Рішення
від 14.08.2018 по справі 514/934/18
ТАРУТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Тарутинський районний суд Одеської області


Справа №514/934/18

Провадження по справі № 2/514/374/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 серпня 2018 року смт Тарутине

Тарутинський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Кравченко П.А.

при секретарі Мельниченко Н.М.

розглянувши в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду смт Тарутине в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ярівської сільської ради Тарутинського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Ярівської сільської ради Тарутинського району Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 11.12.2003 року помер її дідусь ОСОБА_2. Після смерті дідуся ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне йому майно, а саме: сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ОД № 0320876, виданий Тарутинською районною державною адміністрацією від 02 жовтня 1997 року на земельну частку (пай) землі, яка перебуває у колективній власності КСП Яровський розміром 5,26 га в умовах кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).

Батько позивача ОСОБА_3, був спадкоємцем його батька ОСОБА_2 та прийняв фактично спадщину, але не оформив своїх спадкових прав.

17.09.2010 року помер її батько - ОСОБА_3.

Після смерті померлих родичів позивач звернулась до державного нотаріуса Тарутинської районної державної контори Одеської області ОСОБА_4, із заявою про прийняття спадщини, проте її було відмовлено через пропуск встановленого законодавством шестимісячного строку для прийняття спадщини.

У встановлений законом шестимісячний строк позивач не звернулась до Тарутинської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, так як її батько хворів та позивач доглядала, забезпечувала всіма необхідними ліками. Після того як батько позивача помер усі витрати на поховання понесла позивач ОСОБА_1, також зазначила, що після смерті батька, у зв'язку з скрутним матеріальним становищем була вимушена поїхати на заробітки закордон. З 27.09.2010 року по 11.11.2017 року вона знаходилась за межами України.

Наведене в сукупності зумовило позивача звернутися до суду з даним позовом.

Позивач в судове засідання не з'явилась, на розгляд суду від ней надійшла заява з проханням розглянути справу у її відсутність, на позовних вимогах наполягає .

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. На адресу суду від голови Ярівської сільської ради Тарутинського району Одеської області ОСОБА_5 надійшла заява про згоду з позовними вимогами позивача та з проханням розглянути справу без представника виконкому Ярівської сільської ради, що відповідає вимогам ч.3 ст.211 ЦПК України.

Ці обставини відповідають вимогам ч. 3 ст.211 ЦПК України.

В зв'язку з цим в силу положень ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого судового провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що 2 жовтня 1997 року ОСОБА_2 на підставі рішення Тарутинської райдержадміністрації від 22 вересня 1997 р. №322 отримав сертифікат на право на земельну частку(пай) Серії ОД № 0320876, розміром 5,26 га в умовах кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебуває у власності КСП Яровський .

Спадщина відкрилася в день смерті спадкодавця - ОСОБА_3, а саме 17.09.2010 року, згідно свідоцтва про смерть серії 1-ЖД № 229666 (а.с.9).

Спадкоємцями майна померлого є:

позивач ОСОБА_1 яка є донькою померлого ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про її народження серії ІV-ЖД № 464548 (а.с. 7).

При зверненні до державного нотаріуса Тарутинської районної державної нотаріальної контори Одеської області ОСОБА_4 позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом було відмовлено у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не подала заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори у встановлений законом шестимісячний строк і не проживала постійно зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Статтею 1272 ЦК України встановлено, що у разі, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.

Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину.

При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно Правової позиції Верховного Суду України у справі № 6-85цс12, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Відповідно до письмових пояснень свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7, судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_3 в останні роки хворів, потребував постійного догляду, його донька ОСОБА_1 здійснювала за ним догляд. Також відомо, що після смерті ОСОБА_3 виїхала за межі України на заробітки у зв'язку з скрутним матеріальним становищем (а.с.11,13).

Враховуючи викладене аналізуючи зібрані по справі докази, обставини справи, наведеним правових норм суд вважає, що строк на звернення із заявою на прийняття спадщини ОСОБА_1 пропущений з поважних причин.

Що стосується додаткового строку, що може бути встановлений для подання позивачем заяви про прийняття спадщини, то суд приходить до висновку про можливість встановлення строку в один місяць з дня набрання рішенням законної сили, який суд вважає достатнім для подання відповідної заяви.

Враховуючи наведене, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 7, 10-13, 18, 43,44, 49, 76-83, 133, 141, 174, 175, 179, 187, 258, 263, 265, 268, 280-284ЦПК України, ст. ст. 1270, 1272 ЦК України, суд

У Х В А Л И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 до Ярівської сільської ради Тарутинського району Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, померлого 17.09.2010 року - строком на один місяць, починаючи з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Апеляційного суду Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН- НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідач - Ярівська сільська рада Тарутинського району Одеської області, код ЄДРПОУ 04378936, місцезнаходження: с. Ярове, вул. Садова,82.

Повний текст судового рішення складено та підписано 14.08.2018 р.

Суддя П.А. Кравченко

СудТарутинський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення14.08.2018
Оприлюднено16.08.2018
Номер документу75882112
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —514/934/18

Рішення від 14.08.2018

Цивільне

Тарутинський районний суд Одеської області

Кравченко П. А.

Ухвала від 26.06.2018

Цивільне

Тарутинський районний суд Одеської області

Кравченко П. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні