ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
02.07.2018Справа № 910/5295/18
Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., секретар судового засідання Мамонтова О.О., дослідивши матеріали господарської справи
за позовом об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ГС10А-Гармонія
до товариства з обмеженою відповідальністю Укрбудінформатика
про стягнення 38 422,01 грн.,
Представники:
від позивача Руденко О.С. (за дов.)
від відповідача Поліщук Ю.Я. (за дов.)
Обставини справи:
До Господарського суду міста Києва звернулося з позовом об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ГС10А-Гармонія до товариства з обмеженою відповідальністю Укрбудінформатика про стягнення 38 422,01 грн., з яких: 31 806,48 грн. боргу, 5 936,49 грн. інфляційних втрат, 679,04 грн. 3% річних.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, як співвласник багатоквартирного будинку, зобов'язаний, але не сплачував відповідні внески і платежі за жовтень 2016 року - грудень 2017 року (за винятком платежів за червень, вересень та листопад 2017 року). Обґрунтовуючи обов'язок відповідача сплачувати ці внески і платежі на користь позивача, останній посилається те, що він з жовтня 2016 року здійснює утримання будинку, вартість утримання визначена загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку у розмірі 3,78 грн. за кожен квадратний метр для власників нежитлових приміщень, обов'язок виконувати рішення статутних органів та обов'язок сплачувати в повному обсязі належні внески і платежі покладено на співвласника законом (ст. 322 ЦК України, ст. 15 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ).
Суд своєю ухвалою від 03.05.2018 відкрив провадження у справі № 910/5295/18, постановив здійснювати розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін, судове засідання призначив на 04.06.2018, встановив відповідачу строк до 21.05.2018 для подання відзиву на позов.
31.05.2018 відповідач подав до суду письмові пояснення, навівши заперечення проти позову, додавши до них копії рахунків та актів виконаних робіт до договору ДГ-12Н від 01.10.2004 за період з жовтня 2016 року до 31.05.2017 року. Пояснення відповідача фактично є відзивом, оскільки містять заперечення проти позову, отже, у розумінні ч. 1 ст. 161 ГПК України, є заявою по суті справи.
Відповідно до ст. 113 ГПК України, строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом. Суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства (ст. 114 ГПК України).
За приписами ч. 8 ст. 165 ГПК України, відзив подається в строк, встановлений судом, копія якого, згідно з ч. 5 ст. 165 ГПК України, повинна бути надіслана (надана) одночасно з надсиланням (наданням) відзиву до суду. Такий же обов'язок щодо завчасного надсилання доказів іншим учасникам справи покладений на сторону приписами ч. 9 ст. 80 ГПК України.
Наслідки пропуску процесуальних строків визначені ст. 118 ГПК України. В силу цієї норми право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням вставленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Також, згідно з ч. 9 ст. 80 ГПК України, суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи.
Відповідач не подав заяви про продовження встановленого процесуального строку, встановленого судом. За таких обставин, подані відповідачем пояснення та докази залишаються судом без розгляду.
Позиція відповідача по суті спору була сформована ним у запереченнях, які подані до суду 25.05.2018 та прийняті судом. Заперечення проти задоволення позову полягають у такому:
- відповідач, як власник 701,2 кв. м., не брав участі в жодному голосуванні та/або письмовому опитуванні по питанням порядку денного загальних зборів співвласників жодного разу, крім того жодного разу не отримував повідомлення про рішення, прийняті зборами співвласників;
- кошторис затверджено без врахування інтересів та прав співвласників нежитлового фонду, у тариф враховані такі позиції, як технічне обслуговування ліфтів, енергопостачання ліфтів, якими співвласники нежитлового фонду не користуються та не можуть це зробити фізично. Також до тарифу включені такі позиції, як вивезення побутових відходів, та навіть цю послугу позивач не виконує належним чином, про що свідчить лист відповідача від 11.06.2018 вих. № 10/04-2018 щодо незадовільного санітарного стану;
- такі послуги як поточний ремонт елементів зовнішнього упорядження та вивезення твердих побутових відходів, які включені до складу тарифу, надаються неякісно;
- в тарифі для нежитлових приміщень дублюються схожі послуги, а саме: послуги диспетчеризації та послуги зв'язку, що свідчить про фактичне дублювання по своїй суті однієї й тої самої послуги та її нав'язування двічі у тарифі;
- відповідач самостійно отримує послугу з підготовки обладнання до опалювального сезону, яка включена до тарифу для нежитлових приміщень, а також інші житлово-комунальні послуги: постачання теплової енергії, електроенергії, водопостачання, водовідведення;
- заборгованість перед позивачем відсутня.
Доповнення до вказаних вище заперечень відповідачем подані суду 26.06.2018. Водночас, відповідач жодним чином не обґрунтував обставини їх подачі окремо від самих заперечень, рівно як і доказів, що до них долучені. З огляду на це, подані відповідачем пояснення та докази залишені судом без розгляду.
Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю Укрбудінформатика є власником нежилого приміщення 81 (в літері А) - магазин площею 701,2 кв.м., за адресою: м. Київ проспект Героїв Сталінграда, 10 А, корпус 5. Вказана обставина підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та визнається сторонами.
4 червня 2016 року установчими зборами співвласників корпусу 5 будинку 10А по проспекту Героїв Сталінграду у м. Києві було прийнято рішення про створення у вказаному корпусі об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ГС10А-Гармонія , яке було зареєстровано 29 червня 2016 року (далі - ОСББ ГС10А-Гармонія ).
У відповідності до п. 1 розділу 2 статуту ОСББ ГС10А-Гармонія метою створення об'єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим статутом.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку, визначає Закон України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Відповідно до статті 4 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Склад коштів об'єднання визначено ст. 21 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , одними з яких є внески і платежів співвласників.
У зв'язку з цим законом (ст. 16 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ) наділено об'єднання правом встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, та здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів. Визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників віднесено до виключної компетенції загальних зборів співвласників (ч. 9 ст. 10 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ).
Право об'єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників кореспондується з обов'язком співвласника своєчасна і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі (ст. 15 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ).
За приписами ст. 20 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення (ч. 3 ст. 20 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ).
Спори щодо визначення частки співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, експлуатацію, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку вирішуються в судовому порядку (ч. 4 ст. 20 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ).
Підстави виникнення цивільних прав та обов'язків визначені ст. 11 ЦК України, в розумінні якої такі права і обов'язки виникають з дій, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Отже, рішення загальних зборів співвласників є результат свідомої, вольової дії, що здійснюється в межах визначених законом повноважень та стосується реалізації наданих законом прав, і ця дія є тим юридичними фактом, з яким законом пов'язано виникнення цивільних прав та обов'язків.
23 липня 2016 року загальні збори ОСББ ГС10А-Гармонія прийняли рішення обслуговувати корпус 5 будинку 10-А по вул. Героїв Сталінграду з 1 серпня 2016 року, затвердили кошторис та визначили порядок сплати, перелік, розмірів внесків і платежів ОСББ ГС10А-Гармонія , а саме: проведення оплати платежів щомісячно не пізніше 28-го числа місяця наступного за звітним у розмірі 3 грн. 78 коп. за кожен квадратний метр для власників нежитлових приміщень шляхом сплати внесків та платежів на поточний рахунок об'єднання.
Починаючи з 1 жовтня 2016 року позивач утримує будинок, прибудинкову територію.
Таким чином, за відсутності даних щодо наявності спору щодо визначення частки співвласника у загальному обсязі внесків і платежів, з огляду на наведені вище приписи Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , рішення ОСББ ГС10А-Гармонія про сплату внесків є обов'язковим для відповідача незалежно від його участі у цих зборах.
Порядок забезпечення об'єднанням утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, врегульовано ст. 22 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , за приписами якої для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об'єднання за рішенням загальних зборів має право:
задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення;
визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори;
виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Самостійне забезпечення об'єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об'єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.
Відповідно до наданих позивачем договорів, ним самостійно забезпечується утримання і експлуатація багатоквартирного будинку шляхом залучення юридичних осіб на підставі укладених договорів, у тому числі самостійно забезпечується вивезення та знешкодження твердих побутових відходів, про що свідчить договір 5/2492-Ж-16 від 01.10.2016, укладений з товариством з обмеженою відповідальністю Фірма Володар-Роз .
Джерелом фінансування цих витрат, відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , є відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об'єднання.
Виходячи з укладеного між позивачем та відповідачем 12.06.2017 договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, визначений рішенням загальних зборів 23.07.2016 внесок у розмірі 3 грн. 78 коп. за кожен квадратний метр для власників нежитлових приміщень стосується саме надання послуг з вивезення побутових відходів та прибирання прибудинкової території. Про це свідчить вартість цих послуг, встановлена договором від 12.06.2017 у розмірі 2650,54 грн., що дорівнює внеску 3,78 грн., помноженому на площу належного відповідачу приміщення - 701,2 кв.м. (3,78х701,2 = 2650,536).
З огляду на це доводи відповідача, які стосуються таких послуг як поточний ремонт елементів зовнішнього упорядження, послуг диспетчеризації та послуги зв'язку, підготовки обладнання до опалювального сезону, постачання теплової енергії, електроенергії, водопостачання, водовідведення, не стосуються тих послуг, що є складовою внеску у розмірі 3,78 грн., і стягнення заборгованості за які є предметом цього спору.
Послуги з вивезення побутових відходів та прибирання прибудинкової території, відповідно до статті 13 Закону України Про житлово-комунальні послуги , є житлово-комунальними послугами. Відповідач є споживачем цієї послуги, на якого покладено обов'язок оплачувати житлово-комунальні послуги у строки встановлені договором або законом.
Згідно зі ст. 322 Цивільного кодексу України, власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Утримання майна власників квартир (будинку та прибудинкової території) здійснюється ними шляхом оплати всіх витрат по утриманню експлуатуючій організації.
Аналіз наведених вище положень законів та обставин дає суду підстави стверджувати, що з 01.10.2016 у відповідача виник обов'язок щомісячно до 28-го числа місяця наступного за звітним сплачувати на користь позивача внесок у розмірі 2 650,54 грн. (3,78х701,2), цей обов'язок є цивільно-правовим обов'язком, який кореспондується з правом позивача здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів. Тобто, відносини, які існують між сторонами, є зобов'язальними відносинами, до яких застосовуються загальні умови виконання зобов'язання, у тому числі і приписи ст. 526 ЦК України щодо належності виконання зобов'язання.
Відповідач не заперечує ті обставини, що за період з жовтня 2016 року по грудень 2017 року ним було сплачено тільки внесок за червень 2017 року, вересень 2017 року та листопад 2017 року. За інші місяці внески не сплачені. Це вказує на недоведеність доводів відповідача про відсутність боргу щодо сплати внесків. Борг, за розрахунком позивача, який перевірений судом та прийнятий як вірний, становить 31 806,48 грн.
Доводи відповідача щодо неналежної якості надання послуг з вивезення твердих побутових відходів та прибирання території жодним чином не підтверджені, а тому, виходячи з визначеного процесуальним законом критерію достатності доказів (ст. 79 ГПК України), суд не дійшов висновку про наявність цієї обставини.
Отже, факт наявності боргу у відповідача перед позивачем у розмірі 31 806,48 грн. належним чином доведений, документально підтверджений та відповідачем не спростований.
Захист права позивача на отримання коштів у розмірі 31 806,48 грн. повинен здійснюватись шляхом примусово виконання обов'язку в натурі (ст. 16 ЦК України) - їх стягненням за рішенням суду.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник на вимогу кредитора у випадку прострочення грошового зобов'язання повинен сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції та три проценти річних з простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За розрахунком позивача, перевіреним судом, до стягнення з відповідача підлягає 5 936,49 грн. інфляційних (37 742,97 грн. - борг з урахуванням встановленого індексу інфляції) та 679,04 грн. 3% річних.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Приймаючи рішення, суд зобов'язаний керуватись наданими сторонами доказами.
Позивач належним чином довів порушення його прав зі сторони відповідача.
Обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, належним чином доведені і відповідачем не спростовані, а тому позовні вимоги позивача до останнього підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129, 165, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити повністю позов об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ГС10А-Гармонія до товариства з обмеженою відповідальністю Укрбудінформатика про стягнення 38 422,01 грн..
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Укрбудінформатика (вул. Костянтинівська, 2-А, м. Київ, 04071, код 31955538) на користь об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ГС10А-Гармонія (проспект Героїв Сталінграда, 10-А, корпус 5, м. Київ, 04210, код 40602690) 37 742,97 грн. боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції, 679,04 грн. 3% річних, 1 762,00 грн. судового збору.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана через Господарський суд міста Києва.
Повний текст рішення складено 01.08.2018
Суддя С. А. Ковтун
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2018 |
Оприлюднено | 02.08.2018 |
Номер документу | 75635198 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ковтун С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні