Єдиний унікальний номер 235/3195/18
Провадження №2-о/235/442/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2018 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого судді Бородавки К.П.
за участю секретаря судового засідання Григор'євої С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Покровська в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Малинівська сільська рада, про встановлення факту постійного проживання та родинних відносин, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - заявник) звернувся до суду з вказаною заявою, в якій просить встановити факт постійного проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зі спадкодавцем ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3, за адресою: АДРЕСА_1, у період з 01.01.2002 по ІНФОРМАЦІЯ_3; встановити юридичний факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є рідним племінником ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що за життя ОСОБА_2 набула право на земельну частку (пай) площею 6,73 га у землі, яка перебуває у колективній власності колишнього КСП ім.Ульянова на території Ульянівської (Малинівської) сільської ради Покровського (Красноармійського) району Донецької області, відповідно до сертифікату на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2, виданого на підставі розпорядження Красноармійської райдержадміністрації від 23.01.1997 року № 18.
Після смерті тітки заявник не оформляв спадщину у зв'язку з тим, що вважав себе особою, яка прийняла спадщину, оскільки постійно проживав разом з нею, починаючи з 2002 року та по час її смерті.
Крім того, за життя свідоцтво про народження його батька ОСОБА_3, 1936 року народження, який є рідним братом ОСОБА_2 та який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, було втрачено.
У травні 2018 року заявник звернувся до Другої покровської державної нотаріальної контори з приводу оформлення спадщини після померлої ОСОБА_2, 22.05.2018 постановою державного нотаріуса Другої покровської державної нотаріальної контори йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ОСОБА_2 у зв'язку з тим, що він не був зареєстрований за однією адресою зі спадкодавцем, а також ним не підтверджено наявність родинних відносин, в зв'язку з чим рекомендовано звернутись до суду з заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Посилаючись на надані письмові докази та на приписи статей 1221, 1270, 1296 ЦК України, роз'яснення, викладені в постанові Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5, заявник просить заявлені вимоги задовольнити.
Заявник та його представник надали заяви про розгляд справи без їх участі, представник заявника додав до заяви оригінали архівних довідок на підтвердження родинних відносин для їх огляду судом в судовому засіданні.
Представник заінтересованої особи правом участі в судовому засіданні не скористався, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
На підставі досліджених в судовому засіданні доказів судом встановлені такі фактичні обставини.
Зі свідоцтва про народження НОМЕР_3 вбачається, що батьком заявника є ОСОБА_3, матір'ю - ОСОБА_4 (а.с.7).
Зміст архівних довідок Державного архіву Львівської області від 08.11.2004, виданих на ім'я ОСОБА_2 та ОСОБА_3, дозволяє дійти висновку, що ОСОБА_3, 1936 року народження, та ОСОБА_2, 1929 року народження, є дітьми ОСОБА_5, 1894 року народження, а отже, рідним братом та сестрою між собою (а.с.13, оригінал досліджений в судовому засіданні).
Відтак, оскільки заявник є сином ОСОБА_3, то ОСОБА_2 є його рідною тіткою, відповідно він - рідним племінником ОСОБА_2
Відповідно до свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_4 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3, актовий запис №8 (а.с.11).
За життя ОСОБА_2 набула право на земельну частку (пай) площею 6,73 га у землі, яка перебуває у колективній власності колишнього КСП ім.Ульянова на території Ульянівської (Малинівської) сільської ради Покровського (Красноармійського) району Донецької області, що підтверджується сертифікатом на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2, виданим на підставі розпорядження Красноармійської райдержадміністрації від 23.01.1997 № 18 (а.с.12).
Відповідно до довідки Малинівської сільської ради від 17.05.2018 №169 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 20.05.1981 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1. Разом з нею з 2002 року по день її смерті проживав без реєстрації ОСОБА_1, 1963 року народження, який доглядав за нею та вів спільне домогосподарство (а.с.15).
21.05.2018 заявник звернувся до Другої покровської державної нотаріальної контори з приводу оформлення спадщини після померлої ОСОБА_2, постановою державного нотаріуса від 22.05.2018 заявнику відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ОСОБА_2, оскільки спадкоємець повинен бути зареєстрований за однією адресою зі спадкодавцем, а також спадкоємцем не надано підтвердження родинних відносин - тітка та племінник (а.с.16).
Листом та інформаційною довідкою із Спадкового реєстру, наданих суду Другою покровською державною нотаріальною конторою на виконання ухвали, підтверджується, що спадщина після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3, не відкривалась.
Вирішуючи заявлені вимоги, суд виходить з таких норм права.
Приписами ст.1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її; спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Статтею 1270 ЦК України встановлений строк для прийняття спадщини у шість місяців.
Приписами Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 №296/5, визначено, що спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу, він не заявив про відмову від неї; у разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем (пп.3.21, 3.22 п.3 гл.10 розд.II).
Пленумом Верховного Суду України в постанові Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008р. № 7 роз'яснено, що якщо постійне місце проживання особи із спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
За приписами ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення, зокрема, факту родинних відносин між фізичними особами, також в судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
На підставі наведених доказів суд доходить висновку, що факт постійного проживання заявника із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини та факт родинних відносин між ними підтверджений заявником.
Враховуючи, що від встановлення факту родинних відносин та факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини залежить виникнення майнових прав заявника на спадкове майно, іншим шляхом встановити такі факти заявник невзмозі, з огляду на те, що спору про право не вбачається, суд доходить висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.81, 263-265, 268, 315-319 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання - АДРЕСА_2), заінтересована особа - Малинівська сільська рада (ідентифікаційний номер 04341962, місцезнаходження - Донецька область, Покровський район, с.Малинівка, вул.Центральна), про встановлення факту постійного проживання та родинних відносин задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зі спадкодавцем ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3, за адресою: АДРЕСА_1, на час відкриття спадщини, а саме, у період з 01.01.2002 по ІНФОРМАЦІЯ_3.
Встановити факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є рідним племінником ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Донецької області через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя К.П. Бородавка
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2018 |
Оприлюднено | 16.08.2018 |
Номер документу | 75875502 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Бородавка К. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні