Справа № 139/515/18
Провадження № 2/139/228/18
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 серпня 2018 року Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області в складі: головуючого - судді Тучинської Н.В.,
з участю
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
секретаря судового засідання Хонькович Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Муровані Курилівці цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю Будсервіс про визнання права власності та стягнення (повернення) грошових коштів, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_3 звернулася до суду з позовними вимогами про визнання за нею права власності на грошові кошти в сумі 60 тисяч гривень в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4, який прийняв це майно як спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_5, але не оформив спадкові права, а також про стягнення цих коштів з відповідача, на розрахункові рахунки якого вони були зараховані на виконання рішення про продаж нежитлової будівлі.
Ухвалою від 05 червня 2018 року (а.с. 31) відкрито провадження та призначено підготовче провадження у справі.
23 червня 2018 року відповідач подав до суду відзив на позов (а.с. 35-37), у якому зазначив, що з позовом не визнає, оскільки ОСОБА_3 не надала доказів, а саме свідоцтва про право на спадщину за законом, про право спадкувати після смерті ОСОБА_4 грошові кошти в сумі 60 тисяч гривень. Тому, у ТОВ Будсервіс відсутні правові підстави для перерахунку заявлених коштів на рахунок позивача.
На підставі ухвали суду від 26 червня 2018 року (а.с. 44), якою задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів, судом отримано виписки по рахунку ТОВ Будсервіс за період з 10 жовтня 2013 року (а.с. 50-59), а також спадкові справи Мурованокуриловецької державної нотаріальної контори № 21/2014 до майна померлої ОСОБА_5 та № 18/2015 до майна померлого ОСОБА_4.
Ухвалою суду від 06 серпня 2018 року (а.с. 66) підготовче провадження закрито і справу призначено до розгляду по суті.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлений ОСОБА_3 позов підтримав, суду пояснив, що в жовтня 2013 року між ОСОБА_5 та ТОВ Будсервіс було досягнуто згоди на купівлю-продаж нежитлових приміщень розчинно-бетонного вузла загальною площею 127,3 м.кв., за ціною 59820 гривень, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 Рішенням загальних зборів засновників ТОВ Будсервіс було вирішено продати зазначене майно. На виконання даного рішення ОСОБА_5 з 10 до 24 жовтня 2013 року на банківський рахунок ТОВ Будсервіс було сплачено 60 тисяч гривень. ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_5 померла, її син ОСОБА_4 прийняв спадщину після смерті матері, але не встиг її оформити, оскільки також помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Позивач є єдиним спадкоємцем ОСОБА_4 першої черги за законом, яка прийняла спадщину і оформила частину спадкових прав. Таким чином, з моменту відкриття спадщини ОСОБА_3 належать майно і майнові права спадкодавця ОСОБА_4, в тому числі і право власності на кошти, які відповідач безпідставно відмовляється повернути.
Представник відповідача ТОВ Будсервіс - директор ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнала і пояснила: Дійсно ОСОБА_5 внесла на рахунок ТОВ Будсервіс 60 тисяч гривень як вартість придбаного нею нежитлового приміщення товариства. Однак, у зв'язку зі смертю ОСОБА_5, договір купівлі-продажу не уклався. Не оспорює факту, що спадщину після смерті ОСОБА_5 прийняв її син ОСОБА_4. Однак, вона не має доказів, що ОСОБА_3 оформила спадкові права на грошові кошти після смерті ОСОБА_4 За наявності судового рішення, товариство беззаперечно перерахує ОСОБА_3 грошові кошти.
Враховуючи позицію сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши фактичні дані та відповідні їм правовідносини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
При вирішенні спірних правових відносин суд перш за все керується наступними вимогами цивільно-процесуального законодавства:
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
За вимогами ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Зі змісту статті 12 ЦПК України вбачається, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Судом встановлено і дану обставину не заперечував відповідач, що у жовтні 2013 року між ОСОБА_6 та ТОВ Будсервіс було досягнуто згоди на купівлю-продаж нежитлових приміщень розчинно-бетонного вузла літера І загальною площею 127,3 м.кв., з балконом літера і площею 10,4 м.кв. та сходами літера іІ площею 1,6 м.кв. за ціною 59820 гривень, яка знаходиться за адресою вул. Соборна (раніше Леніна), 180 смт.Муровані Курилівці Вінницької області. 04 жовтня 2013 року загальними зборами засновників ТОВ Будсервіс було прийняте рішення про продаж вищевказаного майно, що підтверджується випискою з протоколу загальних зборів (а.с. 8).
На виконання даного рішення на рахунок ТОВ Будсервіс були сплачені 60 тисяч гривень:
10.10.2013 року ОСОБА_5, згідно квитанції № 9/А/64 в сумі 12 тисяч гривень (а.с. 14);
17.10.2013 року ОСОБА_5, згідно квитанції №9/Н/96 в сумі 30 тисяч гривень (а.с.15);
24.10.2013 року ОСОБА_4, згідно платіжного доручення № к9/0/22 в сумі 18 тисяч гривень (а.с.16).
ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 20 грудня 2013 року (а.с.10).
Внаслідок її смерті відкрилась спадщина (ч.1 ст.1220 ЦК України)
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб -спадкоємців. Відповідно до ч.1 ст.1223 ЦК України, право спадкування мають особи, визначені у заповіті, і це право у них виникає у день відкриття спадщини - день смерті спадкодавця.
На випадок своєї смерті ОСОБА_5 18 липня 2013 року склала заповіт (а.с. 30), яким все своє майно, де б воно не знаходилося і з чого б не складалося, а також все, на що вона матиме право, заповіла ОСОБА_4.
З матеріалів спадкової справи № 21/2014, що оглядалася судом, вбачається, що ОСОБА_4 був єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_5 і прийняв спадщину, але свідоцтва про право на спадщину за заповітом не оформив в нотаріуса.
Відповідно до приписів ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 помер (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.11)).
Матеріалами спадкової справи № 18/2015, що була оглянута в судовому засіданні, доведено, що спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняла лише його дружина ОСОБА_3, зокрема, вона отримала Свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку (а.с. 12).
Таким чином, на підставі ч. 5 ст. 1268 ЦК України з ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 належать все майно та права і обов'язки спадкодавця ОСОБА_4, в тому числі і грошові кошти в сумі 60 тисяч гривень, що знаходяться на рахунках відповідача ТОВ Будсервіс , які йому належали з ІНФОРМАЦІЯ_2 року як спадкоємцю ОСОБА_5.
28 липня 2017 року, 05.09.2017 року та 16.11.2017 року ОСОБА_3 звернулася до відповідача із заявами (а.с. 18, 20, 22) про повернення їй, як спадкоємцеві ОСОБА_4, коштів сплачених ОСОБА_5 для придбання нежитлового приміщення РБВ, однак отримала відмову через відсутність документа, що містить відомості про склад спадкоємців, та частку в спадщині кожного з них після смерті ОСОБА_4 (а.с. 19, 21, 24).
На думку суду така відмова відповідача не ґрунтується на нормах закону.
Так, відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. За приписами ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
З оглянутої в судовому засіданні спадкової справи № 18/2015 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 вбачається, що лише ОСОБА_3 прийняла спадщину після його смерті і що саме їй державним нотаріусом було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на окреме спадкове майно, зокрема, на 100% земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
З огляду на зазначене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання за нею права власності на грошові кошти в сумі 60 тисяч гривень, що були сплачені за придбання нежитлових приміщень розчинно-бетонного вузла літ І загальною площею 127,3 м.кв., в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 законними та обґрунтованими.
Щодо вимоги про стягнення з ТОВ Будсервіс безпідставно набутого майна слід зазначити наступне.
Загальні підстави для виникнення зобов'язань у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
У відповідності до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовується незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Таким чином, вказана стаття ЦК України визначає поняття безпідставного набуття, збереження майна (безпідставного збагачення) і встановлює умови його виникнення.
З аналізу глави 83 ЦК України вбачається, що зобов'язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених статтею 11 ЦК України).
За змістом статті 1212 ЦК України безпідставно набутим є майно, набуте особою або збережене нею в себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави.
Відповідно до частини першої, пункту 1 частини другої статті 11, частин першої, другої статті 509 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені цими актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. До підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, належать договори та інші правочини. Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, установлених статтею 11 цього Кодексу.
Зобов'язання повинне належно виконуватись відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що зазвичай ставляться.
Згідно з частиною першою статті 177 ЦК України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші.
Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідносин і їх юридичному змісту. Тобто, відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.
Враховуючи те, що ОСОБА_5 (а також ОСОБА_4 в її інтересах) при житті було перераховано на рахунок ТОВ Будсервіс кошти в сумі 60 тисяч гривень, однак в зв'язку зі смертю останніх, договір купівлі-продажу нежитлової будівлі укладено та зареєстровано у передбаченому законом порядку не було, тому ТОВ Будсервіс користується коштами без достатньої правої підстави.
Згідно ст. 1213 ЦК України, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Враховуючи наведене, позовні вимоги ОСОБА_3 про стягнення на її користь з ТОВ Будсервіс безпідставно отриманих грошових коштів у розмірі 60 тисяч гривень також підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд прийшов до висновку про повне задоволення позовних вимог, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню понесені ним судові витрати у вигляді сплати при подачі позову в суд 1410 гривень судового збору (а.с. 1).
Керуючись ст.ст.11, 177, 1212, 1213, 1216, 1268 ЦК України, ст.ст. 7, 12, 13, 81, 259, 263-265, 268, 275, 279, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити. Визнати за ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) право власності на грошові кошти в сумі 60 (шістдесят) тисяч гривень, що були сплачені за придбання нежитлових приміщень розчинно-бетонного вузла літера І загальною площею 127,3 м.кв., з балконом літера і площею 10,4 м.кв. та сходами літера іІ площею 1,6 м.кв., які знаходяться за адресою АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4, та які належали йому у зв'язку з прийняттям спадщини за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_5.
Стягнути із ТОВ Будсервіс (код ЄРДПОУ 03582735) на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) спадкові грошові кошти в сумі 60 (шістдесят) тисяч гривень, а також судові витрати в сумі 1410 (тисяча чотириста десять) гривень.
Рішення може бути оскаржено сторонами протягом тридцяти днів з моменту проголошення до апеляційного суду Вінницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено і підписано 14 серпня 2018 року.
Суддя:
Суд | Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2018 |
Оприлюднено | 15.08.2018 |
Номер документу | 75852833 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області
Тучинська Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні