Рішення
від 26.07.2018 по справі 728/1126/18
БАХМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 728/1126/18

Номер провадження 2/728/420/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 липня 2018 року місто Бахмач

Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді - Пархоменка П.І.

за участі:

секретаря судового засідання - Горбач Н.Д.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Бахмачі цивільну справу:

за позовом ОСОБА_1

до

відповідача ОСОБА_2 старостинського округу Батуринської міської ради Бахмацького району Чернігівської області

вимоги позивача: про визнання права власності на житловий будинок з надвірними будівлями

негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:

ОСОБА_3 виклад позиції позивача та відповідача.

.

1. 27 червня 2018 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 старостинського округу Батуринської міської ради Бахмацького району Чернігівської області (далі відповідач) з вимогою про визнання права власності на житловий будинок з надвірними будівлями.

2.Позов обґрунтувала тим, що 10 липня 1997 року помер її батько ОСОБА_4, а 9 грудня 2010 року померла її мати ОСОБА_5, після смерті яких відкрилась спадщина, в обсяг спадкового майна входить спірний житловий будинок з надвірними будівлями. Позивач є спадкоємцем після померлих та прийняла спадщину відповідно до чинного законодавства. Враховуючи те, що правовстановлюючий документ на житловий будинок та надвірні будівлі не видавався, позивач не може оформити право власності на вказане будинковолодіння.

3.Відповідач позовні вимоги визнав в повному обсязі.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

4.У судове засідання сторони не з'явилися, надіслали заяви про розгляд справи без їх участі, відповідач позовні вимоги визнав.

ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.

5.Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

6.В даних конкретних правовідносинах Суд знаходить достатні підстави для ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні відповідно до вимог статті 200 ЦПК.

ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом обставини та зміст спірних правовідносин.

7. У підготовчому судовому засіданні встановлено, що згідно згідно із

свідоцтвом про смерть серії І-ЕЛ № 002992 (а.с.3) ОСОБА_4 помер 10 липня 1997 року, а свідоцтвом про смерть серії І-ЕЛ № 151762 (а.с.4) підтверджується, що 9 грудня 2010 року померла ОСОБА_5

8. Відповідно до довідки Виконавчого комітету Батуринської міської ради Бахмацького району Чернігівської області № 241 від 21 червня 2018 року (а.с.15), на день смерті ОСОБА_5 до дня смерті проживала та була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 29.

На день смерті спадкодавця у вказаному будинковолодінні були зареєстровані та проживали: дочка - ОСОБА_1, зять - ОСОБА_6, внук - ОСОБА_7

Суспільна група господарства - робітнича.

9. 12 березня 2001 року ОСОБА_5 заповіла все своє майно позивачу, що підтверджується заповітом, який посвідчено секретарем Городищенської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області (а.с.5).

10. Свідоцтвом про укладення шлюбу серії І-ЕЛ № 386311 (а.с.13) підтверджується зміна прізвища померлої ОСОБА_5 після одруження з Тарасенко на Кутепову .

11. Згідно інформації Бахмацької районної державної нотаріальної контори (а.с.29-32) спадкова справа до майна померлих ОСОБА_5 та ОСОБА_4 відкрита за заявою про прийняття спадщини позивача.

12. Довідкою Прилуцького міжміського бюро технічної інвентаризації від 15 червня 2018 року (а.с.11) підтверджується, що право власності на спірний житловий будинок не зареєстровано.

13. Згідно з технічним паспортом на будинок № 29 по вулиці Криничанка с. Городище Бахмацького району Чернігівської області (а.с.6-10), дане будинковолодіння збудоване у 1966-1982 роках на відведеній в законному порядку земельній ділянці, його інвентаризаційна вартість становить 152815 гривень.

14. Позивач не може оформити право власності на спірне будинковолодіння, що підтверджується листом Бахмацької районної державної нотаріальної контори № 1191/02-14 від 22 червня 2018 року (а.с.16).

V. Оцінка Суду.

15. За змістом частини четвертої статті 200 ЦПК ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206 , 207 цього Кодексу.

Так, частиною четвертою статті 206 ЦПК передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Таким чином, ЦПК допускає ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні і в правовідносинах, що виникли між сторонами відповідач позов визнав (див. пункти 3-4), таке визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тобто в даному випадку наявні законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову в підготовчому судовому засіданні.

16. Зокрема, на підставі статей 1216; 1217; 1218 Цивільного кодексу України (далі ЦК) спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

17. Окрім іншого, згідно із пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування : у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

18. Суд знаходить, що в даних правовідносинах виникнення права власності у позивача пов'язується з правом спадкування.

19. Так, в даній ситуації Суд бере до уваги особливість забудови спірного будинку, який було збудовано у системі робітничого двору. Зокрема, частина четверта статті 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 1 липня 2004 року № 1952-IV передбачає, що права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав

20. Окрім іншого, порядок ведення погосподарського обліку в сільських радах визначався Вказівками по веденню погосподарського обліку в сільських ОСОБА_7 народних депутатів, затвердженими постановою Державного комітету статистики СРСР від 12 травня 1985 року № 5-24/26, а згодом - Вказівками, затвердженими постановою Держкомстату СРСР від 25 травня 1990 року № 69.

Відповідно до пункту 20 Вказівок, які були чинними на час виникнення спірних правовідносин, суспільна група господарства встановлювалася в залежності від роду занять голови господарства (сім'ї). Господарства, в яких після перетворення колгоспу в радгосп залишились лише непрацюючі пенсіонери за віком (бувші члени колгоспу), відносились до господарств колгоспників. Господарства пенсіонерів і учнів-стипендіатів, які не мали працюючих членів сім'ї, відносились до тієї суспільної групи, до якої ці особи відносились до виходу на пенсію або стипендію. Особи, які працювали в колгоспі, але не були членами колгоспу, відносились до суспільної групи робітників або службовців, в залежності від виконуваної роботи.

21. З іншої сторони, згідно із частиною першою статті 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Статтею 328 ЦК передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

22. Крім того, відповідно до пункту 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 4 жовтня 1991 року Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок суди мають врахувати, що право власності на жилий будинок, збудований громадянином на відведеній йому в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу реєстрації у виконкомі місцевої ради.

23. Положеннями статей 15, 16 ЦК, статтею 4 ЦПК передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За змістом частини другої статті 16 ЦК, способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.

24. Таким чином, право на спадщину є самостійним майновим правом, яке виникає на підставі факту її прийняття та підлягає захисту в передбачений законом спосіб, і через відмову нотаріуса у видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину, не може бути захищене в інший спосіб.

25. У зв'язку із чим, враховуючи, що позивач прийняла спадщину в установленому законом порядку, але отримати свідоцтво про право на спадщину в порядку спадкування на вказане будинковолодіння в нотаріальній конторі не може, тому що правовстановлюючий документ на житловий будинок та надвірні будівлі не видавався, його право підлягає захисту, а позовні вимоги задоволенню.

26. Даний спір підлягає розгляду в судовому порядку, оскільки іншим шляхом його вирішити не можливо, а набуття позивачем права на житловий будинок та надвірні будівлі не порушує права та законні інтереси інших осіб.

Крім того, Судом враховується, що відповідач позовні вимоги визнав, що відповідно до частини четвертої статті 206 ЦПК є підставою для ухвалення рішення про задоволення позову (див. пункти 3-4).

З цих підстав,

керуючись статтями 2, 5, 10-13, 18, 258-259, 263 - 265 Цивільного процесуального кодексу, Суд, -

У Х В А Л И В :

1.Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 старостинського округу Батуринської міської ради Бахмацького району Чернігівської області про визнання права власності на житловий будинок з надвірними будівлями - задовольнити повністю.

2.Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок та надвірні будівлі, який розташований за адресою: с. Городище Бахмацького району Чернігівської області, вулиця Криничанка, буд. 29 та складається зі слідуючих елементів: А-1-будинок, а-1-прибудова, Б-1-сарай, б-1-сарай, В-1-сарай, Г-1-гараж, Д-1-сарай, Е-1-літня кухня, Пг-погріб, №-огорожа.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Бахмацький районний суд Чернігівської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач: ОСОБА_1, місце проживання вулиця Криничанка, б. 29, с. Городище Бахмацького району Чернігівської області, індекс 16520, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Відповідач: ОСОБА_2 старостинський округ Батуринської міської ради Бахмацького району Чернігівської області, місцезнаходження вулиця Шевченка, б. 1 с. Городище Бахмацького району Чернігівської області, код ЄДРПОУ 04412604.

Суддя Бахмацького районного суду

Чернігівської області ОСОБА_8

СудБахмацький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення26.07.2018
Оприлюднено29.07.2018
Номер документу75551371
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —728/1126/18

Рішення від 26.07.2018

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Пархоменко П. І.

Ухвала від 12.07.2018

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Пархоменко П. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні