Справа № 325 / 2359 / 18
№ 2 / 636 / 1450 / 2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2018 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Ковригіна О.С.,
при секретарі - Фатєєвій С.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Леб'язької сільської ради Чугуївського району Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся з позовом до Леб'язької сільської ради Чугуївського району Харківської області, в якому просить суд визнати за ним право власності на земельну ділянку розміром 3,08 га (рілля), кадастровий номер НОМЕР_2, розташовану на території Леб'язької сільської ради Чугуївського району, Харківської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2. Їй на праві власності належала вище вказана земельна ділянка.
На випадок своєї смерті ОСОБА_2 зробила таке розпорядження : належну мені на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 земельну ділянку розміром 3,08 га, кадастровий номер НОМЕР_2, яка розташована за адресою: Харківська область, Чугуївський район, територія Леб'язької сільської ради заповідаю ОСОБА_1 .
У встановлений законом строк позивач звернувся до державної нотаріальної контори з відповідною заявою про прийняття спадщини, однак у зв'язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа на нерухоме майно йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Враховуючи вищевикладене, оскільки позасудовим шляхом визнати право на спадкове майно позивач не має можливості, він змушений звернутись до суду.
Позивач в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи, від нього надійшла заява про слухання справи без його участі, позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити (а.с. 16).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надав заяву про слухання справи без його участі, позовні вимоги визнав, проти задоволення позову не заперечував (а.с. 14).
Якщо всі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи у їх відсутність, суд вважає можливим здійснити судовий розгляд на підставі наявних у суду матеріалів, що відповідає вимогам ч. 3 ст. 211 ЦПК України, та враховуючи визнання позову відповідачем ухвалити рішення по справі, що передбачено ч. 3 ст. 200 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
За життя, на випадок своєї смерті ОСОБА_2 зробила таке розпорядження : належну мені на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 земельну ділянку розміром 3,08 га, кадастровий номер НОМЕР_2, яка розташована за адресою: Харківська область, Чугуївський район, територія Леб'язької сільської ради заповідаю ОСОБА_1 , що підтверджується заповітом від 04.03.2009 року, реєстровий №460, посвідченим нотаріусом Чугуївського нотаріального округу (а.с. 8).
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_4, виданим виконавчим комітетом Леб'язької сільської ради Чугуївського району Харківської області (а.с. 7).
Після її смерті відкрилася спадщина яка складається з земельної ділянки розміром 3,08 га, кадастровий номер НОМЕР_2, розташованої за адресою: Харківська область, Чугуївський район, територія Леб'язької сільської ради, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3, виданим 20.12.2002 року на підставі розпорядження Чугуївської райдержадміністраціїї Харьківської області № 289 від 18.11.2002 року (а.с. 9).
Відповідно до ч. 1 ст. 1217 спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно статті 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Частиною 1 ст. 1298 ЦК України встановлює, що свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Відповідно до Глави 10 п. 4.9, 4.10 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" свідоцтво про право на спадщину видається на підставі письмової заяви спадкоємців після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини. Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.
Згідно з частиною 3 статті 1296 Цивільного кодексу України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Дана правова позиція викладена в п. 27 Постанови Пленуму Верховного України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 №7, отримання спадкоємцем, який прийняв спадщину, свідоцтва про право на спадщину відповідно до статті 1296 Цивільного кодексу України є правом, а не обов'язком спадкоємця.
Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2, так як протягом 6 місяців з дня її смерті звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак у зв'язку з тим, що в нього відсутній оригінал правовстановлюючого документу на земельну ділянку, він не може належним чином оформити свої спадкові права.
Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За ст. 1247 ЦК України заповіт укладається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення. Заповіт має бути особисто підписаний заповідачем, має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у ст.ст. 1251-1252 цього Кодексу.
Із наданого суду заповіту, вбачається, що він відповідає переліченим вимогам законодавства, враховуючи те що позивач прийняв спадщину відповідно до ст. 1269 ЦК України, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги про визнання права власності на зазначене вище майно померлої законні, обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 200, 211, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд, -
В и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Леб'язької сільської ради Чугуївського району Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - задовольнити .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності на земельну ділянку розміром 3,08 га (рілля), кадастровий номер НОМЕР_2, розташовану на території Леб'язької сільської ради Чугуївського району, Харківської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, державний акт на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 виданий на підставі розпорядження Чугуївської райдержадміністрації Харківської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Чугуївський міський суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя -
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2018 |
Оприлюднено | 18.07.2018 |
Номер документу | 75339805 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Ковригін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні