ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
2/381/1031/18
381/2299/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2018 року Фастівський міськрайонний суд Київської області у складі: головуючого судді Чернишової Є.Ю., за участі секретаря Пруднікової П.М.,розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовомОСОБА_1 до Яхнівської сільської ради Фастівського району Київської області про визнання права власності на спадщину, -
ВСТАНОВИВ:
13 липня 2018 року представник в інтересах позивача ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Яхнівської сільської ради Фастівського району Київської області про визнання права власності на спадщину, мотивуючи вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року померла мати позивачки ОСОБА_2, після смерті якої відкрилася спадщина, в тому числі на земельну частку (пай) по КСП Колос в межах Яхнівської сільської ради Фастівського району Київської області в умовах кадастрових гектарах - 3,7. За життя ОСОБА_2 заповіту не склала, тому право на спадкування за законом одержала ОСОБА_1 Реалізуючи своє право на спадщину позивач звернулась до нотаріальної контори, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) було відмовлено з підстав відсутності правовстановлюючого документа щодо належності спадкодавцеві спадкового майна.
На підставі зазначеного представник позивача просила суд визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай) на території Яхнівської сільської ради Фастівського району Київської області розміром 3,7 в умовах кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
Ухвалою суду від 16 липня 2018 року провадження у справі було відкрито у порядку загального позовного провадження та призначено до судового розгляду на 13 серпня 2018 року.
В підготовче судове засідання позивач не з'явилась, про день та час розгляду справи повідомлена вчасно та належним чином, до суду надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує.
Відповідач в підготовче судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином, через канцелярію суду надав клопотання, в якому просить розглядати справу без участі представника за наявними у справі документами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, всебічно й повно з'ясувавши обставини, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року померла ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим ІНФОРМАЦІЯ_3 року Яхнівською сільською радою Фастівського району Київської області, серія НОМЕР_2 (а.с.8).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на земельну частку (пай), яка перебуває у власності колективного сільськогосподарського підприємства КСП КОЛОС Яхнівської сільської ради Фастівського району Київської області, розміром 3,7 га в умовах кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, що належало ОСОБА_2 на підставі сертифікату про право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, виданого Фастівською районною державною адміністрацією та зареєстровано в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за НОМЕР_4 від 20 грудня 2000 року (а.с. 11).
Проаналізувавши обставини справи, оцінивши представлені сторонами в порядку ст. 76 ЦПК України докази в їхні сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з огляду на наступне.
За загальним правилом дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (ч.1 ст. 58 Конституції України) ЦК України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, тобто з 1 січня 2004 року. Пленум Верховного Суду України у п.1 постанови Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7 роз'яснив, що відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинний на той час закон, зокрема, відповідні правила ЦК Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.
Згідно ч. 1 ст. 529 Цивільного кодексу Української РСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
У відповідності до ст. 548 Цивільного кодексу Української РСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями.
Судом достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_1 є дочкою спадкодавця ОСОБА_2, а отже є, в силу ч. 1 ст. 529 Цивільного кодексу Української РСР спадкоємицею першої черги спадкування за законом.
Реалізуючи своє право на спадщину позивач звернулася до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на зазначену земельну ділянку, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріусом Фастівської районної державної нотаріальної контори Київської області було відмовлено з підстав відсутності правовстановлюючих документів, які б підтверджували факт права власності на земельну ділянку за спадкодавцем (а.с.16).
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у постанові від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Проаналізувавши обставини справи, оцінивши представлені сторонами в порядку ст. 76 ЦПК України докази в їхні сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Гарантії здійснення права власності та його захисту закріплені в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р., зокрема, в ст.1 Першого протоколу до неї (ратифіковано законом України від 17.07.1997р. №475/97-ВР), яка є складовою правової системи відповідно до ст.9 Конституції України, а також у вітчизняному законодавстві.
Так, відповідно до ч.4 ст.41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу (ст.16 Цивільного кодексу України).
Об'єктами права власності є будь-які речі (майно).
Річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки (ст.179 ЦК України).
Статтею 1218 ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Згідно з ст. 7 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство громадяни є власниками виключно тих земель, які вони одержали після розпаювання.
Земельний сертифікат - це документ, що засвідчує право позивача на земельну частку й містить відомості про її вартість та розмір в умовних гектарах і не підтверджує право позивача на конкретну земельну ділянку.
Таким чином, судом достовірно встановлено, що матір позивачки ОСОБА_2 набула право на земельну ділянку із земель КСП Колос , тому після її смерті таке право перейшло до ОСОБА_1, яка фактично вступив в управління та володіння спадковим майном.
Відповідно до роз'яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7, про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Як зазначає позивач та підтвердженого оголошенням в газеті Перемога , сертифікат серії НОМЕР_3, реєстраційний НОМЕР_5 від 20.12.2000 р. на право на земельну частку (пай) розміром 3,7 га (КСП Колос в межах Яхнівської сільської ради), виданий на ім'я ОСОБА_2 був втрачений /а.с.13/.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Системний аналіз наданих позивачем доказів, дає змогу суду достовірно встановити, що спірна земельна ділянка належала матері позивачки ОСОБА_2. Суд вважає доведеним, що позивач є спадкоємцям за законом, має право на спадкування земельної частки (паю), тому у суду є всі підстави для визнання за ними права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, оскільки Іншого порядку визнання права в порядку спадкування при відсутності оригіналу правовстановлюючого документу не існує.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням відсутності заперечень зі сторони відповідача щодо позовних вимог, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 328, 392, 1218, 1268 ЦК України та статтями Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає: АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1) до Яхнівської сільської ради Фастівського району Київської області (місцезнаходження: Київська обл., Фастівський р-н, с. Яхни, вул. Гагаріна, 2-а, ЄДРПОУ 04360037) про визнання права власності на спадщину - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай), із земель КСП Колос розміром 3,7 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, що знаходиться на території Яхнівської сільської ради Фастівського району Київської області (належне спадкодавцеві згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_6, зареєстрованого 20 грудня 2000 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за номером НОМЕР_7), в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області шляхом подачі апеляційної скарги через Фастівський міськрайонний суд Київської області за правилами, встановленими в ст.ст. 354-356 ЦПК України відповідно, з урахуванням положень п. 15.5 ч. 1 розд. VII Перехідні положення цього Кодексу.
Суддя Є.Ю.Чернишова
Суд | Фастівський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2018 |
Оприлюднено | 17.08.2018 |
Номер документу | 75909183 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Фастівський міськрайонний суд Київської області
Чернишова Є. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні