Справа № 548/978/18
Провадження №2-о/548/39/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"31" липня 2018 р. м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді- Миркушіної Н.С.,
за участю секретаря судового засідання - Листопад В.Л.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Хорол у порядку спрощеного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1, за участю заінтересованої особи - Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин, мотивуючи її тим, що вона ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище Заїка ), є дочкою ОСОБА_2, яка померла 05 січня 2018 року в селі Трубайці Хорольського району Полтавської області, що підтверджується копією свідоцтва про її смерть ОСОБА_3 І - КЕ № 368022.
Після смерті спадкодавця ОСОБА_2 відкрилась спадщина на її спадкове майно, зокрема, земельну ділянку площею 2,3399 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 5324886200:00:010:0038 на території Трубайцівської сільської ради
Із довідки виконкому Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області від 02 квітня 2018 року № 139/02-45 слідує, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, дійсно була зареєстрована до дня своєї смерті 05.01.2018 року в с. Бовбасівка, вул. Шевченка, 28 Хорольського району Полтавської області. Спільно з нею на момент її смерті ніхто не був зареєстрований.
В судове засідання заявник ОСОБА_4 не з"явилася, але в заяві прохала суд провести розгляд справи за її відсутності.
В судове засідання представник заінтересованої особи Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області в судове засідання свого представника не направила, подала заяву про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, зазначивши, що сільська рада не заперечує проти задоволення заявлених вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК Україниучасниксправи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України , у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчив матеріали справи, враховуючи, що задоволення позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до наступного висновку.
З повідомлення завідувача Хорольської державної нотаріальної контори ОСОБА_5 за № 691/02-14 від 06.04.2018 року слідує, що 19.03.2018 року у Хорольській державній нотаріальній конторі на підставі заяви позивача про прийняття спадщини відкрита спадкова справа № 62/2018 на майно померлої 05.01.2018 року ОСОБА_2. Інших заяв про прийняття спадщини чи про відмову від прийняття спадщини не подано.
Із наданих позивачем документів нотаріусом встановлено, що згідно свідоцтв про її народження та про шлюби, дівоче прізвище є Заїка . Так, у свідоцтві про народження позивача серії ЯЕ № 942705, виданому 27.04.1951 року Бовбасівським сільським ЗАГС Хорольського району, у графі мати вказано Заїка Катерина Оврамівна . У свідоцтві про смерть серії І-КЕ № 368022, виданому виконавчим комітетом Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області зазначено, що 05.01.2018 року померла Литвищенко Катерина Оврамівна . Інформація про те, що спадкодавець ОСОБА_2 змінювала прізвище з Заїка на Литвищенко відсутня.
Оскільки позивачем не надано доказів, які б підтверджували, що вона ОСОБА_1, є рідною дочкою спадкодавця ОСОБА_2, неможливо встановити їхні родинні відносини, а тому позивачу роз'яснено право звернутись до суду з відповідною заявою про встановлення факту родинних відносин.
Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Статтею 1222 ЦК України встановлено, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
У відповідності до ч.1 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Статтею 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Позивач, ОСОБА_1, є спадкоємцем першої черги за законом померлої 05 січня 2018 матері ОСОБА_2, однак матиме можливість оформити свої права на спадкове майно у нотаріальному порядку після встановлення факту родинних відносин між ними.
Вирішуючи питання про встановлення даного факту суд має виходити з того, що відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, у тому числі про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Статтею 315 ЦПК України передбачено перелік справ про встановлення фактів, які розглядаються судом, зокрема згідно п. 1 ч. 1 вказаної статті суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного ОСОБА_6 України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов'язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім'єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Аналогічна позиція викладена у п. 9 листа Вищого спеціалізованного суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13. Так, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім'єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, факту прийняття спадщини.
Згідно вимог п. 1 постанови Пленуму Верховного ОСОБА_6 України № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
За правилами п. 7 вказаної постанови суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника.
Факт родинних відносин між позивачем ОСОБА_1, та спадкодавцем ОСОБА_2, підтверджується наступними доказами.
Так, у свідоцтві про народження ОСОБА_2 серії ІІІ-УР № 035011, виданому 01.11.1960 року Хорольським p/б ЗАГС Полтавської області, батьком останньої вказаний ОСОБА_7, а матір'ю - ОСОБА_8. При державній реєстрації народження дитини її прізвище було записано за прізвищем матері ЛИТВИЩЕНКО , а не за прізвищем батька ЗАЇКА .
У свідоцтві про народження позивача серії ЯЕ № 942705, виданому 27.04.1951 року Бовбасівським сільським ЗАГС Хорольського району у графі мати прізвище її матері вже значиться як Заїка ОСОБА_9 , а інформація про батька записана зі слів матері, а тому вказано лише його ім'я Іван .
Також факт родинних відносин підтверджується актом депутата Трубайцівської сільської ради ОСОБА_6, секретаря Трубайцівської сільської ради ОСОБА_10 та мешканців с. Трубайці та с. Бовбасівка - ОСОБА_11 і ОСОБА_12 № 177/02-47 від 10.05.2018 року та наступними документами: копією паспорта позивача серія КО № 237829, копією свідоцтва народження позивача серія ЯЕ № 942705, актовим записом про її одруження з ОСОБА_13 № 17 від 18.11.1973 року по Трубайцівській сільській раді Хорольського району Полтавської області, актовим записом про розірвання шлюбу ОСОБА_14 та ОСОБА_13 № 316 від 10.08.1977 року по Крюківському відділу ДРАЦС Кременчуцького МУЮ, копією свідоцтва про укладення шлюбу серії І-КЕ № 330590 від 17.07.1979 року.
Згідно ч.1. ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог та на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ст.ст. 76, 77, 78, 80, 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому досліджені наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, аналізуючи надані позивачем докази, приймаючи до уваги їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, враховуючи правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, та беручи до уваги ту обставину, що заявник позбавлений можливості у досудовому порядку вирішити заявлене питання, а встановлення факту родинних відносин необхідне їй для прийняття спадщини, суд вважає, що є всі підстави для задоволення даної заяви.
На підставі викладеного і керуючись ст..ст. 15 , 16 , 1258 , 1261 ЦК України , ст.ст. 1-18 , 76-81 , 141 , 209-241 , 259 , 263-265 , 268 , 354 , 355 ЦПК України ,суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1, за участю заінтересованої особи - Трубайцівської сільської ради Хорольського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин ,- задовольнити повністю.
Встановити, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є донькою померлої 05 січня 2018 року ОСОБА_2.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до пп.15.5 п.15розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України ,до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Хорольський районний суд Полтавської області.
Повний текст судового рішення складено 09.08.2018 року.
Суддя : Н.С. Миркушіна
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2018 |
Оприлюднено | 15.08.2018 |
Номер документу | 75860530 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Миркушіна Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні