Справа № 527/1342/18
провадження 2/527/613/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 серпня 2018 року м. Глобине
Глобинський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Левицької Т.В.,
за участю секретаря - Папенко Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу № 527/1342/18 за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки Глобинська про стягнення заборгованості за депозитним договором, -
В С Т А Н О В И В :
10.07.2018 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до КС Глобинська з вимогою стягнути на її користь з відповідача кошти та відсотки за депозитними договорами.
В обґрунтування позову позивач вказав, що між нею та Кредитною спілкою Глобинська (далі КС Глобинська ) було укладено договір про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок № 60 від 04 вересня 2017, з терміном дії до 04 червня 2018 року на суму 19700 грн під 17% річних.
Крім того, між нею та Кредитною спілкою Глобинська (далі КС Глобинська ) було укладено договір про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок № 61 від 06 вересня 2017, з терміном дії до 04 червня 2018 року на суму 50000 грн під 17% річних.
Після закінчення терміну дії договору ОСОБА_1 звернулася до КС Глобинська з вимогою повернути суму вкладів, а також відсотки за зазначеними договорами, разом з тим відповідач не виконав її вимогу про повернення коштів.
Посилаючись на викладене, позивач просила суд стягнути з відповідача на її користь заборгованість за депозитними договором № 60 в сумі 19700 грн, відсотки за користування вкладом у розмірі 2511,75 грн; заборгованість за депозитними договором № 61 в сумі 50000 грн, відсотки за користування вкладом у розмірі 6375 грн.
Від відповідача - КС Глобинська надійшли письмові пояснення, відповідно до яких зазначено, що позивачем при підрахунку відсотків по договорах не було враховано утримання із фактично нарахованих відсотків по договорах податку та військового збору.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_2 не з'явилися, подали суду заяви, в яких просили справу розглядати у їх відсутність, позов прохали задовольнити.
Представник відповідача - КС Глобинська в судове засідання не з'явився, були належним чином повідомлені про час та місце судового засідання, про причини неявки суд не повідомили, направили на адресу суду письмові пояснення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об'єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.
Стосовно позовної вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за депозитними договорами.
Між ОСОБА_1 та КС Глобинська було укладено договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок ВКЛАД СТРОКОВИЙ № 60 від 04.09.2017 року.
Відповідно до п. 1.1 Договору, спілка прийняла від вкладника внесок (вклад) члена кредитної спілки на депозитних рахунок ВКЛАД СТРОКОВИЙ грошові кошти в сумі 19700 грн, зобов'язується повернути Вкладникові Вклад та виплатити проценти на Вклад на умовах та в порядку, встановлених Договором.
П.1.2 Договору встановлено, що його укладено строком на 9 місяців, що діє з 04.09.2017 року до 04 червня 2018 року.
Крім того, між ОСОБА_1 та КС Глобинська було укладено договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок ВКЛАД СТРОКОВИЙ № 61 від 06.09.2017 року.
Відповідно до п. 1.1 Договору, спілка прийняла від вкладника внесок (вклад) члена кредитної спілки на депозитних рахунок ВКЛАД СТРОКОВИЙ грошові кошти в сумі 50000 грн, зобов'язується повернути Вкладникові Вклад та виплатити проценти на Вклад на умовах та в порядку, встановлених Договором.
П.1.2 Договору встановлено, що його укладено строком на 9 місяців, що діє з 06.09.2017 року до 06.06. 2018 року.
Як вбачається зі змісту письмових пояснень, відповідач не заперечує, що після закінчення терміну дії зазначених депозитних договорів вклад позивачу не повернуто.
Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справ, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Як зазначено в ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строку (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно ст.599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Частиною 1 статті 610 Цивільного кодексу України встановлено, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
За змістом ст.ст. 526 та 1058 Цивільного кодексу України, зобов'язання банку з повернення вкладу за договором банківського вкладу (депозиту) вважається виконаним з моменту повернення вкладу вкладнику готівкою або надання іншої реальної можливості отримати вклад та розпорядитися ним на свій розсуд.
Згідно з ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Як вбачається з ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що строк дії Договорів про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок сплив, відповідач не повернув позивачу у зазначений в договорах термін суму вкладу, а тому останні підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Судом встановлено, що розмір вкладу по договору № 60 складає 19700 грн, розмір вкладу по договору № 61 складає 50000 грн, позивачем заявлено вимогу про стягнення вкладу на зазначену суму, тому позов в цій частині підлягає задоволенню в повному обсязі.
Стосовно позовної вимоги про стягнення з відповідача відсотків за депозитними договорами суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що за депозитним Договором про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок ВКЛАД СТРОКОВИЙ № 60 від 04.09.2017 року відповідно до п. 1.3 встановлена процентна ставка в розмірі 17 % річних.
Відповідно до п.п. 4 п. 2.3 Депозитного договору, виплата процентів здійснюється Вкладнику щомісяця.
За депозитним Договором про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок ВКЛАД СТРОКОВИЙ № 61 від 06.09.2017 року відповідно до п. 1.3 встановлена процентна ставка в розмірі 17 % річних.
Відповідно до п.п. 4 п. 2.3 Депозитного договору, виплата процентів здійснюється Вкладнику щомісяця.
Як вбачається з ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Сторони в Договорах визначили сплату відповідачем на користь позивача відсотків за користування депозитом та строк їх виплати.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суду не надано відповідачем жодного доказу на виконання умов договору в частині виплати позивачу відсотків за депозитними договорами.
В той же час, суд не може повністю погодитись з визначеним позивачем розміром відсотків з огляду на таке.
Відповідно до ст.163 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Згідно п.1 ст.167 цього Кодексу визначено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII ,,Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", який набрав чинності з 01.01.2015, внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема у частині оподаткування військовим збором.
Відповідно до п. 16 1 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень ПКУ оподаткування військовим збором продовжено до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України.
Відповідно до підпункту 1.4 пункту 16 1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 ПКУ, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту (1,5 відсотка від об'єкта оподаткування).
Зокрема, підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 ПКУ передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов'язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок.
Кредитна спілка є небанківською фінансовою установою, видом діяльності якого є надання фінансових послуг.
Кредитна спілка в межах здійснення господарської діяльності, визначеної ст.21 Закону №2908, та відповідно до свого статуту, зокрема, залучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі. При цьому кредитна спілка має право самостійно встановлювати розмір плати (процентів), яка нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки.
Кредитна спілка є податковим агентом, який у визначені законом строки, сплачує до бюджету загальну суму податку, нарахованого за ставкою, визначеною абзацом першим п.167.1 ст.167 Податкового Кодексу, із загальної суми процентів, нарахованих за податковий (звітний) місяць на суми, зокрема, вкладів (депозитів) членів кредитної спілки у кредитній спілці.
Тобто, Кредитна спілка Глобинська як податковий агент, відповідно до норм Податкового кодексу України, самостійно сплачує до Державного бюджету України як податок з доходів фізичних осіб, так і військовий збір.
При цьому відсотки по депозитах оподатковуються за загальною ставкою 19,5 %, у т.ч. податок на доходи 18,0 %, військовий збір 1.5 %.
Таким чином, загальна сума нарахованих відсотків по вкладу згідно договору № 60 становить 2504,87 грн., з урахуванням податку та військового збору 18% та 1,5%, який має бути сплачений спілкою, загальна сума, що підлягає виплаті позивачці, повинна становити 2016,46 грн.
Сума нарахованих відсотків по вкладу згідно договору № 61 становить 6357,53 грн, з урахуванням податку та військового збору 18% та 1,5%, який має бути сплачений спілкою, загальна сума, що підлягає виплаті позивачці, повинна становити 5117,83 грн.
З відповідача на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений нею судовий збір пропорційно задоволених вимог в сумі 768,34 грн.
Керуючись ст.ст. 525,526,530,560,599,611,625,610,626-629,1058 Цивільного кодексу України, ст.ст. 12,13, 76-81,141, 263-265, 274-279 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково .
Стягнути з Кредитної спілки Глобинська (місцезнаходження: 39001, Полтавська обл., м. Глобине, вул. 1 Травня, 9, код ЄДРПОУ 25173167) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1):
- за договором про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок ВКЛАД СТРОКОВИЙ № 60:
19700 ( дев'ятнадцять тисяч сімсот гривен 00 копійок) - заборгованість за договором по вкладу;
2016,46 (дві тисячі шістнадцять гривень сорок шість копійок) - відсотки за договором;
-за договором про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок ВКЛАД СТРОКОВИЙ № 61:
50000 ( п'ятдесят тисяч гривен 00 копійок) - заборгованість за договором по вкладу;
5117,83 (п'ять тисяч сто сімнадцять гривень вісімдесят три копійки) - відсотки за договором,
а всього 76834,29 грн. (сімдесят шість тисяч вісімсот тридцять чотири гривні двадцять дев'ять копійок).
Стягнути з Кредитної спілки Глобинська на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати по сплаті судового збору в сумі 768,34 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до п.п.п. 15.5 п.п. 15 п. 1 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Полтавської області через Глобинський районний суд Полтавської області.
Повне найменування сторін
Позивач - ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1, паспорт серія НОМЕР_2, рнокпп - НОМЕР_1);
Відповідач - Кредитна спілка Глобинська (м. Глобине, вул. 1 Травня, 9, Полтавська область).
Суддя Т. В. Левицька
Суд | Глобинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2018 |
Оприлюднено | 10.08.2018 |
Номер документу | 75784815 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Глобинський районний суд Полтавської області
Левицька Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні