Справа № 192/151/18
Провадження № 2/192/270/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.07.2018 року СОЛОНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:
головуючого - судді Щербини Н. О.,
за участю: секретаря судового засідання - Гаркуші І. С.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт Солоне в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Солонянської селищної ради (Солонянської селищної об'єднаної територіальної громади), треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, нотаріус Солонянської державної нотаріальної контори ОСОБА_9, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_10, який помер 03 березня 2008 року.
На обґрунтування своїх вимог посилається на те, що 03 березня 2008 року помер її батько - ОСОБА_10, після смерті якого залишилося спадкове майно, яке складається із земельної ділянки площею 8,33 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Солонянської селищної ради Дніпропетровської області та належала померлому на підставі Державного акту серії ДП №052000, виданого 15 квітня 2004 року на підставі розпорядження голови Солонянської районної державної адміністрації №300-р-04 від 13 квітня 2004 року.
14 грудня 2007 року її батько склав заповіт, який було посвідчено секретарем Поливанівської сільської ради та зареєстровано в реєстрі за №257, згідно якого він заповідав земельну ділянку (пай) площею 8,33 га позивачці.
23 грудня 2017 року вона звернулася до нотаріуса Солонянської державної нотаріальної контори ОСОБА_9 із заявою про прийняття спадщини, але у зв'язку з пропуском строку для прийняття спадщини їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
Батько позивачки проживав разом з позивачкою в с. Поливанівка, по вул. Кірова, буд.5, Магдалинівського району Дніпропетровської області, а інших спадкоємців ані за законом, ані за заповітом - немає. Тому вважає, що строк прийняття спадщини нею був пропущений з поважних причин, оскільки після смерті батька, який тривалий час хворів, позивачка впала в довготривалу депресію, тому питання щодо спадкового майна у неї не виникало. Про існування заповіту вона дізналася лише на початку грудня 2017 року, а саме 10 грудня 2017 року під час проведення детального огляду наявного майна в кладовому приміщенні будинку у важкодоступному місці. Всі ці обставини в сукупності позбавили її можливості вчасно подати заяву про прийняття спадщини.
Ухвалою Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 11 травня 2018 року було залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача дітей померлого: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 (а.с. 106).
Позивачка ОСОБА_2, яка про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином за зареєстрованим місцем проживання (а.с. 150), в судове засідання не з'явилася, причини неявки суду не повідомила.
Представник позивачки - ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги, підтримав, згідно обставин викладених в позовній заяві.
Представник відповідача - Солонянської селищної ради (Солонянської селищної об'єднаної територіальної громади), який належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, згідно якої просили розглядати справу за відсутності їхнього представника (а.с.149).
Представник третьої особи - Солонянська державна нотаріальна контора, який належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, згідно якої просили розглядати справу за відсутності їхнього представника (а.с.118).
Треті особи - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, які належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи (а.с.153-157) в судове засідання не з'явилися, про причини своєї неявки суд не повідомили. Суд ухвалив здійснювати розгляд справи за відсутності третіх осіб, оскільки їх неявка не перешкоджає розгляду справи.
Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні пояснила, що вона є невісткою позивачки, а ОСОБА_10, який хворів та помер 03 березня 2008 року, був батьком позивачки ОСОБА_2 Вона особисто відвідувала його в лікарні, а в грудні 2017 року разом зі своїм чоловіком допомагали позивачці робити ремонт в будинку, де мешкав померлий та випадково знайшли сумку з документами, в якій знаходився державний акт на землю та заповіт. Також пояснила, що батько позивачки, був людиною мовчазною, проживав сам, поки не захворів, а потім позивачка забрала його до себе проживати та доглядала за ним.
Свідок ОСОБА_12 в судовому засіданні пояснив, що він є сином позивачки, а померлий ОСОБА_10 був його дідом, який був ображений на своїх інших дітей, оскільки вони до нього не приїздили та за ним не доглядали. Він разом з дружиною ОСОБА_11 в будинку діда, під час ремонту знайшли заповіт та державний акт на земельну ділянку.
Суд, заслухавши пояснення представника позивачки, свідків, дослідивши в сукупності докази, що маються у справі, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до положень ст.ст. 12, 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках, а кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, а згідно ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Судом встановлено, що 03 березня 2008 року в селі Поливанівка Магдалинівського району Дніпропетровської області помер ОСОБА_10 (а.с.23), який на день своєї смерті був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1, та мешкав в с. Поливанівка, провулок Кірова-2, буд. 5 Магдалинівського району Дніпропетровської області з січня 2003 року по березень 2008 року (а.с.26, 90), що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Солоняського районного управління юстиції Дніпропетровської області, серії І-КИ №200211, актовий запис №40 (а.с.23, 82).
Після смерті ОСОБА_10 відкрилася спадщина на належне померлому майно у вигляді земельної ділянки площею 8,330 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Солонянської селищної ради Дніпропетровської області, кадастровий номер земельної ділянки 1225055100:02:001:0473, яка належала померлому на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ДП №052000, виданого на підставі розпорядження голови Солонянської районної державної адміністрації №300-р-04 від 13 квітня 2004 року (а.с.24.,91).
Також судом встановлено, що 14 грудня 2007 року ОСОБА_10 було складено заповіт за реєстровим номером 237, який посвідчений секретарем Поливанівської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області, згідно якого він заповідав земельну ділянку (пай) площею 8,33 га позивачці ОСОБА_2 (а.с. 89).
Згідно свідоцтва про народження та про укладення шлюбу (а.с.19, 22, 86, 87) ОСОБА_2 є донькою ОСОБА_10, яка у зв'язку з укладаннями шлюбу змінила прізвище на Чорноус .
23 грудня 2017 року позивачка звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та видачу на її ім'я свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_10 П. (а.с.81), а постановою державного нотаріуса Солонянської районної державної нотаріальної контори позивачці було відмолено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлого у зв'язку з пропуском строку подачі заяви про прийняття спадщини (а.с.92).
Солонянською державною нотаріальною конторою була відкрита спадкова справа №535/2017, на майно померлого ОСОБА_10 (а.с.80-94).
Спірні відноси сторін регулюються положеннями ЦК України, Законом України Про нотаріат .
Статтею 1233 ЦК України передбачено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті, а право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Згідно ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
ВСУ у справах №6-1215цс16, № 6-1486цс15 зробив висновок про те, що правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Пунктом 24 постанови Пленуму ВСУ від 30 травня 2008 року № 8 Про судову практику у справах про спадкування встановлено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини і при цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до статті 63 Закону України Про нотаріат державний нотаріус, який одержав від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов'язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме. Державний нотаріус може також зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі.
З дослідженої судом копії спадкової справи після смерті ОСОБА_10 було встановлено, що інші особи з заявами про прийняття спадщини після його смерті до нотаріальної контори не зверталися (а.с.80-94), а його інші діти були залучені до участі у справі в якості третіх осіб (а.с.106).
Дослідженими судом доказами було встановлено, що позивачка ОСОБА_2 пропустила встановлений законом шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом з поважних причин, оскільки не знала про існування заповіту складеного на її ім'я, а з заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину звернулася негайно після того, як знайшла заповіт.
Суд, враховуючи те, що позивачці в період шестимісячного строку для подачі заяви про прийняття спадщини, не було відомо про наявність заповіту, що також підтвердили свідки в судовому засіданні, вважає, що вказані обставини позбавили її можливості вчасно подати заяву про прийняття спадщини.
З урахуванням зазначеного суд вважає, що позивачка з поважних причин, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами, які в сукупності позбавили її можливості своєчасно звернутися до нотаріальної контори з відповідною заявою, пропустила встановлений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини.
У зв'язку з тим, що позивачка пропустила строк подачі заяви про прийняття спадщини з поважних причин, суд приходить до висновку, що їй необхідно визначити додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Таким чином, у зв'язку із задоволенням позовних вимог, з відповідача підлягає стягненню на користь позивачки судовий збір сплачений нею під час звернення з позовом до суду у розмірі, пропорційно до задоволених вимог (а. с. 1, 2).
На підставі ст.ст.1220-1223,1233-1236,1252,1261,1268-1270,1272 ЦК України, керуючись ст.ст.12,13,81,141, 258,259,263-265,268,273 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_2 (51150, Дніпропетровська область, Магдалинівський район, с.Поливанівка, пров.Шкільний 2, буд.5) до Солонянської селищної ради (Солонянської селищної об'єднаної територіальної громади) (52400,Дніпропетровська область, Солонянський район, смт Солоне, вул.Гагаріна, буд.7) , треті особи: ОСОБА_3 (51150, Дніпропетровська область, Магдалинівський район, с.Поливанівка) , ОСОБА_4 (52400,Дніпропетровська область, Солонянський район, смт Солоне, вул.Терентьєва, буд.36) , ОСОБА_5 ( 52400, Дніпропетровська область, Солонянський район, смт Солоне , вул. Чукмарьова, буд. 56) , ОСОБА_6 (49000, м. Дніпро, ЄловаАДРЕСА_1) , ОСОБА_7 (52400,Дніпропетровська область, Солонянський район, смт Солоне, вул.Голуба, буд.38) , ОСОБА_8 ( 52400, Дніпропетровська область, Солонянський район, с. Аполлонівка, військове містечкоАДРЕСА_2) , нотаріус Солонянської державної нотаріальної контори ОСОБА_9 (52400, Дніпропетровська область, Солонянський район, смт Солоне, вул.Задернюка, буд.5) про визначення додаткового строку про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_2 (51150, Дніпропетровська область, Магдалинівський район, с.Поливанівка, пров.Шкільний 2, буд.5, РНОКПП НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженці ІНФОРМАЦІЯ_3) додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом після померлого 03 березня 2008 року ОСОБА_10 протягом 3 (трьох) місяців з дня набрання рішенням суду законної сили.
Стягнути з Солонянської селищної ради (Солонянської селищної об'єднаної територіальної громади) на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення безпосередньо до Апеляційного суду Дніпропетровської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складений 02 серпня 2018 року.
Головуючий: суддя Н. О. Щербина
Суд | Солонянський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2018 |
Оприлюднено | 03.08.2018 |
Номер документу | 75643130 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Солонянський районний суд Дніпропетровської області
Щербина Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні