Рішення
від 07.08.2018 по справі 541/1646/18
МИРГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 541/1646/18

Номер провадження 2-о/541/126/2018

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

07 серпня 2018 року м. Миргород

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області у складі:

головуючого - судді Городівського О. А.,

за участю секретаря судового засідання - Непокупної Л. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Миргороді цивільну справу, в порядку окремого провадження, за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,

заінтересована особа - Миргородський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області,

установив:

06 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України.

На підтвердження заяви вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася її дочка - ОСОБА_2, про що Київським відділом запису актів цивільного стану м. Донецька видано свідоцтво про народження НОМЕР_2.

Миргородським міським відділ державної реєстрації актів цивільного стану Миргородського міськрайонного управління юстиції в Полтавської області відмовлено у здійсненні державної реєстрації народження ОСОБА_2, оскільки, для підтвердження факту смерті особи пред'явлено документ, виданий на території, де органи держаної влади України тимчасово не здійснюють повноваження. Встановлення факту народження ОСОБА_2 необхідно заявнику для отримання свідоцтва про народження.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву в якій просила провести розгляд справи у її відсутність, вимоги заяви підтримала в повному обсязі та просила задовольнити.

Представник Миргородського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Миргородського міськрайонного управління юстиції в Полтавської області. Установа направила на адресу суду лист в якому просила розгляд справи провести без участі свого представника. Заперечень проти задоволення заяви відділ реєстрації не висловив.

Дослідивши та проаналізувавши всі докази зібрані по справі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Згідно із ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Як вбачається із свідоцтва про народження НОМЕР_2 виданого 22 листопада 2017 року Київським відділом запису актів цивільного стану м. Донецька, ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Донецьк, матір'ю дитини зазначено ОСОБА_1.

Миргородський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Миргородського міськрайонного управління юстиції в Полтавської області заявнику ОСОБА_1 було відмовлено у здійсненні державної реєстрації народження ОСОБА_2, оскільки, для підтвердження факту народження дитини пред'явлено документ, виданий на території, де органи держаної влади України тимчасово не здійснюють повноваження.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 13 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану державна реєстрація народження фізичної особи та її походження проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові; походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документи, що підтверджують факт народження.

Відповідно до роз'яснень, даних в п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

За положеннями ч. 2, 3 ст. 9 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України , будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Проте, оцінюючи надані заявником документи про народження, суд виходить з того, що народження дитини є юридичним фактом, що має наслідком зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.

Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані намібійські винятки : документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів .

Таким чином, суд вважає можливим застосувати названі загальні принципи ( Намібійські винятки ), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про народження дитини, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів народження дитини на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право на повагу до приватного та сімейного життя тощо. Крім того, чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення.

Встановлення факту народження дитини ОСОБА_2 необхідно заявнику для отримання свідоцтва пронародження.

У відповідності з ч. ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви ОСОБА_1 та вважає можливим встановити факт народження дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3.

Керуючись ст. ст. 293, 315, 317 ЦПК України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП - НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_1) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа - Миргородський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, код ЄДРПОУ - 24392602 (адреса: вул. Д. Апостола, 2, м. Миргород, Полтавська обл. 37633 ) - задовольнити.

Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянки України, яка народилася у м. Донецьк, Україна, у громадянки України - ОСОБА_1, яка не перебуває у зареєстрованому шлюбі.

Матір'ю дитини в свідоцтві про народження записати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянку України; батьком дитини вказати ОСОБА_3, громадянина України ( за правилами ч.1 ст.135 Сімейного Кодексу України).

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, допустити рішення суду до негайного виконання.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Полтавської області протягом 30 днів з дня його проголошення через Миргородський міськрайонний суд Полтавської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано.

Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.

Суддя О. А. Городівський

СудМиргородський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення07.08.2018
Оприлюднено13.08.2018
Номер документу75827326
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —541/1646/18

Рішення від 07.08.2018

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Городівський О. А.

Ухвала від 06.08.2018

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Городівський О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні