Рішення
від 02.07.2018 по справі 925/304/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2018 року м. Черкаси справа № 925/304/18

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Потапенко В.В., з секретарем судового засідання Швидкою О.В., за участю учасників справи :

від прокуратури: ОСОБА_1 - за посвідченням,

від позивача: ОСОБА_2 - за довіреністю ,

від відповідача: ОСОБА_3 - голова Фермерського господарства «Іскра» ,

розглянувши у судовому засіданні матеріали господарської справи

за позовом Виконувача обов'язків керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області

до Фермерського господарства «Іскра»

про витребування майна з чужого незаконного володіння, -

ВСТАНОВИВ:

Виконувач обов'язків керівника Золотоніської місцевої прокуратури звернувся до Господарського суду Черкаської області з позовом інтересах держави в особі Головного управління Держгеокдастру у Черкаській області до Фермерського господарства «Іскра» про витребування майна з чужого незаконного володіння, в якому просить витребувати з незаконного володіння відповідача земельну ділянку площею 3,67 га вартістю 187857 грн. 39 коп., розташовану в адміністративних межах Білоусівської сільської ради Драбівського району Черкаської області на користь власника - Головного управління Держгеокдастру у Черкаській області.

Ухвалою від 02 квітня 2018 року позовна заява Виконувача обов'язків керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокдастру у Черкаській області до Фермерського господарства «Іскра» про витребування майна з чужого незаконного володіння була залишена без руху у зв»язку з ненаданням до суду письмових відомостей, що підтверджують відправлення позивачу та відповідачу копії позовної заяви від 28 березня 2018 року №(25-29)1897вих.-18. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

11 квітня 2018 року до суду від Першого заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури надійшов лист від 10 квітня 2018 року №(25-29)1895вих.-18, до якого додано дві поштові квитанції від 10.04.2018 року та два описи вкладення від 10.04.2018 до листа позивачу і відповідачу, згідно яких їм було направлено копію позовної заяви. Тобто, у встановлений судом строк надано суду документи, які підтверджують відправлення позивачу і відповідачу копії позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 17 квітня 2018 року порушено провадження у справі №925/304/18, встановлено відповідачу строк у п'ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позов із урахуванням вимог частини 8 ст.165 ГПК України та направлення його копії позивачу, учасники справи були викликані судом у підготовче засідання.

14 травня 2018 року до суду надійшла заява про зміну предмету позову від 10.05.2018 №(25-29)3962вих.-18 за підписом першого заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури ОСОБА_4, в якій він просить вважати пункт 2 прохальної частини позовної заяви виконувача обов'язків керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області до ФГ «Іскра» про витребування майна з чужого незаконного володіння, викладеним в наступній редакції: «Витребувати з незаконного володіння фермерського господарства «Іскра» (код ЄДРПОУ 14214822) земельну ділянку площею 3,67 га вартістю 187 857 грн. 39 коп., розташованої в адміністративних межах Білоусівської сільської ради Драбівського району Черкаської області на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (код ЄДРПОУ 39765890)» .

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 17 травня 2018 року прийнято до судового розгляду заяву про зміну предмету позову від 10.05.2018 №(25-29)3962вих.-18 за підписом першого заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури ОСОБА_4, закрито підготовче провадження і призначено справу до розгляду по суті на 02 липня 2018 року, викликано в судове засідання учасників справи.

У судовому засіданні 02 липня 2018 року прокурор позовну заяву підтримала та просила її задовольнити з урахуванням заяви про зміну предмету позову.

Представник позивача позовні вимоги прокурора підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечила, посилаючись на те, що не один раз зверталась до сільської ради про розпаювання даної земельної ділянки, але кожний раз їм відмовляли, оскільки син був неповнолітнім, а коли він став повнолітнім, то відмовили у зв'язку з тим, що він не був членом фермерського господарства. Просить в позові відмовити в повному обсязі.

У судовому засіданні 02 липня 2018 року оголошена вступна та резолютивна частини рішення суду на підставі статті 240 ГПК України.

Заслухавши доводи та пояснення прокурора, представників сторін, дослідивши наявні в справі матеріали, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав :

Відповідно до державного акту на право постійного користування землею, виданого на підставі рішення Драбівської районної ради народних депутатів Драбівського району Черкаської області від 17.05.1993 за № 14-21, ОСОБА_5 надано у постійне користування земельну ділянку площею 31,75 га сільськогосподарських угідь.

У подальшому розпорядженнями голови Драбівської РДА від 20.01.2015 №13 та від 14.05.2008 №127 передано земельні ділянки площею 27,63 га членам ФГ Іскра у власність.

Згідно інформації Головного управління ДФС у Черкаській області, Білоусівської сільської ради Драбівського району Черкаської області та Драбівського відділу Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області ФГ Іскра , співзасновником якого був ОСОБА_5, продовжує користуватися частиною земельної ділянки на підставі вищевказаного акту площею 3,67 га, сплачуючи відповідний податок, як постійний користувач, про що свідчать наявність відповідних декларацій.

Земельна ділянка розташована на території Білоусівської сільської ради Драбівського району Черкаської області. Землю надано для ведення фермерського господарства. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 32,

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань фермерське господарство ІСКРА зареєстровано 30.03.1995, дата внесення запису до Єдиного державного реєстру про юридичну особу - 09.07.2007.

ОСОБА_5 був одним із співзасновників фермерського господарства, керівником господарства є ОСОБА_3

05.03.2017 співзасновник фермерського господарства, ОСОБА_5, помер.

Відповідно до інформації Драбівського відділу Головного управління Державного управління Держгеокадастру в Черкаській області вказана земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту с Білоусівка Драбівського району Черкаської області, тобто є державною власністю.

Починаючи із 09.03.2017 частиною земельної ділянки площею 3,67 га користується фермерське господарство відповідно до державного акту на право постійного користування, виданого на ім'я особи, що померла 09.03.2017.

Статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

ОСОБА_5 17.05.1993 для ведення фермерського господарства видано державний акт на право постійного користування землею.

Згідно з ч.1 ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановленого строку.

Зі змісту ч.2 ст. 92 Земельного кодексу України вбачається, що передача земельної ділянки у постійне користування громадянам або фермерським господарствам не передбачена.

Земельна ділянка, надана у 1993 році ОСОБА_5 у постійне користування, відповідно до Державного акту на право постійного користування землею, перебуває у власності держави.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Правовою підставою набуття права власності та права користування на землю відповідно до ст. ст. 116, 118 Земельного кодексу України є рішення органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування зазначено, що відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис).

Між власником спірної земельної ділянки, Драбівською районною державною адміністрацією Черкаської області (до смерті ОСОБА_5О.) та співзасновниками або керівником ФГ ІСКРА не укладались договори, положеннями яких передбачалась можливість передачі в порядку спадкування права користування чужими земельними ділянками для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), а тому згідно вимог частин 1, 2 ст. 407 ЦК України, відсутні правові підстави для визнання за спадкоємцем права користування чужими земельними ділянками.

Виходячи з положень статті 182 ЦК України до складу спадщини входить лише те нерухоме майно, право на яке зареєстроване в органах, що здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна.

Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, провадиться після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві.

Статтею 23 Закону України Про фермерське господарство передбачено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до статті 19 Закону України Про фермерське господарство до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Аналізуючи зміст викладених правових норм, суд приходить до висновку, що право користування земельною ділянкою, що виникло в особи лише на підставі державного акту на право користування земельною ділянкою без укладання договору про право користування земельною ділянкою із власником землі, припиняється зі смертю особи, якій належало таке право і не входить до складу спадщини.

Таким чином, дія державного акту про право постійного користування землею припинилася 09.03.2017 зі смертю співзасновника ФГ Іскра - ОСОБА_5, а право постійного користування земельною ділянкою, яке було у нього, до спадкоємців не перейшло.

Право користування земельною ділянкою не зареєстровано ні за ФГ Іскра , ні за керівником господарства - ОСОБА_3

Відповідно до норм статті 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи. яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Спірна земельна ділянка вибула з власності держави поза волею належного розпорядника землі, оскільки після смерті співзасновника ФГ Іскра - ОСОБА_5 дія державного акту про право постійного користування землею припинилася, а земельна ділянка не повернута та використовується до цього часу фермерським господарством, тому існують всі правові підстави для витребування її з незаконного володіння ФГ Іскра на підставі ст. 387 Цивільного кодексу України.

Відповідно до вимог ст. ст. 73, 74, 77 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд у визначеному порядку встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно з нормами ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Суд виходить з поданих доказів, оцінюючи їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності і приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.

На підставі викладеного та керуючись статтями 129, 236-238 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Витребувати з незаконного володіння Фермерського господарства Іскра (19845, Черкаська область, Драбівський район, село Білоусівка, вулиця Богдана Хмельницького, 17, код ЄДРПОУ 14214822) земельну ділянку площею 3,67 га вартістю 187857 грн. 39 коп., розташовану в адміністративних межах Білоусівської сільської ради Драбівського району Черкаської області на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (18000, місто Черкаси, вулиця Смілянська, 131, код ЄДРПОУ 39765890).

3.Стягнути з Фермерського господарства «Іскра» (19845, Черкаська область, Драбівський район, село Білоусівка, вулиця Богдана Хмельницького, 17, код ЄДРПОУ 14214822) на користь Прокуратури Черкаської області (18015, м. Черкаси, бульвар Шевченка, будинок 286, код ЄДРПОУ 02911119, розрахунковий рахунок 35212034003751, ВДКСУ м. Київ, код банку 820172, код класифікації видатків бюджету - 2800) - 2817 грн. 86 коп. судових витрат.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.

СУДДЯ В.В. Потапенко

Повне рішення складено 25 липня 2018 року.

Суддя В.В. Потапенко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення02.07.2018
Оприлюднено02.08.2018
Номер документу75637276
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/304/18

Рішення від 02.07.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Потапенко В.В.

Ухвала від 17.05.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Потапенко В.В.

Ухвала від 17.04.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Потапенко В.В.

Ухвала від 02.04.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Потапенко В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні