Постанова
від 17.07.2018 по справі 175/4725/15-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 22-ц/774/187/18 Справа № 175/4725/15-ц Головуючий у 1 й інстанції - Шабанов А. М. Доповідач - Демченко Е.Л.

Категорія 59

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2018 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області в складі:

головуючого - судді Демченко Е.Л.

суддів - Куценко Т.Р., Максюта Ж.І.

при секретарі - Кругман А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпро апеляційну скаргу садівничого товариства Дніпрове на рішення Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 28 березня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_2 до садівничого товариства Дніпрове , третя особа - Реєстраційна служба Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області, про скасування рішення загальних зборів членів садівничого товариства Дніпрове , -

в с т а н о в и л а:

У листопаді 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до садівничого товариства Дніпрове (далі - СТ Дніпрове ) про скасування рішення загальних зборів членів СТ "Садове", мотивуючи тим, що 06 липня 2014 року загальними зборами (конференцією) СТ Дніпрове його було обрано головою правління, затверджено його призначення на посаду голови та проведення реєстрації змін, що підтверджується протоколом загальних зборів (конференції) СТ Дніпрове за №1/2014.

Вказував, що 19 серпня 2015 року до нього звернулися з заявою ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, які не є членами товариства, ОСОБА_6, ОСОБА_7 з вимогою проведення загальних зборів членів товариства 12 вересня 2015 року у зв'язку з недовірою, що виразилася у відсутності взаємодовіри та звітів про фінансово-господарську діяльність голови правління, хоча він, як голова правління, звітував про роботу за період з липня 2014 року по квітень 2015 року (протокол загальних зборів №1-2015 від 10 травня 2015 року, протокол загальних зборів №2/2015 від 16 червня 2015 року).

Зазначав, що 27 вересня 2015 року були проведені позачергові загальні звітно-виборчі збори членів СТ Дніпрове , на яких було прийнято рішення звільнити його.

Посилаючись на те, що вимога про проведення позачергових загальних зборів членами правління є незаконною, що проведені 27 вересня 2015 року нові загальні звітно-виборчі збори членів СТ Дніпрове є неправомочними, а викладені факти щодо недовіри йому, як голові правління, необґрунтовані і не відповідають дійсності та завдали шкоду для його здоров'я, а тому просив суд ухвалити рішення, яким визнати незаконним та скасувати рішення загальних позачергових звітно-виборчих зборів членів СТ Дніпрове від 27 вересня 2015 року, поновити його на посаді голови правління СТ Дніпрове та стягнути майнову шкоду у розмірі 1.906 грн.04 коп.

Рішенням Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 28 березня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені у повному обсязі. Вирішено питання стосовно судових витрат.

В апеляційній скарзі відповідач СТ Дніпрове , посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 28 березня 2017 року та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_2 залишити без задоволення у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що збори, на яких було прийняте оскаржуване рішення, були проведені з дотриманням статуту товариства та вимог чинного законодавства.

19 вересня 2017 року від позивача ОСОБА_2 надійшло заперечення на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на повну законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, він просив залишити його без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.

У відповідності до п.8 ч.1 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України у редакції Закону України №2147-VIII від 03 жовтня 2017 року та ч.6 ст.147 Закону України Про судоустрій та статус суддів , до утворення апеляційних судів в апеляційних округах їхні повноваження здійснюють апеляційні суди, у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.

У зв'язку з цим справа підлягає розгляду апеляційним судом Дніпропетровської області в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України у редакції Закону України №2147-VIII від 03 жовтня 2017 року.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів находить, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду скасуванню з наступних підстав.

Відповідно до ст.ст.263,264 ЦПК України рішення суду повинно бути законним та обґрунтованим та має стосуватися, зокрема питань: чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; які правовідносини сторін випливають із установлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин тощо.

Проте, зазначеним вимогам закону рішення суду не відповідає з огляду на таке.

Статтями 12,81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Розглядаючи позов, суд має встановити фактичні обставини справи виходячи з фактичних правовідносин сторін, але в межах заявлених вимог.

Судом встановлено і це підтверджується матеріалами справи, що 06 липня 2014 року загальними зборами (конференцією) СТ Дніпрове позивача ОСОБА_2 було обрано головою правління, затверджено його призначення на посаду голови та проведення реєстрації змін, що підтверджується протоколом загальних зборів (конференції) СТ Дніпрове за №1/2014.

27 вересня 2015 року були проведені позачергові загальні звітно-виборчі збори членів СТ Дніпрове , на яких було прийнято рішення щодо звільнення позивача ОСОБА_2 з посади голови правління.

Задовольняючи у повному обсязі позовні вимоги ОСОБА_2 суд першої інстанції виходив з того, що вони є доведеними та повністю обґрунтованими.

Однак колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції у зв'язку з наступним.

До правовідносин сторін слід застосовувати норми Закону України від 10 липня 2003 року №1087-IV Про кооперацію (набув чинності 27 серпня 2003 року), положення статуту СТ Дніпрове в частині, що відповідають вимогам цього Закону.

Статтею 36 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на свободу об'єднання у громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Садове товариство є добровільним громадським об'єднанням, яке створюється для організації колективного саду, підлягає реєстрації в органах державної влади та має статус юридичної особи. Діяльність садового товариства регулюється законодавством України та його статутом.

Відповідно до ст.ст.83,85 ЦК України, юридичні особи можуть створюватися у вигляді, зокрема товариств. Непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.

Кооператив є первісною ланкою системи кооперації та створюється у результаті об'єднання громадян та/або юридичних осіб для спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб, поліпшення свого економічного стану на засадах самоврядування (ст.ст.2,6 Закону України Про кооперацію ).

Згідно із статтею 4 Закону України Про кооперацію (далі Закон України №1087-IV) основними принципами кооперації є, зокрема, безпосередня участь членів кооперативної організації у її діяльності, рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос).

Відповідно до ст.ст.97,98 ЦК України, управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом. Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу. Рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.

Згідно із ч.4 ст.6, ч.1 ст.13 Закону України Про об'єднання громадян , усі основні питання діяльності об'єднань громадян повинні вирішуватись на зборах усіх членів або представників членів об'єднання. Об'єднання громадян діє на основі статуту або положення.

Відповідно до статті 15 Закону України №1087-IV вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить: затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу; заслуховування звітів його органів управління і органів контролю; затвердження порядку розподілу доходу кооперативу; визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв; визначення розмірів, порядку формування та використання фондів кооперативу; визначення розмірів оплати праці голови правління, голови ревізійної комісії (ревізора), а також кошторису на утримання апарату органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу; затвердження річного звіту і балансу кооперативу; затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства; прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном;утворення спеціальних комісій із залученням як консультантів найманих працівників; прийняття рішень про вступ кооперативу до кооперативних об'єднань; прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію кооперативу.

Рішенням загальних зборів членів кооперативу до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені інші питання діяльності кооперативу. Чергові загальні збори членів кооперативу скликаються правлінням або головою кооперативу у разі потреби, але не рідше одного разу на рік. Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення.

Позачергові загальні збори членів кооперативу скликаються на вимогу: не менше третини його членів; спостережної ради; ревізійної комісії (ревізора); органу управління кооперативного об'єднання, членом якого він є.

Позачергові загальні збори членів кооперативу повинні бути скликані протягом 20 днів з дня надходження такої вимоги. У разі незабезпечення правлінням (головою) кооперативу скликання позачергових загальних зборів вони можуть бути скликані особами, які вимагали їх скликання, протягом наступних 20 днів.

У разі коли з організаційних причин (через територіальне розміщення чи значну чисельність членів кооперативу) проведення загальних зборів членів кооперативу неможливе, статутом кооперативу може бути передбачено скликання зборів уповноважених кооперативу. Кількість членів кооперативу, які мають право делегувати уповноважених, та порядок делегування уповноважених для участі у зборах уповноважених визначаються статутом кооперативу.

Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених.

Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі.

Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу про прийняття, внесення змін до статуту, вступ до кооперативного об'єднання або вихід з нього та про реорганізацію або ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як 75 відсотків членів кооперативу, присутніх на загальних зборах кооперативу. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на його загальних зборах.

Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу приймаються відповідно до його статуту відкритим або таємним голосуванням.

Пунктом 3.1. статуту СТ Дніпрове (затвердженого протоколом загальних зборів членів обслуговуючого кооперативу Садівничого товариства Дніпрове від 08 грудня 2009 року) передбачено, що товариство створене відповідно до Конституції України, Цивільного кодексу України, Закону України Про об'єднання громадян для представлення інтересів засновників, що утримуються за рахунок внесків його засновників та не проводять основної діяльності за винятком отримання пасивних доходів є юридичною особою діє на основі самостійності, самоврядування і самофінансування, відноситься до неприбуткових організацій, тому що не створює прибутків, а його бюджет формується з членських внесків садоводів.

Згідно до пункту 3.3. статуту СТ Дніпрове організаційно правова форма - комерційне садівниче товариство - суспільне об'єднання громадян.

Відповідно до пункту 3.16. статуту СТ Дніпрове товариство здійснює свою діяльність у відповідності з цим статутом під керівництвом голови правління, правління і схваленими рішеннями загальних зборів (зборів уповноважених) товариства.

Пунктом 6.3. статуту СТ Дніпрове передбачено, що вступ до товариства, незалежно від форми власності на землю, здійснюється на підставі письмової заяви з проханням про прийом у члени товариства і підтвердженням про ознайомлення та дотримання діючого статуту товариства. Рішення про прийняття у члени товариства виноситься правлінням з наступним затвердженням на загальних зборах (зборах уповноважених) Товариства на які може бути запрошено заявника, Питання про вступ нового члена вирішується більшістю голосів.

Відповідно до положень ст.ст.10,12 Закону України Про кооперацію членами кооперативу можуть бути особи, які внесли вступний внесок та пай, отримали посвідчення про членство; щоб вступити до кооперативу потрібні заяви про вступ, рішення голови кооперативу і рішення загальних зборів про затвердження членів кооперативу.

Колегія суддів наголошує на тому, що оскаржуване позивачем рішення СТ "Дніпрове" від 27 вересня 2015 року було прийняте повноважним складом.

Позивач зазначає, що кількість членів кооперативу складає 254 садовода, а на зборах були присутні лише 102 члена товариства, що менше 2/3 членів товариства.

Дані доводи спростовуються обліком членів СТ "Дніпрове", затверджених власноручно позивачем 25 вересня 2015 року, з яких вбачається, що кількість членів СТ "Дніпрове" на 25 вересня 2015 року складає 249 членів (т.1 а.с.210-220).

З реєстру осіб, які брали участь в загальних позачергових зборах СТ "Дніпрове" 27 вересня 2015 року видно, що на загальних позачергових звітно-виборчих зборів були присутні 170 садоводів (а.с.123-133), тобто більше 2/3 членів.

Посилання позивача на те, що напроти декілька членів товариства, які померли, стоять підписи, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки належними доказами даний факт не підтверджується, крім того, відповідно до статуту СТ "Дніпрове" та законодавства України членами товариства є спадкоємці померлої особи.

ОСОБА_2 також не доведено належними та допустимими доказами той факт, що у списку осіб, які брали участь на загальних позачергових звітно-виборчих зборів, зазначені особи, які не є членами даного товариства, які фактично не могли бути присутніми на зборах та не були присутні, повторюються підписи садоводів.

Також з матеріалів справи вбачається, що між позивачем та членам СТ "Дніпрове" склалися неприязнені стосунки, що підтверджується його письмовою заявою від 27 травня 2015 року про звільнення за власним бажанням з посади голови СТ "Дніпрове" з 01 червня 2015 року та призначення звітно-виборчих зборів на 13 червня 2015 року, саме тому повноважні члені садового товариства й виказали позивачу свою недовіру.

З протоколу зборів ініціативної групи садівничого товариства "Дніпрове" та реєстру осіб, які брали участь в зборах ініціативної групи членів СТ "Дніпрове" від 12 вересня 2015 року вбачається, що на зборах були присутні 100 членів, що є не менше 25% членів товариства (249 членів товариства) (т.1 а.с.118,119121,122)

Колегія суддів наголошує на тому, що пунктом 18 постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику розгляду судами корпоративних спорів №13 від 24 жовтня 2008 року, роз'яснено, що при розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень. Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення. При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.

Подавши свої докази, сторони реалізували своє право на доказування і одночасно виконали обов'язок із доказування, оскільки ст.81 ЦПК закріплює правило, за яким кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обов'язок із доказування покладається також на осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси (ст.ст.43 ЦПК України). Тобто, процесуальними нормами встановлено як право на участь у доказуванні, так і обов'язок із доказування обставини при невизнані них сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Крім того, суд безпосередньо не повинен брати участі у зборі доказового матеріалу.

З урахуванням наведеного, судова колегія приходить до висновку, що рішення суду в постановлене без дотримання зазначених вище вимог законодавства, позивачем не доведено позовні вимоги, а тому оскаржуване рушення підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2

Керуючись ст.ст.367,374,376,379,381-383 ЦПК України, колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а:

Апеляційну скаргу садівничого товариства Дніпрове задовольнити.

Рішення Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 28 березня 2017 року скасувати.

В задоволенні позову ОСОБА_2 до садівничого товариства Дніпрове , третя особа - Реєстраційна служба Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області, про скасування рішення загальних зборів членів садівничого товариства Дніпрове відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Головуючий: Демченко Е.Л.

Судді: Куценко Т.Р.

Максюта Ж.І.

СудАпеляційний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення17.07.2018
Оприлюднено24.07.2018
Номер документу75432172
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —175/4725/15-ц

Постанова від 17.07.2018

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Демченко Е. Л.

Ухвала від 17.07.2018

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Демченко Е. Л.

Ухвала від 05.05.2017

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Демченко Е. Л.

Ухвала від 10.05.2017

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Демченко Е. Л.

Ухвала від 14.04.2017

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Демченко Е. Л.

Рішення від 28.03.2017

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Шабанов А. М.

Ухвала від 08.12.2016

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Шабанов А. М.

Ухвала від 25.11.2015

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Шабанов А. М.

Ухвала від 26.10.2016

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Шабанов А. М.

Ухвала від 10.03.2016

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Шабанов А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні