Рішення
від 15.05.2018 по справі 673/272/18
ДЕРАЖНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 673/272/18

Провадження № 2/673/300/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 травня 2018 р. м. Деражня

Деражнянський районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.

при секретарі судових засідань Болишевій М.О.

розглянув у відкритому підготовчому засіданні в залі суду, за правилами загального позовного провадження відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2018 року позивачка ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про визнання права власності на спадкове майно.

В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помела ОСОБА_6, після смерті якої залишилося спадкове майно, яким є земельна ділянка, площею 2,96 га, розташована на території Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, цільовим призначенням яких є ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала їй відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, виданого на підставі рішення сесії Яблунівської сільської Ради народних депутатів від 17.10.2002 року. В управління спадковим майном вступив її син ОСОБА_7, але не оформив свої спадкові права помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року. Позивачка, будучи спадкоємицею до майна померлого ОСОБА_7 за законом, звернулася до нотаріальної контори із заявою про оформлення своїх спадкових прав, проте їй у цьому було відмовлено із тих підстав, що право власності на дану земельну ділянку у спадкодавця ОСОБА_7 не виникло, тому позивачка просила задовольнити її позов.

В судове засідання позивачка не з'явилася, заявивши клопотання про розгляд справи за її відсутності, в якій вимоги позову підтримала в повному обсязі.

Відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилися, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, в яких вимоги позову визнали у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та письмові клопотання учасників справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню.

Судом об'єктивно встановлено, що ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3, виданим Яблунівською сільською радою Деражнянського району Хмельницької області.

Відповідно до державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, виданого на підставі рішення сесії Яблунівської сільської Ради народних депутатів від 17.10.2002 року, ОСОБА_6 була власником земельної ділянки, площею 2,96 га, цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.

В управління спадковим майном вступив її син ОСОБА_7, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Однак, встановлено, що ОСОБА_7 не зареєстрував вказану земельну ділянку на своє ім я, оскільки помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_4 виданого Яблунівською сільською радою Деражнянського району Хмельницької області.

Судом встановлено, що ОСОБА_7 був зареєстрований і проживав АДРЕСА_2. На день його смерті разом із ним проживали дружина ОСОБА_3 та син ОСОБА_5, що підтверджується довідкою виданою Летичівською селищною радою Летичівського району Хмельницької області №417 від 11.10.2017 року. ОСОБА_5 та ОСОБА_3 не претендують на вказане спадкове майно, що вбачається із їхніх письмових заяв.

Із архівної довідки виданої Хмельницьким державним нотаріальним архівом вбачається, що після смерті ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року видано свідоцтво про право на спадщину за законом на ім я ОСОБА_7

Позивачка є спадкоємицею до майна померлого ОСОБА_7, за законом, що підтверджується свідоцтвом про її народження в якому ОСОБА_7 вказаний її батьком.

Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу ОСОБА_8 уклала шлюб із ОСОБА_9 та змінила прізвище на ОСОБА_8 .

Разом із цим, згідно з письмовим повідомленням державного нотаріуса Летичівської державної нотаріальної контори позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину із тих підстав, що право власності на дану земельну ділянку у спадкодавця ОСОБА_7 не виникло.

Із довідки виданої Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області від 02.11.2017 року вбачається, що державний акт на право власності на земельну ділянку призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на ім я ОСОБА_7 не видавався.

Відповідно до ч.1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ст.ст. 1216-1218 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із ст. 1261 цього Кодексу у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 1225 цього Кодексу право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України , передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 Земельного кодексу України , встановлено що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень " .

Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності на підставі ст. 118 , 186-1 Земельного кодексу України , а саме:

- ухвалення рішення компетентного органу про надання дозволу на передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки;

- виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та його погодження;

- ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю ;

- реєстрація права власності на земельну ділянку.

Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст. 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування.

Встановлено, що спадкодавець ОСОБА_7 не набув право власності на вказану земельну ділянку, проте згідно згаданого вище свідоцтва про право на спадщину за законом спадкоємцем майна ОСОБА_6 є її син ОСОБА_7. Спадкове майно на яке видано свідоцтво в тому числі складається із земельної ділянки площею 2,96 га.

Тому вимога позивача щодо визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_7 є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач, прийняла спадщину після смерті батька ОСОБА_7, набула право на спадкування прав та обов'язків, що йому належали, у тому числі право на земельну ділянку яку він успадкував після смерті ОСОБА_6, але не оформив спадщину.

Таким чином, позовні вимоги про визнання в порядку спадкування за законом права власності на земельну ділянку площею 2,9606 га розташованої на території Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 247, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_2 право на земельну ділянку, кадастровий номер НОМЕР_5, площею 2,9606 га (номер ділянки згідно Плану зовнішніх меж 735) призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області як на спадкове майно ОСОБА_7, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 року, який прийняв але не оформив спадщину після ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Складання повного рішення відкладено на десять днів з дня закінчення розгляду справи, у зв'язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Хмельницької області через Деражнянський районний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:

Позивач - ОСОБА_2, адреса проживання (реєстрації): АДРЕСА_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_6;

Відповідач - ОСОБА_3, адреса проживання (реєстрації): АДРЕСА_4, інші відомості відсутні;

Відповідач - ОСОБА_4, адреса проживання (реєстрації): АДРЕСА_1, інші відомості відсутні;

Відповідач - ОСОБА_5, адреса проживання (реєстрації): АДРЕСА_4, інші відомості відсутні.

Повне рішення складене 18.05 .2018 року.

Суддя: О. С. Дворнін

СудДеражнянський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення15.05.2018
Оприлюднено08.08.2018
Номер документу75740614
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —673/272/18

Рішення від 15.05.2018

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

Рішення від 15.05.2018

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

Ухвала від 22.03.2018

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дворнін О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні