Рішення
від 31.07.2018 по справі 909/138/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31.07.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/138/18

Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., секретаря судового засідання Поліводі С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Банк "Портал", пр-т. Перемоги, 5а, м.Київ 135,01135

до відповідача 1: ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "АТД-2013", вул. Січових Стрільців, 70, м. Івано-Франківськ, 76018

відповідача 2: ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Оптима", с. Кам'яний Брід, Хорошівський район, Житомирська область, 12131

про стягнення солідарно заборгованості за кредитним договором в сумі 2 949 447 грн 80 к.

за участю:

від позивача: ОСОБА_2 - начальник відділу права та комплаєнсу, довіреність вих. № 13/125 від 07.03.2018 року

від відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "АТД-2013": представники не з'явились

від відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Оптима": представники не з'явились

установив: 22 лютого 2018 року Публічне акціонерне товариство "Банк "Портал" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "АТД-2013" та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Оптима" про стягнення солідарно заборгованості за кредитним договором в сумі 2 899 584 грн 79 к.

Позовні вимоги обгрунтовані неналежним виконанням відповідачем ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "АТД-2013" умов Договору №1528-КЛ про відкриття Кредитної лінії від 02.12.2015, зокрема в частині сплати кредиту та відсотків за їх користування, внаслідок чого утворилась заявлена сума заборгованості. При цьому посилаючись на ст. 525, 526, ст. 631, ч.1 ст. 1048, ст.1049 Цивільного кодексу України та враховуючи Договір поруки №1504-П від 09.12.2015 року просить суд стягнути з відповідачів солідарно спірну заборгованість.

Ухвалою суду від 26.02.2018 (суддя Скапровська І.М.) відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання суду на 27.03.2018.

27.03.2018 року через канцелярію Господарського суду Івано-Франківської області позивачем подано клопотання про збільшення позовних вимог (вх.№4319). Відповідно до вказаного клопотання позивач просить суд збільшити позовні вимоги щодо стягнення заборгованості по відсоткам за період лютий 2018 на суму 49 863 грн 01к.

Дана заява судом долучена до матеріалів справи.

Відповідно до п.2 ч.2 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

З матеріалів справи вбачається що дана заява подана до закінчення підготовчого засідання.

Таким чином предметом позову є стягнення солідарно заборгованості за кредитним договором в сумі 2 949 447 грн 80 к.

В ході провадження у справі, на підставі Розпорядження заступника керівника апарату Господарського суду Івано-Франківської області № 57 від 19.07.2018 та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.07.2018, ухвалою суду від 20.07.2018 року (суддя Фанда О.М.) справу прийнято до розгляду та призначено розгляд справи по суті на 31.07.18 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог і просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідачі ОСОБА_3 "АТД-2013" та ТОВ "Оптима" повноважених представників в судове засідання не направили. Копії ухвали суду від 20.07.2018, які направлялись на їх адреси повернулись на адресу суду з відміткою поштового відділення зв'язку "за закінченням терміну зберігання".

За визначенням п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

За загальними вимогами п. 91 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2009 № 270 (далі Правила), поштові відправлення, поштові перекази доставляються оператором поштового зв'язку адресатам на поштову адресу або видаються/виплачуються в об'єкті поштового зв'язку. Рекомендовані поштові відправлення підлягають доставки до дому (п. 92. Правил). Вручення рекомендованих листів з позначкою "Судова повістка" в об'єкті поштового зв'язку не передбачено (п. 102 Правил).

У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин, рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня надходження листа до об'єкта поштового зв'язку місця призначення із зазначенням причини невручення (п. 116 Правил).

Здійснення зберігання рекомендованих листів із позначкою Судова повістка, які не вручені під час доставки до дому із причин відсутності адресата, Правилами не передбачено, а отже, повернення такого повідомлення із зазначенням причини невручення закінчення встановленого строку зберігання, суперечить вимогам Правил, та фактично відповідає причині повернення у зв'язку з відсутністю адресата.

Аналізуючи зазначені вище положення Правил надання послуг поштового зв'язку, слід дійти висновку, що повернення судового рішення із проставленням у поштовому повідомленні відмітки про закінчення строку зберігання поштового відправлення, є підтвердженням відсутності особи адресата за адресою, а отже, день проставлення такої відмітки в поштовому повідомленні, слід вважати днем вручення судового рішення в порядку, п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України.

Враховуючи вищевикладені обставини, оскільки поштова кореспонденція направлялась відповідачам за їх місцем реєстрації, суд вважає, що ним вжито всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідачів про час і місце розгляду справи та забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.

Разом з тим, відповідачі відзив на позовну заву не надали.

Відповідно до ч.2 ст.178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно до частин 1, 3 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

02 грудня 2015 року між публічним акціонерним товариством "Банк "Портал" (по договру - банк/по справі - позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю "АТД-2013" (по договору - позичальник/по справі - відповідач-1) укладено Договір №1528-КЛ про відкриття Кредитної лінії (далі - Кредитний договір), за умовами якого банк відкрив позичальнику відновлювальну кредитну лінію і надав йому грошові кошти у межах загальної суми, яка не перевищує 2 500 000 грн 00к. в строк з 02.12.2015 року по 01.12.2017 року, а позичальник зобов'язався своєчасно повернути банкові отриману за Кредитною лінією суму грошових коштів і щомісячно сплачувати проценти за користування Кредитною лінією у розмірі 26% річних не пізніше п'ятого банківського дня наступного місяця за місцем нарахування процентів.

Згідно з п. 1.2 договору сторонами погоджено, що кредитна лінія відкривається і грошові кошти надаються позичальникові на поточні потреби.

Відповідно до п.1.3 договору проценти за кредитною лінією встановлюються у розмірі 26% річних у гривні. Процентна ставка за кредитною лінією є фіксованою.

Пунктом 2.1 договору встановлено, що кредитна лінія відкривається і грошові кошти надаються на строк з 02.12.2015 до 01.12.2017 включно на підставі письмових заяв позичальника відповідно до умов цього договору шляхом безготівкового перерахування грошових коштів з рахунку для обліку кредитної лінії у ПАТ "Банк "Портал" на поточний рахунок позичальника, відкритий у ПАТ "Банк "Портал" та зазначений ним у відповідній заяві. Грошові кошти у сумі 650000,00 грн надаються позичальникові до укладання договору застави, передбаченого пунктом 3.2 цього договору, а інша сума грошових коштів в межах кредитної лінії надається після укладання договору застави, передбаченого пунктом 3.2 цього договору.

Відповідно до п. 2.6 договору датою повернення грошових коштів за кредитною лінією є дата, коли на рахунку для обліку кредитної лінії чи на відповідному рахунку, на який перенесено суму заборгованості відповідно до законодавства України, буде зафіксований нульовий залишок.

Датою погашення заборгованості за кредитною лінією в повному обсязі є дата сплати позичальником та/або іншою особою: грошових коштів, одержаних за кредитною лінією; процентів за кредитною лінією; нарахованих позичальникові грошових санкцій за невиконання умов цього договору; інших платежів, які позичальник має сплатити за цим договором.

Відповідно до п.2.8 та 2.9 кредитного договору проценти за кредитною лінією нараховуються та підлягають сплаті за період з дня надання (перерахування) грошових коштів позичальникові і включно по календарний день, який передує дню, в якому позичальник остаточно і повністю повернув отримані в межах кредитної лінії грошові кошти чи погасив заборгованість за нею. Протягом періоду, передбаченого п. 2.8 цього Договору проценти щомісячно перераховуються на фактичну суму грошових коштів, наданих за кредитною лінією, за розрахунковий період з першого по останній календарний день поточного календарного місяця виходячи з фактичної кількості календарних днів у розрахунковому періоді та за рік, що дорівнює 365 (366) дням. У першому розрахунковому періоді проценти за кредитною лінією нараховуються за період з дня надання (перерахування) грошових коштів і по останній календарний день поточного календарного місяця. В останньому розрахунковому періоді проценти за кредитною лінією нараховуються з першого календарного дня і включно по день , який передує дню, в якому позичальник остаточно і повністю повернув (сплатив) отримані в межах кредитної лінії грошові кошти чи погасив заборгованість за нею (у разі наявності).

За п. 2.10 договору позичальник щомісячно сплачує проценти за кредитною лінією шляхом внесення грошових коштів у валюті кредитної лінії готівкою у касу ПАТ "Банк "Портал" для їх зарахування на зазначений у договорі рахунок для обліку процентів у ПАТ "Банк "Портал" або шляхом безготівкового перерахування грошових коштів у валюті кредитної лінії на зазначений у цьому договорі рахунок для обліку процентів у ПАТ "Банк "Портал" відповідно до встановленого розміру процентів протягом перших 5 банківських днів наступного місяця за місяцем нарахування процентів. В останній розрахунковий період користування кредитною лінією проценти сплачуються у день, в якому позичальник остаточно і в повному обсязі повернув (сплатив) отримані в межах кредитної лінії грошові кошти чи погасив заборгованість за нею (у разі наявності).

09.03.2016 року між банком та позичальником укладено додатковий договір №1, 05.08.2016 року - додатковий договір №2, 28.02.2017 року - Додатковий договір №3, 28.04.2015 року - додатковий договір №4, 31.05.2017 року - додатковий договір №5.

Вказані договора є невід'ємними частинами кредитного договору, відповідно до яких змінювалась дата сплати позичальником процентів за кредитною лінією, зокрема:

- проценти за кредитною лінією, нараховані відповідно до умов договору за період з 01 до 29 лютого 2016 року, сплачуються позичальником до 25.03.2016 включно ( Додатковий договір № 1 від 09.03.2016);

- проценти за кредитною лінією, нараховані відповідно до умов договору за період з 01 до 31 липня 2016 року, сплачуються позичальником до 12.08.2016 включно (Додатковий договір № 2 від 05.08.2016);

- проценти за кредитною лінією, нараховані відповідно до умов договору за період з 01 до 31 січня 2017 року, сплачуються позичальником до 28.04.2017 включно (додатковим договором № 3 від 28.02.2017);

- проценти за кредитною лінією, які нараховані та будуть нараховані відповідно до умов договору за період з 01 січня до 31 квітня 2017 року, сплачуються позичальником до 31.05.2017 включно (додатковий договір № 4 від 28.04.2017);

- проценти за кредитною лінією, які нараховані та будуть нараховані відповідно до умов договору за період з 01 січня до 31 червня 2017 року, сплачуються позичальником до 31.07.2017 включно (Додатковий договір № 5 від 31.05.2017).

В забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором 09.12.2015 року між банком (по договору - кредитор/по справі - позивач) та ТОВ "Оптима" (по договору - поручитель/по справі - відповідач 2) укладено договір поруки №1504-П, відповідно до якого поручитель зобов'язується відповідати усім своїм майном, у тому числі коштами, яке (і) належить йому на праві власності, перед кредитором за виконання боржником у повному обсязі зобов'язань за договором № 1528-КЛ про відкриття кредитної лінії від 02.12.2015 та усіх додаткових договорів до нього, які будуть укладені між його сторонами у майбутньому (далі - основний договір), згідно з яким кредитор відкриває боржникові відновлювальну кредитну лінію і надає йому грошові кошти у межах загальної суми, яка не перевищує 2500000,00 грн (або у межах іншої суми, визначеної додатковою домовленістю між сторонами основного договору) на строк з 02.12.2015 до 01.12.2017 включно (або на інший строк, визначений додатковою домовленістю між сторонами основного договору), а боржник зобов'язується своєчасно у повному обсязі повернути кредиторові отриману суму грошових коштів, сплатити проценти за користування кредитною лінією у розмірі 26% річних (або в іншому розмірі, визначеному додатковою домовленістю між сторонами основного договору), сплатити штраф, пеню, інші платежі у розмірі та у випадках, передбачених основним договором.

Відповідно до п.1.6 договору поруки передбачено, що підписанням цього договору поруки поручитель надає згоду на забезпечення цією порукою усіх зобов'язань боржника за основним договором, у тому числі з урахуванням усіх змін і доповнень до основного договору, які будуть укладені в майбутньому, зокрема, і з такими, що збільшують обсяг зобов'язань боржника перед кредитором.

Згідно з п. 2.1 договору поруки у разі порушення (невиконання чи неналежного виконання) боржником зобов'язань перед кредитором за основним договором, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.

Пунктом 2.2 сторонами погоджено, що поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи повернення кредиторові отриманих у межах кредитної лінії грошових коштів у повному обсязі, сплату процентів за користування кредитною лінією, сплату штрафних санкцій, передбачених основним договором, та відшкодування кредиторові реальних збитків, завданих порушенням (невиконанням чи неналежним виконанням) боржником умов основного договору.

Виконання поручителем зобов'язань за цим договором поруки є беззаперечним; після виконання поручителем усіх зобов'язань боржника за основним договором, він набуває усіх прав кредитора за основним договором (п.2.3, 2.4 договору поруки).

Згідно з п. 3.1 договору поруки у разі порушення (невиконання чи неналежного виконання) боржником умов основного договору щодо своєчасного повернення кредиторові отриманих у межах кредитної лінії грошових коштів у повному обсязі, або своєчасної сплати процентів за користування кредитною лінією, або своєчасної сплати штрафних санкцій, передбачених основним договором, або своєчасного відшкодування кредиторові реальних збитків, завданих порушенням (невиконанням чи неналежним виконанням) боржником умов основного договору, кредитор має право пред'явити до поручителя вимогу про виконання поручителем у повному обсязі зобов'язань боржника за основним договором.

Відповідно до п.3.3 договору поруки поручитель протягом 7 наступних календарних днів від дня отримання листа-вимоги кредитора зобов'язаний виконати у повному обсязі зобов'язання боржника за основним договором щодо повернення кредиторові отриманих у межах кредитної лінії грошових коштів у повному обсязі, та/або сплати процентів за користування кредитною лінією, та/або сплати штрафних санкцій, передбачених основним договором, та/або відшкодування кредиторові реальних збитків, завданих порушенням (невиконанням чи неналежним виконанням) боржником умов основного договору.

У разі невиконання чи неналежного виконання поручителем зобов'язань боржника за основним договором, кредитор має право звернутися до суду за захистом свого порушеного права та примусовим стягненням заборгованості з поручителя (п. 3.6 договору поруки).

Строк поруки встановлюється від дня укладення договору поруки та до дня повного виконання боржником зобов'язань за основним договором, або до дня повного виконання поручителем зобов'язань боржника за основним договором перед кредитором; порука за цим договором поруки припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов'язання за основним договором (п. 4.1, 4.2 договору).

Відповідно до п. 8.1 договору поруки він вважається укладеним та набуває чинності з дня його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і діє до дня повного виконання боржником зобов'язань за основним договором, або до дня повного виконання поручителем зобов'язань боржника за основним договором перед кредитором відповідно до цього договору поруки.

За п. 8.3 договору поруки між сторонами укладено додатковий договір №1 від 18.03.2016 до нього, згідно з яким викладено п. 1.1 договору поруки в такій редакції: "1.1. Поручитель зобов'язується відповідати усім своїм майном, у тому числі коштами, яке (і) належить йому на праві власності, перед кредитором за виконання боржником у повному обсязі зобов'язань за договором № 1528-КЛ про відкриття кредитної лінії від 02.12.2015 та усіх додаткових договорів до нього, які укладені (зокрема - додатковий договір № 1 від 09.03.2016) чи будуть укладені між його сторонами у майбутньому (далі - основний договір), відповідно до умов якого кредитор відкриває боржникові відновлювальну кредитну лінію і надає йому грошові кошти у межах загальної суми, яка не перевищує 2500000,00 грн (або у межах іншої суми, визначеної додатковою домовленістю між сторонами основного договору) на строк з 02.12.2015 до 01.12.2017 включно (або на інший строк, визначений додатковою домовленістю між сторонами основного договору), а боржник зобов'язується своєчасно у повному обсязі повернути кредиторові отриману суму грошових коштів, сплатити проценти за користування кредитною лінією у розмірі 26% річних (або в іншому розмірі, визначеному додатковою домовленістю між сторонами основного договору), а також сплатити штраф, пеню та інші платежі у розмірі та у випадках, передбачених основним договором.".

Позивач повністю та в строки виконав свої зобов'язання за кредитним договором, про що свідчать меморіальні ордери, копії яких долучені до матеріалів справи (№542 від 02.12.15, №2826 від 10.12.15, №4249 від 16.12.15, №143 від 05.01.16, №5600 від 27.01.16, №1179 від 04.02.16, №68 від 01.03.16) , однак позичальник умови договору не виконав, зокрема, не сплатив проценти, нараховані згідно з його умовами.

У зв'язку з неналежним виконанням позичальником взятих на себе зобов'язань позивач звертався до поручителя - відповідача 2 із відповідними вимогами: № 13/471-.бт від 04.12.2017 про виконання зобов'язань за договором про відкриття кредитної лінії та поруки.

Однак, заборгованість по кредитному договору в сумі 2 949 447 грн 80 к. ні позичальником, ні поручителем не сплачені, що зумовило позивача звернутись з даним позовом до суду.

З огляду наведеного вище, суд виходить з наступного.

В спірному випадку між сторонами по справі виникли договірні правовідносини на підставі кредитного договору та договору поруки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ст. 1048 Цивільного кодексу України).

За приписами ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною 1 ст. 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Судом встановлено, що позивач надав відповідачу ТОВ "АТД-2013" кредит у сумі 2500000,00 грн.

Відповідач товариство з обмеженою відповідальністю "АТД-2013" умови договору щодо погашення кредиту та відсотків за їх користування не виконав.

За ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Перевіривши здійснений позивачем розрахунок заборгованості зі сплати заборгованості за кредитом в сумі 2 500 000 грн 00к. та заборгованості по відсоткам в сумі 28904 грн 11 к., Господарський суд дійшов висновку про те, що розрахунок правильний та підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині стягнення пені, то Господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною 1 ст. 546 ЦК України зазначено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (стаття 549 ЦК України).

Згідно з ч. 2 ст. 343 ГК України і статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Пунктом 5.2 договору сторонами погоджено, що у разі неповернення у встановлені цим договором строки грошових коштів за кредитною лінією та/або несплати (неперерахування) у встановлені цим договором строки процентів, позичальник сплачує кредитодавцеві пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, чинної у період прострочення, від суми заборгованості за кредитною лінією та/або за несплаченими процентами за кожний календарний день прострочення.

Згідно з п. 5.1 договору поруки у разі порушення поручителем строку виконання зобов'язання за цим договором поруки (п. 3.3 договору поруки), поручитель сплачує кредиторові пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, чинної у період прострочення, від усієї суми зобов'язання боржника за основним договором, яка вказана у листі - вимозі, за кожний календарний день прострочення.

Перевіривши здійснений позивачем розрахунок заборгованості зі сплати пені, нарахованої за невчасне виконання зобов'язань зі сплати кредиту в сумі 120616 грн 44к. та пені на несплачені відсотки в сумі 6976 грн 20 к. дійшов висновку, що він правильний.

Крім того, позивач просить стягнути з відповідачів інфляційні нарахування на суму заборгованості за кредитом 37500 грн 00 к., інфляційні втрати, нарахованих на несплачені відсотки в сумі 2 189 грн 79 к. та 3% річних, нарахованих на суму заборгованості за кредитом в сумі 12534 грн 25 к. і 3% річних, нарахованих на несплачені відсотки 727 грн 01 к.

За приписами статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та 3 % річних в порядку ст. 625 ЦК України є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Перевіривши здійснений позивачем розрахунок суми інфляційних нарахувань та 3% річних, господарський суд дійшов висновку про правельність їх нарахування та таких, що підлягають задоволенню.

Щодо обгрунтованості вимоги про стягнення заборгованості солідарно з відповідачів, суд враховує, що зміст договору як угоди (правочину) складає сукупність визначених на розсуд сторін і погоджених ними умов, в яких закріплюються їхні права та обов'язки, що складають зміст договірного зобов'язання (ч. 1 ст. 628 ЦК України).

Обсяг зобов'язань поручителя визначається як умовами договору поруки, так і умовами основного договору, яким визначено обсяг зобов'язань боржника, забезпечення виконання яких здійснює поручитель (частини 1, 2 ст. 553 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 559 ЦК України порука припиняється, зокрема, у разі зміни зобов'язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності.

Закон пов'язує припинення договору поруки із сукупністю двох умов, а саме: внесення без згоди поручителя змін до основного зобов'язання та збільшення обсягу відповідальності поручителя внаслідок таких змін.

Статтею 554 ЦК України передбачено, що у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

Як зазначалось вище, пунктами 2.1 та 2.2 договору поруки передбачено солідарну відповідальність боржника та поручителя, тобто відповідачів по справі.

Згідно зі ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідач ТОВ "Оптима" не подав суду доказів, які б спростовували доводи позивача.

З аналізу наведеного вище, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог та таких, що підлягають задоволенню солідарно на загальну суму 2 949 447 грн 80 к., з них: 2500000 грн 00 к.- заборгованості за кредитом, 37 500грн 00 к. - інфляційних втрат, нарахованих на суму заборгованості за кредитом, 12534 грн 25 к. - 3% річних, нарахованих на суму заборгованості за кредитом, 120 616 грн 44 .к - пені, нарахованої на суму заборгованості за кредитом, 268 904 грн 11 к. - заборгованості по відсотках, 2189 грн 79 к. інфляційних втрат, нарахованих на несплачені відсотки;, 6976 грн 20 к. - пені, нарахованої на несплачені відсотки; 727 грн 01 к. - 3% річних, нарахованих на несплачені відсотки.

Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати по справі слід відшкодувати позивачу за рахунок відповідачів солідарно.

Керуючись ст.11, 509, 525, 526, 553, 554, 546, 599, 610, 1048, 1054 Цивільного кодексу України, ст. 193, 343 Господарського кодексу України, ст.73, 74, 86, 129, 232-233, 237-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

в и р і ш и в :

задовольнити позов Публічного акціонерного товариства "Банк "Портал" до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "АТД-2013" та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Оптима" про стягнення солідарно заборгованості за кредитним договором в сумі 2 949 447 грн 80 к., з них: 2500000 грн 00 к.- заборгованості за кредитом, 37 500грн 00 к. - інфляційних втрат, нарахованих на суму заборгованості за кредитом, 12534 грн 25 к - 3% річних, нарахованих на суму заборгованості за кредитом, 120 616 грн 44к - пені, нарахованої на суму заборгованості за кредитом, 268 904 грн11 к - заборгованості по відсотках; 2189 грн 79 к інфляційних втрат, нарахованих на несплачені відсотки, 6976 грн 20 к - пені, нарахованої на несплачені відсотки; 727 грн 01 к. - 3% річних, нарахованих на несплачені відсотки.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Оптима" (с. Кам'яний Брід, Хорошівський район, Житомирська область, 12131, код ЄДРПОУ 32187875) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "АТД-2013" (вул. Січових Стрільців, 70, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 38555453) на користь Публічного акціонерного товариства "Банк "Портал" (пр-т. Перемоги, 5а, м.Київ ,01135, код ЄДРПОУ 38870739) заборгованість за кредитним договором на загальну суму 2 949 447 грн 80 к. (два мільйони дев'ятсот сорок дев'ять тисяч чотириста сорок сім гривень вісімдесят копійки), з них: 2 500 000 грн 00 к. (два мільйони п'ятсот тисяч гривень) - заборгованості за кредитом, 37 500грн 00 к. (тридцять сім тисяч п'ятсот гривень) - інфляційних втрат, нарахованих на суму заборгованості за кредитом, 12 534 грн 25 к. (дванадцять тисяч п'ятсот тридцять чотири гривень двадцять п'ять копійки) - 3% річних, нарахованих на суму заборгованості за кредитом, 120 616 грн 44 к (сто двадцять тисяч шістсот шістнадцять гривень сорок чотири копійки) - пені, нарахованої на суму заборгованості за кредитом, 268 904 грн 11 к. (двісті шістдесят вісім тисяч дев'ятсот чотири гривні одинадцять копійок) - заборгованості по відсотках; 2189 грн 79 к. (дві тисячі сто вісімдесят дев'ять гривень сімдесят дев'ять копійки) -інфляційних втрат, нарахованих на несплачені відсотки, 6976 грн 20 к. (шість тисяч дев'ятсот сімдесят шість гривень двадцять копійок) - пені, нарахованої на несплачені відсотки; 727 грн 01 к.(сімсот двадцять сім гривень одна копійка) - 3% річних, нарахованих на несплачені відсотки та 44 242 грн 00к. (сорок чотири тисячі двісті сорок дві гривні) судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне рішення складено 03.08.2018

Суддя Фанда О.М.

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення31.07.2018
Оприлюднено03.08.2018
Номер документу75660723
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/138/18

Ухвала від 11.06.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О. М.

Ухвала від 11.06.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О. М.

Ухвала від 28.05.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О. М.

Ухвала від 09.10.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О.М.

Ухвала від 01.10.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О.М.

Рішення від 31.07.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О.М.

Ухвала від 20.07.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О.М.

Ухвала від 05.07.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Скапровська І.М.

Ухвала від 11.06.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Скапровська І.М.

Ухвала від 16.05.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Скапровська І.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні