Ухвала
від 17.07.2018 по справі 927/526/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

17 липня 2018 року м. Чернігів справа № 927/526/18

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали заяви Сільськогосподарського виробничого кооперативу Блистівський 16071, с. Блистова Новгород-Сіверського району Чернігівської області 14013, м. Чернігів, вул. Олега Михнюка, 47, к. 4 (адреса для листування) Інші особи, які можуть отримати статус учасників справи: 1. Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю БЛИСТІВСЬКЕ 2018 16071, с. Блистова Новгород-Сіверського району Чернігівської області, вул. Шевченка, 53 2. Державне підприємство Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин в особі Чернігівської філії Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин 14034, м. Чернігів, вул. Першого Травня, 180 про забезпечення доказів

Представники:

від заявника: ОСОБА_1 - предст., дов. б/н від 25.06.2018р.

від інших осіб, які можуть отримати статус учасників справи: ОСОБА_2 - керівник Чернігівської філії Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин , дов. від 08.08.2017р. № 68

В судовому засіданні 17.07.2018р., на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

12 липня 2018 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла заява Сільськогосподарського виробничого кооперативу Блистівський від 12.07.2018р. про забезпечення доказів (надалі - Заява), згідно якої заявник просить витребувати від Чернігівської філії Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин (код ЄДРПОУ 26575790; місцезнаходження: 14034, м. Чернігів, вул. Першого Травня 180) копії або оригінали наступних документів: відомість переміщення тварин та додатки до неї; ветеринарні висновки; копії паспортів великої рогатої худоби; угоди, договори тощо, що слугували підставою для зміни реєстрації (переміщення) великої рогатої худоби у період з 22.06.2018р. по 26.06.2018р. з Сільськогосподарського виробничого кооперативу Блистівський (код ЄДРПОУ 30924907) на Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю БЛИСТІВСЬКЕ 2018 (код ЄДРПОУ 42025293).

В обґрунтування Заяви заявник зазначає, що згідно реєстру наявності ідентифікованих і зареєстрованих тварин в Реєстрі тварин станом на 22.06.2018р. за Сільськогосподарським виробничим кооперативом Блистівський зареєстровано велика рогата худоба (надалі - ВРХ) в кількості 733 од. Проте, згідно реєстру наявності ідентифікованих і зареєстрованих тварин в Реєстрі тварин станом на 26.06.2018р. зареєстрована за Сільськогосподарським виробничим кооперативом Блистівський ВРХ відсутня.

Звернення заявника до Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин в особі Чернігівської філії Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин щодо отримання відповідної документації щодо перереєстрації ВРХ за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю БЛИСТІВСЬКЕ 2018 залишилось без задоволення.

Відсутність відповідних документів перешкоджає заявникові здійснювати в подальшому захист порушених прав шляхом звернення до суду з позовом про скасування реєстрації ВРХ та повернення у власність належного кооперативу майна, зокрема, обґрунтування позовних вимог, оскільки у період з 22.06.2018р. по 26.06.2018р. заявником рішення стосовно перереєстрації відповідної ВРХ не приймались, звернень до Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин в особі Чернігівської філії Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин з даного приводу не було.

Одночасно заявник просить розглянути Заяву з викликом сторін.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 13.07.2018р.:

Заява прийнята та призначена до розгляду в судовому засіданні на 17.07.2018р.;

викликано для участі в судовому засіданні повноважних представників Сільськогосподарського виробничого кооперативу Блистівський , а також інших осіб, які можуть отримати статус учасників справи: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю БЛИСТІВСЬКЕ 2018 та Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин в особі Чернігівської філії Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин з одночасним повідомленням про те, що їх неявка не перешкоджає проведенню судового засідання та розгляду Заяви.

В судовому засіданні 17.07.2018р. заявник додатково пояснив, що, на його думку, колишній керівник кооперативу, який на сьогоднішній день є співзасновником та керівником СТОВ БЛИСТІВСЬКЕ 2018 , має наявну можливість незаконно одноособово здійснити перереєстрацію ВРХ на товариство. Крім того, останнім без уваги залишились вимоги заявника щодо передачі бухгалтерської та іншої документації, матеріальних та інших цінностей. З даного приводу заявник неодноразово звертався до правоохоронних органів, на підтвердження чого надані копії відповідних заяв.

До початку судового засідання Чернігівською філією Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин (надалі - Підприємство) надані пояснення від 17.07.2018р. № 12.25-245/вих, згідно останнє вважає, що Заява не підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, оскільки положеннями Господарського процесуального кодексу України (ст. 20) не передбачено розгляд господарськими судами справ щодо правомірності дій з реєстрації тварин та внесення даних до Єдиного державного реєстру тварин.

Також, Підприємство зазначає, що з переліку витребуваних заявником документів, у нього є лише відомість переміщення тварин, що відповідає положенням (п.п. 1, 3 п. 2 та п. 4 р. VI Переміщення тварин) Порядку ідентифікації та реєстрації великої рогатої худоби, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 04.12.2017р. № 642 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2018р. за № 166/31618. Вказаним нормативним актом передача власником тварин Підприємству інших документів (ветеринарних висновків, копій паспортів великої рогатої худоби, угод, договорів тощо) не передбачена.

Щодо власника ВРХ Підприємство, зазначає, що згідно положень вказаного вище Порядку (п. п. 7, 8 р. II Реєстрація господарств), а також Положення про Єдиний державний реєстр тварин, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.09.2012р. № 578 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.10.2012р. за № 1713/22025 (п. 2.9 р. II Збір, накопичення та обробка даних про власників тварин та їх господарства та п. п. 3.12 та 3.13 р. III Реєстрація ідентифікованих тварин у Реєстрі тварин), у разі зміни даних про власника тварин, зокрема зміни керівника (органу управління) останній мав повідомити Адміністратора реєстру тварин про відповідні зміни, чого заявником зроблено не було.

Також, Підприємство не погоджується з позицією заявника щодо неотримання ним відповіді на запит стосовно отримання відповідної документації, оскільки листом від 13.07.2018р. № 714/8-11 останньому були направлені звіт про рух поголів'я за період з 22.06.2018р. по 26.06.2018р., а також реєстр наявності ідентифікованих і зареєстрованих тварин в Реєстрі тварин, вид тварин ВРХ на 22.06.2018р.

Додатково Підприємство зауважило, що Чернігівська філія Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин не є юридичною особою, а тому не може бути учасником справи.

Крім того, листом від 13.07.2018р. № 714/8-11 Державне підприємство Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин повідомило заявника про те, що Чернігівська філія не є юридичною особою та не має повноважень самостійно надавати інформацію; для її отримання слід звертатися безпосередньо до Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин .

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників заявника та іншої особи, яка може отримати статус учасника справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення Заяви по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Порядок ведення Єдиного державного реєстру тварин та користування його даними визначений Положенням про Єдиний державний реєстр тварин, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.09.2012р. № 578 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.10.2012р. за № 1713/22025 (надалі - Положення).

Згідно Положення, адміністратор Реєстру тварин - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у галузі ідентифікації та реєстрації тварин, організовує проведення в установленому порядку ідентифікації та реєстрації тварин, здійснює оформлення та видачу ідентифікаційних документів, виконує інші функції, передбачені законодавством;

власник - будь-яка фізична чи юридична особа, яка володіє, користується і розпоряджається тваринами, займається розведенням та утриманням тварин, проводить їх продаж, забій, утилізацію, надає послуги зі штучного осіменіння та організовує виставки тварин;

реєстраційні документи - документи встановленої форми, в яких містяться дані про ідентифікованих тварин, їх власників, господарство, переміщення, забій, утилізацію, загибель, падіж тощо (реєстраційна картка господарства, реєстраційна картка великої рогатої худоби, реєстраційна картка коня, реєстраційна картка віслюка/мула/лошака, реєстраційна картка вівці/кози, реєстраційна відомість свиней, реєстраційна відомість овець/кіз, відомість переміщення тварин, формуляр про електронне маркування (за наявності)), заповнюються в паперовому або в електронному вигляді (за наявності доступу до Реєстру тварин).

Реєстр тварин містить, зокрема інформацію:

про ідентифікованих тварин, зокрема дані про власника або утримувача тварини;

про переміщення тварин, зокрема дані про господарство, з якого тварина вибуває, та господарство, в яке тварина прибуває (реєстраційний номер господарства, адреса місця розташування господарства); дані про власника тварини, з господарства якого тварина вибуває, та господарство, в яке тварина прибуває (про суб'єкта господарювання - юридичну особу - найменування та код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України); дата заповнення відомості переміщення.

Вимоги до здійснення ідентифікації, реєстрації та переміщення великої рогатої худоби встановлені Порядком ідентифікації та реєстрації великої рогатої худоби, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 04.12.2017р. № 642 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.02.2018р. за № 166/31618 (надалі - Порядок).

Загальними положеннями Порядку передбачено, що ідентифікації та реєстрації підлягає вся велика рогата худоба, яка перебуває, розводиться або утримується на території України.

Ідентифікація та реєстрація великої рогатої худоби здійснюється з метою, зокрема контролю за переміщенням тварин на території країни та під час їх експорту, імпорту; підтвердження права власності на тварину.

Ідентифікація та реєстрація великої рогатої худоби включає процеси, зокрема ідентифікацію тварин; облік ідентифікованих тварин у господарстві; реєстрацію в Реєстрі тварин інформації про переміщення, загибель (падіж), забій, утилізацію тварин.

Адміністратор Єдиного державного реєстру тварин (далі - Адміністратор Реєстру тварин) проводить ідентифікацію і реєстрацію тварин, оформлює та видає ідентифікаційні документи, здійснює контроль за використанням бирок, бланків паспортів великої рогатої худоби, книг обліку тварин, реєстраційних документів.

Згідно з п. 1, п.п. 1, 3 п. 2, п. 4, п. 6, п. 8 Порядку, власник/утримувач має право на переміщення тварини лише у разі, якщо тварину ідентифіковано відповідно до розділу ІІІ цього Порядку, зареєстровано в Реєстрі тварин і на неї видано паспорт тварини.

У разі вибуття тварини з господарства власник/утримувач зобов'язаний, зокрема:

за відсутності доступу до Реєстру тварин внести дані про вибуття з господарства до паперової форми книги обліку тварин, заповнити зворотний бік паспорта тварини та два примірники відомості переміщення тварин (додаток 9 ). У разі наявності доступу до Реєстру тварин відомість переміщення тварин заповнюється в електронному вигляді в Реєстрі тварин;

у момент вибуття тварини з господарства перевірити наявність прикріплених на тварині бирок, відповідність ідентифікаційних номерів на бирках даним паспорта тварини і передати фізичній чи юридичній особі, до господарства якої вибуває тварина, або перевізнику паспорт тварини та другий примірник відомості переміщення тварин у разі заповнення в паперовому вигляді.

Власник/утримувач повідомляє Адміністратора Реєстру тварин про вибуття тварини з господарства шляхом надсилання першого примірника відомості переміщення тварин протягом п'яти робочих днів від дати вибуття.

Заповнення відомості переміщення тварин, розділу про переміщення тварини в паспорті тварини та внесення записів до книги обліку тварин здійснює у господарстві юридичної особи - власник/утримувач або відповідальна особа господарства.

Адміністратор Реєстру тварин протягом десяти робочих днів з дня отримання відомості переміщення тварин вносить інформацію про тварину до Реєстру тварин.

Отже, виходячи з наведених вище приписів чинного законодавства України, при вибутті тварин з господарства Адміністратор Реєстру тварин повідомляється про це шляхом отримання лише примірника відомості переміщення тварин; надання Адміністратору Реєстру тварин будь-яких інших документів (ветеринарні висновки, копії паспортів великої рогатої худоби, угоди, договори тощо) не передбачено; крім того, Порядком не передбачається наявність жодних додатків до відомості переміщення тварин.

Тобто, фактично відповідних документів Адміністратор Реєстру тварин (Державне підприємство Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин ), окрім відомості переміщення тварин немає.

Пунктами 4.1 - 4.5 р. IV Положення передбачено, що інформація з Реєстру тварин є відкритою, за винятком інформації про особу (персональні дані) та інформації, яка відповідно до законодавства України має обмежений доступ.

Інформація з Реєстру тварин надається у вигляді витягу з Реєстру тварин (додатки 1-10 ) на безоплатній основі за письмовим зверненням власника тварини або уповноважених органів державної влади (посадових осіб) на офіційному бланку із зазначенням законних підстав для отримання такого запиту.

Для отримання витягу з Реєстру тварин юридичними та/або фізичними особами подається заява до адміністратора Реєстру тварин.

Протягом п'яти календарних днів з дня реєстрації заяви юридичної та/або фізичної особи видається витяг з Реєстру тварин або приймається рішення про відмову в наданні витягу.

Витяг підписується уповноваженою особою та скріплюється печаткою адміністратора Реєстру тварин.

Таким чином, відповідна інформація зберігається в Реєстрі тварин, є відкритою для користування і може бути отримана у встановленому Положенням порядку на підставі відповідної заяви.

Згідно ст. 74, 110 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений, або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.

Способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов'язання вчинити певні дії щодо доказів. У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом.

Звертаючись до господарського суду із Заявою, заявник не обгрунтував припущення про те, що витребувані докази можуть зникнути або подання їх може бути згодом утрудненим чи неможливим.

Крім того, відповідна інформація ведеться та зберігається Адміністратором Реєстру тварин, є відкритою для користування і може бути витребувана при поданні заявником відповідної позовної заяви.

Також, як вже було зазначено вище, більшість доказів, які заявник просить забезпечити та витребувати, Державне підприємство Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин немає.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає Заяву необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Посилання Чернігівської філії Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин на те, що Заява не підлягає розгляду в порядку господарського судочинства судом відхиляється, оскільки заявник має намір подати позов спрямований на захист свого права власності на майно, що по своїй суті є господарськими відносинами і згідно положень п. 6 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України справи у спорах щодо права власності чи іншого речого права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (право на яке) є предметом спору, розглядаються господарськими судами.

Щодо посилання Чернігівської філії Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин на те, що вона не є юридичною особою і не може бути учасником справи суд зазначає наступне:

відповідно до чинного законодавства, зокрема, Цивільного та Господарського кодексів України , Законів України "Про господарські товариства" , "Про акціонерні товариства" , "Про банки і банківську діяльність" , юридичні особи для здійснення своїх функцій мають право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами.

Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відокремлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу.

Як вбачається з матеріалів справи, 08 серпня 2017р. Державним підприємством Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин в особі директора ОСОБА_3 видана довіреність керівнику Чернігівської філії Державного підприємства Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин ОСОБА_2 з наданням останній повноважень, зокрема 8. Представляти інтереси Підприємства в судах загальної юрисдикції, адміністративних і господарських судах та користуватися правами, які надані чинним законодавством Підприємству як стороні, що бере участь у судовому процесі, у тому числі право подання заяв, заперечень, клопотань, скарг, доказів, пояснень, одержання рішення, ухвали, постанови суду, виконавчого листа або наказу суду у передбаченому чинним законодавством порядку, а також вчиняти всі інші дії та користуватися іншими правами, наданами Підприємству як стороні, що бере участь у судовому процесі, відповідно до чинного законодавства .

Крім того, згідно з ч. 3 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України, позови у спорах, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, можуть пред'являтися також за їх місцезнаходженням.

Стосовно того, що заявник не повідомив про зміну керівника юридичної особи і як наслідок - власника тварин, то в даному випадку це стосується питання законності проведення перереєстрації тварин і не пов'язане з розглядом Заяви по суті.

Керуючись ст. ст. 74, 110 - 112, 233, 234, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Сільськогосподарського виробничого кооперативу Блистівський від 12.07.2018р. про забезпечення доказів залишити без задоволення.

2. Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її оголошення та може бути оскаржена до Київського апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.

3. Копії цієї ухвали надіслати заявнику та іншим особам, які можуть отримати статус учасників справи.

Повний текст ухвали складено 20.07.2018р.

Суддя А.С.Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення17.07.2018
Оприлюднено20.07.2018
Номер документу75398663
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/526/18

Ухвала від 17.07.2018

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 13.07.2018

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні