Справа № 575/950/18
Провадження № 2/575/239/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 серпня 2018 р. смт. Велика Писарівка
Великописарівський районний суд Сумської області в складі:
головуючого Семенової О.С.,
за участю секретаря
судового засідання Пасюга Н.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт. Велика Писарівка справу за цивільним позовом ОСОБА_2 до Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області про визнання права власності у порядку спадкування за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 30.07.2018 звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року у віці 88 років в с. Станичне Великописарівського району Сумської області померла його мати ОСОБА_3. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельних ділянок площею 2, 0471 га та 2,0469 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих на території Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області. Після її смерті він є спадкоємцем за заповітом на все майно померлої, посвідченим 12.12.2017 Вільненською сільською радою Великописарівського району Сумської області, реєстровий номер 299. Але отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно неможливо, так як відсутні оригінали правовстановлюючих документів. Нотаріусом йому надано письмову відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом та рекомендацію звернутися до суду. Тому прохає визнати право власності за ним у судовому порядку.
Позивач ОСОБА_2 надав в судове засідання письмову заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує /а.с.3/.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав письмову заяву про розгляд справи без його участі, проти позову не заперечує /а.с.33/.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Відповідно до частини 3 статті 200 ЦПК за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно частини 4 статті 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Оскільки в підготовчому засіданні встановлено, що відповідач визнає позов, визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тому суд вважає за можливо ухвалити рішення за результатами підготовчого засідання.
Дослідивши докази, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено такі факти та відповідні ним правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с. Станичне Великописарівського району Сумської області у віці 88 років, що підтверджено свідоцтвом про її смерть /а.с.5/. Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 2, 0471 га, розташовану в межах території Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належить померлій на праві власності відповідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2, зареєстрованого за № НОМЕР_3 від 13.07.2004, вартість земельної ділянки становить 30 705 грн /а.с.6, 10-11/, земельну ділянку площею 2, 0469 га, розташовану в межах території Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належить померлій на праві власності відповідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 28.12.2016, кадастровий номер НОМЕР_4, вартість земельної ділянки становить 30 705 грн /а.с.7-9, 12/. 12 грудня 2017 року ОСОБА_3 склала заповіт на користь позивача ОСОБА_2, посвідчений Вільненською сільською радою Великописарівського району Сумської області, реєстровий номер 229, який не змінювався та не відмінявся /а.с.13-14/. Крім цього, позивач є спадкоємцем першої черги за законом як рідний син спадкодавця, родинні відносини підтверджені /а.с.15/.
Відповідно довідки Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області від 11.06.2018 за № 594 ОСОБА_3, померла ІНФОРМАЦІЯ_3, була постійним жителем АДРЕСА_1. На момент смерті була зареєстрована та проживала одна. Заповіт, посвідчений від її імені Вільненською сільською радою 17.12.2017 за реєстровим номером 299, не змінювався та не відмінявся /а.с.16/.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від імені ОСОБА_3 є чинний заповіт, посвідчений 17.12.2017 Вільненською сільською радою Великописарівського району Сумської області за № 229, спадкова справа після її смерті не реєструвалася /а.с.25-32/.
Державний нотаріус Перлік Т.М. 04.07.2018 надав письмову відмову ОСОБА_2 у вчиненні нотаріальних дій через відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно /а.с.18/. Оригінали цих документів втрачено, про що зроблені відповідні оголошення у місцевій газеті /а.с. 17/.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків /спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до 1233 ЦК України заповіт є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Відповідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в своїй постанові Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року в п. 23, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Таким чином, суд дійшов висновку, що є всі підстави для задоволення позовних вимог, оскільки у судовому засіданні знайшло підтвердження, що після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3, позивач є спадкоємцем за заповітом на все майно померлої. Проте, оформити спадщину у нотаріальному порядку неможливо, так як відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно. Визнати за ним право власності на спадкове майно можливо лише у судовому порядку.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 206, 263- 265, 268, 272, 354 ЦПК України, ст. ст. 1216, 1217, 1225,1233, 1268 ЦК України, суд
УХВАЛИВ :
Позовну вимогу ОСОБА_2 /мешканця АДРЕСА_2, НОМЕР_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_5/ про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.
Визнати право власності за ОСОБА_2 у порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_3 на:
1.земельну ділянку площею 2, 0471 га, розташовану в межах території Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належить померлій на праві власності відповідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2, зареєстрованого за № НОМЕР_3 від 13.07.2004;
2.земельну ділянку площею 2, 0469 га, розташовану в межах території Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належить померлій на праві власності відповідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 28.12.2016, кадастровий номер НОМЕР_4.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Апеляційного суду Сумської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи / вирішення питання/ без повідомлення / виклику/ учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Великописарівський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження
Повне судове рішення складено та підписано 14.08.2018.
Суддя О.С.Семенова.
Суд | Великописарівський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2018 |
Оприлюднено | 16.08.2018 |
Номер документу | 75892893 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великописарівський районний суд Сумської області
Семенова О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні