Справа № 369/8407/18
Провадження №1-кс/369/2676/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.07.2018 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участі прокурора ОСОБА_3 ,
слідчого ОСОБА_4 ,
розглянувши клопотання старшого слідчогоСВ Києво-СвятошинськогоВП ГУНПв Київськійобласті старшоголейтенанта поліції ОСОБА_4 пропроведення оглядуза матеріаламидосудового розслідування,внесеного доЄдиного реєструдосудових розслідуваньза № 12018110200003474 від 06.06.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Старша слідча СВ Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області ОСОБА_4 звернулась до Києво-Святошинського районного суду Київської області з даним клопотанням, мотивуючи його тим, що Слідчим відділом Києво-Святошинського ВП Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12018110200003474 від 06.06.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.272 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що до СВ Києво-Святошинського ВП ГУ НП в Київській області надійшли матеріали УЗЕ в Київській області, що невстановленими особами здійснюється порушування правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою.
В ході виконання розшукових дій у порядку ст. 40 КПК України працівниками УЗЕ в Київській області ДЗЕ НПУ України встановлено, що переважна більшість заправних пунктів на території Київської області здійснює свою діяльність нелегально, без передбаченої відповідними нормативними актами дозвільної документації. До кола зазначених суб`єктів господарювання по реалізації бензину, дизельного пального та скрапленого газу також відноситься ТОВ «Київ пром груп» (код ЄРДПОУ 25302601).
У подальшомувстановлено,що ТОВ «Київ пром груп» (код ЄРДПОУ25302601) здійснює господарську діяльність щодо реалізації пального через АЗС, що розташована на території Київської області, за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Чорновола, 51-В.
Відповідно п. 10 Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого Наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, до таких робіт зокрема віднесено роботи з надзвичайно займистими, легкозаймистими, займистими та вибухонебезпечними речовинами.
Пунктом 3.1. Розділу ІІІ Правил безпеки систем газопостачання, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 № 285 передбачено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимогПорядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107.
Пунктом 3.3. Розділу ІІІ Правил безпеки систем газопостачання, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 № 285 передбачено, що власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.
Частиною 3 ст. 21 Закону України Про охорону праці передбачено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання.
Відповідно листа Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій України у Київській області № 66/1/7019 від 09.07.2018 суб`єкт господарювання ТОВ «Київ пром груп» (код ЄРДПОУ 25302601), щодо реєстрації декларацій відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки на автомобільну заправну станції розташовану за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м.Вишневе, вул. Чорновола, 51-В.
Водночас згідно листа Головного управління Держпраці у Київській області №11/3/18/9800 від 06.07.2018, ТОВ «Київ пром груп» (код ЄРДПОУ25302601) на автомобільну заправну станції розташовану за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м.Вишневе, вул. Чорновола, 51-В, дозвіл на виконання робіт та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування з підвищеною небезпекою Головним управлінням Держпраці у Київській області не видавався.
Крім того, згідно з листом Департаменту Екології та природніх ресурсів Київської обласної державної адміністрації № 06.1-09/140 від 05.07.2018 дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у ТОВ «Київ пром груп» (код ЄРДПОУ 25302601), за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м.Вишневе, вул. Чорновола, 51-В, не видавались.
Відповідно до ч. 1 ст. 237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.
Частиною 1 ст. 233 КПК України передбачено, що ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установленихчастиною третьоюцієї статті.
Відповідно ч. 2 ст. 237 КПК України, огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи, тобто на підставі ухвали слідчого судді.
Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що внаслідок протиправної діяльності службових осіб ТОВ «Київ пром груп» існує реальна загроза для життя та здоров`я людей або настання інших тяжких наслідків, з метою фіксації факту використання обладнання для зберігання та розповсюдження бензину, дизельного пального та скрапленого газу без відповідних документів (дозволів) на проведення робіт з підвищеною небезпекою, використання машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, яке створює реальну загрозу для життя та здоров`я людей або настання інших тяжких наслідків, виникла необхідність у здійсненні огляду АЗС (АГЗП), що використовується ТОВ «Київ пром груп» (код ЄРДПОУ 25302601) та знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м.Вишневе, вул. Чорновола, 51-В.
Тому слідча просила винести ухвалу про надання дозволу, старшому слідчому СВ Києво-Святошинського ВП ГУ НП в Київській області ОСОБА_4 , старшому слідчому слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_5 , групі слідчих у кримінальному провадженні, працівникам УЗЕ ДЗЕ НП в Київській області на проведення огляду автомобільної заправної станції (автомобільного газозаправного пункту), що використовується ТОВ «Київ пром груп» (код ЄРДПОУ 25302601) та знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м.Вишневе, вул. Чорновола, 51-В, з метою фіксації факту незаконного використання обладнання для зберігання та розповсюдження бензину, дизельного пального та скрапленого газу без відповідних документів (дозволів) на проведення робіт з підвищеною небезпекою, використання машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, яке створює реальну загрозу для життя та здоров`я людей або настання інших тяжких наслідків та вилучення, шляхом демонтажу, машин, механізмів, установок підвищеної небезпеки для здійснення господарської діяльності, щодо автомобільних заправних (газозаправних) станцій, цистерн (резервуарів) для зберігання бензину, цистерн (резервуарів) для зберігання дизельного пального, цистерн (резервуарів) для зберігання скрапленого газу, бензину, дизельного палива та скрапленого газу, який міститься в цистернах (резервуарах), заправних колонок, електронасосних агрегатів та інших машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, за допомогою яких здійснюється подача бензину, дизельного палива та скрапленого газу.
В судовому засіданні прокурор та слідча підтримали клопотання, просили суд задовольнити його в повному обсязі.
Питання щодо проведення такої слідчої дії як огляд врегульованост. 237 КПК України.
Так, ч.1ст. 237 КПК Українивизначено: «З метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів».
При цьому за ч.2 цієї статті огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цьогоКодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Згідно ст. 233 КПК України під житломособи розумієтьсябудь-якеприміщення,яке знаходитьсяу постійномучи тимчасовомуволодінні особи,незалежно відйого призначенняі правовогостатусу,та пристосованедля постійногоабо тимчасовогопроживання вньому фізичнихосіб,а такожвсі складовічастини такогоприміщення.Не єжитлом приміщення,спеціально призначенідля утриманняосіб,права якихобмежені зазаконом.Під іншимволодінням особирозуміються транспортнийзасіб,земельна ділянка,гараж,інші будівлічи приміщенняпобутового,службового,господарського,виробничого таіншого призначеннятощо,які знаходятьсяу володінніособи. Слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов`язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогамистатті 234цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді. Якщо прокурор відмовиться погодити клопотання слідчого про обшук або слідчий суддя відмовить у задоволенні клопотання про обшук, встановлені внаслідок такого обшуку докази є недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченомустаттею 255цього Кодексу.
У справі "Бакланов проти Росії" (рішення від 9 червня 2005 р.), так і в справі "Фрізен проти Росії" (рішення від 24 березня 2005 р.), ЄСПЛ зазначив, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу "законності" і воно не було свавільним.
Окрім того, у справі "Ізмайлов проти Росії" (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 р.) ЄСПЛ встановив, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити "особистий і надмірний тягар для особи".
Отже, прокурор, ініціюючи проведення такої слідчої дії, як зокрема огляд житла чи іншого приміщення має довести наявність достатніх підстав вважати, що відшукані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи і можуть бути доказами саме у вказаному слідчим кримінальному провадженні.
Проте, враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, пояснення прокурора, слідчого, надані під час розгляду клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що дане клопотання належним чином не обґрунтовано, оскільки, прокурором не доведено необхідності звернення до суду з клопотанням про огляд, враховуючи обставинами викладеними в ньому, витяг із кримінального провадження та документи, що долучені до клопотання, крім того, прокурором не обґрунтовано необхідності в проведенні саме такої слідчої дії.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.233,234,237,309 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
В клопотанні старшого слідчогоСВ Києво-СвятошинськогоВП ГУНПв Київськійобласті старшоголейтенанта поліції ОСОБА_4 пропроведення оглядуза матеріаламидосудового розслідування,внесеного доЄдиного реєструдосудових розслідуваньза № 12018110200003474 від 06.06.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2018 |
Оприлюднено | 24.02.2023 |
Номер документу | 75462257 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Дубас Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні