Рішення
від 02.08.2018 по справі 924/593/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"02" серпня 2018 р. Справа № 924/593/18

Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Вибодовський О.Д., при секретарі судового засідання Сорока Д.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м.Київ

до ТОВ "Західагротехніка", м. Хмельницький

про стягнення грошових коштів в сумі 123 426,28 грн.

Представники сторін:

Від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю №10-69 від 03.01.2018р.

Від відповідача: не з"явився

В судовому засіданні відповідно до ст.240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ВСТАНОВИВ:

Суть:

Позивач - Публічне акціонерне товариство "Укрнафта", м.Київ звернувся до суду з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Західагротехніка", м. Хмельницький про стягнення 123 426,28 грн., з яких 84 100,62грн. - основний борг, 8 646,12грн. - 3% річних, 2 646,00грн. - інфляційних нарахувань та 28 033,54грн. - штраф. Разом із тим позивач просить суд розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження. Оскільки справа є малозначною, суд ухвалою від 13.07.18р. постановив розгляд справи здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження.

01.08.2018р. позивачем в порядку ст.46 ГПК України подано заяву про зменшення розміру позовних вимог в частині стягнення з відповідача 897,00грн. - 3% річних за період з 17.02.2018р. по 26.06.2018р.

Відповідно до ч.2, п.2, ст.46 ГПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Право позивача збільшити або зменшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову можуть бути реалізовані до прийняття рішення судом першої інстанції. Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Отже, у разі прийняття судом зміни (в бік збільшення або зменшення) кількісних показників, у яких виражається позовна вимога, має місце нова ціна позову, виходячи з якої й вирішується спір, з обов'язковим зазначенням про це як у вступній, так і в описовій частині рішення.

Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру. Якщо в заяві позивача йдеться про збільшення розміру немайнових вимог (наприклад, про визнання недійсним ще одного акта крім того, стосовно якого відповідну вимогу вже заявлено), то фактично також йдеться про подання іншого позову.

Проаналізувавши заяву позивача про зменшення розміру позовних вимог, суд дійшов до висновку про те, що вказана заява не суперечить вимогам норм чинного законодавства та не порушує чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси, а тому приймається судом до розгляду та підлягає задоволенню.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог підтримав в повному обсязі, також надав суду для огляду оригінали доказів на підтвердження позовних вимог. Надані оригінали доказів судом оглянуті на повернуті позивачу.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, правом участі свого представника під час судового розгляду справи не скористався, відзиву на позов не подав, причин не повідомив. Ухвала суду по даній справі, надіслана на його адресу, зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулася до суду із відміткою "за закінченням терміну зберігання".

Положеннями ст. 242 ГПК України передбачено, що днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження. З наведеного, відповідач є такий, що належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, проте, відзиву на позов не подав та причин неявки та неподання відзиву не повідомив.

Ст. 202 ГПК України передбачає, що суд може розглядати справу за відсутності учасника справи, якщо його було належно повідомлено, проте, він не повідомив про причин неявки або така неявка є повторною.

Відповідно ст.13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Між ПАТ Укрнафта та ТОВ ЗАХІДАГРОТЕХНІКА було укладено договір купівлі-продажу від 29.01.2018 р. №09/03/64-МТР (далі по тексту - Договір) з додатком №1.

Відповідно до умов п.1.1, п.1.2 вищевказаного Договору, у порядку та на умовах, визначених цим Договором, Продавець зобов'язується передати продукцію (далі - Товар) у власність покупця , а Покупець прийняти Товар та сплатити за нього відповідну грошову суму.

Асортимент, кількість, якість, вартість та інші характеристики Товару визначені в Додатках до цього Договору, які є невід"ємною частиною цього Договору.

Відповідно до п.2.1.1 Договору та Додатку №1 до Договору ТОВ ЗАХІДАГРОТЕХНІКА зобов'язано було здійснити поставку профнастилу в обсязі 1724,08 м 2 загальною вартістю 280 335,41 грн. (з ПДВ).

Оплата вартості Товару здійснюється на умовах, визначених Додатками, після отримання Покупцем примірника, належним чином підписаного сторонами оригіналу Договору п.3.1

Продавець зобов'язується передати Покупцю Товар у строк та на умовах, визначених цим Договором та відповідними Додатками до цього Договору.

Товар приймається по кількості, якості, комплектності, цілісності тари/упаковки, відповідності маркування та згідно зі специфікацією, що міститься у відповідному Додатку до цього Договору.

Датою постачання Товару вважається дата передачі його Покупцю у місці призначення без зауважень по кількості, комплектності та якості, якщо інше не встановлено Додатками до Договору та/або Додатковими угодами.

Факт передачі Товару підтверджується підписаною Сторонами без зауважень видатковою накладною та/або відповідним Актом приймання-передачі Товару.

Право власності на Товар переходить від Продавця до Покупця з дати підписання Сторонами без зауважень видаткової накладною та/або Акту приймання-передачі Товару.

Продавець зобов'язаний не менше ніж за 3 (три) робочих дні до запланованої дати відвантаження Товару в письмовій формі попередити Покупця про точну дату постачання Товару до місця призначення, якщо інше не вказано в Додатку до цього Договору. Повідомлення за підписом уповноваженої особи Продавця в сканованому вигляді (формат pdf) направляється на електронну адресу Покупця, вказану в п. 10.1.2. цього Договору.

Відвантаження Товару проводиться лише після отримання письмового повідомлення Покупця про готовність до прийняття Товару п.5.1- п.5.5 Договору.

Згідно з п.5 Додатку №1 до Договору строк поставки встановлений протягом 14 календарних днів з моменту отримання 30% передоплати.

На виконання п.4 Додатку №1 до Договору, ПАТ Укрнафта здійснило передоплату у розмірі 84 100,62 грн., що підтверджується платіжним дорученням №1532-П18 від 02.02.2018 р., відповідно, поставка повинна бути здійсненою до 16.02.2018 р.

Оскільки, станом на день подання позовної заяви поставка товару не відбулася, розмір основного боргу відповідача за Договором складає 84 100,62 грн.

Відповідно до п.6.9 Договору за порушення строку постачання Товару, у тому числі викликане виявленням нестачі Товару або постачанням Товару, який не відповідає якості та комплектності, що обумовило необхідність заміни або додаткового постачання Товару у порядку, визначеному п.5.12, п.5.13 Договору, Продавець сплачує Покупцю штраф у розмірі 10% від договірної ціни.

Оскільки, відповідач порушив встановлений строк поставки товару, у зв'язку з чим зобов'язаний сплатити 10 % штрафу від суми 280 335,41грн. не поставленої продукції на підставі п.6.9 Договору, що становить 28 033,54грн.

Також, позивачем в порядку ст.625 ЦК України нараховано відповідачу 897,00грн. - 3% річних за період з 17.02.2018р. по 26.06.2018р., згідно доданого до позовної заяви розрахунку по платіжному дорученню №1532-П18 від 02.02.2018 р. та 2 464,00грн. - інфляційних втрат, згідно доданого до позовної заяви розрахунку за період з лютий 2018р. по травень 2018р. по платіжному дорученню №1532-П18 від 02.02.2018 р.

Всього, сума заборгованості із врахуванням зменшення позовних вимог за Договором складає 115 495,16грн., з яких 84 100,62грн. - основний борг, 897,00грн. - 3% річних, 2 464,00грн. - інфляційних втрат та 28 033,54грн. - штраф.

Досліджуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне:

Статтею 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною 2 статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як убачається з матеріалів справи, між ПАТ Укрнафта та ТОВ ЗАХІДАГРОТЕХНІКА було укладено договір купівлі-продажу від 29.01.2018 р. №09/03/64-МТР з додатком №1 за умовами якого ТОВ ЗАХІДАГРОТЕХНІКА зобов'язано було здійснити поставку профнастилу в обсязі 1724,08 м 2 загальною вартістю 280 335,41 грн. (з ПДВ).

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 ЦК України). Відповідно до ст. 663 цього Кодексу продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Статтею 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно із ст. 693 ЦК України, якщо договором встановлений обов'язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу. У разі невиконання покупцем обов'язку щодо попередньої оплати товару застосовуються положення статті 538 цього Кодексу. Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Згідно з п.5 Додатку №1 до Договору строк поставки встановлений протягом 14 календарних днів з моменту отримання 30% передоплати.

На виконання п.4 Додатку №1 до Договору, ПАТ Укрнафта здійснило передоплату у розмірі 84 100,62 грн., що підтверджується платіжним дорученням №1532-П18 від 02.02.2018 р., відповідно, поставка повинна бути здійсненою до 16.02.2018 р.

Проте доказів поставки товару матеріали справи не містять

Оскільки відповідач, який одержав від позивача суму попередньої оплати товару, товар та кошти не повернув, то суд доходить висновку, що позивач обґрунтовано вимагає повернення суми попередньої оплати від відповідача в розмірі 84 100,62 грн. Тому позовна вимога в цій частині підлягає задоволенню.

Окрім того, позивач просить суд стягнути з відповідача 10 % штрафу від суми 280 335,41грн. не поставленої продукції на підставі п.6.9 Договору, що становить 28 033,54грн.

За змістом положень ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Розмір штрафних санкцій відповідно до частини четвертої статті 231 ГК України встановлюється законом, а в разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в передбаченому договором розмірі. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання, або в певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Враховуючи факт неналежного виконання своїх зобов'язань за договором купівлі-продажу від 29.01.2018 р. №09/03/64-МТР, а саме, непоставку профнастилу в обсязі 1724,08 м 2 загальною вартістю 280 335,41 грн. (з ПДВ), передбачення в договорі відповідальності за вказане порушення у розмірі 10% від загальної вартості договору, суд доходить висновку про підставність заявленої вимоги про стягнення з відповідача 28 033,54 грн. штрафу.

Також, позивачем в порядку ст.625 ЦК України нараховано відповідачу 897,00грн. - 3% річних за період з 17.02.2018р. по 26.06.2018р., згідно доданого до позовної заяви розрахунку по платіжному дорученню №1532-П18 від 02.02.2018 р. та 2 464,00грн . - інфляційних втрат, згідно доданого до позовної заяви розрахунку за період з лютий 2018р. по травень 2018р. по платіжному дорученню №1532-П18 від 02.02.2018 р.

Суд, перевіривши правильність нарахування 897,00грн. - 3 % річних, дійшов висновку, що вказані нарахування здійсненні вірно та підлягають задоволенню. Що стосується нарахування позивачем 2 464,00грн. - інфляційних втрат, суд дійшов висновку, що вказані нарахування підлягають задоволенню частково в сумі 1 690,34грн. за період за лютий, березень 2018р.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши всі обставини справи, давши їм правову оцінку, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно ст.129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Західагротехніка", м. Хмельницький, вул.Проскурівська, 2, код: 34659697 на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м.Київ, провулок Несторівський, 3-5, код: 00135390 - 84 100,62грн. - основний борг, 897,00грн. - 3% річних, 1 690,34грн . - інфляційних втрат, 28 033,54грн. - штраф та 1 762,00 грн. - витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Рівненського апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано суддею 02.08.2018 р.

Суддя О.Д. Вибодовський

Віддрук. 2 прим.:

1 - до справи

2 - відповідачу - м.Хмельницький, вул.Проскурівська, 2.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення02.08.2018
Оприлюднено02.08.2018
Номер документу75636749
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/593/18

Рішення від 02.08.2018

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Вибодовський О.Д.

Ухвала від 25.07.2018

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Вибодовський О.Д.

Ухвала від 13.07.2018

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Вибодовський О.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні