Рішення
від 12.07.2018 по справі 526/930/18
ГАДЯЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 526/930/18

Провадження № 2/526/497/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2018 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі:

головуючої судді Тищенко Л.І.

з участю секретаря Синепол С.А.

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Гадяч цивільну справу за позовами ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: Гадяцький геріатричний будинок-інтернат про стягнення аліментів на утримання непрацездатної матері,

в с т а н о в и в :

30 травня 2018 року до суду звернулася ОСОБА_1 з позовними заявами до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення аліментів на утримання непрацездатної матері.

27 червня 2018 року ухвалою Гадяцького районного суду Полтавської області цивільні справи № 526/930/18 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Гадяцький геріатричний будинок-інтернат про стягнення аліментів на утримання непрацездатної матері та № 526/931/18 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, третя особа: Гадяцький геріатричний будинок-інтернат про стягнення аліментів на утримання непрацездатної матері об'єднано в одне провадження та присвоєно єдиний № 526/930/18.

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що вона являється пенсіонером по інвалідності. Її єдиним доходом є пенсія, розмір якої становить 2005 грн 32 коп. Вона має двох повнолітніх працездатних синів ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Ні матеріально, ні по господарству діти не допомагають їй, оскільки постійно проживають у м. Полтава, де мають власні сім'ї. Побутовими питаннями, що стосуються її життя взагалі не цікавляться. З цих підстав позивач вимушена сама себе обслуговувати, що з кожним днем стає все важче. У таких умовах не може і не хоче проживати, але йти їй фактично нікуди. За таких підстав, вважає єдиним можливим виходом для неї є оформитися на проживання до будинку - інтернату. Але відповідно до п. 6.3 Типового Положення про будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів, геріатричний пансіонат, пансіонат для ветеранів війни і праці, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 29.12.2001 № 549, необхідною умовою і одним із документів, які долучаються до особової справи підопічного будинку - інтернату, є копія судового рішення щодо стягнення аліментів з дітей або інших родичів, які за законом повинні утримувати і доглядати особу, що проживає у будинку - інтернаті. Посилаючись на вищевикладене, позивач просила стягнути з відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 аліменти на її користь у твердій грошовій сумі по 686 грн 50 коп. з кожного.

Позивач надала заяву, в якій просила підготовче засідання у цивільній справі за її позовом проводити без її участі, та, у разі визнання відповідачами позовних вимог, просила ухвалити рішення у підготовчому засіданні.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 надали заяви про можливість проведення підготовчого засідання у цивільній справі за позовами ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання непрацездатної матері без їх участі, позовні вимоги позивача визнають у повному обсязі.

Представник третьої особи Гадяцького геріатричного будинку-інтернату Артеменко А.Ф. також надав заяву, в якій зазначив про можливість проведення підготовчого засідання у справі без представника геріатричного будинку - інтернату.

Частиною 3 ст. 200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення аліментів на утримання непрацездатної матері підлягають до задоволення, з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є пенсіонером, має ІІ групу інвалідності, отримує пенсію, розмір якої становить 2005 грн 32 коп. на місяць, що відповідно підтверджується пенсійним посвідченням та довідкою Гадяцького об'єднаного УПФУ Полтавської області № 1364 від 25.04.2018.

У відповідності до довідки виконавчого комітету Гадяцької міської ради № 1764 від 25.04.2018, ОСОБА_1 проживає одна за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно свідоцтва про його народження, являється сином позивача ОСОБА_1

Зі змісту свідоцтва про шлюб, виданого Октябрським відділом ДРАЦС реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції від 13.03.2015 вбачається, що відповідач ОСОБА_3 до реєстрації шлюбу мав прізвище ОСОБА_3.

Відповідно до свідоцтва про народження, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, являється сином позивача ОСОБА_1

Статтею 51 Конституції України передбачено, що повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.

Згідно ст. 202 СК України, повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Отримання непрацездатними батьками пенсій чи іншого доходу не можуть звільняти повнолітніх дочку, сина від обов'язків утримувати непрацездатних батьків.

У відповідності до ч. 1 ст. 204 СК України, дочка, син можуть бути звільнені судом від обов'язку утримувати матір, батька, якщо буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов'язків.

У процесі судового розгляду судом не встановлено обставин щодо звільнення відповідачів від обов'язку утримувати свою матір, з підстав, викладених у ст. 204 СК України.

Згідно ч. 1 ст. 205 СК України, суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі або у частці від заробітку з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін.

Відповідно до роз'яснень, викладених у п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15 травня 2006 року "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів", обов'язок повнолітніх дочки, сина утримувати своїх непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги (ст. 202 СК ), не є абсолютним. У зв'язку з цим суд на вимогу дочки, сина, до яких пред'явлено позов про стягнення аліментів, зобов'язаний перевірити їхні доводи про ухилення батьків від виконання своїх обов'язків щодо них (ст. 204 СК).

Згідно з ч. 2 ст. 205 СК, при визначенні розміру аліментів на непрацездатних батьків необхідно враховувати можливість отримання ними матеріальної допомоги від інших дітей, до яких не пред'явлено позову про стягнення аліментів, а також від дружини, чоловіка та своїх батьків.

Враховуючи, що ОСОБА_1 є непрацездатною особою так, як досягла встановленого законом пенсійного віку, має інвалідність ІІ групи та отримує пенсію, розмір якої є не великим, та яка є єдиним її джерелом доходу, тому суд приходить до висновку, що позивач потребує матеріальної допомоги за рахунок стягнення аліментів з відповідачів.

Підстав, які б унеможливлювали надання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 матеріальної допомоги, передбаченої законодавством, у розмірі визначеному позивачем та на який погоджуються самі відповідачі, немає.

При визначені розміру аліментів, судом враховується розмір пенсії позивача, встановлений законодавством України прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, ту обставину, що відповідачі є працездатними, тому суд вважає за можливе стягнути з них аліменти на користь непрацездатної матері у твердій грошовій сумі 686 грн 50 коп. з кожного щомісячно.

Відповідно до п.п 1 ч. 2 ст. 5 Закону України Про судовий збір , ставка судового збору за подання позовної заяви майнового характеру фізичною особою становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно ст. 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2018 рік , з 01 січня 2018 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб - 1762 гривні, тобто 0,4 розміру прожиткового мінімуму складає 704 грн 80 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивач, на підставі п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір , звільнена від сплати судового збору при подачі даного позову до суду.

Згідно вимог ч. 1 ст. 142 ЦПК України, у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Оскільки відповідачі визнали позов до початку розгляду справи по суті, а позивач звільнена від сплати судового збору, тому з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 слід стягнути по 352 грн 40 коп. з кожного на користь держави.

Керуючись ст. ст. 202, 205 СК України, ст. ст. 12, 81, 141, 142, 263-265, 430 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: Гадяцький геріатричний будинок-інтернат про стягнення аліментів на утримання непрацездатної матері задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий, жителя АДРЕСА_3, на утримання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, жительки АДРЕСА_1, аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі 686 (шістсот вісімдесят шість) грн 50 коп., з дня набрання рішенням законної сили, довічно.

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий, жителя АДРЕСА_4, на утримання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, жительки АДРЕСА_1, аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі 686 (шістсот вісімдесят шість) грн 50 коп., з дня набрання рішенням законної сили, довічно.

Стягнути з ОСОБА_2, ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн 40 коп. на користь держави з кожного.

Допустити до негайного виконання рішення в частині стягнення аліментів з ОСОБА_2, ОСОБА_3 у межах суми платежу за один місяць.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Полтавської області через Гадяцький районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Головуючий Л. І. Тищенко

СудГадяцький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення12.07.2018
Оприлюднено16.07.2018
Номер документу75270890
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —526/930/18

Ухвала від 06.06.2019

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Тищенко Л. І.

Ухвала від 15.05.2019

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Тищенко Л. І.

Ухвала від 06.03.2019

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Тищенко Л. І.

Рішення від 12.07.2018

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Тищенко Л. І.

Ухвала від 27.06.2018

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Тищенко Л. І.

Ухвала від 27.06.2018

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Тищенко Л. І.

Ухвала від 08.06.2018

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Тищенко Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні