Справа № 698/42/18
Провадження № 2/698/115/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2018 р. Катеринопільський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді - Кухаренка О.В.,
за участю секретаря - Гончар Т.О.,
позивача: - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у селищі Катеринопіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім Катеринопільська фінансово-промислова група про розірвання договору оренди землі , -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, в січні 2018 року, звернулася до Катеринопільського районного суду Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім Катеринопільська фінансово-промислова група про розірвання договору оренди землі.
Свої вимого мотивує тим що її мати ОСОБА_2, за життя була власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 5,75 га., що розташована на території Ямпільської сільської ради Катеринопільського району Черкаської області. В 2012 році її мати, через представника, уклала договір оренди землі з Товариством з обмеженою відповідальністю Торговий Дім Катеринопільська фінансово-промислова група . Відповідно до даного договору вона передала в оренду відповідачу дану земельну ділянку строком на 20 років. Позивач зазначила, що після смерті матері вона прийняла спадщину і в 2017 році стала власником вищезазначеної земельної ділянки і їй стало відомо, що матері не виплачувалася орендна плата. З метою з'ясування даного питання та повідомлення орендаря про зміну власника земельної ділянки вона звернулася до працівників контори відповідача, де їй було відмовлено у вирішенні даних питань з посиланням на відсутність керівника. В зв'язку з чим вона направила письмове звернення до відповідача на яке отримала відповідь про відсутність у них даних про її права на земельну ділянку. За таких обставин позивач вважає, що відповідач не виплачував орендної плати за землю її матері з 2013 по 2017 рік, включно, що вказує на систематичну несплату орендної плати, що є підставою для припинення права користування земельною ділянкою, тому вона просить суд з цих підстав розірвати договір оренди землі.
В судовому засіданні позивач просила позов задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав подавши відповідну письмову заяву та розгляд справи провести без його участі.
Суд вислухавши доводи позивача дослідивши письмові заперечення відповідача та письмові докази у справі встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Як вбачається з цивільної справи, що 01.10.2012 року між ОСОБА_3, яка діяла від імені та в інтересах ОСОБА_2 та ТОВ Торговий Дім Катеринопільська фінансово-промислова група укладено договір оренди землі, зареєстрований 08.11.2012 року у відділі Держкомзему у Катеринопільському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.11.2012 року № 712220004002527. Договір укладено строком на 20 років (а.с. 23-25).
Згідно вищевказаного договору відповідачу передана в оренду земельна ділянка загальною площею 5,75 га, у тому числі ріллі 5,75 га, розташована на території Ямпільської сільської ради Катеринопільського району Черкаської області, згідно якого орендодавцю сплачується орендна плата у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у грошовій формі, у строк до 31 грудня поточного року.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 померла.
Після його смерті в порядку спадкування за заповітом позивач ОСОБА_4 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 5,75 га кадастровий номер НОМЕР_2, розташовану на території Ямпільської сільської ради Катеринопільського району Черкаської області.
Право власності ОСОБА_4 на успадковану земельну ділянку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а.с. 9).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1219 цього Кодексу визначений вичерпний перелік прав та обов'язків особи, які не входять до складу спадщини.
Положеннями ст. 32 Закону України Про оренду землі , в реакції на час прийняття спадщини 28.04.2017 року, визначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Відповідно до ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно пункту 39 договору оренди землі від 01.10.2012 року перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Таким чином, з прийняттям спадщини після смерті матері ОСОБА_2 до ОСОБА_4 перешли права та обов'язки за спірним договором оренди земельної ділянки, та вказаний договір в силу його умов та приведених норм законодавства є обов'язковим для виконання ТОВ Торговий Дім Катеринопільська фінансово-промислова група .
Пунктом 37 договору оренди землі від 01.10.2012 року визначено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; за рішенням суду на вимогу однією із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав визначених законом.
Статтями 15, 21 Закону України Про оренду землі визначено, що однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата на землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 цього Закону, орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Частина 1 ст. 27 цього Закону передбачає, що орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Відповідно до ст.ст. 30, 32 Закону України Про оренду землі , зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Відповідно до ст. 36 цього Закону, у разі невиконання зобов'язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
Дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Пунктом д ст. 141 ЗК України як підстава для припинення права користування земельною ділянкою передбачена систематична несплата орендної плати.
Як вбачається з цивільної справи, навіть після звернення до суду ОСОБА_1, останній ТОВ Торговий Дім Катеринопільська фінансово-промислова група не виплатила орендної плата за спірним договором. Орендна плата за користування земельної ділянкою за 2013-2017 роки відповідачем не була сплачена, про що свідчить ненадання відповідачем документів на підтвердження проведених ним виплат навіть після отримання ним даних про спадкоємця орендованої ними земельної ділянки та незважаючи, що 02.10.2017 вона звертався до товариства із письмовою заявою про надання їй даних, як спадкоємцю, про виплату коштів по орендній платі з моменту укладення договору.
Таким чином, у даному випадку наявна систематична несплата орендної плати, що є підставою для розірвання договору оренди землі, оскільки протягом 2012-2015 років відповідач не сплачував орендодавцю та не виплатив спадкоємцю ОСОБА_1, за 2016 та 2017 рік орендну плату за спірним договором оренди землі.
Статтею 1 та ч. 1 ст. 2 ЦПК України визначено, що завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 4 ЦПК України визначено Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Отже, захисту в судовому порядку підлягають лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи чи інтереси особи.
Статтями 12, 81 цього Кодексу передбачено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Позивач, відповідно до вимог ст.ст.12,81 ЦПК України, довела належними доказами факт систематичної несплати орендної плати та факт свого звернення до відповідача з вимогою про розірвання спірного договору і про отримання відмови (оскільки виплата належних їй сум не відбулася навіть після її звернення до суду з позовом), а отже і про порушення її прав та інтересів.
Оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, дослідженні у судовому засіданні докази, враховуючи належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок досліджених доказів у їх сукупності. Суд приходить до висновку про порушення відповідачем прав позивача тому задовольняє позов.
Відповідно до ст.141 ЦПК з Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім "Катеринопільська фінансово-промислова група" (код ЄДРПОУ 33435603) підлягають стягненню судові витрати в сумі 704,80 грн.
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Розірвати договір оренди землі № б/н від 01 жовтня 2012 року, укладений між ОСОБА_2, від імені та в інтересах якої діяла уповноважена особа ОСОБА_3 (довіреність №1427 від 27 квітня 2012 року, виданої приватним нотаріусом ОСОБА_5 Ватутінського міського нотаріального округу) та Товариством з обмеженою відповідальністю Торговий Дім "Катеринопільська фінансово-промислова група" (код ЄДРПОУ 33435603), який зареєстровано Відділом Держкомзему у Катеринопільському районі в державному реєстрі земель 08 листопада 2012 року за №712220004002527, відповідно до якого Товариству з обмеженою відповідальністю Торговий Дім "Катеринопільська фінансово-промислова група" передано на умовах оренди земельну ділянку площею 5,75 га, кадастровий номер № НОМЕР_3 яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Ямпільської сільської ради Катеринопільського району Черкаської області.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю Торговий Дім "Катеринопільська фінансово-промислова група" (код ЄДРПОУ 33435603), земельну ділянку площею 5,75 га, кадастровий номер № НОМЕР_3 яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Ямпільської сільської ради ради Катеринопільського району Черкаської області, повернути ОСОБА_1 РНОКПП № НОМЕР_1, що згідно з свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 28 квітня 2017 року, зареєстровано в реєстрі за №569, спадкова справа №70\2016 є спадкоємцем ОСОБА_2.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім "Катеринопільська фінансово-промислова група" (код ЄДРПОУ 33435603), на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР НОМЕР_1 судові витрати в сумі 704,80 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Черкаської області шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Головуючий суддя О.В.Кухаренко
Суд | Катеринопільський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 22.06.2018 |
Оприлюднено | 15.08.2018 |
Номер документу | 75865126 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Катеринопільський районний суд Черкаської області
Кухаренко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні