Справа № 496/4208/17
Провадження № 2/496/539/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2018 року м. Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Пендюри Л.О.
за участю секретаря Богдан Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Біляївка цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства Укрсоцбанк до Товариства з обмеженою відповідальністю АРМСЕРВІС , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду з позовною заявою і просить стягнути солідарно з ТОВ АРМСЕРВІС та ОСОБА_1 на користь ПАТ Укрсоцбанк заборгованість за договором відновлювальної кредитної лінії №690/017-302 від 07.02.2008 року у розмірі 70759,02 грн., а також судові витрати по справі.
Свої вимоги мотивує тим, що 07.02.2008 року між Акціонерно-комерційним банком соціального розвитку Укрсоцбанк , який у відповідності до Закону України Про акціонерні товариства було перейменовано на Публічне акціонерне товариство Укрсоцбанк , та Товариством з обмеженою відповідальністю АРМСЕРВІС був укладений договір відновлювальної кредитної лінії №690/017-302, згідно умов якого банк, на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання, зобов'язався надати позичальнику грошові кошти на поточні потреби в межах максимального ліміту в сумі 330000 зі сплатою 14,5 відсотків річних та комісій з наступним графіком зниження максимального ліміту заборгованості: щомісячно з березня 2008 року по лютий 2018 року в сумі 2750 грн. та кінцевим терміном повернення до 06.02.2018 року. Видача кредиту здійснювалась окремим частинами (траншами) в межах вільного залишку максимального ліміту заборгованості, з урахуванням вже наданих траншів, шляхом перерахування кредитних коштів з позичкового рахунку НОМЕР_2 в Балківському відділенні АКБ Укрсоцбанк , на поточний рахунок позичальника НОМЕР_3 в Балківському відділення АКБ Укрсоцбанк на підставі письмової заяви позичальника. Того ж дня, з метою забезпечення виконання позичальником зобов'язань за зазначеним кредитним договором, між Акціонерно-комерційним банком соціального розвитку Укрсоцбанк і ОСОБА_1 було укладено договір поруки №06/09/200, згідно умов якого останній зобов'язався перед кредитором солідарно відповідати за виконання позичальником у повному обсязі зобов'язань за договором кредиту №690/017-302 від 07.02.2008 року, а саме: повернення суми кредиту, сплати відсотків за користування кредитом, комісій, а також можливої неустойки (пені, штрафу) у розмірі та у випадках, передбачених договором кредиту. Проте, відповідачі протягом тривалого часу ухиляються від виконання умов вищезазначеного кредитного договору, зокрема не сплачують банку кредитні кошти та інші передбачені кредитним договором платежі, у зв'язку з чим станом на 25.10.2017 року перед банком виникла заборгованість у загальному розмірі 70759,02 грн., яка до теперішнього часу не погашена, що і стало підставою для звернення ПАТ Укрсоцбанк з даним позовом до суду.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, але направив до суду заяву, в якій вказав, що на задоволенні позовних вимог наполягає, просить справу розглянути у його відсутність та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, але подав до суду заяву, в якій вказав, що позовні вимоги визнає у повному обсязі та просить справу розглянути у його відсутність. До вказаної заяви відповідач надав платіжні доручення №1062 від 27 квітня 2018 року та №1070 05 червня 2018 року про перерахування на користь позивача 8750 грн. та 900 відповідно.
Представник відповідача - ТОВ АРМСЕРВІС в судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся про день слухання справи належним чином, судові повістки повернулись на адресу суду з відміткою Укрпошти за закінченням встановленого строку зберігання .
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
В судовому засіданні встановлено, що 07.02.2008 року між Акціонерно-комерційним банком соціального розвитку Укрсоцбанк та Товариством з обмеженою відповідальністю АРМСЕРВІС був укладений договір відновлювальної кредитної лінії №690/017-302, згідно умов якого банк, на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання, зобов'язався надати позичальнику грошові кошти на поточні потреби в межах максимального ліміту в сумі 330000 зі сплатою 14,5 відсотків річних та комісій з наступним графіком зниження максимального ліміту заборгованості: щомісячно з березня 2008 року по лютий 2018 року в сумі 2750 грн. та кінцевим терміном повернення до 06.02.2018 року (а.с.5-8).
У відповідності до п.п. 1.1.1, 1.1.2, 2.1 кредитного договору, видача кредиту здійснювалась окремим частинами (траншами) в межах вільного залишку максимального ліміту заборгованості, з урахуванням вже наданих траншів, шляхом перерахування кредитних коштів з позичкового рахунку НОМЕР_2 в Балківському відділенні АКБ Укрсоцбанк , на поточний рахунок позичальника НОМЕР_3 в Балківському відділення АКБ Укрсоцбанк на підставі письмової заяви позичальника.
Згідно п.п. 2.4, 2.5, 2.6 кредитного договору, сплата процентів за користування кредитом здійснюється у валюті наданого кредиту щомісячно не пізніше 5 (п'ятого) числа місяця, наступного за місяцем, в якому нараховані проценти, а також в день повернення заборгованості за кредитом в повній сумі на рахунок НОМЕР_4, відкритий в банківському відділенні АКБ Укрсоцбанк . Нарахування і сплата комісій за користування кредитом здійснюється на рахунок НОМЕР_5 в Балківському відділення АКБ Укрсоцбанк в порядку, в сумі та в строки, що встановлено Тарифами. Нарахування неустойки (пені) здійснюється в останній робочий день поточного місяця за період з дня виникнення простроченої заборгованості за кредитом та/або нарахованими процентами чи комісіями по передостанній робочий день поточного місяця. Сплата неустойки (пені) здійснюється в розмірі, вказаному в п. 4.1 цього договору, на рахунок НОМЕР_6 в Балківському відділення АКБ Укрсоцбанк до моменту погашення позичальником простроченої заборгованості за кредитом та/або нарахованим процентами та/або комісіями, або одночасним погашенням вказаних сум заборгованості.
Пунктами 4.1, 4.2 кредитного договору встановлено, що у разі прострочення позичальником строків погашення кредиту та/або сплати процентів і комісій, зазначених у п.п. 1.1.1, 3.3.6.1, 3.3.14, 2.4, 2.5 цього договору, позичальник сплачує кредитору пеню в національній валюті в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє на час невиконання зобов'язань за цим договором, від несвоєчасно сплаченої суми за кожний день прострочення, починаючи з наступного дня за днем прострочення. Позичальник сплачує кредитору протягом 30 (тридцяти) календарних днів з дати прострочення строку (порушення зобов'язання) штраф за порушення цього договору.
В якості забезпечення виконання зобов'язань за зазначеним кредитним договором, того ж дня між Акціонерно-комерційним банком соціального розвитку Укрсоцбанк і ОСОБА_1 було укладено договір поруки №06/09/200, згідно умов якого останній зобов'язався перед кредитором солідарно відповідати за виконання позичальником у повному обсязі зобов'язань за договором кредиту №690/017-302 від 07.02.2008 року, а саме: повернення суми кредиту, сплати відсотків за користування кредитом, комісій, а також можливої неустойки (пені, штрафу) у розмірі та у випадках, передбачених договором кредиту(а.с.9).
Відповідно до п. 3.1.1, 3.1.2 договору поруки, поручитель зобов'язаний протягом одного робочого дня від дати отримання листа кредитора про невиконання позичальником забезпеченого порукою зобов'язання за договором кредиту, виконати відповідне зобов'язання шляхом перерахування непогашеної суми кредиту на рахунок кредитора, непогашеної суми процентів, непогашеної суми комісій, суми можливої неустойки (пені, штрафу). У разі невиконання позичальником та поручителем забезпеченого порукою зобов'язання, поручитель зобов'язаний відповідати перед кредитором разом із позичальником як солідарні боржники всім своїм майном на яке, згідно з чинним законодавством України, може бути звернено стягнення.
Загальними Зборами Акціонерів 09.03.2010 року було прийнято рішення про зміну типу акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство та зміну найменування (назви) банку на Публічне акціонерне товариство Укрсоцбанк . Банк є правонаступником щодо всіх прав та обов'язків Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку Укрсоцбанк , створеного в організаційно-правовій формі відкритого акціонерного товариства, що зазначено п. 1.2.2 Статуту ПАТ Укрсоцбанк (а.с.35-39).
З матеріалів справи вбачається, що позивач виконав взяті на себе зобов'язання у повному обсязі, однак відповідач - ТОВ АРМСЕРВІС , всупереч умов кредитного договору, не здійснює платежів для погашення суми заборгованості по кредиту та нарахованим відсоткам, чим порушує взяті на себе договірні зобов'язання, що призвело до виникнення перед установою банку заборгованості.
Відповідно до розрахунку, складеного позивачем, станом на 25.10.2017 року виникла заборгованість у розмірі 70759,02 грн., яка складається з наступного: заборгованість за кредитом - 57652,22 грн.; заборгованість по відсотках - 1277,16 грн.; пеня за несвоєчасне повернення кредиту - 4930,38 грн.; пеня за несвоєчасне повернення відсотків - 385,76 грн.; інфляційні витрати за кредитом - 3964,90 грн.; інфляційні витрати за відсотками - 233,50 грн.; заборгованість за комісіями - 2315,10 грн.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, а ч. 1 ст. 1049 вказаного Кодексу встановлено, що позичальник зобов'язаний повернути кредитору кредит у строк та в порядку, встановлених договором.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
У відповідності до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Частинами 1, 2 ст. 554 ЦК України встановлено, що у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Отже, позивач має право вимагати від відповідачів виконання умов кредитного договору, зокрема повернення кредиту та сплати відсотків на умовах договору.
Крім того, позивач має право вимагати від відповідачів, як від сторони, що прострочила зобов'язання, сплати пені та комісій, передбачених договором. Умови договору в даній частині не суперечать закону, що передбачає неустойку, як засіб забезпечення зобов'язання.
26.10.2017 року ПАТ Укрсоцбанк , з метою досудового врегулювання спірних правовідносин, направив на адресу відповідачів листи з вимогою сплатити заборгованість по кредиту, сплатити нарахованих процентів, комісії за користування кредитом і нараховані штраф/пеню, але останні свої зобов'язання відповідно до кредитного договору не виконують (а.с.33, 34).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність всіх доказів того, що внаслідок невиконання відповідачами умов укладеного кредитного договору утворилась заборгованість, яка відповідачами у добровільному порядку не сплачена, тому вона підлягає стягненню у судовому порядку.
Однак, під час розгляду справи в суді ТОВ АВРСЕРВІС частково погасило заборгованість за кредитним договором у загальному розмірі 9650 грн., що підтверджується наданими суду відповідачем ОСОБА_1 платіжними дорученнями №1062 від 27.04.2018 року та №1070 від 05.06.2018 року, а тому заборгованість підлягає стягненню за вирахуванням сплаченої суми.
За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність зменшення загальної суми заборгованості за кредитним договором, яка підлягає стягненню з відповідачів, у відповідності до наданого позивачем розрахунку заборгованості за кредитом.
На підставі наведених норм чинного законодавства та встановлених у справі обставин, підтверджених належними та допустимими доказами, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тому виходячи із змісту вище зазначеної норми закону, з відповідачів на користь позивача необхідно стягнути в рівних частинах судовий збір у розмірі 1600 грн., тобто по 800 грн. з кожного.
Керуючись ст. ст. 526, 530, 549, 551, 553, 554, 610, 611, 625, 629, 1049, 1054 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 89, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Публічного акціонерного товариства Укрсоцбанк до Товариства з обмеженою відповідальністю АРМСЕРВІС , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити частково.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю АРМСЕРВІС , ідентифікаційний номер: 22497917, та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_7, виданий Біляївським РВ УМВС України в Одеській області 22.03.2002 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, на користь Публічного акціонерного товариства Укрсоцбанк , яке розташоване за адресою: вул. Ковпака, буд. №29, м. Київ, ідентифікаційний код 00039019, заборгованість за договором відновлювальної кредитної лінії №690/017-302 від 07.02.2008 року у розмірі 61109,02 грн., яка складається з наступного: заборгованість за кредитом - 57652,22 грн., заборгованість по відсотках - 1277,16 грн., заборгованість за комісіями - 2179,64 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю АРМСЕРВІС , ідентифікаційний номер: 22497917, та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_7, виданий Біляївським РВ УМВС України в Одеській області 22.03.2002 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, на користь Публічного акціонерного товариства Укрсоцбанк , яке розташоване за адресою: вул. Ковпака, буд. №29, м. Київ, ідентифікаційний код 00039019, в рівних частинах судовий збір у розмірі 1600 грн., тобто по 800 грн. з кожного.
В іншій частині позовних вимог Публічному акціонерному товариству Укрсоцбанк до Товариства з обмеженою відповідальністю АРМСЕРВІС та ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення до апеляційного суду Одеської області через Біляївський районний суд Одеської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя Л.О. Пендюра
Суд | Біляївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2018 |
Оприлюднено | 02.08.2018 |
Номер документу | 75569242 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Біляївський районний суд Одеської області
Пендюра Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні