ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
"16" липня 2018 р. Справа № 1/33-38.1
Господарський суд Волинської області в складі судді Якушевої І.О., за участі секретаря судового засідання Хомич О.В., за участі представників:
від заявника (стягувача) – н/з,
від відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Волинській області: н/з,
від боржника – ДП „Волиньвугілля” : н/з,
розглянувши скаргу приватного акціонерного товариства “Волиньобленерго” в особі Нововолинської філії ПрАТ “Волиньобленерго”, с. Будятичі, Іваничівського району
на дії відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області
по справі № 1/33-38.1
за позовом відкритого акціонерного товариства „Волиньобленерго” в особі Нововолинської філії ВАТ „Волиньобленерго”, м. Нововолинськ
до державного підприємства „Волиньвугілля”, м. Нововолинськ
про стягнення 21 387,79 грн.,
в с т а н о в и в:
05.07.2018 року приватне акціонерне товариство “Волиньобленерго” в особі Нововолинської філії ПрАТ “Волиньобленерго” звернулося до господарського суду зі скаргою № 02/06-410 від 27.06.2018р., в якій просить:
- визнати недійсною постанову відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі п. 9 ч. 1 ст. 37 Закону України “Про виконавче провадження”;
- зобов'язати відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області винести постанову про відновлення виконавчого провадження;
- зобов'язати відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області виконати вимоги ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств» в частині зупинення виконавчого провадження.
Ухвалою суду від 06.07.2018 року скаргу ПрАТ “Волиньобленерго” в особі Нововолинської філії ПрАТ “Волиньобленерго” прийнято до розгляду, розгляд скарги призначено на 16.07.2018 року.
10.07.2018 року відділ примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Волинській області подав до суду пояснення №04-35/4246 від 10.07.2018 року, в яких просить в задоволенні скарги відмовити повністю, посилаючись на те, що норми Закону України «Про виконавче провадження» не приведені у відповідність до Закону України «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств», тому для державного виконавця не передбачено можливості зупинення виконавчого провадження.
16.07.2018 року заявник (стягувач) - ПрАТ “Волиньобленерго” в особі Нововолинської філії ПрАТ “Волиньобленерго” подав до суду клопотання № 02/06-458 від 16.07.2018 року, в якому просить суд скаргу задовольнити та розглядати її без участі представника товариства.
Представники заявника, боржника, відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Волинській області в судове засідання 16.07.2018 року не з'явилися, про місце, дату та час проведення судового засідання були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.2 ст.342 ГПК України неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.
Дослідивши документи, подані сторонами на обґрунтування своїх доводів і заперечень, суд дійшов висновку про те, що скарга підлягає до задоволення частково з огляду на таке.
Рішенням господарського суду Волинської області від 14.04.2004 року у справі №1/33-38.1 було стягнуто з державного підприємства "Волиньвугілля" на користь відкритого акціонерного товариства "Волиньобленерго" 18 643,02 грн. заборгованості за перетік реактивної електроенергії, 983,36 грн. річних, 1761,41 грн. інфляції, 213,88 грн. витрат по сплаті державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
На виконання рішення від 14.04.2004 року господарським судом було видано наказ №1/33-1 від 26.04.2004 року.
18.04.2018 року відділом примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Волинській області винесено постанову про прийняття виконавчого провадження № 41972679 до виконання.
13.06.2018 року відділом примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Волинській області винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі п. 9 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження".
Приписами ст. 124 Конституції України, ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", ст. 115 ГПК України передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України, після набрання ними законної сили є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на території України, виконуються в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Виконання судового рішення відповідно до ст.327 Господарського процесуального кодексу України здійснюється на підставі виданого судом наказу, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999р. № 606-XIV, передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
У статті 2 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999р. № 606-XIV зазначено,що примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу".
05.10.2016р. набрав чинності Закон України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016р. У частині 7 розділу ХІІІ "Прикінцеві та Перехідні положення" цього Закону передбачено, що виконавчі дії, здійснення яких розпочато до набрання чинності цим Законом, завершуються у порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом. Після набрання чинності цим Законом виконавчі дії здійснюються відповідно до цього Закону.
Пунктом 9 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016р. передбачено, що виконавчий документ повертається стягувачу, якщо законом встановлено заборону щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо в нього відсутнє інше майно чи кошти на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання рішення.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець повинен вчиняти виконавчі дії не лише з дотриманням Закону України "Про виконавче провадження", а й відповідно до інших законів, які є обов'язковими при вчиненні ним тих чи інших виконавчих дій, що є гарантією належного виконання виконавцем своїх обов'язків і недопущення порушення прав сторін виконавчого провадження.
Принцип юридичної визначеності вимагає, щоб у випадку прийняття спеціального закону з певного питання, цей Закон не ставився під сумнів (зокрема, шляхом його невиконання), а сторони, яких він стосується, мають обґрунтовано очікувати, що він буде застосовуватися.
24 травня 2017 року набрав чинності Закон України "Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств", відповідно до статті 1 якого тимчасово, до 01.01.2019, підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо державних вугледобувних підприємств, які підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", знімаються арешти та заборони відчуження майна у таких виконавчих провадженнях, крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач - державне підприємство "Волиньвугілля" є вугледобувним підприємством, засновником якого є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України.
Оскільки державне підприємство "Волиньвугілля" є державним вугледобувним підприємством, то у відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Волинській області не було підстав для повернення виконавчого документа стягувачу на підставі пункту 9 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження". Натомість, були наявні підстави для зупинення виконавчого провадження на підставі статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств".
Господарський суд не вправі самостійно вчиняти ті чи інші дії, пов'язані із здійсненням виконавчого провадження, замість державного виконавця (наприклад, відкривати або закінчувати виконавче провадження), але може зобов'язати державного виконавця здійснити передбачені законом дії, від вчинення яких той безпідставно ухиляється.
Наявність Закону України "Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств", який передбачає зупинення виконавчого провадження, та який в силу статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" є обов'язковим для державної виконавчої служби, свідчить про обґрунтованість вимог скарги ПрАТ “Волиньобленерго” в особі Нововолинської філії ПрАТ “Волиньобленерго” на дії відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Волинській області.
З огляду на викладене, скарга ПрАТ “Волиньобленерго” в особі Нововолинської філії ПрАТ “Волиньобленерго” підлягає до задоволення частково: в частині визнання недійсною постанови відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про повернення виконавчого документа стягувачу від 13.06.2018 року та зобов'язання відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області виконати вимоги ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств» про зупинення виконавчого провадження № 41972679.
Вимога скарги ПрАТ “Волиньобленерго” в особі Нововолинської філії ПрАТ “Волиньобленерго” в частині зобов'язання відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області винести постанову про відновлення виконавчого провадження не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 41 Закону України "Про виконавче провадження" у разі якщо постанова виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку, виконавче провадження підлягає відновленню за постановою виконавця не пізніше наступного робочого дня з дня одержання виконавцем відповідного рішення.
Отже, Законом встановлено обов'язок державного виконавця здійснити дії, направлені на відновлення виконавчого провадження у разі визнання недійсною відповідної постанови судом.
Враховуючи те, що відновлення виконавчого провадження є передбаченим законом наслідком визнання постанови про повернення виконавчого документа стягувачу недійсною (незаконною), та з огляду на відсутність доказів ухилення відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби ГТУЮ у Волинській області від вчинення дій щодо відновлення виконавчого провадження, суд дійшов висновку про те, що скарга в частині зобов'язання відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби ГТУЮ у Волинській області винести постанову про відновлення виконавчого провадження № 41972679 до задоволення не підлягає.
Відповідно до частини четвертої статті 236 Господарського процесуального кодексу України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Аналогічні правові висновки щодо застосування у подібних правовідносинах норм статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств" викладені у постановах Верховного Суду від 01 березня 2018 року у справі №913/1147/16, від 16 травня 2018 року у справі №913/3359/13, від 04 травня 2018 року у справі №903/973/15, від 17 квітня 2018 року у справі №11/5014/1571/2012, від 16 травня 2018 року у справі №3/5014/1570/2012.
Керуючись ст.ст. 1, 37, 41 Закону України “Про виконавче провадження”, ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств», ст.ст.234, 235, 339-345 ГПК України, господарський суд
у х в а л и в:
1. Скаргу приватного акціонерного товариства “Волиньобленерго” в особі Нововолинської філії ПрАТ “Волиньобленерго” на дії відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області у справі №1/33-38.1 задовольнити частково.
2. Визнати недійсною постанову відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про повернення виконавчого документа стягувачу від 13.06.2018 року у ВП № 41972679.
3. Зобов'язати відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області виконати вимоги ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств» від 13.04.2017 року про зупинення виконавчого провадження № 41972679.
4. Скаргу приватного акціонерного товариства “Волиньобленерго” в особі Нововолинської філії ПрАТ “Волиньобленерго” в частині зобов'язання відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області винести постанову про відновлення виконавчого провадження залишити без задоволення.
Відповідно до ст.235 Господарського процесуального кодексу ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до Рівненського апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня її проголошення (ст.ст.256, 257 ГПК України).
Повний текст ухвали складено та ухвалу підписано 19.07.2018 року.
Суддя І. О. Якушева
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2018 |
Оприлюднено | 23.07.2018 |
Номер документу | 75371825 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Якушева Інна Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні