 2016р. - вересень 2016р. здійснена в повному обсязі, але з порушенням строків оплати, встановлених умовами договору, наступним чином:

- за зобов'язаннями червня 2016р.: передоплата станом на 06.07.2016р. - 953,64 грн., 31.07.2017р. сплачено 1 351,16 грн.;

- за зобов'язаннями липня 2016р.: передоплата станом на 02.08.2016р. - 221,76 грн., 01.08.2017р. сплачено 1 100 грн., 11.08.2017р. - 1 258,90 грн.;

- за зобов'язаннями серпня 2016р.: 23.08.2017р. сплачено 650 грн., 28.08.2017р. - 1 640 грн., 01.09.2017р. - 1 213,56 грн. (загальна сума платежу - 1 220 грн., з яких 1 213,56 грн. зараховано в рахунок погашення боргу за серпень 2016р.);

- за зобов'язаннями вересня 2016р.: 01.09.2017р. - 6,44 грн. (загальна сума платежу - 1 220 грн., з яких 6,44 грн. зараховано в рахунок погашення боргу за вересень 2016р.); 03.10.2017р. сплачено 750 грн., 04.10.2017р. - 1 927,31 грн. (загальна сума платежу - 1 933,75 грн., з яких 1 927,31 грн. зараховано в рахунок погашення боргу за вересень 2016р.).

Оплата за послуги по компенсації перетоків реактивної енергії за період червень 2016р. - грудень 2016р. відповідачем не здійснена.

Крім того, у червні 2016р. - вересні 2016р. відповідачем допущено перевищення договірних величин споживання електричної енергії, а саме: у червні 2016р. - на 640 кВт/год, у липні 2016р. - на 680 кВт/год, у серпні 2016р. - на 1124 кВт/год, у вересні 2016р. - на 744 кВт/год, про що позивачем складено відповідні повідомлення та рахунки, а саме за червень 2016р. на суму 1 078,27 грн., за липень 2016р. на суму 1 239,30 грн., за серпень 2016р. на суму 2 020,73 грн., за вересень 2016р. на суму 1 337,56 грн. Рахунок за червень 2016р. отриманий представником відповідача 29.06.2016р., рахунок за липень 2016р. - 26.07.2016р., рахунок за серпень 2016р. - 25.08.2016р., рахунок за вересень 2016р. - 27.09.2016р. Повноваження представника відповідача, яким отримані рахунки, підтверджуються довіреністю від 15.01.2017р.

Отже, граничним строком оплати відповідачем двократної вартості різниці фактично спожитої та договірної величини у червні 2016р. є 05.07.2016р., у липні 2016р. - 02.08.2016р., у серпні 2016р. - 01.09.2016р., у вересні 2016р. - 04.10.2016р.

Неналежне виконання відповідачем умов договору щодо дотримання договірних величин електроспоживання, а також щодо своєчасної та повної оплати вартості активної електроенергії та послуг з перетікання реактивної електроенергії зумовило звернення позивача до суду з даним позовом про стягнення з відповідача 10 266,10 грн., з яких: 5 675,86 грн. - борг за перевищення договірних величин споживання електроенергії за червень 2016р. - вересень 2016р.; 446,90 грн. - 3 % річних, нараховані з 07.07.2016р. по 01.11.2017р. за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по оплаті активної електроенергії за період червень 2016р. - вересень 2016р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії за період червень 2016р. - грудень 2016р.; 2 120,95 грн. - інфляційні втрати, нараховані з 01.08.2016р. по 30.09.2017р. за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по оплаті активної електроенергії за період червень 2016р. - вересень 2016р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії за період червень 2016р. - грудень 2016р.; 2 022,39 грн. - пеня, нарахована з 07.07.2016р. по 06.01.2017р. за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по оплаті активної електроенергії за період червень 2016р. - вересень 2016р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії за період червень 2016р. - грудень 2016р.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову виходячи з наступного.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Як вище встановлено господарським судом, між сторонами у справі укладений договір про постачання електричної енергії №1321 від 30.07.2014р., за умовами якого позивач зобов'язався постачати відповідачу електроенергію, як різновид товару в обсягах, визначених відповідно до розділу 5 та з урахуванням умов розділу 6 цього договору, а відповідач - дотримуватись режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 договору, а також сплачувати вартість активної електричної енергії, послуг з перетікання реактивної електричної енергії та в разі перевищення договірних величин споживання електричної енергії - двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величини протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунку.

Відповідно до вимог ч.1 ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 ГК України.

Між тим, вищевстановлені обставини справи свідчать, що оплата вартості активної електричної енергії за період червень 2016р. - вересень 2016р. здійснювалась відповідачем з порушенням строків, встановлених умовами договору, а оплата послуг з перетікання реактивної електроенергії за період червень 2016р. - грудень 2016р. взагалі відповідачем не здійснена.

Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. При цьому, в силу вимог ч.1 ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Розрахунок 3% річних, який здійснений позивачем, та згідно з яким розмір нарахованих відповідачу 3% річних за порушення зобов'язань з оплати вартості активної електроенергії, спожитої у червні 2016р. - вересні 2016р., за загальний період з 07.07.2016р. по 03.10.2017р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії, наданих у червні 2016р. - грудні 2016р., за загальний період з 07.07.2016р. по 01.11.2017р. становить 446,90 грн., перевірений господарським судом та встановлено, що розрахунок виконаний позивачем з арифметичними помилками.

За таких обставин, господарським судом самостійно, з урахуванням вірно визначеного періоду нарахування, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого мало місце невиконання зобов'язання, здійснено розрахунок 3% річних та встановлено, що загальний розмір 3% річних за порушення зобов'язання з оплати вартості активної електроенергії, спожитої у червні 2016р. - вересні 2016р., за загальний період з 07.07.2016р. по 03.10.2017р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії, наданих у червні 2016р. - грудні 2016р., за загальний період з 07.07.2016р. по 01.11.2017р. становить 446,88 грн., що підлягає стягненню з відповідача.

Розрахунок інфляційних втрат, який здійснений позивачем, та згідно з яким розмір нарахованих відповідачу інфляційних втрат за порушення зобов'язання з оплати вартості активної електроенергії, спожитої у червні 2016р. - вересні 2016р., за загальний період з 07.07.2016р. по 03.10.2017р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії, наданих у червні 2016р. - грудні 2016р., за загальний період з 01.08.2016р. по 30.09.2017р. становить 2 120,95 грн., перевірений господарським судом, та встановлено, що вказаний розрахунок виконаний позивачем з арифметичними помилками.

За таких обставин, господарським судом самостійно, з урахуванням конкретних обставин справи, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого мало місце невиконання зобов'язання, здійснено розрахунок інфляційних втрат та встановлено, що загальний розмір інфляційних втрат за порушення зобов'язання з оплати вартості активної електроенергії, спожитої у червні 2016р. - вересні 2016р., за загальний період з 07.07.2016р. по 03.10.2017р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії, наданих у червні 2016р. - грудні 2016р., за загальний період з 01.08.2016р. по 30.09.2017р. становить 2 115,02 грн., що підлягає стягненню з відповідача.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з ч.2 ст. 551 ЦК України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

За приписами ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Умовами п. 4.2.1 укладеного між сторонами договору передбачено, що за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.4-2.3.5 цього договору, з порушенням термінів, визначених додатком №5 Порядок розрахунків до цього договору, споживач сплачує постачальнику, обумовлену додатком №5 до цього договору за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.

У п. 10 додатку №5 Порядок розрахунків до договору встановлено, що за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.4 - 2.3.5 цього договору, з порушенням термінів, визначених даним додатком, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі 1% за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.

В силу положень ст. ст. 1, 3 ЗУ Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст. 1 цього Закону обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Розрахунок пені, який здійснений позивачем із дотриманням вимог ЗУ Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань , та згідно з яким розмір нарахованої відповідачу пені за порушення зобов'язання з оплати вартості спожитої активної електроенергії, спожитої у червні 2016р. - вересні 2016р., за загальний період з 07.07.2016р. по 03.10.2017р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії, наданих у червні 2016р. - грудні 2016р., за загальний період з 07.07.2016р. по 06.07.2017р. становить 2 022,39 грн., перевірений господарським судом та встановлено, що позивачем помилково визначено кінцеву дату нарахування пені за зобов'язаннями червня 2016р., з огляду на приписи ст. 232 ГК України та початкову дати прострочення зобов'язань за червень 2016р. Крім того, вказаний розрахунок виконаний позивачем з арифметичними помилками.

За таких обставин, господарським судом самостійно, із врахуванням вірно визначеного періоду нарахування, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого мало місце невиконання зобов'язання, здійснений розрахунок пені та встановлено, що загальний розмір пені за порушення зобов'язання з оплати вартості спожитої активної електроенергії, спожитої у червні 2016р. - вересні 2016р., за загальний період з 07.07.2016р. по 03.10.2017р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії, наданих у червні 2016р. - грудні 2016р., за загальний період з 07.07.2016р. по 06.07.2017р. становить 2 026, 53 грн.

З огляду на неподання позивачем заяви про збільшення позовних вимог в порядку ст. 46 ГПК України позовні вимоги в частині стягнення з відповідача пені підлягають задоволенню у заявленому позивачем розмірі 2 022,39 грн.

Разом з тим, вищевстановлені обставини також свідчать про те, що відповідачем допущено перевищення договірних величин споживання електричної енергії за період червень 2016р. - вересень 2016р.

У п. 4.2.2 договору передбачено, що за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 цього договору, відповідач сплачує позивачу двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величини.

У ст.26 ЗУ Про електроенергетику також встановлено, що споживачі (крім населення та навчальних закладів) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

У зв'язку з допущенням перевищення договірних величин електроспоживання у відповідача виник борг в розмірі 5 675,86 грн., який не сплачений останнім як у визначений договором строк, так і в подальшому. При цьому жодних заперечень щодо наявності цього боргу, а тим більш доказів, які спростовують його наявність відповідач до суду не надав.

За таких обставин, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача боргу за перевищення договірних величин споживання електроенергії в розмірі 5 675,86 грн. підлягають задоволенню.

На підставі ст. 129 ГПК України витрати щодо сплати судового збору покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 129, 236-238, 240, 247-252 Господарського процесуального кодексу України,-

В И Р І Ш И В:

1. Позов Публічного акціонерного товариства ДТЕК Донецькобленерго задовольнити частково.

2. Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю Спортивно оздоровча база олімпійської підготовки Чайка (84130, Донецька обл., м. Слов'янськ, м. Святогірськ, вул. Кільцева,70Б; код ЄДРПОУ 31832901) на користь Публічного акціонерного товариства ДТЕК Донецькобленерго (84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Островського, 8; код ЄДРПОУ 00131268) борг за перевищення договірних величин споживання електроенергії в розмірі 5 675 (п'ять тисяч шістсот сімдесят п'ять) грн. 86 коп., 3 % річних в розмірі 446 (чотириста сорок шість) грн. 88 коп., інфляційні втрати в розмірі 2 115 (дві тисячі сто п'ятнадцять) грн. 02 коп., пеню в розмірі 2 022 (дві тисячі двадцять дві) грн. 39 коп., витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 599 (одна тисяча п'ятсот дев'яносто дев'ять) грн. 07 коп.

3. В решті позовних вимог відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено у встановленому законом порядку.

Рішення підписано 26.02.2018р.

Суддя Л.В. Ніколаєва

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення26.02.2018
Оприлюднено09.07.2018
Номер документу75163449
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/3049/17

Ухвала від 19.03.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

Л.В. Ніколаєва

Рішення від 26.02.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

Л.В. Ніколаєва

Ухвала від 26.12.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Л.В. Ніколаєва

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні