Ухвала
від 05.07.2018 по справі 757/23535/18-к
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

1[1]

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ

Апеляційного суду міста Києва в складі:

головуючого суддіОСОБА_1 ,суддів при секретарі судового засіданняОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Києві 05 липня 2018 року апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_5 в інтересах ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ», на ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 23 травня 2018 року,

за участі: представників ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ВСТАНОВИЛА:

Вказаною ухвалою частково задоволено клопотання слідчого слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції в м. Києві ОСОБА_7 , погоджене прокурором Київської місцевої прокуратури № 6 ОСОБА_8 , та накладено арешт на грошові кошти, які у безготівковому вигляді знаходяться в ПАТ "Айбокс Банк" (МФО 322302), а саме: грошові кошти, що знаходяться на рахунку ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» (код ЄДРПОУ 23242964) № НОМЕР_1 (українська гривня), відкритого 16 серпня 2011 року в банківській установі ПАТ «Айбокс Банк» (МФО 322302), та заборонено розпоряджатися грошовими коштами, що знаходяться на вказаному рахунку і грошовими коштами, які в подальшому надходитимуть, за винятком видаткових операцій по сплаті податків, зборів, інших обов`язкових платежів до державного бюджету, із зупиненням видаткових операцій з грошовими коштами, що надходять на вищевказаний банківський рахунок, за винятком видаткових операцій, виключно з платежів до бюджетів всіх рівнів та державних цільових фондів.

Приймаючи рішення, слідчий суддя зазначив, що клопотання є обґрунтованим в частині накладення арешту на грошові рахунки, оскільки вони визнані речовими доказами у кримінальному провадженні, а незастосування накладення арешту може призвести до приховування, зникнення, втрати, використання відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.

Не погоджуючись з таким рішенням, адвокат ОСОБА_5 в інтересах ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 23 травня 2018 року.

Щодо строків апеляційного оскарження адвокат зазначає, що ухвала про арешт майна виносилась без участі товариства, оприлюднена в ЄДРСР 30 травня 2018 року, про її наявність товариству стало відомо 31 травня 2018 року, а тому вважає, що строк на апеляційне оскарження не пропущений, одночасно заявлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження у зв`язку із поважністю причин пропуску.

Апеляційна скарга мотивована тим, що арешт накладений на рахунок є незаконним.

Так, автор апеляційної скарги зазначає, що кримінальне провадження № 12017100060004331 здійснюється відносно посадових осіб ТОВ «Юкреніан буд девелопмент» (код 40948772), посадові особи ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» (код 23242964) не мають відношення до кримінального провадження, за винятком допиту в якості свідка директора і головного бухгалтера, та проведення за юридичною і фактичною адресою підприємства тимчасового доступу до речей і документів

Додає, що органом досудового розслідування жодним чином не доведено, що на банківські рахунки ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» незаконно надходили кошти від інших суб`єктів господарювання або ж саме ці кошти, котрі перебувають на рахунках є предметом злочинної діяльності.

Крім того, як стверджує адвокат, слідчому відповідно до вилучених документів, відомо, що між ТОВ «Юкреніан буд девелопмент» та ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» було укладено два договори, відповідно до яких ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» перерахувало кошти ТОВ «Юкреніан буд девелопмент» і отримало від останнього товар, тобто на рахунки ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» ніколи не надходили кошти від товариств зазначених в ухвалі суду про накладення арешту на майно.

Також додає, що у вказаному кримінальному провадженні на момент застосування арешту не повідомлялось про підозру службовим особам ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» та не заявлено цивільний позов, що вказує на відсутність підстав щодо накладення арешту, викладених у ч.ч. 1, 2 ст. 170 КПК України

Звертає увагу автор апеляційної скарги і на те, що між ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» та товариствами, що вказані в оскаржуваній ухвалі, будь-які фінансово-господарські відносини не мали місця з початку здійснення діяльності.

Разом з тим, на думку автора апеляційної скарги, слідчим суддею, в порушення вимог ч. 2 ст. 173 КПК України, не враховано відсутність підстав для накладення арешту на майно, відсутність підозри, а отже і відсутність даних, котрі вказують на наявність доказів щодо вчинення злочину конкретною особою, а також те, що жодним чином не досліджено розумність та співмірність обмеження права власності, у зв`язку з відсутністю цивільного позову, а отже і встановленої суми збитків.

В судове засідання у справі прокурор не з`явився, причини своєї неявки суду не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце апеляційного розгляду. Тому колегія суддів вирішила за можливе розглянути дану справу за відсутністю прокурора, що не суперечить положенням ч. 1 ст.172та ч. 4 ст.405 КПК України.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представників власника майна, які підтримали подану апеляційну скаргу та просили її задовольнити, перевіривши та обговоривши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали судового провадження, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Згідно з вимогами ч. 2ст. 395 КПК Україниухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення. Згідно з частиною 3 зазначеної статті, якщо ухвалу суду було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

З апеляційної скарги, доданих до них документів та матеріалів судового провадження вбачається, що клопотання слідчого про арешт майна було розглянуто слідчим суддею без повідомлення та участі ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» чи його представника в судовому засіданні. З оскаржуваною ухвалоюдиректор ознайомився 31 травня 2018 року з Єдиного реєстру судових рішень, у зв`язку з чим, строк на апеляційне оскарження підлягає поновленню.

Як вбачається з матеріалів судового провадження, Печерським управлінням Національної поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості якого 02 вересня 2017 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 12017100060004331, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 358 КК України.

Так, до слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві надійшли матеріали з Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області щодо запровадження протиправної схеми з використанням реквізитів наступних підприємств ТОВ «Прайвет Стиль» (код ЄДРПОУ 41039228), ТОВ «Інформ Адванс» (код ЄДРПОУ 40348153), ТОВ «Стейт Актив ЛТД» (код ЄДРПОУ 41087659), ТОВ «Більбао Стайл» (код ЄДРПОУ 40960412), ТОВ «Акіла» (код ЄДРПОУ 36581984), ТОВ «Бастіон Сіті» (код ЄДРПОУ 41021089).

Досудовим розслідуванням встановлено, що вищезазначені підприємства за юридичними адресами не знаходяться, мають ознаки фіктивності або обсяги операцій, які відображені у податковій звітності штучно завищені, що призводить до безпідставного формування податкового кредиту підприємствами - контрагентами зазначених СПД.

Постановою слідчого СВ Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції в місті Києві ОСОБА_7 від 31 березня 2018 року грошові кошти, які розміщені на розрахункових рахунках вищевказаних підприємств визнано речовими доказами.

16 травня 2018 року слідчий слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції в місті Києві ОСОБА_7 , за погодженням прокурора у кримінальному провадженні - прокурором Київської місцевої прокуратури № 6 ОСОБА_8 звернулася з клопотанням до Печерського районного суду м. Києва про накладення арешту на грошові кошти, які у безготівковому вигляді знаходяться в ПАТ "Айбокс Банк" (МФО 322302), а саме: грошові кошти, що знаходяться на рахунку ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» (код ЄДРПОУ 23242964) № НОМЕР_1 (українська гривня), відкритий 16 серпня 2011 року в банківській установі ПАТ «Айбокс Банк» (МФО 322302) і грошові кошти, які в подальшому надходитимуть на вказаний рахунок за винятком видаткових операцій по сплаті податків, зборів, інших обов`язкових платежів до державного бюджету, із зупиненням видаткових операцій з грошовими коштами, що надходять на вищевказаний банківський рахунок за винятком видаткових операцій, виключно з платежів до бюджетів всіх рівнів та державних цільових фондів.

Крім того, просила зобов`язати службових осіб та працівників ПАТ "Айбокс Банк" (МФО 322302) негайно, після оголошення ухвали слідчого судді, надати слідчому ОСОБА_7 (слідчим слідчої групи) або оперативним працівникам Служби безпеки України, які здійснюють слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні за письмовим дорученням слідчого, довідку про виконання зазначеної ухвали та залишок коштів на вищезазначеним рахунках при накладенні арешту тав подальшому надавати дану інформацію про залишок коштів на рахунках за запитами слідчого Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 23 травня 2018 року зазначене клопотання задоволено частково та накладено арешт на грошові кошти, які у безготівковому вигляді знаходяться в ПАТ "Айбокс Банк", а саме: грошові кошти, що знаходяться на рахунку ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» № НОМЕР_1 (українська гривня), із забороною розпоряджатися грошовими коштами, що знаходяться на вказаному рахунку і грошовими коштами, які в подальшому надходитимуть, за винятком видаткових операцій по сплаті податків, зборів, інших обов`язкових платежів до державного бюджету, із зупиненням видаткових операцій з грошовими коштами, що надходять на вищевказаний банківський рахунок за винятком видаткових операцій, виключно з платежів до бюджетів всіх рівнів та державних цільових фондів.

Відповідно до вимогст. 41 Конституції Україникожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року № 3477-IV, передбачено, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Стаття 1 Першого протоколу доЄвропейської конвенції з прав людинипередбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.

Задовольняючи частково клопотання слідчого, внесене в межах кримінального провадження № 12017100060004331 про накладення арешту на грошові кошти ТОВ«ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ», слідчий суддя, як вбачається з журналу судового засідання,дослідив матеріали, додані до клопотання, прийшов до висновку, що існують достатні підстави для накладення арешту на грошові кошти вищезазначеного товариства, оскільки, кошти на рахунку, на який просить накласти арешт слідчий, визнані речовими доказами у кримінальному провадженні та незастосування даного заходу забезпечення кримінального провадження може призвести до приховування, зникнення, втрати, використання відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть зашкодити кримінальному провадженню.

З таким рішенням слідчого судді погодитися неможливо, з огляду на такі обставини.

При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимогКПК Українита судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб, а також умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.

Зокрема, при вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та справедливого рішення слідчий суддя, згідно зі ст.ст.94,132,173 КПК України, повинен врахувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні або застосування щодо нього конфіскації, в тому числі і спеціальної, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб.

Відповідні дані мають міститися і у клопотанні слідчого чи прокурора, який звертається з проханням арештувати майно, оскільки відповідно до ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод, будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб`єкт, який ініціює таке обмеження, повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону.

У кожному конкретному кримінальному провадженні слідчий суддя, застосовуючи вид обтяження, в даному випадку арешт майна, має неухильно дотримуватись вимог закону. При накладенні арешту на майно слідчий суддя має обов`язково переконатися в наявності доказів на підтвердження вчинення кримінального правопорушення. При цьому закон не вимагає аби вони були повними та достатніми на цій стадії кримінального провадження, однак вони мають бути такими, щоб слідчий суддя був впевнений у тому, що дані докази можуть дати підстави для пред`явлення обґрунтованої підозри у вчиненні того чи іншого злочину. Крім того, наявність доказів у кримінальному провадженні має давати слідчому судді впевненість у тому, що в даному кримінальному провадженні необхідно накласти вид обмеження з метою уникнення негативних наслідків.

Однак, зазначених вимог закону слідчий та слідчий суддя не дотрималися.

Відповідно до ч. 1ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Згідно з ч.ч. 2, 3ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення, зокрема збереження речових доказів і накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним уст. 98 КПК України.

Відповідно дост. 98 КПК Україниречовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддями вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Як вбачається, із наданих слідчим до клопотання матеріалів, а саме з витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, кримінальне провадження здійснюється за ознакамикримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 358 КК України, тобто підроблення посвідчення або іншого документа, який видається чи посвічується підприємством та приватним нотаріусом, з метою використання його як підроблювачем, так і іншою особою. Проте, взагалі не зрозуміло з наданого витягу, яке відношення ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» має до кримінальногопровадження № 12017100060004331.

Представник ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» ОСОБА_5 надав до суду апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою, копію статуту товариства, затвердженого Загальними Зборами Засновників ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» протоколом № 15 від 25 квітня 2017 року, згідно з яким, останнє займається діяльністю у галузі будівництва та виробництва, видобування та переробкита іншими видами діяльності, директором якого є ОСОБА_6 , головним бухгалтером ОСОБА_9 .

Враховуючи зазначене, а також те, що за матеріалами, які додані до клопотання слідчого, відсутні докази, що грошові кошти, які знаходяться на рахунку ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» № НОМЕР_1 (українська гривня), відкритого в банківській установі ПАТ «Айбокс Банк», набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичними особами внаслідок вчинення кримінального правопорушення, тобто відповідають вимогамст. 98 КПК України, що свідчить про формальність винесеної постанови слідчого слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції в місті Києві ОСОБА_7 від 31 березня 2018 року про визнання грошових коштів речовими доказами.

Також колегія суддів звертає увагу на те, що ні слідчий в клопотанні, ні слідчий суддя в оскаржуваній ухвалі, в порушення відповідно ст.ст.171,173 КПК України, не оцінили розумність і співрозмірність обмеження права власності завданням кримінальногопровадження, а також наслідки арешту майна для вищезазначеного товариства та виконання останнім своїх договірних зобов`язань з іншими суб`єктами.

На підставі вищевикладених обставин, які свідчать про неповноту та однобічність судового розгляду, ухвала слідчого судді підлягає скасуванню як незаконна, а апеляційна скарга - задоволенню, з постановленням апеляційним судом нової ухвали про відмову у задоволенні клопотання слідчого за недоведеності необхідності арешту майна, який при викладених у клопотанні обставинах явно порушуватиме справедливий баланс між інтересами власників майна, гарантованими законом і завданням цього кримінального провадження.

Керуючись ст.ст.170,171,173,309,376,404,405,407,422 КПК України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Поновити адвокату ОСОБА_5 , який діє в інтересах ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ», строк на апеляційне оскарження та задовольнити його апеляційну скаргу.

Ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 23 травня 2018 року, якою частково задоволено клопотання слідчого слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції в м. Києві ОСОБА_7 , погоджене прокурором Київської місцевої прокуратури № 6 ОСОБА_8 , та накладено арешт на грошові кошти, які у безготівковому вигляді знаходяться в ПАТ "Айбокс Банк" (МФО 322302), а саме: грошові кошти, що знаходяться на рахунку ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» (код ЄДРПОУ 23242964) № НОМЕР_1 (українська гривня), та заборонено розпоряджатися вказаними грошовими коштами, що знаходяться на рахунку і грошовими коштами, які в подальшому надходитимуть, за винятком видаткових операцій по сплаті податків, зборів, інших обов`язкових платежів до державного бюджету, із зупиненням видаткових операцій з грошовими коштами, що надходять на вищевказаний банківський рахунок за винятком видаткових операцій, виключно з платежів до бюджетів всіх рівнів та державних цільових фондів, - скасувати.

Постановити нову ухвалу, якою у задоволенні клопотання слідчого слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції в м. Києві ОСОБА_7 , погоджене прокурором Київської місцевої прокуратури № 6 ОСОБА_8 , про накладення арешту на грошові кошти, які у безготівковому вигляді знаходяться в ПАТ "Айбокс Банк" (МФО 322302), а саме: грошові кошти, що знаходяться на рахунку ТОВ «ЕНЕРГОБЛОКМОНТАЖ» (код ЄДРПОУ 23242964) № НОМЕР_1 (українська гривня), - відмовити.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді:

ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

Справа №11-сс/796/3123/2018 Категорія: ст.170 КПК УкраїниГоловуючий у першій інстанції ОСОБА_10 Доповідач: ОСОБА_1

Дата ухвалення рішення05.07.2018
Оприлюднено24.02.2023
Номер документу75278584
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —757/23535/18-к

Ухвала від 05.07.2018

Кримінальне

Апеляційний суд міста Києва

Паленик Ігор Григорович

Ухвала від 23.05.2018

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Писанець В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні