ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
19.07.2018Справа № 910/4110/18 За позовом Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва"
до Громадської організації "Матері землі"
про стягнення 48536,21 грн.
Суддя Борисенко І.І.
Секретар судового засідання Холодна Н.С.
Представники сторін:
від позивача - Максимова Я.С. за дов.;
від відповідача - не з'явився.
Обставини справи:
Комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Громадської організації "Матері землі" про стягнення 48 536,21 грн. за Договором про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 05.05.2017 № 899.
Ухвалою суду від 04.04.2018 позов залишено без руху. Надано строк на усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з дня вручення цієї ухвали.
02.05.2018 позивачем подана заява про усунення недоліків позовної заяви та докази надіслання вказаної заяви відповідачу.
Ухвалою суду від 07.05.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №910/4110/18. Розгляд справи №910/4110/18 ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 12.06.2018
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.06.2018 відкладено розгляд справи на 05.07.2018.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.07.2018 відкладено розгляд справи на 19.07.2018.
Відповідно до ст. 120 Господарського процесуального кодексу України судом вчиненні дії для належного повідомлення відповідача про розгляд справи.
Ухвали суду про порушення провадження у справі та відкладення розгляду справи були надіслані за адресою місцезнаходження відповідача, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 4-б, офіс 51,39 .
Проте, за зазначеною адресою відповідача не було розшукано, а тому конверти з вказаними ухвалами суду було повернуто назад до суду, із відповідною відміткою про це органу поштового зв'язку (за закінченням встановленого строку зберігання).
Судом також враховано, що відповідно до п. 3.9. постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання. Зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
За встановлених обставин справи, відповідач належним чином був повідомлений про місце, дату та час судових засідань.
На призначене судове засідання 19.07.2018 представник відповідача не з'явився, будь-яких обґрунтованих заяв чи клопотань про відкладення судового засідання з зазначенням підстав щодо своєї неявки не направив.
За таких обставин, суд не вбачає за необхідне відкладати розгляд справи та дійшов до висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, а неявка представника відповідача не перешкоджає вирішенню справи по суті за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
05.05.2017 між Деснянською районною в місті Києві державною адміністрацією (орендодавець), Громадською організацією Матері землі (далі - орендар, відповідач) та Комунальним підприємством "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва" (далі - позивач, підприємство-балансоутримувач) було укладено договір № 899 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду (далі - договір).
Відповідно до пункту 1.1. договору орендодавець на підставі протоколу постійної комісії Київради з питань власності від 27.12.2016 № 37 та розпорядження Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації від 03.02.2017 № 46 передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, далі - об'єкт оренди, який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Мілютенка, 22 для розміщення громадської організації на площі, що не використовується для проживання підприємницької діяльності - площа 13,30 кв.м. та розміщення торговельного об'єкту з продажу продовольчих товарів, крім товарів підакцизної групи - площа 80,00 кв.м.
Згідно з пунктом 2.1. договору об'єктом оренди є нежиле приміщення, загальною площею 93,30 кв.м, у т.ч. на 1 поверсі 93,30 кв.м, згідно з викопіюванням з поповерхового плану, що складає невід'ємну частину цього договору (додаток № 3 до договору).
Пунктом 2.2. договору сторони погодили, що вартість об'єкта згідно із затвердженим актом оцінки майна або висновком про вартість майна станом на 28.02.2017 становить за 1 кв.м. - 17 832,80 грн. без урахування ПДВ, за 93,30 кв.м. 1 663 800,00 грн без урахування ПДВ.
Відповідно до п. 3.1. договору орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 № 414/1280, і становить без ПДВ: 118,89 грн за 1 кв.м. орендованої площі, що в цілому складає базовий місяць розрахунку станом на 03.05.2017 11 092,00 грн.
За умовами п. 3.2. договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Оперативна інформація про індекси інфляції, розраховані Державною службою статистики України, розміщується на веб-сайті Фонду державного майна України.
Згідно з п. 3.3. договору, у разі користування об'єктом оренди протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з Методикою розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду, на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування.
Пунктом 3.4. договору визначено, що розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду, та в інших випадках, передбачених законодавством України.
Пунктом 3.5. договору встановлено, що додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірах та порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендною платою.
У відповідності до п. 3.6. договору орендна плата сплачується орендарем на рахунок підприємства - балансоутримувача, починаючи з дати підписання акта приймання-передачі.
Згідно з п. 3.7. договору орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно не пізніше 15 числа поточного місяця.
За умовами п. 3.8. договору оренди, у разі якщо орендар не може використовувати орендоване майно у зв'язку з необхідністю проведення ремонтних робіт, за його клопотанням рішенням орендодавця на підставі рішення постійної комісії Київської міської ради з питань власності на період виконання ремонтних робіт орендна плата може бути зменшена на 50 відсотків для об'єктів площею до 150 кв. м на строк не більше 3 місяців, а для об'єктів площею більше 150 кв. м на строк не більше 6 місяців.
Інформація щодо неможливості використовування орендованого майна підтверджується відповідним актом, складеним орендарем та підприємством-балансоутримувачем.
Передбачена цим пунктом зменшена орендна плата може бути встановлена один раз протягом строку дії цього договору.
Відповідно до п. 3.9. договору оплата комунальних послуг, витрат на утримання прибудинкової території, вартість послуг по ремонту і технічному обслуговуванню інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж, ремонту будівлі, у т. ч.: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо, компенсацію витрат підприємства-балансоутримувача за користування земельною ділянкою не входить до складу орендної плати.
Згідно з п. 3.10. договору зобов'язання орендаря по сплаті орендної плати забезпечуються у вигляді авансової орендної плати в розмірі не менше ніж орендна плата за два місяці. Орендар сплачує авансовий платіж протягом 10 календарних днів з дати підписання договору. Підприємство-балансоутримувач зараховує авансовий платіж як орендну плату за останні два місяці строку дії договору оренди. Індексація орендної плати в цьому випадку проводиться відповідно до Методики розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду.
Відповідно до п. 4.2.3. договору орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату та інші платежі.
Пунктом 6.2. договору сторони обумовили, що за несвоєчасну та не в повному обсязі сплату орендної плати та інших платежів на користь підприємства-балансоутримувача орендар сплачує на користь підприємства-балансоутримувача пеню в розмірі 0,5 % від розміру несплачених орендних та інших платежів за кожний день прострочення, але не більше розміру, встановленого законодавством України.
У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 3 % від суми заборгованості.
У випадку примусового стягнення орендної плати та інших платежів у порядку, встановленому законодавством України, з орендаря також стягуються у повному обсязі втрати, пов'язані з таким стягненням.
Договір є укладеним з моменту підписання його сторонами та діє до 13.05.2020 (п. 9.1. договору).
Суду доведено, що відповідач в порушення зобов'язань за договором про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 899 від 05.05.2017 взагалі не виконує зобов'язання щодо сплати грошових коштів за оренду приміщення, що призвело до виникнення у відповідача перед позивачем заборгованості за період з травня 2017 року по грудень 2017 року у розмірі 45 031,66 грн.
Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором оренди.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Приписами ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України передбачено, що з наймача справляється плата, за користування майном, розмір, якої встановлюється договором оренди.
Частина 5 ст. 762 Цивільного кодексу України визначає, що плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до договору № 899 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 05.05.2017 Громадська організація Матері землі є орендарем нерухомого майна (нежитлового приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, яке знаходиться за адресою: . Київ, вул. Мілютенка, 22 для розміщення громадської організації на площі, що не використовується для проживання підприємницької діяльності - площа 13,30 кв.м. та розміщення торговельного об'єкту з продажу продовольчих товарів, крім товарів підакцизної групи - площа 80,00 кв.м.
Судом встановлено, що 30.11.2017 між Деснянською районною в місті Києві державною адміністрацією (орендодавець), Громадською організацією Матері землі (орендар, відповідач) та Комунальним підприємством "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва" (позивач, підприємство-балансоутримувач) було укладено Додаткову угоду №1 до договору №899 від 05.05.2017 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду (далі - Додаткова угода №1).
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди №1 сторони спільно домовились та дійшли згоди припинити дію договору від 05.05.2017 №899 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду.
Згідно з п. 3 Додаткової угоди №1 передбачено, що закінчення строку дії договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час його дії. Обов'язки сторін, виконання яких сторонами розпочалось до моменту набрання чинності цією Угодою, повинні бути виконані сторонами в установленому чинним законодавством України порядку.
Відповідно до п. 5 Додаткової угоди №1 передбачено, що ця додаткова угода складена в 3-х примірниках, що мають однакову юридичну силу, по одному для орендодавця, орендаря, балансоутримувача та є невід'ємною частиною договору від 05.05.2017 року №899. Стан приміщення - задовільний. Заборгованість станом на 30.11.2017 року становить 45 031,66 грн.
Також, дана обставина підтверджується Актом приймання-передачі нерухомого майна від 30.11.2017.
Проте свої зобов'язання щодо сплати орендних платежів за користування вказаним приміщенням відповідач належним чином не виконав, що призвело до виникнення заборгованості в розмірі 45 031,66 грн. за період з травня 2017 року по грудень 2017 року.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень
Відповідач належними та допустимими доказами не спростував обставини, викладені позивачем у позовній заяві, розміру заборгованості не оспорив.
Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 45 031,66 грн. заборгованості з орендної плати за договором про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 899 від 05.05.2017 за період з травня 2017 року по грудень 2017 року.
Згідно з ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних в порядку ст. 625 Цивільного кодексу України є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Оскільки факт прострочення відповідачем грошового зобов'язання встановлений судом та по суті відповідачем не спростований, вимоги позивача про стягнення з відповідача 3 % річних та інфляційних втрат є законними та обґрунтованими.
Перевіривши надані позивачем розрахунки 3 % річних та інфляційних втрат, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення за неналежне виконання зобов'язань щодо оплати орендних платежів за договором про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 899 від 05.05.2017 інфляційних втрат у розмірі 1 474,12 грн та трьох відсотків річних у розмірі 216,59 грн за період з травня 2017 року по грудень 2017 року підлягають задоволенню в повному обсязі.
Також позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача 1 813,84 грн пені за період з травня 2017 року по грудень.2017 року, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язань щодо оплати за договором про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 899 від 05.05.2017.
Пунктом 6.2. договору сторони обумовили, що за несвоєчасну та не в повному обсязі сплату орендної плати та інших платежів на користь підприємства - балансоутримувача орендар сплачує на користь підприємства - балансоутримувача пеню в розмірі 0,5 % від розміру несплачених орендних та інших платежів за кожний день прострочення, але не більше розміру, встановленого законодавством України.
В силу положень статей 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Частина 6 названої статті Господарського кодексу України визначає, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
За розрахунком позивача, який перевірено судом, за прострочення виконання відповідачем зобов'язання з оплати орендних платежів за договором про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 899 від 05.05.2017 підлягає стягненню з відповідача на користь позивача пеня у розмірі 1 813,84 грн за період з травня 2017 року по грудень 2017 року.
З огляду на викладене, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 73, 74, 76 - 80, 129, 231, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
Позов Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва" задовольнити повністю.
Стягнути з Громадської організації "Матері землі" (01001, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, будинок 4-Б, офіс 51,39, ідентифікаційний номер 37316671) на користь Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва" (02217, м. Київ, вулиця Закревського, буд. 15, ідентифікаційний код 39605452) 45 031 (сорок п'ять тисяч тридцять одну) грн. 66 коп. основного боргу, 1 474 (одну тисячу чотириста сімдесят чотири) грн. 12 коп. інфляційних втрат, 216 (двісті шістнадцять) грн. 59 коп. 3 % річних, 1813 (одну тисячу вісімсот тринадцять) грн. 84 коп. пені та 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. витрат на сплату судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 27.07.2018
Суддя І.І. Борисенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2018 |
Оприлюднено | 03.08.2018 |
Номер документу | 75660759 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Борисенко І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні