ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
01 серпня 2018 року м. Ужгород№ 807/495/18 Закарпатський окружний адміністративний суд в особі судді Шешеня О.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області до Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю Зняцівське про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (далі - позивач) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю Зняцівське (далі - відповідач), якою просить стягнути з Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю Зняцівське на користь Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії відповідно до пункту а статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення у сумі 23857,68 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що гр. ОСОБА_1 за період з січня 2018р. по травень 2018р. управлінням Фонду по пенсійній справі було проведено виплату пільгової пенсії на загальну суму 23588,71 грн. П. 6.8 розділу 6 Інструкції від 19.12.2003 року № 21-1 встановлено, що товариство щомісяця до 25-го числа вносить до Пенсійного фонду місячну суму, зазначену в повідомленні про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Розрахунки про фактичні виплати та доставку пенсій подаються на узгодження на початок року або при зміні нарахувань по пенсіям. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені законом вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків або недоїмкою. Сума заборгованості, яка підлягає відшкодуванню підприємством за січень-травень 2018 року складає 23857,68 грн. (довідка-розрахунок додається).
У відповідності до вимог ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України): у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч. 5 ст. 162 КАС України: відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
При розгляді справ в порядку спрощеного позовного провадження та у відповідності до ч. 1 ст. 261 КАС України: відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 26.06.2018 року було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання та надано відповідачу 15 (п'ятнадцятиденний) строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Як з вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, ухвала була вручена відповідачу 06.07.2018р. (а.с.43).
Однак, відповідач протягом 15 днів з моменту вручення ухвали про відкриття провадження у справі, відзив на позовну заяву до суду так і не надав.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України: у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України: суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України: письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних матеріалів у справі.
Дослідивши подані сторонами документи та проаналізувавши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідач з 17.03.2000 року зареєстрований як юридична особа та відомості щодо нього включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань по отриманому запиту, номер запису про державну реєстрацію 1 315 120 0000 001171, код ЄДРПОУ 30888969 (а.с.44-47).
Окрім цього, відповідач був зареєстрований позивачем як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до ст. 1 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування від 26.06.1997 року № 400/97-ВР (далі - Закон України № 400/97-ВР), а з 01.01.2004 року, також як платник страхових внесків відповідно до ст. 15 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року № 1058 (далі - Закон України № 1058).
Пенсію за віком на пільгових умовах було призначено громадянину, який працював у відповідача, а саме: ОСОБА_1.
Громадянин ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно із записами трудової книжки працював ковалем на підприємстві, робота якого та посада віднесена до Списку № 1. Даний стаж на посаді коваля доведено в судовому порядку, в зв'язку з чим дана особа має право на отримання пенсії на пільгових умовах (постанова Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області та Ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду по адміністративній справі № 303/3423/17 - а.с.18-19, 21-23).
Рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 11 липня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено повністю. Визнано неправомірними дії Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Зобов'язано Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду Закарпатської області зарахувати до пільгового стажу роботи на посаді коваля в тракторній бригаді в колгоспі ім. Чапаєва (правонаступник СТОВ Зняцівське за період з 15.01.1988р. по 24.04.2001р. та призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах в порядку, визначеному п. а ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення з дня подання заяви, а саме: з 18.05.2017 року.
Рішення Мукачівського міськрайнного суду Закарпатської області від 11.07.2017р. по справі № 303/3423/17 набуло законної сили 22.11.2017р. за наслідками перегляду в суді апеляційної інстанції, оскільки було залишено судом без змін (а.с.23).
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України: обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Оскільки рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.07.2017р. у справі № 303/3423/17 було встановлено обставини щодо правомірності призначення пільгової пенсії гр. ОСОБА_1, а тому обставини щодо правомірності призначення пенсії повторно не доказуються.
Окрім цього, згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України № 400/97-ВР, для платників збору об'єктом оподаткування також є фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. б - з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону.
У відповідності до Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005р. за № 1451/11731) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Відповідно до ч. 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України № 1058, зберігається порядок покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. б - з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення .
Згідно з пунктом 6.8 розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою управління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1): підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду місячну суму, зазначену в повідомлені про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, яким відповідно до п. 6 п.п. 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум відшкодування на поточний рік визначається щорічно.
У відповідності до пункту 6.9 розділу 6 Інструкції № 21-1, не сплачені та (або) несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій стягуються відповідно до норм чинного законодавства. Даною Інструкцією передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Відповідно до п. 6.2 розділу 6 Інструкції № 21-1 встановлено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому, стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Відповідно до пунктів 6.4 та 6.5 розділу 6 Інструкції № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування . Повідомлення складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України.
Відшкодуванню Пенсійному фонду України, крім суми виплаченої пенсії, підлягають і витрати на доставку пенсії, які згідно змін до граничних тарифів на основні послуги зв'язку, затверджених наказом Держкомзв'язку та інформатизації України № 166 від 22.07.2004 року, становлять для міста 0,79 %, для села 1,56%.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за № 21-1 (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за N 64/8663), якою, зокрема, передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Таким чином, відшкодуванню підлягає 100 відсотків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за списками № 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. № 36.
Отже, відповідач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій особі, яка була зайнята повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, а саме громадянину: ОСОБА_1.
Зокрема, за січень-травень 2018 року вищезазначеному громадянину було проведено виплату пільгової пенсії, що підтверджується довідкою-розрахунком про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту а ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення ТОВ Зняцівське за січень-травень 2018р. (а.с.7).
Окрім цього, виплата пенсії додатково підтверджується карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 (а.с.6)., розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій (а.с.8,9 на звороті), протоколом призначення пенсії, розрахунком стажу, розпорядженням про призначення пенсії, розрахунками пенсій, трудовою книжкою ОСОБА_1 (а.с.13-17) а також відомостями, наданими з Центру поштового зв'язку № 1 Закарпатської дирекції ПАТ Укрпошта щодо фактичної виплати пенсій за січень-травень 2018 року (а.с.39).
Відповідно до даних довідки-розрахунку (а.с.7), за січень-травень 2018 року підлягала відшкодуванню сума у розмірі 23857,68 грн.
Однак, відповідач в добровільному порядку не здійснив відшкодування позивачу сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій особі, яка була зайнята повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, в зв'язку з чим у відповідача виникла заборгованість перед позивачем в загальному розмірі 23857,68 грн.
Ненадходження вказаної суми до бюджету Пенсійного фонду України перешкоджає виконанню одного з основних завдань Фонду - забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для повного та своєчасного фінансування виплати пенсій.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними і допустимими доказами (відзив на позовну заяву відповідач не надав) та підлягають до задоволення повністю.
Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України: при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи дану норму, судовий збір стягненню з відповідача не підлягає.
На підставі наведеного та керуючись статтями 9, 77, 78, 90, 139, 243, 245, 248, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1.Позов Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області до Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю Зняцівське про стягнення заборгованості - задовольнити.
2.Стягнути з Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю Зняцівське (89650, Закарпатська обл., Мукачівський район, село Зняцьово, вул. Гойди, буд. 70, КОД ЄДРПОУ 30888969) на користь Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (89600, Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Миру, буд. 151 ж, КОД ЄДРПОУ 37857963) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту а статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення у сумі 23857,68 (двадцять три тисячі вісімсот п'ятдесят сім гривень шістдесят вісім копійок) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається у відповідності до вимог п. 15.5 Розділу VII Перехідних положень КАС України (у редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017р.).
СуддяО.М. Шешеня
Суд | Закарпатський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2018 |
Оприлюднено | 02.08.2018 |
Номер документу | 75627064 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Закарпатський окружний адміністративний суд
Шешеня О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні