Рішення
від 06.07.2018 по справі 608/469/18
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"06" липня 2018 р. Справа № 608/469/18

Номер провадження2/608/295/2018

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Квятковської Л. Й.

з участю секретаря Маришевої Г.М.,

представника відповідачки ОСОБА_1 - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу цивільного судочинства за позовом ОСОБА_3 до відповідачки ОСОБА_1 про визнання шлюбу недійсним, -

В С Т А Н О В И В:

В березні 2018 року позивачка ОСОБА_3 звернулася в суд з позовною заявою до відповідачки ОСОБА_1 про визнання шлюбу недійсним, в якій вказала, 20 вересня 1957 року між її батьками ОСОБА_4 та ОСОБА_5 було укладено шлюб, який не розірваний та є дійсним. 02 січня 2018 року помер її батько ОСОБА_4. Відповідно до відомостей, зазначених у свідоцтві про смерть, батько помер у с. Зелений Гай Веселівського району Запорізької області. Ступінь її родинних відносин з померлим підтверджується свідоцтвом про народження, де померлий записаний як її рідний батько. Прізвище Письмаченко змінено нею на прізвище Дунаєвська у зв'язку із укладенням шлюбу. Після смерті батька відкрилася спадщина на все належне йому майно. Вона як спадкоємиця першої черги спадкування 13.02.2018 року звернулася до Веселівської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_4 Під час подання заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом їй стало відомо про наявність інших спадкоємців, зокрема дружини батька по другому шлюбі - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає у с. Залісся Чортківського району Тернопільської області. Як їй стало відомо, батько за життя 20.02.2001 року уклав шлюб з громадянкою ОСОБА_6, який зареєстрований виконавчим комітетом Залісянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, про що складено актовий запис за № 01, тобто батько за життя зареєстрував шлюб з відповідачкою, одночасно перебуваючи в іншому зареєстрованому шлюбі з її матір'ю ОСОБА_7, який зареєстрований Мусіївською сільською радою Веселівського району Запорізької області 20 вересня 1957 року, актовий запис про шлюб № 23, та на день звернення до суду є не розірваним. Вищезазначені обставини є перешкодою у реалізації нею права на прийняття спадщини як спадкоємця першої черги та прямо суперечить вимогам чинного законодавства, у зв'язку із чим вона змушена звернутися до суду. Просить визнати шлюб, зареєстрований 20.02.2001 року Виконавчим комітетом Залісянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області між ОСОБА_6 та ОСОБА_4, про що складено актовий запис за №01, недійсним.

Позивачка ОСОБА_3в судове засідання не з'явилася, в суд від неї надійшла заява, в якій вона вказує, що не має можливості з'явитися в судове засідання 06.07.2018 року через значну віддаленість місця проживання та відсутність фінансової можливості прибути до суду, просить справу розглядати без її особистої участі на підставі обставин, які викладені у позовній заяві, та письмових доказів, які наявні в матеріалах цивільної справи. На задоволенні позовної заяви вона наполягає та просить суд позовну заяву задовольнити в повному обсязі. Інших заяв та клопотань, окрім тих, що заявлялися та подавалися нею разом з позовною заявою, вона не має. Нею як позивачкою надані усі письмові докази, на які вона посилається у своїй позовній заяві.

Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, від неї надійшла заява, в якій вона вказала, що в зв'язку з хворобою вона не може з'явитися на розгляд справи, тому просить справу розглядати за її відсутності. Позовні вимоги не визнає і просить в позові відмовити.

Представник відповідачки ОСОБА_1 - ОСОБА_2 суду пояснив, що 20 лютого 2001 року між ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище - Роїк) ОСОБА_8 та ОСОБА_4 було укладено шлюб, який зареєстровано виконавчим комітетом Залісянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, про що складено актовий запис за №01. Після реєстрації шлюбу вони з чоловіком переїхали проживати у ІНФОРМАЦІЯ_2, де проживали до смерті чоловіка, а саме 02 січня 2018 року, що підтверджується відповідною довідкою. Вони з ОСОБА_4, проживаючи однією сім'єю сімнадцять років вели спільне господарство, доглядали, підтримували та ремонтували будинок, в якому жили, піклувалися один про одного. ОСОБА_1 доглядала чоловіка, коли він був хворий. Після смерті чоловіка вона здійснила усі процедури, необхідні для поховання, звернулася до лікаря, який видав лікарське свідоцтво про смерть №2 від 03.01.2018 року та довідку про смерть; здійснила за свої кошти поховання ОСОБА_4 Про те, що у нього є дочка ОСОБА_3 вона знала, чоловік їй розказував про неї. Однак про те, що він не розірвав шлюб із матір'ю ОСОБА_3 їй не було відомо та вона не могла припустити такі обставини, адже вони зареєстрували шлюб офіційно, тому просить в позові відмовити.

Свідок ОСОБА_9 суду пояснила, що є сільським головою в Залісянській сільській раді Чортківського району Тернопільської області. В 2001 році на час укладення шлюбу між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 вона також працювала в сільській раді чи то секретарем, чи сільським головою, точно не пам'ятає. При зверненні ОСОБА_4 та ОСОБА_1 за укладенням шлюбу вона повірила, що ОСОБА_4 в іншому шлюбі не перебуває, відміток в паспорті в нього не було, це були люди літнього віку, на словах з'ясувала, що в іншому зареєстрованому шлюбі не перебувають, їй було відомо, що ОСОБА_4 - вдівець. Окремої перевірки цих обставин вони не були зобов'язані проводити.

Свідок ОСОБА_10 суду пояснила, що є дочкою ОСОБА_1 їй відомо, що мати , коли їй було 53 роки, в 2001 році уклала шлюб з ОСОБА_4, з яким спільно проживали, вели спільне господарство. Було відомо, що ОСОБА_4 був вдівцем, мати позивачки була його першою дружиною, потім друга жінка померла. Вони не знали, що перший шлюб ОСОБА_4 не розірвав.

Ухвалою Чортківського районного суду Тернопільської області від 01 червня 2018 року відмовлено в задоволенні клопотання про прийняття до спільного розгляду зустрічного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про встановлення факту проживання понад п'ять років однією сім'єю з ОСОБА_4, померлим 02 січня 2018 року, визнання спадкоємцем четвертої черги за законом, визнання права на спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 разом зі спадкоємцями першої черги, з первісним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнання шлюбу недійсним.

Вислухавши представника відповідачки, свідків, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Позивачка ОСОБА_3 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_1) ОСОБА_11 народилася 25 січня 1958 року в с. Зелений Гай Веселівського району Запорізької області, зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_3, про що свідчить паспортні дані. Її батьки: ОСОБА_4 та ОСОБА_7, що підтверджується свідоцтвом про народження позивачки серії ІУ-УР № 1397971, виданим (повторно) Мусіївським сільським ЗАГС Веселівського району Запорізької області від 29.11.1962 року.

20 лютого 1982 року ОСОБА_12 уклала шлюб з ОСОБА_13, після чого змінила дошлюбне прізвище ОСОБА_12 на ОСОБА_13, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії І-ЖС № 482516, виданим Веселівським відділом ЗАГС Запорізької області від 20.02.1982 року.

20 вересня 1957 року між батьками позивачки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 було укладено шлюб, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії ЯТ № 610818, виданим Мусіївською сільською радою Веселівського району Запорізької області від 20.09.1957 року, актовий запис про шлюб № 23, який станом на сьогоднішній день не розірваний та є дійсним.

02 січня 2018 року у віці 79 років в с. Зелений Гай Веселівського району Запорізької області помер батько позивачки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, про що Веселівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області 03 січня 2018 року складено відповідний актовий запис №06 та видане свідоцтво про смерть серії І-ЖС №408827.

Після смерті батька відкрилася спадщина на все належне йому майно. ОСОБА_3 як спадкоємиця першої черги спадкування 13.02.2018 року звернулася до Веселівської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_4, що підтверджується Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі за № 50903941, виданим Веселівською державною нотаріальною конторою від 13.02.2018 року. Під час подання заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом їй стало відомо про наявність інших спадкоємців, зокрема іншої дружини батька - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає у с. Залісся, Чортківського району Тернопільської області.

Чортківський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області у відповіді №620/14-01-09.6 від 25 квітня 2018 року повідомив, що згідно підтвердження Веселівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області №263/14-01-09.2 від 17.04.2018 року у відділі зберігається актовий запис про шлюб №23 від 20.09.1957 року, складений виконавчим комітетом Гоголівської сільської ради Веселівського району Запорізької області на ОСОБА_4 та ОСОБА_5. Згідно актового запису про шлюб №1 від 20.02.2001 року, складеного Залісянською сільською радою Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_4 зареєстрував шлюб з ОСОБА_6.

Згідно свідоцтва про одруження, долученого до матеріалів справи, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянин України, і ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженка с. Улашківці Чортківського району Тернопільської області, громадянка України, одружились 20 лютого 2001 року в Залісянській сільській раді Чортківського району Тернопільської області, про що складено актовий запис №01.

Стаття 55 Конституції України передбачає, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Згідно ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.

Статті 22, 24, 25, 26 Сімейного кодексу України визначають підстави недійсності шлюбу, до яких належить: порушення вимог шлюбного віку, добровільність шлюбу, одношлюбність та заборона на вступ до шлюбу осіб, які є родичами прямої лінії споріднення тощо.

Стаття 25 Сімейного кодексу України закріплює принцип одношлюбності, відповідно до положень якої жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі. Жінка та чоловік мають право на повторний шлюб лише після припинення попереднього шлюбу.

Відповідно до ст. 38 Сімейного кодексу України підставою недійсності шлюбу є порушення вимог, встановлених статтями 22 , 24-26 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 статті 39 Сімейного кодексу України недійсним є шлюб, зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі.

Відповідно до ч. 6 статті 39 Сімейного кодексу України актовий запис про шлюб анулюється незалежно від смерті осіб, з якими було зареєстровано шлюб (частини перша - третя цієї статті), а також розірвання цього шлюбу.

Положеннями ст. 42 Сімейного кодексу України передбачено, що право на звернення до суду з позовом про визнання шлюбу недійсним мають дружина або чоловік, інші особи,права яких порушені у зв'язку з реєстрацією цього шлюбу, батьки, опікун, піклувальник дитини, опікун недієздатної особи, прокурор, орган опіки та піклування, якщо захисту потребують права та інтереси дитини, особи, яка визнана недієздатною, або особи, дієздатність якої обмежена.

Відповідно до роз'яснень, які містяться у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 21.12.2007р. за № 11 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя , згідно з Сімейним кодексом України шлюб може бути визнано недійсним за рішенням суду або за заявою заінтересованої особи до органу РАЦС; позасудовий порядок визнання шлюбу недійсним настає при вчиненні сторонами при укладенні шлюбу таких істотних порушень умов вступу в шлюб, в силу яких він вважається недійсним і без рішення суду (ст. 39 Сімейного кодексу України), зокрема у разі реєстрації шлюбу з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі; між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також між рідними братом і сестрою; особою, яка до того була визнана недієздатною. У вказаних випадках за заявою заінтересованої сторони орган РАЦС анулює актовий запис про шлюб. При розгляді судом справ про визнання шлюбу недійсним слід мати на увазі, що за наявності одних підстав суд зобов'язаний, а за наявності інших суд може визнати шлюб недійсним. За рішенням суду шлюб обов'язково визнається недійсним, якщо він був зареєстрований без вільної згоди жінки або чоловіка, а також у разі його фіктивності (ст.40 СК). Таким чином, вирішуючи справу, судам слід брати до уваги те, наскільки цим шлюбом порушено права та інтереси особи, тривалість спільного проживання подружжя, характер їх взаємин, а також інші обставини, що мають істотне значення. Наявність рішення суду про розірвання шлюбу не є перешкодою для визнання цього шлюбу недійсним.

Батько позивачки ОСОБА_3 - ОСОБА_4 за життя зареєстрував шлюб з відповідачем, одночасно перебуваючи в іншому зареєстрованому шлюбі з матір'ю позивачки ОСОБА_7, який зареєстрований Мусіївською сільською радою Веселівського району Запорізької області 20 вересня 1957 року, актовий запис про шлюб №23, який на день звернення до суду є не розірваним, чим порушено принцип одношлюбності, стороною відповідача твердження позивачки не спростовані, тому позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст. 55 Конституції України, ст. 15 Цивільного кодексу України, ст. 22-26, 38-40, 42 Сімейного кодексу України, ст. ст. 5, 13, 76, 82, 206, 258, 259, 263, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задоволити.

Визнати недійсним шлюб, зареєстрований 20 лютого 2001 року в Залісянській сільській раді Чортківського району Тернопільської області, Україна між ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженцем ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянином України, та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_6, громадянкою України, в книзі реєстрації актів про одруження зроблено запис за №01, про що видано свідоцтво про одруження І-ИД №021355 20 лютого 2001 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги апеляційному суду Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.

Суддя: Л. Й. Квятковська

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення06.07.2018
Оприлюднено11.07.2018
Номер документу75209776
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —608/469/18

Рішення від 06.07.2018

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

Рішення від 06.07.2018

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

Ухвала від 14.06.2018

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

Ухвала від 01.06.2018

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

Ухвала від 06.04.2018

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Квятковська Л. Й.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні