Рішення
від 16.07.2018 по справі 911/1239/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" липня 2018 р. м. Київ Справа № 911/1239/18

За позовом Приватного акціонерного товариства "Київобленерго"

до Відділу культури, національностей та релігій виконавчого комітету Обухівської міської ради

про стягнення 316 606,82грн.

Суддя С.І. Чонгова

За участю секретаря судового засыдання ОСОБА_1

Представники:

від позивача: ОСОБА_2 (довіреність №103 від 08.06.2018);

від відповідача: ОСОБА_3 (розпорядження №119-В від 22.06.2018).

СУТЬ СПОРУ: Приватне акціонерне товариство «Київобленерго» (далі - ПрАТ «Київобленерго» ) звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Відділу культури, національностей та релігій виконавчого комітету Обухівської міської ради про стягнення 316 606,82грн.

В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те, що 04.12.2017 під час технічної перевірки електроустановок відповідача за адресою : Київська область, Обухівський район, с. Ленди, вул. Сонячна, 12 було виявлено порушення Правил користування електричною енергією, а саме самовільне підключення до електричної мережі електропостачальної організації об'єкт (клуб) та встановлено прилад обліку, який не обліковується за даним споживачем та виявлено відсутність пломб електропостачальої організації, про що складено акт про порушення №К 036697 від 04.12.2017.

Відповідач у справі - Відділ культури, національностей та релігій виконавчого комітету Обухівської міської ради у своєму відзиві позовну заяву на суму 316606,82 визнає, вказуючи, що шляхом інвентаризації основних засобів, що перебувають на балансі та в оперативному віданні відділу, у 2015 році було встановлено відсутність документів про приєднання клубу села Ленди (адреса: м. Обухів, с. Ленди, вул. Сонячна, 12) до електричної мережі електропостачальної організації та у зв'язку з цим відсутній механізм оплати спожитої електроенергії. 04.12.2017 позивачем було встановлено порушення відповідачем ПКЕЕ, яке оформлене Актом про порушення №К 036697, внаслідок чого виставлено рахунок-повідомлення №8729397169 від 21.12.2017 на суму 316606,82грн. У зв'язку з закінченням 2017-го фінансового року внесення змін до бюджету відділу, проплата непередбаченої суми стала неможливою, а відтак виникло порушення терміну. Відділом велася робота по усунення недоліків порушення шляхом оформлення пакету відповідних документів для приєднання до електричної мережі ПрАТ Київобленерго , наслідком чого стало укладення договору про приєднання до електричних мереж ПрАТ Київобленерго №К-17-17-0233 від 09.01.2018. Працівниками ПрАТ Київобленерго на даний час здійснюється процедура вищевказаного приєднання.

У судовому засіданні 16.07.2018, згідно частини 6 ст. 183 ГПК України, суд вирішивши питання, зазначені у частині другій статті 182 ГПК України за письмовою згодою представників сторін, розпочав розгляд справи по суті у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.

Дослідивши матеріали справи та докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Київобленерго» є субєктом господарювання, з правом здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та правом здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими локальними електричноми мережами на території Київської області.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються законами України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України" та "Про електроенергетику".

Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Відповідно до ст. 277 ГК України, абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду. Правила користування енергією, якщо інше не передбачено законом, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, відносини між електропостачальною організацією та юридичними особами регулюються Правилами користування електричної енергією, затвердженими Постановою НКРЕ від 31.07.1996 №28 (далі - Привила).

Згідно з п. 1.3. Прваил постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.

Відповідно до п. 6.40 вказаних Правил, у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до ОСОБА_1 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.

Пунктом 6.41 вказаних Правил, визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).

Відповідно до п. 7.6 Правил, у разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини приєднаної потужності понад величину, визначену умовами договору та/або проектними рішеннями, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку, зниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок електропередавальної організації та інших споживачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має право без попередження повністю припинити споживачу електропостачання (технічне забезпечення електропостачання споживача) після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта про порушення.

04.12.2017 під час технічної перевірки електроустановок відповідача за адресою : Київська область, Обухівський район, с. Ленди, вул. Сонячна, 12 було виявлено порушення Правил користування електричною енергією, а саме самовільне підключення до електричної мережі електропостачальної організації об'єкт (клуб) та встановлено прилад обліку, який не обліковується за даним споживачем та виявлено відсутність пломб електропостачальої організації, про що складено акт про порушення №К 036697 від 04.12.2017.

Представник відповідача був присутній при складанні акту, але підписати вказаний акт відмовився, про що зазначено в самому акті.

Згідно п. 6.42 Правил, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Відповідно до абз. 4-5 вказаного пункту Правил, рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.

Абзацом 7, 9 вказаного пункту Правил, визначено, що у разі звернення споживача до суду щодо оскарження рішення комісії споживач впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу повідомляє про це постачальника електричної енергії (до прийняття постачальником електричної енергії рішення про обмеження або відключення електропостачання) та надає копію зареєстрованої в канцелярії суду позовної заяви. У разі неотримання постачальником електричної енергії ухвали про відкриття провадження у справі впродовж 20 робочих днів з дня реєстрації позовної заяви канцелярією суду постачальник електричної енергії може звернутись до суду щодо встановлення факту порушення провадження у справі.

У разі задоволення судом скарги споживача постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) скасовує відповідний акт про порушення. Оплачені споживачем за рішенням комісії кошти постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має право зарахувати як погашення існуючої заборгованості цього споживача з найдавнішим терміном її виникнення (який не перевищує трьох років), у разі відсутності заборгованості - зараховує ці кошти в рахунок майбутніх розрахункових періодів або, за заявою споживача, повертає оплачені ним кошти.

21.12.2017 проведено засідання комісії по розгляду акту №К 036697 від 04.12.2017 та складено протокол № 0181.

Відповідно вказаного протоколу комісії було проведено розрахунок збитків нанесених відповідачем позивачу відповідно до п. 2.6 ОСОБА_1 в розмірі 316606,82грн.

Вказане рішення комісії, оформлене протоколом №0181 від 04.12.2017, підписано представником відповідача та отримано вказаний протокол з розрахунком величини вартості та розрахунковими документами для оплати.

Проте, як зазначає позивач, відповідачем розмір вартості недорахованої електричної енергії, станом на момент звернення до суду не сплачено.

Предметом спору у даній справі є наявність у відповідача обов'язку оплатити вартість електроенергії, яка донарахована йому у зв'язку з виявленим порушення, зафіксованого у акті перевірки.

Заявлені вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 235 ГК України, за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.

До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.

Згідно ч. 2 ст. 236 ГК України, перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у частині першій цієї статті, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.

Статтею 237 ГК України, визначено підстави та порядок застосування оперативно-господарських санкцій

Так, відповідно до ч. 1 вказаної статті, підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.

Відповідачем визнано позовні вимоги позивача у повному обсязі.

Частиною 1 ст. 75 ГПК України передбачено, що обставини, які визнаються учасником справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Чатинами 1 та 4 ст 191 ГПК України передбачено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі , зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову . Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Враховуючи, те що відповідачем визнано позов, суд вважає вимоги позивача про стягнення заборгованості у розмірі 316606,82грн вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

В силу ст. 129 ГПК України, судові витрати, понесені позивачем у зв'язку з оплатою позову судовим збором, підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача, у розмірі 4749,10грн.

Керуючись ст. ст. 129, 233, 236-238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Відділу культури, національностей та релігій виконавчого комітету Обухівської міської ради (08700, Київська область, м. Обухів, вул. Малишка, буд.6; ідентифікаційний код 37361829) на користь Приватного акціонерного товариства Київобленерго (08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Київська, 2-Б) 316606,82грн вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ, а також 4749,10грн в рахунок відшкодування витрат, понесених на оплату позову судовим збором.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 19.07.2018

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя С.І. Чонгова

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення16.07.2018
Оприлюднено19.07.2018
Номер документу75372665
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1239/18

Рішення від 16.07.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Чонгова С.І.

Ухвала від 11.06.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Чонгова С.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні