Рішення
від 05.07.2018 по справі 805/2246/18-а
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2018 р. Справа№805/2246/18

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Зикун Ю.В., позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30 березня 2018 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач неправомірно не здійснив перерахунок пенсії, після отримання від ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області довідки про грошове забезпечення. З посиланням на статті 19, 22, 46, 64, 124, 152 Конституції України, Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб , Закону України Про внесення змін до деяких законів України , Про внесення змін щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугою років з 01.01.2016 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугою років та виплатити різницю у пенсії з 01.01.2016 і надалі виплачувати її на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб , з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду, поліцейського поліції особливого призначення, із спеціальним званням старший сержант поліції та відповідною вислугою років.

У відзиву на адміністративній позов відповідач позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні з наступних підстав. позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон № 2262). Відповідно до статті 63 Закону № 2262 усі призначенні за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом на умовах і порядку та розмірах передбачених Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (далі - Постанова № 988) встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Крім того, 24.02.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова № 103), якою врегульовано проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 988. Відповідач зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, однак, та довідка, яка видана у 2017 році, не відповідає вимогам Постанови № 103, зокрема, в частині визначення розміру премії. Отже, у зв'язку з прийняттям Постанови № 103 у спірних правовідносинах відсутні правові підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії за вказаною в позовних вимогах довідкою. Позивачу перерахунок пенсії здійснено з 01.01.2016, пенсія встановлена в розмірі 3999,52 гривень, розмир доплати за період з 01.01.2016 по 31.03.2018 складає 71550,06 гривень.

Провадження у справі було відкрито 4 квітня 2018 року та її розгляд був призначений за правилами спрощеного позовного провадження.

23 квітня 2018 року клопотання відповідача про закриття провадження у справі залишено без задоволення.

14 травня 2018 року судом вирішено продовжити розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

18 червня 2018 року закрито підготовче провадження і справа призначена до розгляду по суті на 05 липня 2018 року.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача позов не визнала, просила відмовити в його задоволенні, надала пояснення аналогічні викладеним у відзиву на адміністративний позов.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років довічно.

05 лютого 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії.

12 лютого 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом за №391-Ч-01 повідомило позивача про те, що перерахунок пенсії буде здійснено без участі пенсіонерів після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

28 лютого 2018 року листом за №2900/05/22-2018 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про неможливість здійснення перерахунку пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року, які були видані до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

03 березня 2018 року Пенсійний фонд України направив територіальним органам Пенсійного фонду для використання в роботі лист МВС України від 28.02.2018 №№2900/05/22-2018.

13 березня 2018 року Головним управління МВС України ОСОБА_1 видана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) №7167пк.

22 березня 2018 року листом за № 4019/02/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про перерахунок пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Постанова № 45).

01 травня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_1

Згідно розрахунку на доплату ОСОБА_1 донараховано 71550, 06 гривень.

Згідно виписки з пенсійної справи ОСОБА_1 на його банківський рахунок в квітні 2018 року перерахована доплата в сумі 10190,08 гривень.

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно статті 92 Основного Закону України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 9 квітня 1992 року №2262 Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб далі - Закон №2262). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, законодавцем передбачено обов'язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.

Внаслідок набрання чинності Законом України від 02.07.2015 № 580-VIII Про національну поліцію (далі - Закон №580-VIII) втратив чинність Закон України Про міліцію та розпочато ліквідацію органів міліції.

29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей (далі - Закон №900-VIII), яким, зокрема, статтю 63 Закону № 2262 доповнено новою частиною такого змісту: перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Також Законом № 900-VIII внесено зміни до пункту 15 Прикінцеві та перехідні положення Закону №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону № 580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18.11.2015 № 947 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45, яка набрала чинності 20.02.2008.

Рішенням Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018, позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено; визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей , статтями 51, 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції , на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей , статтями 51, 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції , на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Відповідно до частини третьої статті 291Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та пункту 56 рішення у справі № 820/6514/17 висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ , до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей , статтями 51, 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції , на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей , статтями 51, 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції , згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Після ухвалення Верховним Судом рішення у зразковій справі № 820/6514/17 (на момент звернення позивача до суду з даним позовом) відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 21 лютого 2018 року № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова № 103), якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.

Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення Постанови № 103 та внесені нею зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 45).

Пунктом 5 Постанови №45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції . Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Пунктом 3 Постанови №103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції . Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

з 01 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

При цьому у рішенні Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 наведено обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

Так, у пункті 57 рішення зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.

Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам (пункт 58 рішення).

Під час судового розгляду встановлено, що ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Донецькій області замість довідки №4906 від 30.05.2017 видана довідка №7176пк від 13.03.2018. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області 19 квітня 2018 року здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі нової довідки.

Тобто, перерахунок пенсії позивачу здійснено з 01.01.2016 відповідачем у відповідності до вимог чинних нормативно-правових актів Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262, Постанови № 988 та Постанови № 103.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі Міллер проти Австрії, де суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція суду була підтверджена і в рішенні Гайгузус проти Австрії від 16.09.1996, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі Кечко проти України (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі № 21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Крім того, у рішенні від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.

Проведений відповідачем перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки від 13.03.2018 №7167пк не звужує зміст та обсяг його існуючих прав, оскільки об'єктом захисту у межах спірних правовідносин є право позивача, колишнього працівника міліції, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських, визначене статтею 63 Закону №2262, а не право на здійснення перерахунку пенсії саме на підставі довідки від 30.05.2017 №4906. Така довідка є лише документом, який містить інформацію про складові грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, і сама по собі не породжує виникнення у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Зміни, що відбулися у чинному законодавстві набрання чинності Постановою № 103, якою врегульовано питання складових грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у тому числі щодо розміру премії за січень 2016 року, обумовили необхідність складання ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Донецькій області іншої довідки, на підставі якої відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача.

Судом враховано, що Постанова № 103 на час вирішення справи є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Що стосується встановлення Постановою № 103 порядку виплати заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, слід зазначити, що таке право надано Кабінету Міністрів України частиною четвертою статтею 63 Закону № 2262, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, відповідно до приписів абзацу 2 частини 5 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати компенсуються за рахунок коштів Державного бюджету України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (місце проживання: 84100, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Дегтярьова, б.3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84121, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Генерала Батюка, б.8, код ЄДРПОУ 21993287) про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугою років з 01.01.2016 та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за вислугою років та виплатити різницю у пенсії з 01.01.2016 і надалі виплачувати її на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб , з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду, поліцейського поліції особливого призначення (молодший склад), із спеціальним званням старший сержант поліції та відповідною вислугою років, - відмовити в повному обсязі.

Рішення прийнято у нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 05 липня 2018 року.

Повний текст рішення складений 13 липня 2018 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя Циганенко А.І.

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення05.07.2018
Оприлюднено14.07.2018
Номер документу75275646
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —805/2246/18-а

Рішення від 05.07.2018

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Циганенко А.І.

Ухвала від 24.04.2018

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Циганенко А.І.

Ухвала від 14.05.2018

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Циганенко А.І.

Ухвала від 04.04.2018

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Циганенко А.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні