ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/7867/18
провадження № 3/753/2843/18
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" липня 2018 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Щасна Т.В. за участю представника Національного агентства з питань запобігання корупції - Леончука С.В. та захисника ОСОБА_3 - адвоката Піддубного О.Ю., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, працюючого: головою (підписант) політичної партії Партія Справедливість , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, юридична адреса: м. Київ, вул. Вербицького, 4-а, оф. 184, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно протоколу № 60-22/62 від 24 квітня 2018 року про адміністративне правопорушення, ОСОБА_3 будучи головою (підписант) політичної партії Партія Справедливість , (код ЄДРПОУ 21716145 ( далі - Партія) вчинив правопорушення , а саме: порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 212' 21 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Відповідно до частин чотирнадцятої, п'ятнадцятої статті 17 Закону України Про політичні партії в Україні (далі - Закон) до Національного агентства з питань запобігання корупції політичною партією Партія Справедливість , код ЄДРПОУ 21716145 (далі - Партія) 06.02.2018 року подано звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IV квартал 2017 рік (далі - Звіт) за підписом голови Партії (підписанта) ОСОБА_3.
Так, за результатами аналізу встановлено невідповідність оформлення Звіту, включених до нього звітних даних вимогам законодавства та неповнота відображеної у Звіті інформації, а саме:
1)згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) (додається) Партія має 28 (двадцять вісім) місцевих організацій, які в установленому порядку набули статус юридичної особи, відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру яких не додано до Звіту Партії;
2)до Звіту не додано висновки щорічного внутрішнього фінансового аудиту діяльності місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи,що є порушенням частин дев'ятої, одинадцятої статті 17 Закону та підпункту 1 пункту 10 розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 №2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за №1185/29315 (далі - Положення про порядок подання Звіту).
Відповідно до абзацу третього пункту 3 розділу II Положення про аналіз Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.09.2016 № 26, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.09.2016 за № 1264/29394 (далі - Положення) подання Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статус юридичної особи та неподання висновків щорічного внутрішнього фінансового аудиту діяльності є грубим порушенням встановлених вимог.
Відповідно до розділу III Положення, за результатами проведення аналізу Звіту Партії складено Акт про проведення аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від 02.04.2018 додається) та Висновок про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, втрати і зобов'язання фінансового характеру від 05.04.2018 №955, затверджений рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 05.04.2018 № 618 (додається).
Таким чином, ОСОБА_3 вчинив порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, відповідальність за яке передбачена статтею 212' 21 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини третьої статті 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядається органами, зазначеними в статях 218-221 КУпАП, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи Національного агентства (копія рішення НАЗК від 11.08.2016 №9 (із змінами) про визначення уповноважених осіб додається).
Керуючись статтею 12 Закону України Про запобігання корупції та частиною шістнадцять статті 17 Закону України Про політичної партії в Україні з метою надання пояснень та з'ясування обставин листом від 06.04.2018 № 60-14/14161/18 до Національного агентства запрошено ОСОБА_3 на 13.04.2018 (додається). Повторно направлено листа від 13.04.2018 № 60-14/15546/18 на 25.04.2018 (додається).
24.04.2018 за дорученням голови Партії (додається), ОСОБА_5, у приміщенні Національного агентства надав усні та письмові пояснення щодо вчиненого правопорушення, ознайомлений з матеріалами справи про адміністративне правопорушення, що буде розглянута судом у строки визначені статтею 277 КУпАП.
Час виявлення правопорушення - 02.04.2018 - дата складання Акту про проведення аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Час вчинення правопорушення - 06.02.2018 - дата подання Звіту Партії до Національного агентства. Місце вчинення правопорушення - місцезнаходження Партії (вул. Вербицького, буд. 4-А, оф. 184, м. Київ, 02068).
В судовому засіданні захисник ОСОБА_3 - адвокат Піддубний О.Ю. вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та просив провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю події та складу в діях ОСОБА_3 адміністративного правопорушення, зазначивши, що звіт політичної партії про майно доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної партії Партія Справедливість за IV квартал 2017 року було подано у порядку та строки передбачені Положенням про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 №2 за формою, затвердженою п. 1 Рішенням НАЗК Про затвердження форми Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру №3 від 09.06.2016 року. Протокол та додані до нього документи не відповідають вимогам закону. Адвокат Піддубний О.Ю. надав письмові пояснення.
Представник Національного агентства з питань запобігання корупції - Леончука С.В. підтримав обставини викладені в протоколі, та вважає доведеною вину ОСОБА_3 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП, його вина підтверджується зібраними у справі доказами, зазначеними у протоколі про адміністративні правопорушення та приєднаними до матеріалів справи.
Вислухавши пояснення осіб, що беруть участь у розгляді справи та дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що у діях ОСОБА_3 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 245 КпАП України, завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я та по батькові особу, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), місце, час вчинення і суть правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Зокрема, протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі.
Протокол, всупереч вимогам ст. 254, 256, 268 КУпАП не вручений під розписку, не містить пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не підписаний ОСОБА_3, та в ньому відсутній запис про його відмову від підписання протоколу.
З протоколу вбачається, що другий примірник протоколу було видано особі, що не є учасником провадження по справі про адміністративне правопорушення, вона ж підписала протокол.
Ст. 270 КУпАП передбачає представника лише для потерпілого. Із аналізу ст. 271 випливає, що права підписувати протокол не має навіть захисник особи, - фахівець у галузі права або адвокат. А відтак, фактично ж протокол підписала особа, яка є представником політичної партії , діючи поза межами наданих їй дорученням і законом повноважень.
Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у виді штрафу, але при цьому вказаною статтею не передбачено на кого може бути накладено штраф.
Суть правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_3, полягає у порушені порядку подання фінансового характеру, встановленого ч. 9 ст. 17 Закону, а також порушенні абз.3 п. 1, пп 1 пункту 10 розділу ІІ Положення.
У тексті статті 212-21 КУпАП не визначено суб'єкта адміністративного правопорушення, який може бути підданий штрафу, передбаченому санкцією цієї статті.
Системний аналіз норм глави 2 Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність та ст. 27 КУпАП дають підстави вважати, що суб'єктами у справах про адміністративні правопорушення можуть бути фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства), посадові особи та юридичні особи.
Обов'язок подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру покладено на політичну партію, що передбачено ч. 7 ст. 17 Закону України Про політичні партії України .
Пунктом 1 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства від 28 липня 2016 року № 2 (Реєстр Мін'юсту від 25 серпня 2016 року № 1185/29315) також передбачено подання звіту політичною партією.
За відсутності у ст. 212-21 КУпАП прямої вказівки на осіб, які є суб'єктами правопорушення, виходячи з аналізу об'єктивної сторони правопорушення, враховуючи вимоги ч. 7 ст. 17 Закону України Про політичні партії України та п.1 Розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру щодо обов'язку політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а також враховуючи можливість застосування до юридичної особи на підставі ч. 1 ст. 27 КУпАП адміністративного стягнення у виді штрафу, можна дійти до висновку про те, що суб'єктом правопорушення у даному випадку може бути політична партія, яка є юридичною особою з моменту її державної реєстрації.
Отже, аналіз чинних законів доводить, що до відповідальності, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, за порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у виді штрафу може бути притягнута юридична особа - політична партія, а фізична чи посадова особи не можуть бути суб'єктом правопорушення за вказаною статтею.
Згідно ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил в сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи охорони здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Таким чином, якщо голову політичної партії вважати посадовою особою , то для вирішення питання щодо можливості притягнення його до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення , передбачене ст. 212-21 КУпАП , необхідно з'ясувати чи входить до службових обов'язків голови політичної партії виконання дій , які складають об'єктивну сторону вказаного адміністративного правопорушення.
Законом України Про політичні партії України не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (ч. 7 ст. 17 цього Закону передбачено, що звіт у паперовій формі подається за підписом керівника партії, засвідченим печаткою політичної партії, що відноситься до порядку оформлення документу, а не обов'язку подачі документу до НАЗК).
Не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати до НАЗК звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру й іншими нормативно-правовими документами.
Повноваження і обов'язки голови політичної партії Справедливість , викладені у Статуті політичної Справедливість , проте серед них відсутній обов'язок подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
При цьому, за зміст звітів та інших документів , за підготовку , за дії і рішення що стосуються осередків партії, деякі з яких тимчасово не в змозі зібратися і надати певну інформацію про свою діяльність у консолідований звіт, може нести відповідальність тільки партія загалом, оскільки ОСОБА_3 не може одноособово ні призначати таких осіб , ні вказувати ним як діяти , ні знімати їх з посад ні вживати інших одноосових дій щодо їх покарання. Це є питанням загальнопартійної дисципліни.
Отже, в силу вимог ст. 14 КУпАП ОСОБА_3, як голова політичної партії Справедливість , не може бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, і як посадова особа.
Оскільки ОСОБА_3 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, то в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, а провадження у справі необхідно закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 283-284 КпАП України, на підставі ст. 247 КпАП України,
П О С Т А Н О В И В:
Провадження по справі відносно ОСОБА_3 закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд м. Києва.
За відсутності скарги постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку встановленого на оскарження.
Суддя
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2018 |
Оприлюднено | 02.08.2018 |
Номер документу | 75617203 |
Судочинство | Адмінправопорушення |
Адмінправопорушення
Дарницький районний суд міста Києва
Щасна Т. В.