Рішення
від 03.08.2018 по справі 417/5838/18
МАРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 417/5838/18

Провадження № 2/417/217/18

РІШЕННЯ

Іменем україни

"03" серпня 2018 р. с. Марківка Луганської області

Марківський районний суд Луганської області в складі:

головуючого судді Шкирі В. М.

за участі секретаря Грибєнік О. В.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду с. Марківка Луганської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бондарівської сільської ради Марківського району Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

20.06.2018 позивач звернувся до суду з позовом до Бондарівської сільської ради Марківського району Луганської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Свої вимоги обгрунтовує тим, що 02 вересня 2014 року померла його мати ОСОБА_2, яка на момент смерті була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Після її смерті відкрилася спадщина на земельну частку (пай) згідно сертифіката серія ЛГ №0023051, земельну ділянку, площею 5,1975 га в межах згідно з планом, яка розташована на території Бондарівської сільської ради на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЛГ № 097490 та на житловий будинок по вул. Гагаріна, 8 в с. Бондарівка Марківського району луганської області.

За час свого життя спадкодавиця заповіла ОСОБА_3 все своє майно, де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося.

В зв'язку з цим він не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, оскільки вважав, що ОСОБА_3 оформив спадкове майно на своє ім'я.

У квітні йому стало відомо від представника ПРАТ Агротон , що в липні 2018 року спливає строк договору оренди земельної ділянки, який був укладений між його матір'ю ОСОБА_2 та ПРАТ Агротон . Для укладення нового договору необхідно оформити право власності на спадкове майно. Саме ж цього часу він і дізнався, що ОСОБА_3 не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Коли він звернувся в державну нотаріальну контору з приводу прийняття спадщини, йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину в зв'язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позивач в підготовче судове засідання не з'явився, до початку судового засідання через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримав у повному обсязі.

Відповідач у підготовче судове засідання не з'явився, надав заяву в якій справу просив розглядати у відсутність його представника, позовні вимоги визнав, відзиву проти позовних вимог не надав.

В силу положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України , фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження, серії ІІ- УР №371925 від 30.03.1960.

Згідно свідоцтва про смерть серії І-ЕД №493442 виданого 06 квітня 2017 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського районного управління юстиції у Луганській області ОСОБА_2 померла 02.09.2014, актовий запис №204 (а.с. 5).

За час свого життя ОСОБА_2 склала заповіт, який посвідчений секретарем виконавчого комітету Бондарівської сільської ради Марківського району Луганської областіРіпкою Н. М. та зареєстрований в реєстрі за №16, згідно якого все її майно, де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалось і взагалі все те, на що вона за законом має право і що буде належати їй на момент смерті заповіла ОСОБА_3. (а.с.6).

Після її смерті залишилося спадкове майно, яке складається із земельної частки (паю) згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЛГ №0023051, земельної ділянки згідно Державного акту на право власності на землю серії ІІІ-ЛГ №097490 та житловий будинок за адресою: вул. Гагаріна, 8 в с. Бондарівка Марківського району луганської області згідно технічного паспорта та Свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок від 25.01.1991р.

Згідно договору оренди землі №156 від 30.07.2008 між ОСОБА_2 та ПРАТ Агротон укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 5,1975 строком на 10 років.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу ).

Згідно довідки Бондарівської сільської ради Марківського району Луганської області ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 на день смерті проживала в ІНФОРМАЦІЯ_3 луганської області. разом з нею на день смерті ніхто не проживав.

Згідно довідки Бондарівської сільської ради Марківського району Луганської області №1265 від 02.08.2018 ОСОБА_3 зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, але не проживає. За даною адресою також зареєстрований позивач табаченко О. С.

Як вбачається з матеріалів справи спадкодавець ОСОБА_3 на день смерті спадкодавця разом з нею не проживав, в шестимісячний строк до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини не звернувся. Оскільки ОСОБА_2 померла 02 вересня 2014 року отже, граничний строк для подання заяви про прийняття спадщини відповідно до ст. 1270 ЦК України сплинув 02.03.2015.

Із позовної заяви встановлено, що позивач ОСОБА_1 у квітні 2018 року дізнався від представника ПРАТ Агротон , що в липні 2018 року спливає строк договору оренди земельної ділянки, який був укладений між його матір'ю ОСОБА_2 та ПРАТ Агротон . Для укладення нового договору необхідно оформити право власності на спадкове майно. Крім того йому стало відомо, що спадкоємець за заповітом ОСОБА_3 спадщину не прийняв, до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини не подав, а тому має намір прийняти спадщину за законом, оскільки являється спадкоємцем першої черги, як син померлого спадкодавця.

Згідно з ч.1 ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У зв'язку з цим він 14.06.2018 звернувся до державного нотаріуса Марківської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом.

Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 14 червня 2018 року №355/02-31, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки разом зі спадкодавицею позивач не проживавна момент її смерті та в шестимісячний строк після її смерті до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звернулася. Спадкоємець ОСОБА_1 заяву про прийняття спадщини не подав, разом із спадкодавцем не проживав на день смерті. (а.с.7).

Таким чином, судом встановлено, що у визначений законом шестимісячний строк позивач не подав заяви до нотаріальної контори для прийняття спадщини, у звязку із чим не може оформити належним чином свої спадкові права.

Заявляючи вимоги щодо встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, позивач посилається на те, що раніше не звернулася з заявою про прийняття спадщини, оскільки його мати оформила заповіт свого майна на ОСОБА_3. Про те, що він не прийняв спадщину він дізнався тільки у квітні 2018 року.

Статтею 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року №7 особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України .

Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК ), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Зважаючи на те, що спадкоємець за заповітом ОСОБА_3 не прийняв спадщину, а позивач ОСОБА_1 є сином померлої. Про те, що табаченко О. О. не прийняв спадщину він не знав, а дізнався лише у квітні 2018 року від представника ПРАТ Агротон , який йому повідомив, що в липні 2018 року спливає строк договору оренди земельної ділянки, який був укладений між його матір'ю ОСОБА_2 та ПРАТ Агротон . Для укладення нового договору необхідно оформити право власності на спадкове майно, на думку суду, можливо визнати поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, оскільки в позасудовому порядку, будь-яким іншим способом, реалізувати своє право на зазначену спадщину не має.

Згідно з п. 6 ч.1 ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.

Згідно ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно ч.1 ст. 142 ЦПК України, у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Понесення позивачем судових витрат підтверджується квитанцією №1 від 20.06.2018 про сплату судового збору в сумі 704 грн. 80 коп., оскільки відповідач визнав позовні вимоги до початку розгляду справи по суті, суд вважає необхідним повернути позивачу з державного бюджету 352 грн. 40 коп. та стягнути з відповідача на користь позивача 352 грн. 40 коп.

Керуючись ст.1220, 1261, 1269, 1270, 1277 ЦК України, ст.12, 13,76-80, 89, 258, 264, 265, 273, 294, 352, 354 ЦПК України, суд-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Бондарівської сільської ради Марківського району Луганської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовільнити.

Встановити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5,( зареєстрований ІНФОРМАЦІЯ_6 паспорт серії ЕМ № 191557, виданий 09 червня 199 року Марківським РВ УМВС України в Луганській області , картка платника податків НОМЕР_1) додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після померлої 02 вересня 2014 року ОСОБА_2 строком в 3 (три) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Повернути з державного бюджету України ОСОБА_1 (РКПП НОМЕР_1) 50% судового збору сплаченого за квитанцією №1 від 20.06.2018 при поданні позову, а саме 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок.

Стягнути з Бондарівської сільської ради Марківського району Луганської області (код ЄДРПОУ04336292) на користь ОСОБА_1 (РКПП НОМЕР_1) 50% судового збору, що складає 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок.

З урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року) рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Луганської області через Марківський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили післяз акінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення у повному обсязі буде складено та підписано протягом 07 серпня 2018 року

Суддя Марківського районного суду В.М. Шкиря

СудМарківський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення03.08.2018
Оприлюднено08.08.2018
Номер документу75732632
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —417/5838/18

Рішення від 03.08.2018

Цивільне

Марківський районний суд Луганської області

Шкиря В. М.

Рішення від 03.08.2018

Цивільне

Марківський районний суд Луганської області

Шкиря В. М.

Ухвала від 25.06.2018

Цивільне

Марківський районний суд Луганської області

Шкиря В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні