Справа № 471/470/18-ц
Провадження №2/471/251/18
Номер рядка звіту 38
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" серпня 2018 р.
Братський районний суд Миколаївської області
в складі: головуючого судді - Скарницької І.Б.,
за участю секретаря - Романчук О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща Братське цивільну справу № 471/470/18-ц за позовною заявою ОСОБА_1 до Новомар'ївської сільської ради Братського району Миколаївської області про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Новомар'ївської сільської ради Братського району Миколаївської області про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності в порядку спадкування.
В своїй позовній заяві позивач вказував на те, що 13 грудня 2014 року в м. Холон Держави Ізраїль помер її двоюрідний брат ОСОБА_2, який був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1, Україна. Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 11,94 гектарів, що розташована в межах території Новомар'ївської сільської ради Братського району Миколаївської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №742679, виданого 23 листопада 2005 року на підставі розпорядження Братської райдержадміиістрації Миколаївської області від 28.07.2005 року № 279-р. Позивачка двоюрідна сестра померлого ОСОБА_2 є спадкоємцем п'ятої черги спадкування за законом відповідно до вимог ст.1265 ЦК України. Звернувшись до нотаріальної контори, з'ясувалось, що оскільки відсутній оригінал свідоцтва про смерть та втрачено оригінал державного акту, позивач не має можливості оформити спадкове майно. В зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з позовною заявою для захисту своїх спадкових майнових прав. Крім цього перешкодою отримання свідоцтва про право на спадщину є те, що в документах, які підтверджують з померлим родинні відносини є відмінності. Так, в свідоцтві про народження та про одруження матері спадкодавця її ім'я зазначено «Ірина» , а в свідоцтві про народження ОСОБА_2 ім'я матері вказано «Ярина» . Встановлення факту родинних відносин з померлим двоюрідним братом на даний час можливе лише за рішенням суду. Встановлення факту родинних відносин з ОСОБА_2 має для мене юридичне значення, оскільки дає право оформити спадкове майно, що залишилось після смерті двоюрідного брата.
У судове засідання позивач та його представник не з'явилися, представник позивача до суду надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності, з позовними вимогами згодний.
Дослідивши надані докази, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з таких підстав.
13 грудня 2014 року в м. Холон Держави Ізраїль помер ОСОБА_2, який був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1, Україна (а.с. 4).
Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 11,94 гектарів, що розташована в межах території Новомар'ївської сільської ради Братського району Миколаївської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №742679, виданого 23 листопада 2005 року на підставі розпорядження Братської райдержадміиістрації Миколаївської області від 28.07.2005 року № 279-р. (а.с. 6).
Згідно повідомлення Першої Херсонської державної нотаріальної контори № 2624/01-16 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_2, померлого 13.12.2014 року, не заводилась, що також підтверджено Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 52627923 від 17.07.2018 року (а.с. 34-35).
В свідоцтві про народження та про одруження матері спадкодавця її ім'я зазначено «Ірина» , а в свідоцтві про народження ОСОБА_2 ім'я матері вказано «Ярина» (а.с. 7-9).
Згідно погосподарських книг ім'я матері спадкодавця зазначено як "Ярина", "Яріна" (а.с. 13-14).
Позивач, двоюрідна сестра померлого, є спадкоємцем 5-ї черги спадкування за законом, інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом не має.
Позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте у видачі свідоцтва на право на спадщину за законом йому було відмовлено, у зв'язку із відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку та необхідністю встановити факт родинних відносин після смерті матері з померлим.
Відповідно до ч.1 п.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, які мають юридичне значення , суд вправі розглядати справи про встановлення факту родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчинюють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до роз'яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, які мають юридичне значення , вбачається, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (ст. 1222 ЦК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа (ч. 1 ст. 1265 ЦК України).
Під час судового засідання судом було встановлено, що правовстановлюючий документ на земельну ділянку, що належав померлому у позивача відсутній (а.с. 16).
Згідно п. 4.20 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину нотаріусом проводиться на підставі документів, оформлених відповідно до статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав проводиться на підставі оригіналів правовстановлюючих документів.
Частиною 1 ст. 131 ЗК України також передбачена можливість набуття права власності на земельну ділянку на підставі успадкування.
Відповідно до роз'яснень, викладених у п.п. 10, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , згідно статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Відповідно до п.1 ч. 2 вказаної статті, способом захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах не заборонених законом.
Враховуючи вказане, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та становити факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, являється двоюрідною сестрою ОСОБА_2, який помер 13 грудня 2014 року, в м. Холон, Держава Ізраїль, та визнати за позивачем право приватної власності на земельну ділянку площею 11,94 гектарів, кадастровий номер 4821483900:02:000:0054, що розташована в межах території Новомар'ївської сільської ради Братського району Миколаївської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №742679, виданого 23 листопада 2005 року Братською райдержадміністрацією на підставі розпорядження Братської районної державної адміністрації Миколаївської області від 28.07.2005 року №279-р, в порядку спадкування після смерті двоюрідного брата ОСОБА_2, який помер 13 грудня 2014 року.
Судові витрати слід залишити за позивачем.
Керуючись ст.ст. 259, 264, 265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Новомар'ївської сільської ради Братського району Миколаївської області про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, являється двоюрідною сестрою ОСОБА_2, який помер 13 грудня 2014 року, в м. Холон, Держава Ізраїль.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, право приватної власності на земельну ділянку площею 11,94 гектарів, кадастровий номер 4821483900:02:000:0054, що розташована в межах території Новомар'ївської сільської ради Братського району Миколаївської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 742679, виданого 23 листопада 2005 року Братською райдержадміністрацією на підставі розпорядження Братської районної державної адміністрації Миколаївської області від 28.07.2005 року №279-р, в порядку спадкування після смерті двоюрідного брата ОСОБА_2, який помер 13 грудня 2014 року.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення може бути оскаржено, в порядку ст. 354 ЦПК України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
СуддяОСОБА_3
Суд | Братський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2018 |
Оприлюднено | 12.08.2018 |
Номер документу | 75810173 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Братський районний суд Миколаївської області
Скарницька І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні