Справа № 636 / 2821 / 18
№ 2 / 636 / 1633 / 2018
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2018 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі :
головуючого - судді Ковригіна О.С.,
при секретарі Шилової І.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуєві справу за позовом ОСОБА_1 до Волохово-Ярської сільської ради Чугуївського району Харківської області, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Волохово-Ярської сільської ради Чугуївського району Харківської області, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області, про визначення додаткового строку терміном в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті його матері - ОСОБА_2 , яка померла 16 травня 2017 року .
В обґрунтування позову вказав, що 16.05.2017 року померла його мати ОСОБА_2, Після її смерті відкрилася спадщина на майно, а саме на земельну ділянку, розміром 6,2137га, кадастровий №6325482500:02:000:0030, розташовану на території Волохово-Ярської сільської ради Чугуївського району Харківської області, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належить померлій на праві приватної власності. У встановлений законом термін він не звернувся із заявою до держнотконтори про прийняття спадщини після смерті матері, оскільки за відсутності інших спадкоємців, проживаючи з нею на час відкриття спадщини, вважав себе особою, що фактично прийняла спадок і оформити право на неї може в будь-який час. Зараз, пропустивши встановлений законом термін для звернення до держнотоконтори з відповідною заявою про прийняття спадщини, він не може оформити та закріпити за собою право власності на належне йому спадкове майно, а тому змушений звернутися до суду із зазначеним позовом з метою захисту своїх прав.
Сторони до зали судових засідань не з'явились, подавши заяви з проханням провести розгляд справи без їх участі, позивач позовні вимоги підтримав, відповідач та третя сторона проти задоволення позову не заперечували, просили винести рішення відповідно до чинного законодавства (а.с. 20, 21).
Якщо всі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи у їх відсутність, суд вважає можливим здійснити судовий розгляд на підставі наявних у суду матеріалів, що відповідає вимогам ч. 3 ст. 211 ЦПК України, та враховуючи визнання позову відповідачем ухвалити рішення по справі, що передбачено ч. 3 ст. 200 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні ним правовідносини.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1, серії І-ШК № 080342 виданого 20 грудня 1960 року Половською сільською радою Кашарського району Ростовської області, його матір'ю є ОСОБА_2 (а.с. 7).
16 травня 2017 року ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ВЛ №619852 виданим виконавчим комітетом Волохово-Ярської сільської ради Чугуївського району Харківської області, актовий запис № 01 (а.с. 8).
Після її смерті відкрилася спадщина на майно, а саме на земельну ділянку, розміром 6,2137га, кадастровий №6325482500:02:000:0030, розташовану на території Волохово-Ярської сільської ради Чугуївського району Харківської області, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належить ОСОБА_2 на праві приватної власності згідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданим 19.10.2010 року державним нотаріусом Чугуївської держнотконтори Харківської області, зареєстрованого в реєстрі за №1-3370 (а.с. 10).
Згідно ч.3 ст.1272 К України за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як вбачається із положень ч.1ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутися в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.60 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
Суд приймає до уваги такі поважні причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридичну необізнаність з порядком прийняття спадщини та оформлення прав на спадкове майно, не володіння юридичними знаннями.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 1265, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст . 10, 11, 200, 211, 258, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Волохово-Ярської сільської ради Чугуївського району Харківської області, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом - задовольнити.
Визнати причини пропуску строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, померлої 16 травня 2017 року , поважними, визначивши ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, додатковий строк тривалістю в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, достатній для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2, померлої 16 травня 2017 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Чугуївський міський суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя -
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2018 |
Оприлюднено | 05.08.2018 |
Номер документу | 75684571 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Ковригін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні