АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 533/406/18 Номер провадження 22-ц/786/2008/18Головуючий у 1-й інстанції Оксенюк М. М. Доповідач ап. інст. ОСОБА_1
У Х В А Л А
13 серпня 2018 року м. Полтава
Апеляційний суд Полтавської області у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Головуючий суддя Лобов О.А.
Судді: Дорош А.І., Триголов В.М.
вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на рішення Козельщинського районного суду Полтавської області від 27 червня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії ,
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Козельщинського районного суду Полтавської області від 27 червня 2018 року позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Зобов'язано ГУ Держгеокадастру у Полтавській області укласти з ОСОБА_2 договір оренди земельної ділянки площею 82,0119 га кадастровий № 5322085000:00:001:1143, що знаходиться на території Хорішківської сільської ради Козельщинського району Полтавської області, земля сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, на умовах вартості договору оренди за рік 12% від нормативної оцінки майна та з урахуванням індексації, терміном на 7 років.
В іншій частині позову позивачу ОСОБА_2 про зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Полтавській області передати шляхом укладання договору оренди з ОСОБА_2 договір оренди земельної ділянки площею 82,0119 га кадастровий № 5322085000:00:001:1143, що знаходиться на території Хорішківської сільської ради Козельщинського району Полтавської області земля сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства на умовах вартості договору оренди за рік 12% від нормативної оцінки майна та з урахуванням індексації, терміном на 7 років відмовити.
Вирішено питання судових витрат.
Не погодившись з вказаним рішенням суду, його оскаржено ГУ Держгеокадастру у Полтавській області .
Апеляційна скарга не може бути прийнятою до розгляду апеляційним судом виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦПК України, представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Згідно ч. 4 ст. 62 ЦПК України, повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
Оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи (ч. 6 ст. 62 ЦПК України).
Згідно ч. 3 ст. 356 ЦПК України, апеляційна скарга підписується особою, яка її подає, або представником такої особи.
Пунктом 1 ч. 4 ст. 356 ЦПК України передбачено, що до апеляційної скарги додаються довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо апеляційна скарга подана представником і ці документи раніше не подавалися.
Згідно з ч. 3 ст. 58 ЦПК України юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Повноваження сторони або третьої особи від імені юридичної особи може здійснювати її відособлений підрозділ, якщо таке право йому надано установчими або іншими документами.
Отже, наведені вище положення законодавства передбачали можливість здійснення процесуального представництва юридичною особою, як в порядку самопредставництва, так і іншими особами, як представниками юридичної особи за довіреністю.
В порядку самопредставництва юридичну особу може представляти за посадою її керівник або інші особи, повноваження яких визначені законодавством чи установчими документами.
Разом з тим у пункті 6 Рішення Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року № 3-рп/99 у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України зазначається, що за правовою природою представництво в суді є правовідносинами, в яких одна особа (представник) на підставі певних повноважень виступає від імені іншої особи (довірителя) і виконує процесуальні дії в суді в її інтересах, набуваючи (змінюючи, припиняючи) для неї права та обов'язки.
Відповідно особи, які представляють юридичну особу за довіреністю і виконують процесуальні дії на підставі наданих їм довіреністю повноважень, виступають від імені цієї особи як довірителя, а не в порядку самопредставництва.
30 вересня 2016 року набрав чинності ОСОБА_3 України Про внесення змін до ОСОБА_4 України (щодо правосуддя) , яким внесено зміни до ОСОБА_4 України, та доповнено ОСОБА_3 окремими статтями.
За статтею 59 ОСОБА_4 України (в редакції цього Закону) кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Також ОСОБА_4 України було доповнено статтею 1312, за частинами першою, третьою та четвертою якої для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура та виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення; законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Підпунктом 11 пункту 161 розділу ХV Перехідні положення ОСОБА_4 України, передбачено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 1311 та статті 1312 цієї ОСОБА_4 виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.
Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України Про внесення змін до ОСОБА_4 України (щодо правосуддя) , здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
За частиною першою статті 3 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється відповідно ОСОБА_4 України, цього Кодексу, Закону України Про міжнародне приватне право , законів України, що визначають особливості розгляду окремих категорій справ, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до статті 8 ОСОБА_4 України ОСОБА_4 має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_4 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_4 України є нормами прямої дії.
Судові рішення мають ґрунтуватися на ОСОБА_4 України, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Суд безпосередньо застосовує ОСОБА_4 України, якщо зі змісту норм ОСОБА_4 не випливає необхідності додаткової регламентації її положень законом або якщо закон, який був чинним до введення в дію ОСОБА_4 чи прийнятий після цього, суперечить їй. Якщо зі змісту конституційної норми випливає необхідність додаткової регламентації її положень законом, суд при розгляді справи повинен застосувати тільки той закон, який ґрунтується на ОСОБА_4 і не суперечить їй.
За змістом статті 1312 ОСОБА_4 України необхідність її додаткової регламентації законом передбачена частиною четвертою цієї статті щодо встановлення винятків представництва в суді адвокатами, зокрема, визначення поняття малозначних спорів.
Натомість частини перша та третя статті 1312 ОСОБА_4 України не вимагають необхідності їх додаткової законодавчої регламентації, а чинні до введення в дію цієї статті положення частини третьої статті 58 ЦПК України щодо представництва юридичних осіб не відповідають зміненим конституційним нормам.
Таким чином у малозначних справах представляти інтереси в суді має право представник підприємства але підписувати апеляційні скарги від імені підприємства може лише через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, адвоката.
Як вбачається з апеляційної скарги та доданих до неї документів, сама апеляційна скарга підписана уповноваженим представником ГУ Держгеокадастру у Полтавській області на підставі довіреності від 07.05.2018 року.
В матеріалах справи міститься фотокопія довіреності від 07.05.2018 року, з якої вбачається, ГУ Держгеокадастру у Полтавській області в особі начальника управління ОСОБА_5, уповноважує начальника відділу представництва в судах та інших органах юридичного управління ОСОБА_6 представляти інтереси ГУ Держгеокадастру у Полтавській області та надано право на здійснення певних дій, проте відсутні докази наявності у останньої особи статусу адвоката чи керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від імені банку відповідно до закону, статуту, положення.
Відповідно до п.1 ч. 5 ст. 357 ЦПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції також, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає поверненню особі, яка її подала, у відповідності до вимог ст. 357 ЦПК України.
Керуючись ст. 357 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській областіповернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О.А.Лобов
Судді: А.І.Дорош
ОСОБА_7
З оригіналом згідно
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Апеляційний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2018 |
Оприлюднено | 17.08.2018 |
Номер документу | 75910982 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Полтавської області
Лобов О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні