Рішення
від 17.08.2018 по справі 591/3103/18
ЗАРІЧНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.СУМ

Справа № 591/3103/18

Провадження № 2/591/1840/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 серпня 2018 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.

при секретарі - Устименко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю САТЕЛІТ-ІНВЕСТ

про визнання трудових відносин припиненими, зобов'язання виключити з реєстру запис про керівника (директора) товариства -

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом і свої вимоги мотивує тим, що згідно наказу ТОВ САТЕЛІТ-ІНВЕСТ його було прийнято на посаду директора товариства. Відомості щодо керівника ТОВ САТЕЛІТ-ІНВЕСТ внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. В грудні 2017 року він вирішив звільнитися з посади директора за власним бажанням. З 04.01.2018 року він обов'язки директора ТОВ САТЕЛІТ-ІНВЕСТ не виконував та фактично припинив трудові відносини з підприємством. Проте, рішення про звільнення ОСОБА_1 прийнято не було в зв'язку із не проведенням учасниками товариства загальних зборів. А тому, просить суд визнати його звільненим з посади директора ТОВ САТЕЛІТ-ІНВЕСТ та зобов'язати управління ЦНАП у м. Суми виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, запис про керівника (директора) ТОВ САТЕЛІТ-ІНВЕСТ - ОСОБА_1 у зв'язку із його звільненням з посади директора 04.01.2018 року, шляхом проведення реєстраційної дії за судовим рішенням.

Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 в письмовій заяві позов підтримав у повному обсязі, просить суд слухати справу без його участі та участі позивача.

Відповідач ТОВ САТЕЛІТ-ІНВЕСТ про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, представник до суду не з'явився.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, так як розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи.

Суд, вивчивши матеріали даної цивільної справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню виходячи з наступного:

Судом при розгляді справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 05.10.2009 року призначений на посаду директора ТОВ САТЕЛІТ-ІНВЕСТ , що підтверджується копією наказу (а.с. 15).

Відомості щодо керівника (підписанта) ТОВ САТЕЛІТ-ІНВЕСТ були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань.

20.12.2017 року ОСОБА_1 подав до ТОВ САТЕЛІТ-ІНВЕСТ заяву про звільнення з посади директора за власним бажанням (а.с.26).

З 04.01.2018 року ОСОБА_1 обов'язки директора ТОВ САТЕЛІТ-ІНВЕСТ не виконував та фактично припинив трудові відносини з підприємством.

Однак, рішення про звільнення ОСОБА_1 прийнято не було в зв'язку із не проведенням учасниками товариства загальних зборів.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 ЦК України, загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад.

Частиною 4 ст. 145 ЦК України передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить, зокрема, створення і відкликання виконавчого органу товариства.

Відповідно до ст. 58 Закону України Про господарські товариства , вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Відповідно до ст. 60 Закону України Про господарські товариства , загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів.

Відповідно до ст. 62 Закону України Про господарські товариства , у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган: колегіальний (дирекція) або одноособовий (директор). Дирекцію очолює генеральний директор. Членами виконавчого органу можуть бути також і особи, які не є учасниками товариства. Дирекція (директор) вирішує усі питання діяльності товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників. Загальні збори учасників товариства можуть винести рішення про передачу частини повноважень, що належать їм, до компетенції дирекції (директора). Дирекція (директор) підзвітна загальним зборам учасників і організує виконання їх рішень. Дирекція (директор) не вправі приймати рішення, обов'язкові для учасників товариства. Дирекція (директор) діє від імені товариства в межах, встановлених даним Законом та установчими документами.

Тобто, питання про призначення/припинення повноважень директора як виконавчого органу товариства належить, як правило, до компетенції загальних зборів.

Зазначені положення закріплені також у п. 14.7 Статуту ТОВ САТЕЛІТ-ІНВЕСТ відповідно до якого до виключної компетенції загальних зборів належить вирішення таких питань як, призначення та відкликання виконавчого органу Товариства.

Водночас слід враховувати, що директор є найманим працівником, на якого поширюються норми КЗпП.

Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів судом є припинення правовідношення.

Спори про дострокове розірвання трудового договору вирішуються в загальному порядку, встановленому для розгляду трудових спорів.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Згідно ст. 36 КЗпП України підставами припинення трудового договору є, зокрема, розірвання трудового договору з ініціативи працівника (ст.ст. 38, 39 КЗпП України).

Відповідно до ч. 1 ст. 38 КЗпП директор, як і інші наймані працівники, має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, за два тижні письмово попередивши про це власника або уповноважений ним орган.

Крім того, ч. 3 ст. 38 КЗпП України передбачено, що працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує законодавства про працю, умови колективного чи трудового договору.

За змістом ст. 22 КЗпП України, відповідно до Конституції України будь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається.

Згідно положень ст. 38 КЗпП України, ст. 145 ЦК України, ст. ст. 58, 60-62 Закону України Про господарські товариства праву директора товариства на звільнення за власним бажанням кореспондує обов язок учасників товариства провести загальні збори та розглянути заяву директора про звільнення.

Однак, як вже зазначалось раніше учасники ТОВ САТЕЛІТ-ІНВЕСТ не провели загальних зборів Товариства та заяву позивача про звільнення з посади директора не вирішили, тоді як позивач виконав вимоги закону щодо процедури звільнення за власним бажанням.

Окрім цього, невнесення відповідачем відповідних змін про звільнення із посади директора до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань свідчить про те, що відповідач не визнає припинення трудових відносин з позивачем та продовжує вважати його керівником товариства.

Відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Враховуючи викладене, відповідачем порушене право позивача на звільнення з роботи з ініціативи працівника, передбачене ч. 1 ст. 38 КЗпП України, оскільки не вирішення зборами учасників товариства заяви про звільнення позивача з посади директора є порушенням його права щодо вільного вибору праці.

В даному випадку наявні всі факти з якими закон пов'язує припинення трудових відносин, зокрема це - заява працівника про розірвання трудового договору за власним бажанням, подальша робота працівника у роботодавця протягом двох тижнів з дня подачі заяви про звільнення за власним бажанням та фактичне припинення трудових відносин з відповідачем.

Оскільки позивач не може продовжувати працювати за трудовим договором, не має можливості розірвати договір з незалежних від нього підстав, в порядку передбаченим зазначеними вище законодавчими актами, вважаю заявлені вимоги щодо припинення трудових відносин обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 1 ст. 25 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:

1)документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

2)судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду щодо: зобов'язання вчинення реєстраційних дій.

Відповідно до підпункту 3 п. 3 ст. 25 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань суб'єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення: проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.

Право позивача порушене і підлягає захисту в суді.

На підставі викладеного, керуючись ст. 25 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань , Законом України Про господарські товариства , ст.ст. 2, 22, 38, 265 КЗпП України, ст. 43 Конституції України, ст.ст. 12, 13, 76-81, 247, 263-265 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задоволити.

Визнати трудові відносити між ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1) та Товариством з обмеженою відповідальністю САТЕЛІТ-ІНВЕСТ (код ЄДРПОУ 36234085, місцезнаходження: 42200, Сумська обл., місто Лебедин, вул. Грушева, буд. 18) припиненими з 04.01.2018 року у зв'язку зі звільненням ОСОБА_1 за власним бажанням на підставі ч.1 ст.38 КЗпП України.

Зобов'язати управління Центр надання адміністративних послуг у м. Суми Сумської міської ради виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, запис про керівника (директора) Товариства з обмеженою відповідальністю САТЕЛІТ-ІНВЕСТ (код ЄДРПОУ 36234085, місцезнаходження: 42200, Сумська обл., місто Лебедин, вул. Грушева, буд. 18) ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1) у зв'язку із його звільненням з посади директора з 04.01.2018 року, шляхом проведення реєстраційної дії за судовим рішенням.

Рішення суду може бути оскаржено до Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Сумської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарги подаються учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ КЛИМЕНКО А.Я.

СудЗарічний районний суд м.Сум
Дата ухвалення рішення17.08.2018
Оприлюднено19.08.2018
Номер документу75939644
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —591/3103/18

Рішення від 17.08.2018

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Клименко А. Я.

Ухвала від 07.06.2018

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Клименко А. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні