Справа № 346/1505/18
Провадження № 2/346/1101/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2018 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
у складі: головуючого судді Беркещук Б.Б.
секретаря Матушевської Г.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Коломия справу за позовом ОСОБА_1 до Ковалівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області про визнання права власності на спадкове майно,-
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду з даним позовом посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла дружина позивача, ОСОБА_2, і після її смерті відкрилася спадщина за законом на ? частку АДРЕСА_1, яку прийняв чоловік спадкодавиці він же батько позивача ОСОБА_3, який звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, та постійно проживав із спадкодавцем на момент смерті, однак з невідомих причин не отримав свідоцтво про право на спадщину на згадану частину квартири.
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивача ОСОБА_3 і після його смерті відкрилася спадщина за заповітом, посвідченого виконкомом Ковалівської сільської ради Коломийського району 10.12.2013 року зареєстрованим у реєстрі за НОМЕР_2, згідно якого померлий заповів все належне йому на момент смерті майно своєму синові, позивачу по справі ОСОБА_1. Враховуючи, що спадкодавець ОСОБА_4 прийняв спадщину після смерті дружини ОСОБА_2, то йому належала АДРЕСА_1, та на підставі державного акту на право приватної власності на землю, зареєстрованому у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за НОМЕР_3 від 20.12.1994 року- земельна ділянка для ведення підсобного господарства площею 0,0727 га в с. Ковалівка Коломийського району.
З метою оформлення спадкових прав позивач звернувся до приватного нотаріуса Коломийського районного нотаріального округу Антонюк О.В. із відповідною заявою про прийняття спадщини. Однак у видачі свідоцтва про право на спадщину йому відмовлено оскільки відсутні правовстановлюючі документи на квартиру та вказану земельну ділянку.
Просить визнати за ОСОБА_1 право власності на спадщину за заповітом, після смерті батька ОСОБА_4, а саме на АДРЕСА_1 та земельну ділянку для ведення підсобного господарства, площею 0,0727 га, в с. Ковалівка, Коломийського району, Івано-Франківської області.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з'явилися,представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримує та просить їх задовільнити.
Представник відповідача сільський голова Ковалівської сільської ради Коломийського району в судове засідання не з'явився, про дату,час та місце розгляду справи повідомлений згідно чинного законодавства, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності та зазначив, що не заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Враховуючи заяви сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і способом цього захисту може бути визнання права.
Згідно з положеннями ст. 317 ЦК України власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном, а ст. 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений його або обмежений у здійсненні.
Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права. Відповідно до вимог ч. 1ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Статтею 1268 ЦК України передбачено, що за заповітом чи за законом особа має право прийняти спадщину або не прийняти її. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі котрої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивача ОСОБА_3, про що складено відповідний актовий запис № 16 (а.с. 8). Після його смерті відкрилася спадщина за заповітом, посвідченого виконкомом Ковалівської сільської ради Коломийського району 10.12.2013 року зареєстрованим у реєстрі за НОМЕР_2, згідно якого спадкодавець все належне йому на момент смерті майно заповів позивачу ОСОБА_1 (а.с. 9).
До спадкового майна входить АДРЕСА_1 та земельна ділянка для ведення підсобного господарства, площею 0,0727 га, в с. Ковалівка, Коломийського району, Івано-Франківської області. Однак оригінали правовстановлюючих документів на квартиру та земельну ділянку втрачено, про що позивачем подано оголошення у засоби масової інформації газету Вільний Голос від 28.09.2012 року (а.с.30).
Встановлено, що спірна квартира належала батькам позивача на праві спільної часткової власності, після смерті матері позивача ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, батько позивача ОСОБА_4, прийняв спадщину шляхом подачі заяви до нотаріуса про прийняття спадщини за законом, однак не отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на ? частину квартири.
У зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів нотаріус відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину та винесла постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спірне нерухоме майно (а.с. 16).
Факт належності спадкодавцям ОСОБА_2 та ОСОБА_4 АДРЕСА_1 підтверджується випискою з інвентаризаційних матеріалів від 23.02,2018 року № 60937 (а.с. 12) та копією втраченого свідоцтва про право власності на житло від 29.01.1996 року (а.с. 11), а ОСОБА_4 спірної земельної ділянки копією державного акту на право приватної власності на землю від 20.12.1994 року НОМЕР_3 (а.с. 15).
Згідно висновку № 300318/2 про експертну грошову оцінку земельної ділянки, вартість земельної ділянки площею 0,0727 га для ведення підсобного господарства в с. Ковалівка, Коломийського району Івано-Франківської області становить 20472,00 грн. (а.с.18). Ринкова вартість двохкімнатної АДРЕСА_1, згідно висновку експерта № 300318/1 становить - 105200,00 грн.
Отже, суд прийшов до переконання, що позов ОСОБА_1 слід задовільнити та визнати за ним право власності на спадкове майно за заповітом після смерті батька ОСОБА_4 - на земельну ділянку площею 0,0727 га для ведення підсобного господарства в с. Ковалівка, Коломийського району Івано-Франківської області та на АДРЕСА_1.
На підставі наведеного та ст.ст.346,392,1216-1218,1233,1269-1270 ЦК України, керуючись ст.ст. 247ч.2,268,273,354 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 в порядку спадкування право власності на земельну ділянку площею 0,0727 га для ведення підсобного господарства в с. Ковалівка, Коломийського району Івано-Франківської області ринковою вартістю 20 472,00 гривень, що залишилась після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Ковалівка Коломийського району Івано-Франківської області.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 в порядку спадкування право власності на АДРЕСА_1, ринковою вартістю - 105200,00 гривень, що залишилась після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Ковалівка Коломийського району Івано-Франківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування та ім'я сторін, їх місцезнаходження та проживання:
ОСОБА_1, АДРЕСА_2, 78293,реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1;
Ковалівська сільська рада Коломийського району Івано-Франківської області, Івано-Франківська область, Коломийський район, с. Ковалівка, вул. Грушевського, буд. 2, 78293, Код ЄДРПОУ: 04356840.
Суддя Беркещук Б. Б.
Суд | Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2018 |
Оприлюднено | 09.08.2018 |
Номер документу | 75703578 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Беркещук Б. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні