Іменем України
РІШЕННЯ
« 24 » липня 2018 року м. Чернігів справа № 927/455/18
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю СПЕЙС - ОСОБА_1 69014, АДРЕСА_1 08606, м. Васильків Київської області, а/с 24 (адреса для листування) До Державного підприємства Дослідне господарство ІВАНІВКА Інституту сільського господарства північного сходу Національної академії аграрних наук України 16433, с. Іванівка Борзнянського району Чернігівської області, вул. Перемоги, 5 про стягнення 71 123 грн. 08 коп.
СУТЬ СПОРУ:
18 червня 2018 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю СПЕЙС - ОСОБА_1 до Державного підприємства Дослідне господарство ІВАНІВКА Інституту сільського господарства північного сходу Національної академії аграрних наук України про стягнення 69 930,00 грн. заборгованості за послуги, надані згідно договору № 1/2017 про постачання інформаційного забезпечення від 02.10.2017р. та 1193,08 грн. трьох процентів річних з простроченої суми.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань щодо своєчасної оплати наданих послуг.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 21.06.2018р.:
позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі;
ухвалено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження;
встановлено процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;
встановлено процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п'яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - до 20 липня 2018 року включно.
У встановлений господарським судом процесуальний строк відзив на позовну заяву відповідачем поданий не був.
Вказана вище ухвала суду від 21.06.2018р., що направлялась відповідачеві, була ним отримана 22.06.2018р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 1400039912491.
Таким чином, відповідач належним чином був повідомлений про розгляд Господарським судом Чернігівської області позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю СПЕЙС - ОСОБА_1 .
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю СПЕЙС - ОСОБА_1 зареєстроване в якості суб'єкта господарювання 14.07.2017р., про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1 103 102 0000 043134.
Державне підприємство Дослідне господарство ІВАНІВКА Інституту сільського господарства північного сходу Національної академії аграрних наук України зареєстроване в якості суб'єкта господарювання 30.03.2004р., про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1 042 120 0000 000259.
Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. ст. 173 - 175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).
02 жовтня 2017 року між Державним підприємством Дослідне господарство ІВАНІВКА Інституту сільського господарства північного сходу Національної академії аграрних наук України в особі директора ОСОБА_2 (ОСОБА_3) та Товариством з обмеженою відповідальністю СПЕЙС - ОСОБА_1 в особі директора ОСОБА_4 (Виконавець) був укладений договір № 1/2017 про постачання інформаційного забезпечення (надалі - Договір).
Згідно з умовами Договору (п. п. 1.1, 2.1, 2.2, 3.1 - 3.4, 4.1 та 8.1), ОСОБА_3 доручив, а Виконавець зобов'язався надати у відповідності до умов даного Договору послуги з обробки та постачання інформаційного забезпечення - архівної зйомки космічних апаратів на територію села Іванівка Борзнянського району Чернігівської області загальною площею 3554 га, а саме:
поставка та обробка супутникових знімків Sentinel (10 метрів);
поставка та обробка супутникових знімків Planet (3 метра);
поставка та обробка супутникових знімків Pleiades (0,7 метра);
створення ортофотопланів м-бу 1:5000 на основі супутникових знімків Pleiades;
інвентаризація та визначення посівних площ;
класифікація супутникових зображень для визначення посівних культур;
створення векторної карти землекористування на основі супутникових знімків;
визначення посівних культур;
плотерний друк картографічної продукції;
розробка звіту про використання земельних ресурсів;
інтеграція даних у загальний геопортал.
Виконавець зобов'язався відповідно до умов даного Договору забезпечити надання якісних послуг ОСОБА_3 у строк, що не перевищує 20 робочих днів з моменту оплати послуг.
ОСОБА_3 зобов'язався прийняти ці послуги та оплатити повну їх вартість.
Вартість послуг за цим Договором складає:
Всього - 159 930,00 грн. (сто п'ятдесят дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять грн. 00 коп.) без ПДВ.
Надання послуг та приймання їх результатів оформлюється ОСОБА_3 приймання - передачі наданих послуг, який підписується повноважними представниками Сторін протягом 5 (п'яти) робочих днів після фактичного надання послуг.
Оплата послуг за цим Договором здійснюється в безготівковому порядку шляхом перерахування ОСОБА_3 грошових коштів на рахунок Виконавця.
Оплати послуг здійснюється наступним чином:
попередня оплата в розмірі 30 % від суми договору протягом 10 (десяти) банківських днів після підписання Сторонами Договору;
повна оплат проводиться протягом 3 (трьох) банківських днів після підписання акту приймання-передачі виконаних робіт.
По завершенні послуг Виконавець надає ОСОБА_3 приймання-передачі наданих послуг, ОСОБА_3 протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня його отримання зобов'язаний надіслати Виконавцеві підписаний акт або мотивовану відмову щодо прийняття послуг. За умови неотримання у вищезазначений термін ОСОБА_3 приймання-передачі наданих послуг від ОСОБА_3, послуги вважаються прийнятими.
Цей Договір складений у двох екземплярах, що мають однакову юридичну чинність, та зберігаються по одному екземпляру у кожної зі Сторін.
На оплату наданих послуг позивачем був сформований рахунок-фактуру № СФ-1/10 від 11.10.2017р. на суму 159 930,00 грн. (рахунок дійсний до сплати до 30.11.2017р.).
На виконання умов Договору, позивачем були надані відповідачеві послуги з обробки та постачання інформаційного забезпечення на суму 159 930,00 грн., що підтверджується актом № ОУ-0000001 здачі-прийняття робіт (надання послуг), підписаним 09.11.2017р. повноважними представниками Сторін та скріпленим печатками товариств.
Згідно банківських виписок за період з 01.10.2017р. по 31.12.2017р., за 17.01.2018р. та за 02.02.2018р. відповідачем були перераховані позивачеві грошові кошти на загальну суму 90 000,00 грн. в рахунок оплати наданих за умовами Договору послуг.
Таким чином, станом на 04.06.2018р. сума заборгованості по оплаті наданих послуг становить 69 930,00 грн.
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як зазначалося вище, позивач належним чином виконав свої зобов'язання шляхом надання послуг.
Відповідач, в свою чергу, зобов'язання щодо оплати наданих послуг своєчасно не виконав, у зв'язку з чим має заборгованість в сумі 69 930,00 грн.
06 березня 2018 року на адресу відповідача позивачем була направлена претензія від 05.03.2018р. № 1093-18вих щодо сплати заборгованості в сумі 69 930,00 грн. протягом 7 (семи) днів з дня отримання даної претензії. Проте грошові кошти відповідачем сплачені не були.
Частина 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виходячи з того, що відповідач припустився прострочення виконання зобов'язання по оплаті наданих послуг, позивач здійснив нарахування трьох процентів річних від простроченої суми в розмірі 1 193,08 грн., у т.ч.:
375,56 грн. за період з 06.11.2017р . по 16.01.2018р.;
106,57 грн. за період з 18.01.2018р. по 02.02.2018р.;
710,95 грн. за період з 03.02.2018р. по 04.06.2018р.
Разом з тим, суд звертає увагу, що враховуючи умови Договору (п. 3.4.2) повна оплата наданих послуг повинна бути здійснена протягом 3 (трьох) банківських днів після підписання акту приймання-передачі виконаних робіт.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідний акт був підписаний Сторонами 09.11.2017р., у зв'язку з чим період відповідного нарахування розпочинається з 15.11.2017р. і сума такого нарахування за період з 15.11.2017р. по 16.01.2018р. становить 569,23 грн.
Крім того, за підрахунком суду розмір трьох процентів річних з простроченої суми становить, зокрема:
за період з 18.01.2018р. по 02.02.2018р. - 105,11 грн.;
за період з 03.02.2018р. по 04.06.2018р. - 701,22 грн.
Загальний розмір трьох процентів річних з простроченої суми за період з 15.11.2017р. по 04.06.2018р. за підрахунком суду становить 1 375,56 грн.
Відповідні підрахунки були здійснені судом за допомогою Юридичної інформаційно-пошукової системи Законодавство з урахуванням умов Договору, укладеного між Сторонами.
Частиною 2 ст. 237 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог.
Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення трьох процентів річних з простроченої суми підлягають задоволенню в сумі, заявленій позивачем.
Оскільки відповідач своєчасно з позивачем не розрахувався, позивач правомірно звернувся з відповідною позовною заявою до суду.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.
За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За подання до суду даної позовної заяви позивачем було сплачено 1 762,00 грн. судового збору, який покладається на відповідача в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 173 - 175, 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 205, 526, 530, 625, 626, 629 Цивільного кодексу України, ст. ст. 129, 233, 237, 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства Дослідне господарство ІВАНІВКА Інституту сільського господарства північного сходу Національної академії аграрних наук України (16433, с. Іванівка Борзнянського району Чернігівської області, вул. Перемоги, 5, код 00729853) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю СПЕЙС - ОСОБА_1 (69014, АДРЕСА_1, код 41460645) 69 930 грн. 00 коп. заборгованості, 1 193 грн. 08 коп. трьох процентів річних з простроченої суми та 1 762 грн. 00 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.
Повний текст рішення складено 24.07.2018р.
Суддя А.С.Сидоренко
24 липня 2018 року
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2018 |
Оприлюднено | 24.07.2018 |
Номер документу | 75452809 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Сидоренко А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні