Справа № 635/4606/18
Провадження № 2/635/2552/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2018 року сел. Покотилівка Харківського району Харківської області
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Полєхіна А.Ю.
за участю секретаря судового засідання - Власенко К.С.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 селищної ради Харківського району Харківської області про визначення додаткового строку на прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулася до суду із позовом, яким просить визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_5, померлого 04 вересня 2017 року, терміном два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що її батьки перебували у зареєстрованому шлюбі та постійно проживали разом у приватизованій ними квартирі АДРЕСА_1. 04 вересня 2017 року батько позивача помер, після його смерті відкрилася спадщина, що складається з частки кватири за вищевказаною адресою та житлового будинку з надвірними будівлями по вул. Бульварній в с. Високий Харківського району Харківської області. Позивачу не були відомо, що батько за життя склав заповіт, яким своє майно заповів дочці та онуці, також вона не знала що батьки були зареєстровані за різними адресами. Після смерті батька позивач не зверталася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки вважала що її мати - дружина померлого, прийняла спадщину після смерті чоловіка, оскільки постійно проживала з ним на час смерті. Крім того, 22 жовтня 2017 року позивач потрапила в автомобільну аварію, отримала тілесні ушкодження та тривалий час знаходилася на лікуванні. Після одужання позивач дізналася про існування заповіту від імені батька, реєстрацію батька за іншою адресою ніж мати. Позивач звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але їй було відмовлено у зв'язку з пропуском шестимісячного терміну.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 02 серпня 2018 року провадження по справі відкрито в порядку загального позовного провадження, справа призначена до розгляду в підготовчому засіданні.
Позивач та представник позивача адвокат ОСОБА_6 у підготовче судове засідання не з'явилися. Представник позивача надала заяву, якою просить розглянути справу у її відсутність, у зв'язку з визнанням відповідачами позовних вимог просить ухвалити рішення у підготовчому судовому засіданні.
Відповідачі у судове засідання не з'явилися. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 надали суду заяви, якими визнали позовні вимоги, підтвердили викладені у позовній заяві обставини та просили розглянути справу у їх відсутність.
Представник відповідача ОСОБА_4 селищної ради Харківського району Харківської області у судове засідання не з'явився, суду надана заява за підписом секретаря селищної ради ОСОБА_7 про розгляд справи за відсутності представника ОСОБА_4 селищної ради Харківського району Харківської області, проти задоволення позову не заперечують .
Враховуючи, що в судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до наступного.
Батьки позивача ОСОБА_5 та ОСОБА_2 перебували у шлюбі, що був зареєстрований 15 листопада 1953 року Дзержинським районним РАЦС м. Харкова, актовий запис № 1006.
Від шлюбу народилася дочка - ОСОБА_8 (свідоцтво про народження серії ЯЛ № 215377), після реєстрації шлюбу 25 листопада 1983 року прізвище Кособуцька було змінено на Кір'янова (свідоцтво про одруження серії ЯУ № 164708)
04 вересня 2017 року батько позивача ОСОБА_5 помер, Харківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану зроблено актовий запис № 13059 від 13 вересня 2017 року.
Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина, яка складається з частини житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель та земель, земельної ділянки по вул. Рози Люксембург, 52 в смт Високий Харківського району Харківської області та частини квартири АДРЕСА_2.
За життя ОСОБА_5 склав заповіт, яким заповів своє майно дочці - позивачу по справі ОСОБА_1 та онуці - відповідачу по справі ОСОБА_3 Заповіт посвідчено нотаріусом Десятої Харківської державної нотаріальної контори 23 листопада 2010 року.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, яка відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1222 , ч.1 ст. 1220 , ч. 1 ст. 1270 ЦК України ).
Відповідно до ч. 1ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною 1 ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що спадкоємці протягом шести місяців після смерті ОСОБА_5 не звернулися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. На час смерті разом з ОСОБА_5 зареєстрованих спадкоємців не було, тобто ані спадкоємці за законом, ані спадкоємці за заповітом спадщину не прийняли.
13 червня 2018 року позивач звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті батька. Постановою від 13 червня 2018 року державним нотаріусом ОСОБА_9 ОСОБА_1 відмовлено в оформленні спадкових прав після смерті батька ОСОБА_5, померлого 04 вересня 2017 року у зв'язку з пропуском строку на звернення із заявою про прийняття спадщини.
Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Тобто право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобовязує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Ураховуючи викладене, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви та ці обставини визнані судом поважними.
Позивачем були зазначені причини неподання заяви про прийняття спадщини, а саме - не обізнаність про існування заповіту та впевненість у тому, що мати та батько зареєстровані за однією адресою.
У матеріалах справи міститься довідка КЗОЗ Харківська міська клінічна лікарня швидкої невідкладної медичної допомоги ім. проф. ОСОБА_10 від 09 листопада 2017 року, консультативний висновок лікаря-спеціаліста від 22 жовтня 2017 року, довідка КЗОЗ Харківська міська поліклініка № 26 від 21 червня 2018 року, з яких вбачається, що ОСОБА_1 22 жовтня 2017 року отримала перелам правої ліктьової кістки з ускладненнями, забій м'яких тканин в області грудини, забій м'яких тканин в шиї, перебувала на амбулаторному лікуванні у лікаря-травматолога відділення відновлювального лікування з 13 листопада 2017 року по 09 січня 2018 року. З 10 листопада 2018 року по 27 січня 2018 року та з 06 лютого 2018 року по 18 лютого 2018 року позивач лікувалася вдома під наглядом лікаря терапевта з приводу ДЕП ІІ ст. з лікворно-гіпертензійним та вестибуло -атактичним синдромами, ішемічної хвороби серця, стенокардії стабільної, гіпертонічної хвороби ІІ ст.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз'яснено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої ст. 1272 ЦК України . Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
Дослідивши надані позивачем докази суд визнає поважними причини пропуску строку на прийняття спадщини після смерті батька, та, враховуючи, що вказаний строк був пропущений на 3 місяці 9 днів, вважає за можливе визначити позивачу додатковий строк на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5, померлого 04 вересня 2017 року.
Також, суд враховує, що відповідачем ОСОБА_2 надано нотаріально посвідчену заяву, якою вона стверджує, що не прийняла спадщину після смерті чоловіка, на неї не претендує та звертатися до суду за подовженням строку для прийняття спадщини не буде.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст . 12, 81, 200, 206, 247, 263-265 ЦПК України, суд -
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 селищної ради Харківського району Харківської області про визначення додаткового строку на прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - два місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого ОСОБА_1 може подати заяву про прийняття спадщини після смерті її батька - ОСОБА_5 , який помер 04 вересня 2017 року.
Судові витрати з судового збору залишити за рахунок позивача.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Харківський районний суд Харківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України серії ММ №671946 виданий ЦВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 18 грудня 2000 року, реєстраційний номер облікової картки фізичної особи-платника податків НОМЕР_1, місце проживання (перебування): АДРЕСА_3.
Відповідач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки фізичної особи-платника податків НОМЕР_2, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3.
Відповідач - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, реєстраційний номер облікової картки фізичної особи-платника податків НОМЕР_3, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_5.
Відповідач - ОСОБА_4 селищна рада Харківського району Харківської області (Код ЄДРПОУ 21722915), місцезнаходження: с. Високий, Харківського району Харківської області, вул. Бульварна, 12.
Повне судове рішення складено 10 серпня 2018 року.
Суддя А.Ю. Полєхін
Суд | Харківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2018 |
Оприлюднено | 12.08.2018 |
Номер документу | 75816892 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський районний суд Харківської області
Полєхін А. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні