Справа № 401/2093/18
Провадження № 2-о/401/84/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2018 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Гонтаренко Т.М.,
за участю: секретаря судового засідання Герко Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Світловодську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа - Світловодський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області,-
ВСТАНОВИВ:
17 серпня 2018 року до суду звернулася ОСОБА_1 з заявою про встановлення факту смерті її брата ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Торез Донецької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 року на тимчасово окупованій території України смт. Розсипне м. Торез Донецької області. У зв`язку з тим, що брат заявниці помер ІНФОРМАЦІЯ_7 року в смт. Розсипне м. Торез Донецької області Україна, в зоні проведення АТО, і яка є тимчасово окупованою територією, заявнику було надано довідка про смерть ДНР, яка не має юридичної сили. Отримати документи, що підтверджують факт смерті за законодавством України, здійснити реєстрацію факту смерті та отримати відповідне свідоцтво про смерть не є можливим, а тому заявник вимушений звернутись в суд з даною заявою. Встановлення факту смерті брата необхідно для реалізації цивільних прав.
Заявниця подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, заяву просила задовольнити.
Представник заінтересованої сторони про час і місце судового розгляду повідомлявся, в судове засідання не з'явився.
Проаналізувавши в сукупності зібрані в справі докази, суд вважає, що можливо розглянути справу за відсутності заявника та заінтересованої особи.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши надані докази, суд доходить висновку, що заяву належить задовольнити.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сестрою ОСОБА_2 по лінії матері, що підтверджується Свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 23.09.1989 року, Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 від 27.06.1967 року, Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 від 02.01.1950 року, Свідоцтва про одруження серії НОМЕР_6 від 04.03.1957 року. (а.с. а.с. 7, 8 ,9 ,10)
Згідно довідки № НОМЕР_1 від 09.12.2014 р. про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи - ОСОБА_2 було взято на облік із зазначенням місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.6)
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, помер ІНФОРМАЦІЯ_7 року в смт. Розсипне м. Торез Донецької області, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 виданим виконавчим комітетом Розсипненської селищної ради м. Тореза Донецької області, актовий запис №18 від 20.04.2015 року та довідкою Розсипнянької селищної адміністрації Донецької народної республіки про те. що ОСОБА_2 було поховано на території кладовища смт. Розсипне м. Тореза Донецької області.
Заявник звернувся до Світловодського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції в Кіровоградській області для отримання свідоцтва про смерть встановленого законодавством України зразку, але отримала відповідь, згідно до якої у видачі свідоцтва про смерть їй відмовлено, так як пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно ч. 1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у постанові № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 49 ЦК України встановлено, що Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Крім того, вказаною статтею передбачено, що народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.1 ст.2 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану , актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють ї можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Відповідно до ч.2 вказаної статті, державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частиною 1 статті 3 вказаного вище Закону визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного Реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру.
Державна реєстрація смерті проводиться відповідно до ст. 11 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану
Статтею 9 Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб передбачено, що внутрішньо переміщена особа має права, визначені Конституцією та законами України.
Реалізувати своє право на прийняття спадщини після померлого брата заявник не має можливості, оскільки не може зареєструвати смерть в органах державної реєстрації, а документи, які підтверджують факт смерті її брата є недійсними через те, що видані незаконно створеними органами.
На підставі ч.4 ст. 317 ЦПК ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Згідно зі ст.17 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Судом зі Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_7 від 20.04.2015 року виданого виконкомом Розсипненської селищної ради міста Тореза Донецької області та довідки, виданої 01.08.2018 року Розсипненською селищною радою ДНР встановлено, що смерть ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, настала ІНФОРМАЦІЯ_7 року у року в смт. Розсипне м. Торез Донецької області, Україна.
З огляду на викладене, враховуючи, що заявник фактично просить встановити факт смерті її брата у певний час та в певному місці, що тягне за собою можливі юридичні наслідки, і такий факт підтверджений належними та допустимими доказами, суд приходить до висновку, що вимоги заяви обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі ст. 49 ЦК України, ст.9 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України , ст. ст. 2, 17 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану , керуючись ст.ст. 263-265, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Встановити факт смерті на тимчасово окупованій території України в смт. Розсипне м. Торез Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_7 року громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне найменування сторін:
Заявник - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженка смт. Контарне м. Шахтарська Донецької області, проживає за адресою: АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_2
Заінтересована особа - Світловодський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, місцезнаходження за адресою вулиця Павлівська будинок №13А місто Світловодськ Кіровоградської області, код 23688789.
Суддя:підпис
З оригіналом згідно
Суддя Світловодського міськрайонного суду Т.М.Гонтаренко
Суд | Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2018 |
Оприлюднено | 21.08.2018 |
Номер документу | 75960297 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Гонтаренко Т. М.
Цивільне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Гонтаренко Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні