Рішення
від 20.07.2018 по справі 911/1240/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" липня 2018 р. м. Київ Справа № 911/1240/18

Суддя Конюх О.В., при секретарі судового засідання Бойко О.Ю., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження господарську справу

за позовом приватного акціонерного товариства Київобленерго (08132, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 2-Б, код 23243188)

до відповідача ОСОБА_1 сільської ради (08753, Київська обл., Обухівський район, с. Германівка, вул. Б. Хмельницького, буд. 22, код 04362792)

про стягнення 44 859,70 грн.

без виклику учасників справи

СУТЬ СПОРУ:

Позивач - приватне акціонерне товариство Київобленерго звернулось до господарського суду Київської області з позовною заявою від 07.06.2018 №212 до відповідача ОСОБА_1 сільської ради, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь позивача вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ, в розмірі 44 859,70 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 28.07.1997 між позивачем (постачальник електричної енергії) та ОСОБА_1 сільською радою (споживач) було укладено договір про користування електричною енергією №329, відповідно до якого сторони визначили перелік об'єктів відповідача, що постачаються електроенергією від мереж позивача з зазначенням приладів обліку та місць встановлення цих приладів. 06.03.2018 під час технічної перевірки електроустановок відповідача за адресою: Київська область, Обухівський район, с. Германівка, вул. Б.Хмельницького 22 працівниками Обухівського районного підрозділу ПрАТ Київобленерго було виявлено порушення Правил користування електричною енергією та оформлено Акт про порушення № К036973.

Так, позивач твердить, що відповідач порушив ПКЕЕ, самовільно приєднавши до електричної мережі енергопостачальної організації поза засобами обліку об'єкт (котельню), який відсутній в переліку об'єктів відповідача, що постачаються електроенергією від мереж позивача згідно додатку 3.1 до договору.

Сума збитків, як твердить позивач, що була йому заподіяна внаслідок порушення відповідачем ПКЕЕ, виявлених в акті №К 036973 від 06.03.2018, була нарахована згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 №563 (далі - методика) та становить 44 859,70 грн.

Ухвалою суду від 08.06.2018 прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №911/1240/198; постановлено, що розгляд справи здійснюватиметься в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи. Цією ж ухвалою постановлено, що відповідач має право подати відзив протягом 15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі, встановлено позивачу строк для подачі відповіді на відзив протягом 5 днів з дня отримання відзиву, встановлено відповідачу строк для подачі заперечень на відповідь на відзив протягом 5 днів з дня отримання відповіді.

Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України.

Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться (ч.ч. 1-2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).

Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі (ст. 248 Господарського процесуального кодексу України).

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше (ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).

Оскільки станом на 20.07.2018 відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення з відміткою про вручення відповідачу 14.06.2018 ухвали про відкриття провадження від 08.06.2018 у справі №911/1240/18, відзив на позов не подав, не заявив клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд вважає, що у відповідності до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, справа може бути розглянута по суті за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для винесення рішення.

У ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема, з правочинів.

Відповідно до частини 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Так, 28.07.1997 між позивачем (постачальник електричної енергії) та ОСОБА_1 сільською радою (споживач) було укладено договір про користування електричною енергією №329, відповідно до умов якого:

- предмет договору: електропостачальна організація зобов'язується постачати електричну енергію у відповідності з умовами договору, а споживач своєчасно проводити сплату за використану електричну енергію та виконувати інші умови, визначені даним договором (пункт 1);

- споживач зобов'язаний сплачувати за використану електроенергію, а також вносити всі інші платежі за розрахунковий період згідно з діючим в цей період тарифами, індексом цін та умовами цього договору (пункт 4.1);

- цей договір укладається на строк до 31.12.1997, набирає чинності з дня його підписання та вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення строку не буде заявлено однією із сторін про відмову від цього договору або його перегляд (пункт 16);

Додатком №3.1 до договору від 28.07.1997 №329 визначено перелік об'єктів відповідача, що постачаються електроенергією від мереж позивача з зазначенням приладів обліку та місць встановлення цих приладів.

Відносини між юридичними особами - споживачами та енергопостачальниками станом на період існування досліджкваних відносин сторін у справі регулювалися Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), які затверджені постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 №28 (втратили чинність у зв'язку із затвердженням постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 Правил роздрібного ринку електричної енергії, яка набрала чинності 19.04.2018), і які були чинні також станом на час проведення технічної перевірки 06.03.2018 .

06.03.2018 під час технічної перевірки електроустановок відповідача за адресою: Київська область, Обухівський район, с. Германівка, вул. Б. Хмельницького 22, працівниками Обухівського районного підрозділу ПрАТ Київобленерго було виявлено порушення Правил користування електричною енергією.

Відповідно до п.6.41 ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформлюється актом порушень.

В ході вказаної перевірки було виявлено порушення Правил користування електричною енергією про що було складено Акт про порушення №К036973, у якому зафіксовано самовільне підключення до електричної мережі поза засобами обліку, електроенергія, що споживалась не враховувалась електролічильником, без обліку підключено котельню. З боку електропостачальника Акт підписано трьома представниками, що проводили перевірку, з боку споживача - сільським головою ОСОБА_2

Згідно п.6.40 ПКЕЕ у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, вказаних у акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою Національною комісією регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 №562 (далі - Методика).

Згідно п.2.1.5 Методики дане порушення визначається як самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника.

Голова ОСОБА_1 сільської ради ОСОБА_2 була присутньою під час виявлення порушення ПКЕЕ та при оформлені акту, що підтверджується відміткою в акті про порушення №К 036973, відтак про виявлення факту самовільного підключення котельні та складення акту ОСОБА_1 сільська рада дізналась під час планової перевірки.

Згідно п.6.42 ПКЕЕ на підставі Акта про порушеня уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засіданя комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

22.03.2018 відбулось засідання комісії з розгляду акту про порушення № К036973, на якому комісія прийшла до висновку про донарахування вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ, визначивши величину розрахункового добового споживання по перерізу проводу, за допомогою якого було здійснено самовільне підключення - мідь 1,5 кв.мм за період 365 днів та по тарифах, що діяли протягом періоду порушення. Представник відповідача - голова ОСОБА_1 сільської ради ОСОБА_2 була присутньою на засіданні комісії, про що свідчить позначка погоджуюсь та підпис в протоколі № 01977 від 22.03.2018. Період порушення 365 днів було застосовано у відповідності до п.2.6 Методики, яким врегульовано, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї Методики, та за умови відсутності договору самовільне відключення, для розрахунку загального обсягу самовільно спожитої електричної енергії береться сумарна кількість днів у періоді від дня набуття споживачем права власності на електроустановку (але не більше сумарної кількості днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення) до дня усунення порушення.

Так, суд зазначає, що чинним законодавством визначено право позивача, в даному випадку, застосовувати для розрахунку період порушення - дванадцять календарних місяців, оскільки між позивачем та відповідачем відсутній договір про постачання електричної енергії на об'єкт - котельню, що знаходиться за адресою: Київська область, Обухівський район, с. Германівка, вул. Б.Хмельницького, 22.

Копію протоколу, разом з розрахунком величини вартості та розрахункові документи представником відповідача було отримано 22.03.2018, про що зроблена відмітка в протоколі № 01977 від 22.03.2018.

Так, судом встановлено, що сума збитків, завданих позивачу внаслідок порушення відповідачем ПКЕЕ, виявлених в Акті №К 036973 від 06.03.2018 була нарахована згідно Методики та становить 44 859,70 грн.

Позивач твердить, що відповідач вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ в розмірі 44 859,70 грн. не сплатив.

Відповідач доказів протилежного не надав, а відтак доводи позивача не спростував.

Також відповідачем не надано доказів оскарження в порядку частини 2 ст. 237 ГК України застосованої оперативно-господарської санкції в судовому порядку.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно пункту 6.43 ПКЕЕ кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом.

Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

Відтак, строк оплати вартості недоврахованої електричної енергії згідно повідомлення про оплату за квітень 2018 року від 16.04.2018 по Акту порушення ПКЕЕ № К036973 від 06.03.2018 в сумі 44859,70 грн. є таким, що настав.

За таких обставин, повно та ґрунтовно дослідивши матеріали справи, перевіривши на відповідність закону та дійсним обставинам справи розрахунок заборгованості, наданий позивачем, суд задовольняє позов приватного акціонерного товариства Київобленерго повністю, приймає рішення про стягнення з ОСОБА_1 сільської ради вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ, в розмірі 44 859,70 грн.

Також в порядку ст. 129 ГПК України з відповідача на користь позивача належить до стягнення судовий збір в сумі 1762,00 грн.

керуючись ст. ст. 4, 12, 73-92, 129, 233, 236-238, 241, 252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов приватного акціонерного товариства Київобленерго задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 сільської ради (08753, Київська обл., Обухівський район, с. Германівка, вул. Б. Хмельницького, буд. 22, код 04362792)

на користь приватного акціонерного товариства Київобленерго (08132, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 2-Б, код 23243188)

44 859,70 грн. (сорок чотири тисячі вісімсот п'ятдесят дев'ять гривень сімдесят копійок) боргу ,

1 762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні нуль копійок) судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Дата підписання повного тексту рішення 20.07.2018

Суддя О.В. Конюх

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення20.07.2018
Оприлюднено20.07.2018
Номер документу75397535
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1240/18

Рішення від 20.07.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Конюх О.В.

Ухвала від 08.06.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Конюх О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні